Μεταταξη-μονιμοποιηση

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
fotinis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Μεταταξη-μονιμοποιηση

Δημοσίευσηαπό fotinis » Τρί Ιαν 14, 2020 4:08 pm

Καλησπέρα!
Είμαι 2 χρόνια υπάλληλος κλάδου ΔΕ σε ληξιαρχείο των Αθηνών.Περιμενα να παρέλθει η διετια ώστε να γίνω μόνιμη κ έπειτα να καταθέσω το πτυχίο μου προς αναγνώριση,να ζήτησω μετάταξη και να κάνω μεταπτυχιακό.Τιποτα απ' όλα αυτά δεν μπορώ να κάνω όμως πριν γίνω μόνιμη.Εκλεισα διετία πριν ένα μήνα αλλά δεν με κάλεσαν ποτέ για την εισαγωγική εκπαίδευση γεγονός που αφήνει τα θέλω κ τα σχέδια μου ολα πισω.Σημερα επικοινωνησα με τα κεντρικά του υπουργείου μου και μου είπαν πως θα κοιτάξουν να το επισπεύσουν και ότι δεν ευθύνονται οι ίδιοι για την καθυστέρηση αλλά η υπηρεσία που αναλαμβάνει την εκπαίδευση(εγώ ωστόσο έχω κάνει αίτηση για εκπαίδευση εδώ και 3 μήνες τουλάχιστον).Δε ξέρω τι να κάνω ως προς αυτό το θέμα,πόσο να περιμένω πια για να προχωρήσω κ άλλες διαδικασίες.Γνωριζετε αντίστοιχη περίπτωση?Ακόμη να ρωτήσω..για μετάταξη πρέπει εκτός του να είσαι μόνιμος να έχει αναγνωριστεί απαραίτητα και το πτυχίο σου?Δηλαδή αν ανοίξει μια θέση αντίστοιχη του πτυχίου μου,δεν μπορώ να μετατεθω εκεί καταθέτοντας το πτυχιο και να αναγνωριστεί αυτό αργότερα?
Ευχαριστώ οποίον απαντήσει..

daredevil
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: Μεταταξη-μονιμοποιηση

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Ιαν 15, 2020 6:05 am

Είσαι δε και θα κάνεις μετάταξη ως δε τε πε;

fotinis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό fotinis » Τετ Ιαν 15, 2020 9:50 am

Ειμαι ΔΕ και αναφερομαι σε μεταταξη ΠΕ

fotinis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΑΔΕΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό fotinis » Τετ Ιαν 15, 2020 11:33 am

Καλημερα!
Ειμαι διορισμενη ΔΕ υπαλληλος εδω και 2 χρονια αλλα καθυστερει η μονιμοποιηση μου λογω της υπηρεσιακης εκπαιδευσης που δεν εχω κανει και για την οποια μου ειπαν πως θα περιμενω μερικους μηνες.Εγω ομως θελω να κανω μεταπτυχιακο και για να δικαιουμαι αδεια πρεπει να γινω πρωτα μονιμη και επειτα να αναγνωριστει το πτυχιο μου το οποιο θα καταθεσω τον Μαρτιο.
1)Μπορω να ξεκινησω μεταπτυχιακο και να παρω αργοτερα αδεια για το υπολοιπο που θα απομενει ωστε να τελειωσω τις σπουδες μου?
2)Ποιες οι υποχρεωσεις του υπαλληλου που παιρνει χρονια αδεια?Θα πρεπει να συνεχισω να δουλευω στην υπηρεσια την οποια ηδη εργαζομουν,ωστε να καλειψω το κενο της αδειας μου ή θα μπορουσα να το κανω και σε αλλη υπηρεσια αν παρω μεταταξη?
3)Μπορω να ζητησω μεταταξη οσο ειμαι σε αδεια?
4)Αν παρω μεταταξη πριν την αδεια μου μπορω λιγο καιρο μετα να λειψω με αδεια ή δεν το δικαιουμαι αμεσα αυτο?
5)Σε περιπτωση που ανοιξει καποια θεση αντιστοιχη του πτυχιου μου αλλα ακομη δεν εχει αναγνωριστει,μπορω να παρω μεταταξη εχοντας τα προσοντα μεν και να αναγνωριστει στην πορεια το πτυχιο μου ενω καλυπτω νεα θεση?
Ευχαριστω!

mariavoyatzi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό mariavoyatzi » Σάβ Ιαν 18, 2020 2:32 pm

fotinis έγραψε:Καλησπέρα!
Είμαι 2 χρόνια υπάλληλος κλάδου ΔΕ σε ληξιαρχείο των Αθηνών.Περιμενα να παρέλθει η διετια ώστε να γίνω μόνιμη κ έπειτα να καταθέσω το πτυχίο μου προς αναγνώριση,να ζήτησω μετάταξη και να κάνω μεταπτυχιακό.Τιποτα απ' όλα αυτά δεν μπορώ να κάνω όμως πριν γίνω μόνιμη.Εκλεισα διετία πριν ένα μήνα αλλά δεν με κάλεσαν ποτέ για την εισαγωγική εκπαίδευση γεγονός που αφήνει τα θέλω κ τα σχέδια μου ολα πισω.Σημερα επικοινωνησα με τα κεντρικά του υπουργείου μου και μου είπαν πως θα κοιτάξουν να το επισπεύσουν και ότι δεν ευθύνονται οι ίδιοι για την καθυστέρηση αλλά η υπηρεσία που αναλαμβάνει την εκπαίδευση(εγώ ωστόσο έχω κάνει αίτηση για εκπαίδευση εδώ και 3 μήνες τουλάχιστον).Δε ξέρω τι να κάνω ως προς αυτό το θέμα,πόσο να περιμένω πια για να προχωρήσω κ άλλες διαδικασίες.Γνωριζετε αντίστοιχη περίπτωση?Ακόμη να ρωτήσω..για μετάταξη πρέπει εκτός του να είσαι μόνιμος να έχει αναγνωριστεί απαραίτητα και το πτυχίο σου?Δηλαδή αν ανοίξει μια θέση αντίστοιχη του πτυχίου μου,δεν μπορώ να μετατεθω εκεί καταθέτοντας το πτυχιο και να αναγνωριστεί αυτό αργότερα?
Ευχαριστώ οποίον απαντήσει..

Εάν διορίστηκες σαν ΔΕ και κατείχες ήδη πτυχίο πανεπιστημίου, δεν δικαιούσαι να αιτηθείς μετάταξη σε ανώτερο κλάδο πριν την παρέλευση 8αετίας.
Το αν επιλέξεις να κάνεις μεταπτυχιακό, δεν έχει καμία σχέση με την πάροδο της δόκιμης περιόδου, είναι προσωπική σου υπόθεση. Τα θέλω σου και τα σχέδιά σου μπορείς να τα προχωράς κανονικά.
Για εισαγωγική εκπαίδευση μπορεί να σε καλέσουν και μετά από 10 χρόνια, όπως συνέβη σε εμένα. Για να γίνει εισαγωγική εκπαίδευση συνήθως πρέπει να συγκεντρωθεί απαιτούμενος αριθμός υπαλλήλων (δηλ. 25 εκπαιδευόμενοι) είτε από τον φορέα σου είτε και από άλλες υπηρεσίες, και κατόπιν να διοργανωθεί υλοποίηση εισαγωγικής εκπαίδευσης. Δεν είναι δηλαδή η εισαγωγική εκπαίδευση ένα από σεμιναριάκι που απλά, επειδή έκλεισες 2ετία, πατάς ένα κουμπί και γίνεται όπως το έχεις στο μυαλό σου ή όπως το προβλέπει ο νόμος. Είναι λίγο πιο σύνθετα τα πράγματα. Για αυτά τα θέματα καλό θα ήταν να μιλήσεις και με το ΕΚΔΔΑ.
Τέλος, φυσικά και μπορείς να αιτηθείς μετάταξη μέσω του ΕΣΚ με το πτυχίο σου. Δεν χρειάζεται να έχει προηγηθεί αναγνώριση.

mariavoyatzi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΑΔΕΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό mariavoyatzi » Σάβ Ιαν 18, 2020 2:38 pm

fotinis έγραψε:Καλημερα!
Ειμαι διορισμενη ΔΕ υπαλληλος εδω και 2 χρονια αλλα καθυστερει η μονιμοποιηση μου λογω της υπηρεσιακης εκπαιδευσης που δεν εχω κανει και για την οποια μου ειπαν πως θα περιμενω μερικους μηνες.Εγω ομως θελω να κανω μεταπτυχιακο και για να δικαιουμαι αδεια πρεπει να γινω πρωτα μονιμη και επειτα να αναγνωριστει το πτυχιο μου το οποιο θα καταθεσω τον Μαρτιο.
1)Μπορω να ξεκινησω μεταπτυχιακο και να παρω αργοτερα αδεια για το υπολοιπο που θα απομενει ωστε να τελειωσω τις σπουδες μου?
2)Ποιες οι υποχρεωσεις του υπαλληλου που παιρνει χρονια αδεια?Θα πρεπει να συνεχισω να δουλευω στην υπηρεσια την οποια ηδη εργαζομουν,ωστε να καλειψω το κενο της αδειας μου ή θα μπορουσα να το κανω και σε αλλη υπηρεσια αν παρω μεταταξη?
3)Μπορω να ζητησω μεταταξη οσο ειμαι σε αδεια?
4)Αν παρω μεταταξη πριν την αδεια μου μπορω λιγο καιρο μετα να λειψω με αδεια ή δεν το δικαιουμαι αμεσα αυτο?
5)Σε περιπτωση που ανοιξει καποια θεση αντιστοιχη του πτυχιου μου αλλα ακομη δεν εχει αναγνωριστει,μπορω να παρω μεταταξη εχοντας τα προσοντα μεν και να αναγνωριστει στην πορεια το πτυχιο μου ενω καλυπτω νεα θεση?
Ευχαριστω!

Τι είδους άδεια ακριβώς θέλεις να πάρεις για μεταπτυχιακό? Οι άδειες οι οποίες προβλέπονται είναι μόνο για εξετάσεις. Απαγορεύεται πλέον εδώ και χρόνια λόγω μνημονίου η χορήγηση μακροχρόνιας άδειας για σπουδές. Να κάθεσαι να σπουδάζεις δηλαδή και να σε πληρώνει το δημόσιο.
Το πτυχίο σου δεν γίνεται να σου αναγνωριστεί πριν την πάροδο 8ετίας. Διάβασε τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα.
Οι υπόλοιπες ερωτήσεις σου δείχνουν ότι δεν είσαι καλά ενημερωμένη σχετικά με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις σου. Για αυτό (φιλική συμβουλή) θα σου πρότεινα να κάτσεις να διαβάσεις μέχρι και την τελευταία τελεία και το τελευταίο κόμμα και την τελευταία παρένθεση του δημοσιοϋπαλληλικού κώδικα, για να πετύχεις όλα όσα θες. Επίσης, ενημέρωση μπορείς να παίρνεις και από το σωματείο και την ομοσπονδία στην οποία ανήκεις. Και, τέλος, μπορείς να κάτσεις να διαβάσεις αναρτήσεις σε αυτό εδώ το forum. Εγώ προσωπικά μαθαίνω πάρα πολλά πράγματα εδώ.
Εύχομαι ολόψυχα να πετύχεις τους στόχους σου!

gaidouragatho
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό gaidouragatho » Κυρ Φεβ 16, 2020 3:16 am

Καλησπέρα!
Ναι, μπορείς να ξεκινήσεις μεταπτυχιακό και, αφού γίνεις μόνιμη να ζητήσεις άδεια υπηρεσιακής εκπαίδευσης για να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου. Φυσικά, για να εγκριθεί θα πρέπει να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις (συνάφεια της μεταπτυχιακής εκπαίδευσης με το αντικείμενο της υπηρεσίας σου, ο χρόνος υπηρεσίας που απομένει μετά το πέρας της άδειας να μην είναι μικρότερος του τετραπλάσιου της χρονικής διάρκειας της άδειας). Η άδεια μπορεί να είναι είτε συνεχόμενη είτε τμηματική (κάποιες ημέρες την εβδομάδα). Μετά το τέλος της άδειας εκπαίδευσης ο υπάλληλος υποχρεούται να υπηρετήσει στο Δημόσιο ή σε νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου για χρονικό διάστημα ίσο με το τριπλάσιο του χρόνου της άδειας κι όχι υποχρεωτικά στην υπηρεσία από την οποία έλαβε την άδεια.Κατ’ εξαίρεση, το προσωπικό των Ο.Τ.Α. α΄ βαθμού υποχρεούται να υπηρετήσει το εν λόγω χρονικό διάστημα στον οικείο Ο.Τ.Α. από τον οποίο έλαβε την άδεια. Το εάν δικαιούσαι μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας εξαρτάται από διάφορα (χρόνο λήψης πτυχίου, χρόνο υποβολής αίτησης διορισμού κ.λπ.). Εάν δικαιούσαι, τότε μπορείς να αίτηθείς μετάταξη μέσω Κινητικότητας σε ανώτερη κατηγορία. Στην Κινητικότητα μάλιστα "υποχρεούσαι" να αιτηθείς σε ανώτερο κλάδο, καθώς η μετάταξη θεωρείται οιωνεί διορισμός και υπόκειται στις αντίστοιχες διατάξεις (8ετη "ποινή" σε περίπτωση αίτησης σε κατηγορία κατώτερη των τυπικών προσόντων σου κ.λπ.).

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες