Μεταταξη-μονιμοποιηση

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
fotinis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Μεταταξη-μονιμοποιηση

Δημοσίευσηαπό fotinis » Τρί Ιαν 14, 2020 4:08 pm

Καλησπέρα!
Είμαι 2 χρόνια υπάλληλος κλάδου ΔΕ σε ληξιαρχείο των Αθηνών.Περιμενα να παρέλθει η διετια ώστε να γίνω μόνιμη κ έπειτα να καταθέσω το πτυχίο μου προς αναγνώριση,να ζήτησω μετάταξη και να κάνω μεταπτυχιακό.Τιποτα απ' όλα αυτά δεν μπορώ να κάνω όμως πριν γίνω μόνιμη.Εκλεισα διετία πριν ένα μήνα αλλά δεν με κάλεσαν ποτέ για την εισαγωγική εκπαίδευση γεγονός που αφήνει τα θέλω κ τα σχέδια μου ολα πισω.Σημερα επικοινωνησα με τα κεντρικά του υπουργείου μου και μου είπαν πως θα κοιτάξουν να το επισπεύσουν και ότι δεν ευθύνονται οι ίδιοι για την καθυστέρηση αλλά η υπηρεσία που αναλαμβάνει την εκπαίδευση(εγώ ωστόσο έχω κάνει αίτηση για εκπαίδευση εδώ και 3 μήνες τουλάχιστον).Δε ξέρω τι να κάνω ως προς αυτό το θέμα,πόσο να περιμένω πια για να προχωρήσω κ άλλες διαδικασίες.Γνωριζετε αντίστοιχη περίπτωση?Ακόμη να ρωτήσω..για μετάταξη πρέπει εκτός του να είσαι μόνιμος να έχει αναγνωριστεί απαραίτητα και το πτυχίο σου?Δηλαδή αν ανοίξει μια θέση αντίστοιχη του πτυχίου μου,δεν μπορώ να μετατεθω εκεί καταθέτοντας το πτυχιο και να αναγνωριστεί αυτό αργότερα?
Ευχαριστώ οποίον απαντήσει..

daredevil
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: Μεταταξη-μονιμοποιηση

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Ιαν 15, 2020 6:05 am

Είσαι δε και θα κάνεις μετάταξη ως δε τε πε;

fotinis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Μεταταξη-μονιμοποιηση

Δημοσίευσηαπό fotinis » Τετ Ιαν 15, 2020 9:50 am

Ειμαι ΔΕ και αναφερομαι σε μεταταξη ΠΕ

fotinis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΑΔΕΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό fotinis » Τετ Ιαν 15, 2020 11:33 am

Καλημερα!
Ειμαι διορισμενη ΔΕ υπαλληλος εδω και 2 χρονια αλλα καθυστερει η μονιμοποιηση μου λογω της υπηρεσιακης εκπαιδευσης που δεν εχω κανει και για την οποια μου ειπαν πως θα περιμενω μερικους μηνες.Εγω ομως θελω να κανω μεταπτυχιακο και για να δικαιουμαι αδεια πρεπει να γινω πρωτα μονιμη και επειτα να αναγνωριστει το πτυχιο μου το οποιο θα καταθεσω τον Μαρτιο.
1)Μπορω να ξεκινησω μεταπτυχιακο και να παρω αργοτερα αδεια για το υπολοιπο που θα απομενει ωστε να τελειωσω τις σπουδες μου?
2)Ποιες οι υποχρεωσεις του υπαλληλου που παιρνει χρονια αδεια?Θα πρεπει να συνεχισω να δουλευω στην υπηρεσια την οποια ηδη εργαζομουν,ωστε να καλειψω το κενο της αδειας μου ή θα μπορουσα να το κανω και σε αλλη υπηρεσια αν παρω μεταταξη?
3)Μπορω να ζητησω μεταταξη οσο ειμαι σε αδεια?
4)Αν παρω μεταταξη πριν την αδεια μου μπορω λιγο καιρο μετα να λειψω με αδεια ή δεν το δικαιουμαι αμεσα αυτο?
5)Σε περιπτωση που ανοιξει καποια θεση αντιστοιχη του πτυχιου μου αλλα ακομη δεν εχει αναγνωριστει,μπορω να παρω μεταταξη εχοντας τα προσοντα μεν και να αναγνωριστει στην πορεια το πτυχιο μου ενω καλυπτω νεα θεση?
Ευχαριστω!

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: mariavoyatzi, sophiakiv και 2 επισκέπτες