ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
AthinaV
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό AthinaV » Τετ Ιουν 10, 2020 12:22 am

Θα ήμουν ευγνώμων για την απάντηση όποιου γνωρίζει σχετικά..Πριν 4 μέρες μου εστάλη απόφαση απόρριψη της αίτησής μου με την αιτιολογία ότι "η γενική εμπειρία που δηλώνεται δεν αποδεικνύεται από τη βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα ή από εργοδότη". Εγώ είχα καταθέσει 2 έγγραφα για απόδειξη εμπειρίας: τη βεβαίωση ΙΚΑ για ΑΣΕΠ και την υπεύθυνη δήλωση εμπειρίας. Η βεβαίωση είχε εκδοθεί τέλος Νοέμβρη, αλλά θεώρησα ότι με την υπεύθυνη δήλωση εμπειρίας -επίσημο έγγραφο- ήμουν καλυμμένη για τους πρόσφατους μήνες. Στην υπεύθυνη δήλωση εμπειρίας λοιπόν δήλωσα 38,64 μήνες από μία δουλειά και 6 μήνες από μία άλλη, αλλά στο σύνολο μηνών δε σημείωσα 44 (στρογγυλοποίηση προς τα πάνω), αλλά 45 μήνες (στρογγυλοποίηση προς τα κάτω). Το αποτέλεσμα ήταν να δω σήμερα στη Διαύγεια το διορισμό ενός άλλου υποψηφίου με 150 μόρια λιγότερα.. :cry: :cry: :cry: Θεωρείτε ότι έχω κάποια ελπίδα εάν κάνω αίτηση θεραπείας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό thourios » Τετ Ιουν 10, 2020 10:17 am

Δηλαδή δεν κατέθεσες απόδειξη εμπειρίας για τους τελευταίους μήνες αν καταλαβαίνω καλά και υπέβαλες υπεύθυνη δήλωση;

Δύσκολα να κερδίσεις κάτι με την αίτηση θεραπείας. Από την άλλη σε όλες τις προκηρύξεις εν μέσω covid-19 γίνονται αποδεκτές υπεύθυνες δηλώσεις αν δεν μπορεί κάποιος να προσκομίσει κάποιο έγγραφο. Το έγγραφο αυτό τους το πας αργότερα.
Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε περίεργη διαδικασία προσλήψεων που δεν υπάγονται στο ΑΣΕΠ. Δεν έχεις όμως να χάσεις κάτι με την αίτηση θεραπείας αλλά ειδικά τον τελευταίο καιρό οι αποφάσεις των ενστάσεων καθυστερούν τόσο πολύ που σε κάποιες ΣΟΧ κοντεύει να λήξει και η σύμβαση. Φαντάσου με τις αιτήσεις θεραπείας. δεν πληρώνεις για αυτές από όσο θυμάμαι.

Το ΑΣΕΠ τελικά σε πολλές περιπτώσεις δεν προσφέρει τίποτα. Ταΐζει υπαλλήλους και έχει γίνει κράτος εν κράτη. Πάλι καλά όμως που υπάρχει και αυτό τουλάχιστον κάποιοι έχουν βρει το δίκιο τους στις μόνιμες θέσεις

Kleos99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Kleos99 » Τετ Ιουν 10, 2020 10:38 pm

AthinaV έγραψε:Θα ήμουν ευγνώμων για την απάντηση όποιου γνωρίζει σχετικά..Πριν 4 μέρες μου εστάλη απόφαση απόρριψη της αίτησής μου με την αιτιολογία ότι "η γενική εμπειρία που δηλώνεται δεν αποδεικνύεται από τη βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα ή από εργοδότη". Εγώ είχα καταθέσει 2 έγγραφα για απόδειξη εμπειρίας: τη βεβαίωση ΙΚΑ για ΑΣΕΠ και την υπεύθυνη δήλωση εμπειρίας. Η βεβαίωση είχε εκδοθεί τέλος Νοέμβρη, αλλά θεώρησα ότι με την υπεύθυνη δήλωση εμπειρίας -επίσημο έγγραφο- ήμουν καλυμμένη για τους πρόσφατους μήνες. Στην υπεύθυνη δήλωση εμπειρίας λοιπόν δήλωσα 38,64 μήνες από μία δουλειά και 6 μήνες από μία άλλη, αλλά στο σύνολο μηνών δε σημείωσα 44 (στρογγυλοποίηση προς τα πάνω), αλλά 45 μήνες (στρογγυλοποίηση προς τα κάτω). Το αποτέλεσμα ήταν να δω σήμερα στη Διαύγεια το διορισμό ενός άλλου υποψηφίου με 150 μόρια λιγότερα.. :cry: :cry: :cry: Θεωρείτε ότι έχω κάποια ελπίδα εάν κάνω αίτηση θεραπείας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δυστυχώς νομίζω έπρεπε να παρεις το χαρτί του Ικα πιο πρόσφατα δηλαδη οταν ανοιξε και η πλατφόρμα.Τωρα συμφωνα με την ΚΥΑ μπορουσες μα δηλώσεις μεχρι και τα ένσημα την ωρα που έκανες την αίτηση και καλύπτεσαι γτ τους τελευταίους 3 μηνες που δε φαίνονται στο χαρτι του Ικα.

AthinaV
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό AthinaV » Δευ Ιουν 15, 2020 7:05 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

polman
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό polman » Κυρ Ιουν 21, 2020 11:46 pm

Εν αναμονή της επανέναρξης της πλατφόρμας για το λοιπό επικουρικό, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας (εντοπιότητα κατά τη σχετική ΚΥΑ).
Σύμφωνα με την αρμόδια υπάλληλο του δήμου, δεν έχω δικαίωμα να επικαλεστώ εντοπιότητα. Η σχετική ΚΥΑ από την άλλη διευκρινίζει ότι δεν χρειάζεται εντοπιότητα, αλλά βεβαίωση μόνιμης κατοικίας.
Επίσης, η ίδια υπάλληλος, εσφαλμένα κατά τη γνώμη μου (και τους σχετικούς νόμους), μπορεί να εκδώσει βεβαίωση μόνιμης κατοικίας ΜΟΝΟ σε κατοίκους του δήμου που αποδεικνύουν εγκατάσταση άνω των δύο ετών.
Ξέρει κάποιος τι ισχύει σχετικά;
Υ.Γ. Καμιά φορά πρέπει να επιβεβαιώνουμε και τα αυτονόητα.

Kleos99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Kleos99 » Δευ Ιουν 22, 2020 12:23 pm

polman έγραψε:Εν αναμονή της επανέναρξης της πλατφόρμας για το λοιπό επικουρικό, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας (εντοπιότητα κατά τη σχετική ΚΥΑ).
Σύμφωνα με την αρμόδια υπάλληλο του δήμου, δεν έχω δικαίωμα να επικαλεστώ εντοπιότητα. Η σχετική ΚΥΑ από την άλλη διευκρινίζει ότι δεν χρειάζεται εντοπιότητα, αλλά βεβαίωση μόνιμης κατοικίας.
Επίσης, η ίδια υπάλληλος, εσφαλμένα κατά τη γνώμη μου (και τους σχετικούς νόμους), μπορεί να εκδώσει βεβαίωση μόνιμης κατοικίας ΜΟΝΟ σε κατοίκους του δήμου που αποδεικνύουν εγκατάσταση άνω των δύο ετών.

Ισχύει αυτό που σου είπε η υπάλληλος οτι πρέπει να είσαι μόνιμος κάτοικος τουλάχιστον 2 χρόνια.
Για να αποδείξεις την εντοπιότητα χρειάζεσαι βεβαίωση μόνιμης κατοικίας.Δεν καταλαβαίνω που μπερδεύεσαι.

Kleos99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Kleos99 » Δευ Ιουν 22, 2020 12:48 pm

Kleos99 έγραψε:
polman έγραψε:Εν αναμονή της επανέναρξης της πλατφόρμας για το λοιπό επικουρικό, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας (εντοπιότητα κατά τη σχετική ΚΥΑ).

Ισχύει αυτό που σου είπε η υπάλληλος οτι πρέπει να είσαι μόνιμος κάτοικος τουλάχιστον 2 χρόνια.
Για να αποδείξεις την εντοπιότητα χρειάζεσαι βεβαίωση μόνιμης κατοικίας.Δεν καταλαβαίνω που μπερδεύεσαι.

Σε συνέχεια περί εντοπιότητας πρεπει να μένεις σε χωριό ή Πόλη μέχρι 10.000 κατοίκους.

polman
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό polman » Δευ Ιουν 22, 2020 11:06 pm

Kleos99
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Λυπάμαι, αλλά σύμφωνα με το άρθρο 279 του ν. 3463/2006 (ΦΕΚ 114/08.06.2006 τεύχος Α') προκειμένου να εκδοθεί η άδεια μόνιμης κατοικίας για κάθε ΝΌΜΙΜΗ χρήση δεν αναφέρεται πουθενά η διετής εγκατάσταση στο δήμο. Όμως, ο λόγος που πιστεύω ότι υπάρχει μια παρεξήγηση είναι ότι προκειμένου να εκδοθεί άδεια μόνιμης κατοικίας για ΜΕΤΑΔΗΜΌΤΕΥΣΗ απαιτείται η απόδειξη διετούς μόνιμης κατοικίας (άρθρα 7 και 8 ΠΔ 497/1991 και το άρθρο 13 του Ν. 3242/2004).
Παρόλα αυτά η ΚΥΑ επικαλείται το νόμο του 2006 για τη βεβαίωση της εντοπιότητας.
Όσο για το πληθυσμιακό όριο στην περίπτωση της συγκεκριμένης ΚΥΑ περιλαμβάνονται ονομαστικά πόλεις που εντάσσονται στο κριτήριο εντοπιότητας παρόλο που υπερβαίνουν τον πληθυσμό των 10.000.
Που βασίζεις τους ισχυρισμούς σου;
Μήπως μου διαφεύγει κάτι;

Kleos99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Kleos99 » Τρί Ιουν 23, 2020 8:41 am

polman έγραψε:Kleos99
Λυπάμαι, αλλά σύμφωνα με το άρθρο 279 του ν. 3463/2006 (ΦΕΚ 114/08.06.2006 τεύχος Α') προκειμένου να εκδοθεί η άδεια μόνιμης κατοικίας για κάθε ΝΌΜΙΜΗ χρήση δεν αναφέρεται πουθενά η διετής εγκατάσταση στο δήμο. Όμως, ο λόγος που πιστεύω ότι υπάρχει μια παρεξήγηση είναι ότι προκειμένου να εκδοθεί άδεια μόνιμης κατοικίας για ΜΕΤΑΔΗΜΌΤΕΥΣΗ απαιτείται η απόδειξη διετούς μόνιμης κατοικίας (άρθρα 7 και 8 ΠΔ 497/1991 και το άρθρο 13 του Ν. 3242/2004).
Παρόλα αυτά η ΚΥΑ επικαλείται το νόμο του 2006 για τη βεβαίωση της εντοπιότητας.
Όσο για το πληθυσμιακό όριο στην περίπτωση της συγκεκριμένης ΚΥΑ περιλαμβάνονται ονομαστικά πόλεις που εντάσσονται στο κριτήριο εντοπιότητας παρόλο που υπερβαίνουν τον πληθυσμό των 10.000.

Όντως εχεις δίκιο.Έχει μέσα πόλεις ονομαστικά σύμφωνα με την ΚΥΑ αλλα αυτοι οι δήμοι παιζουν κοντά στους 10.000 κατοίκους.Μιας και εχεις πιάσει τους νόμους λεει μέσα σύμφωνα με το άρθρο 279 του Ν.3463/2006(Α'114) Οι υποψήφιοι οφείλουν να προσκομίσουν βεβαίωση μόνιμης κατοικίας και όχι πιστοποιητικό εντοπιότητας.Τα 2 χρόνια μόνιμος κάτοικος στο δήμο ισχύουν για ευνόητους λόγους.

polman
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό polman » Τρί Ιουν 23, 2020 3:40 pm

Kleos99 έγραψε:
polman έγραψε:Kleos99

Όντως εχεις δίκιο.Έχει μέσα πόλεις ονομαστικά σύμφωνα με την ΚΥΑ αλλα αυτοι οι δήμοι παιζουν κοντά στους 10.000 κατοίκους.Μιας και εχεις πιάσει τους νόμους λεει μέσα σύμφωνα με το άρθρο 279 του Ν.3463/2006(Α'114) Οι υποψήφιοι οφείλουν να προσκομίσουν βεβαίωση μόνιμης κατοικίας και όχι πιστοποιητικό εντοπιότητας.Τα 2 χρόνια μόνιμος κάτοικος στο δήμο ισχύουν για ευνόητους λόγους.

Δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να έχουμε τις ίδιες πηγές και να αντιλαμβανόμαστε κάτι διαφορετικό. Για του λόγου το αληθές, παραθέτω σχετικά αποσπάσματα, 1) από την κοινή υπουργική απόφαση Γ4β/Γ.Π.οικ.7980/2020 (ΦΕΚ 460/Β'/14-02-2020), 2) από το άρθρο 279.
Κανένα από τα δύο δεν επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό της υπαλλήλου του δήμου, όσο και το δικό σου. Αν επικαλείσαι κάποιο διαφορετικό τεκμήριο παρακαλώ ενημέρωσε με σχετικά.

1. Κ.Υ.Α.: "...Για την απόδειξη της μόνιμης κατοικίας, οι υποψήφιοι οφείλουν να προσκομίζουν «βεβαίωση μόνιμης κατοικίας» (όχι πιστοποιητικό εντοπιότητας) του δημάρχου του οικείου δήμου σύμφωνα με το άρθρο 279 του Ν. 3463/2006 (Α΄114)."

2. Άρθρο 279: "...Η οικεία βεβαίωση χορηγείται εφόσον προκύπτει πραγματική εγκατάσταση στο Δήμο ή στην Κοινότητα, που αποδεικνύεται με την υποβολή από τον ενδιαφερόμενο απόδειξης λογαριασμού Δ.Ε.Κ.Ο...".

Συνεπώς, κατά το νόμο, ο δήμος είναι υποχρεωμένος να προσκομίσει βεβαίωση μόνιμης κατοικίας στους πολίτες που αποδεδειγμένα κατοικούν στο δήμο (ένας πρόσφατος λογαριασμός Δ.Ε.Κ.Ο αρκεί) χωρίς χρονικό περιορισμό.
Αυτή δε τη βεβαίωση απαιτεί και η Κ.Υ.Α.

Παρακαλώ όποιον άλλο παρακολουθεί τη συζήτηση και έχει την καλοσύνη, ας παραθέσει την άποψή του.

Marilena79
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Τετ Ιουν 24, 2020 1:59 pm

Συμφωνώ ότι για τη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας δεν απαιτείται η διετία. Ο δήμος οφείλει να την εκδώσει, εφόσον αποδεικνύεται η κατοικία με λογαριασμό ΔΕΚΟ κλπ. Μάλιστα δεν μπορεί να αρνηθεί την έκδοση χωρίς ειδική αιτιολογία. Κάνε γραπτή αίτηση και ζήτα γραπτή απάντηση και σε περίπτωση άρνησης, τη γραπτή ειδική αιτιολόγηση αυτής.

polman
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό polman » Πέμ Ιουν 25, 2020 8:42 am

Marilena79 έγραψε:Συμφωνώ ότι για τη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας δεν απαιτείται η διετία. Ο δήμος οφείλει να την εκδώσει, εφόσον αποδεικνύεται η κατοικία με λογαριασμό ΔΕΚΟ κλπ. Μάλιστα δεν μπορεί να αρνηθεί την έκδοση χωρίς ειδική αιτιολογία. Κάνε γραπτή αίτηση και ζήτα γραπτή απάντηση και σε περίπτωση άρνησης, τη γραπτή ειδική αιτιολόγηση αυτής.

Marilena79 Ευχαριστώ για τον κόπο σου να απαντήσεις.

Το "αστείο" στην όλη υπόθεση είναι, ότι η διετία αποτελεί κοινή πεποίθηση (με Θεϊκή υπόσταση), που όμως κανείς δεν είναι σε θέση να αποδείξει με τεκμήρια. Σπατάλησα πολύ από το χρόνο μου να αναζητώ στη νομολογία έστω και μια αναφορά χωρίς επιτυχία. (Εξαίρεση αποτελεί η παρ. 7 του άρθρου 14 του ν. 3463/2006 όπου ο νομοθέτης απαιτεί διετή παραμονή ως προϋπόθεση μεταδημότευσης).
Η αλήθεια είναι ότι όντως ο δήμος δεν μπορεί να αρνηθεί την έκδοση τέτοιας βεβαίωσης και δεν το κάνει. Στην περίπτωσή μου μάλιστα εξέδωσε την απόφαση τονίζοντας παράλληλα το χρόνο διαμονής μου στο δήμο όπως αυτός αποδεικνυόταν από το συμβόλαιο με τη Δ.Ε.Η. (αναγνωρίζω το λάθος μου να το καταθέσω). Το πρόβλημα προκύπτει όταν αυτή η βεβαίωση φτάσει στα χέρια των αξιολογητών της προκήρυξης (σας θυμίζω τη Θεϊκή υπόσταση της κοινής πεποίθησης περί διετίας).
Επ' αυτού λοιπόν, σας πληροφορώ, ότι δεν έχω λάβει σαφή απάντηση από την σχετική Υ.Π.Ε. Οι απαντήσεις ήταν του τύπου "θα αξιολογήσουμε τότε" ή "δεν είμαστε υπεύθυνοι για τις αποφάσεις του δήμου" ή το καλύτερο "μήπως να σκεφτείς την πιθανότητα να μην προσκομίσεις τέτοια βεβαίωση που θα καθιστούσε επισφαλή την εγκυρότητα της αίτησής σου;".

Παρεμπιπτόντως, επειδή το κριτήριο της εντοπιότητας με βρίσκει κάθετα αντίθετο, παραθέτω τη σχετική γνωμοδότηση του συνήγορου του πολίτη, όπου προτείνει ως επί τω πλείστων την κατάργησή του: "Το κριτήριο της εντοπιότητας παραβιάζει και την αρχή της αξιοκρατίας και τον κανόνα των κοινωνικών κριτηρίων" και επιπλέον: "...το κριτήριο της εντοπιότητας με την απόλυτη μορφή της πρόταξης των δημοτών ενός δήμου έναντι των μη δημοτών συνυποψήφιων, έχει κριθεί ότι αντίκειται στα άρθρα 4 παρ. 1 και 5 του Συντάγματος (Διοικ Εφ ΑΘ 3028/2005)".

morfeas83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό morfeas83 » Πέμ Ιουν 25, 2020 9:51 am

Συγγνώμη , αλλά θες βεβαίωση μόνιμης κατοικίας, προκειμένου να κάνεις αίτηση στο επικουρικό σα να έχεις εντοπιότητα, αλλά στην ουσία χωρίς να έχεις εντοπιότητα;

polman
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό polman » Πέμ Ιουν 25, 2020 12:00 pm

morfeas83 έγραψε:Συγγνώμη , αλλά θες βεβαίωση μόνιμης κατοικίας, προκειμένου να κάνεις αίτηση στο επικουρικό σα να έχεις εντοπιότητα, αλλά στην ουσία χωρίς να έχεις εντοπιότητα;

Γνωρίζεις τις προϋποθέσεις για την εντοπιότητα ή τι νομικά σημαίνει εντοπιότητα;
Πρόταξε τη σχετική νομολογία και μετά το συζητάμε.
Φαίνεται να μην έχεις μελετήσει αρκετά τις προηγούμενες σχετικές αναρτήσεις.
Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και το χρόνο σου.

NSSN
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τρί Ιουν 30, 2020 5:59 pm

Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με την αίτηση.Αν κάποιος έχει π.χ. 100 μήνες συναφή προυπηρεσία, δηλώνει και τους 100 ή μόνο αυτούς που μοριοδοτούνται δηλαδή τους 60?

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες