ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ Α.Α.Δ.Ε. ΚΥΚΛΟΣ 2019.

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
ARMAGEDDON
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ Α.Α.Δ.Ε. ΚΥΚΛΟΣ 2019.

Δημοσίευσηαπό ARMAGEDDON » Τρί Δεκ 31, 2019 12:15 am

Ανοίγω νέο θέμα για όσους/ες έχουμε υποβάλλει αίτηση για μετάταξη στην Α.Α.Δ.Ε. στον κύκλο του 2019.

Keira
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ Α.Α.Δ.Ε. ΚΥΚΛΟΣ 2019.

Δημοσίευσηαπό Keira » Πέμ Ιαν 02, 2020 11:55 am

καλή χρονιά και καλή μας επιτυχία.
Εύχομαι φέτος να τρέξουν γρηγορότερα οι διαδικασίες .
Να ρωτήσω μόνο για ααδε έχετε κάνει αίτηση ή και για άλλους φορείς ?

ARMAGEDDON
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ARMAGEDDON » Πέμ Ιαν 02, 2020 2:46 pm

Χρόνια πολλά. καλή χρονιά. Υπέβαλα σε δύο φορείς. Δήμο και Α.Α.Δ.Ε.

Marilena79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Πέμ Φεβ 06, 2020 2:26 pm

Καλησπέρα!
Μήπως έχει κανείς επικοινωνήσει με ΑΑΔΕ σχετικά με τη σύσταση επιτροπής κινητικότητας και την πρόοδο των διαδικασιών;
Έχετε λάβει οποιαδήποτε ενημέρωση από το φορέα;
Με εμένα δεν έχει επικοινωνήσει κάποιος ούτε από ΑΑΔΕ, ούτε από Υπουργείο Οικονομικών, αλλά θέλω να πιστεύω ότι απλώς αργούν οι διαδικασίες λόγω πλήθους προκηρυχθεισών θέσεων και υποψηφιοτήτων. Αντιθέτως, για μικρότερους φορείς μαθαίνω ότι κάτι αρχίζει και κινείται (πχ σε δήμους).
Αν έχει κάποιος οποιοδήποτε νεότερο, παρακαλώ ας ενημερώσει.

elenip
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό elenip » Πέμ Φεβ 06, 2020 2:56 pm

Εγώ έχω κάνει για Δήμο και τελωνείο στον Δήμο οι διαδικασίες είναι πολύ γρήγορες γιατί ήμουν η μοναδική που έκανα αίτηση.. Τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω την ΑΑΔΕ

kyr5554
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό kyr5554 » Πέμ Φεβ 06, 2020 6:55 pm

elenip έγραψε:Εγώ έχω κάνει για Δήμο και τελωνείο στον Δήμο οι διαδικασίες είναι πολύ γρήγορες γιατί ήμουν η μοναδική που έκανα αίτηση.. Τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω την ΑΑΔΕ

Γενικά στους Δήμους οι διαδικασίες τρέχουν πιο γρήγορα, επειδή έχουν ανάγκη από υπαλλήλους, αλλά και επειδή πολλοί θέλουν να φύγουν από τους Δήμους. Για την Α.Α.Δ.Ε. σκέψου ότι ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί ο Β' κύκλος του 2018.

elenip
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό elenip » Παρ Φεβ 07, 2020 10:00 am

kyr5554 έγραψε:
elenip έγραψε:Εγώ έχω κάνει για Δήμο και τελωνείο στον Δήμο οι διαδικασίες είναι πολύ γρήγορες γιατί ήμουν η μοναδική που έκανα αίτηση.. Τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω την ΑΑΔΕ

Γενικά στους Δήμους οι διαδικασίες τρέχουν πιο γρήγορα, επειδή έχουν ανάγκη από υπαλλήλους, αλλά και επειδή πολλοί θέλουν να φύγουν από τους Δήμους. Για την Α.Α.Δ.Ε. σκέψου ότι ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί ο Β' κύκλος του 2018.

Αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει γιατί θέλουν να φύγουν απ τους Δήμους..; για την ΑΑΔΕ το καταλαβαινω λόγω χρημάτων σε κάθε άλλη περίπτωση όμως γιατί;

kyr5554
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό kyr5554 » Παρ Φεβ 07, 2020 12:07 pm

elenip έγραψε:
kyr5554 έγραψε:

Αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει γιατί θέλουν να φύγουν απ τους Δήμους..; για την ΑΑΔΕ το καταλαβαινω λόγω χρημάτων σε κάθε άλλη περίπτωση όμως γιατί;

Με λίγα λόγια. Είθισται οι Αιρετοί να υποστηρίζουν τους Πολίτες και όχι τους Υπαλλήλους. Οπότε, και δίκιο να έχει ο Υπάλληλος, δύσκολα το βρίσκει.

tziale
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό tziale » Παρ Φεβ 07, 2020 5:41 pm

elenip έγραψε:
kyr5554 έγραψε:

Τα χρήματα δεν είναι λόγος για να μετακινηθεί κάποιος στη ΑΑΔΕ απλούστατα γιατί η ΑΑΔΕ έχει ενταχθεί κανονικά στο ενιαίο μισθολόγιο του δημοσίου. Μεγαλύτερους μισθούς έχουν μόνο οι παλαιότεροι υπάλληλοι μέσω της προσωπικής διαφοράς. Αυτό φυσικά δεν ισχύει μόνο για τους υπαλλήλους της ΑΑΔΕ αλλά για κάθε εργαζόμενο που κατοχύρωσε προσωπική διαφορά μετά την υπαγωγή του στο ενιαίο μισθολόγιο (π.χ. πολεοδομίες, ΕΛΓΑ κ.α.). Σε κάποια στιγμή, ορισμένοι νεοδιόριστοι της ΑΑΔΕ έλαβαν ένα μέρος της προσωπικής διαφοράς που λάμβαναν μέχρι τότε οι παλιότεροι συνάδελφοι τους (μικρό ποσό, ίσως λιγότερο και από 100 ευρώ). Αντίστοιχες διευκολύνσεις όμως έχουν γίνει και αλλού (π.χ. στους υπαλλήλους του υπουργείου τουρισμού). Τα επιδόματα του παρελθόντος δεν υπάρχουν πλέον εδώ και χρόνια για τους νεοδιόριστους εφοριακούς και τελωνειακούς.

Γενικά, είναι μύθος η πεποίθηση των περισσότερων δημοσίων υπαλλήλων ότι οι εφοριακοί και οι τελωνειακοί έχουν σήμερα προνομιακό μισθολογικό καθεστώς (δεν αναφέρομαι φυσικά στους παλαιότερους). Σας διαβεβαιώ ότι ο νεοδιόριστος υπάλληλος της ΑΑΔΕ έχει τον ίδιο ακριβώς μισθό με τους υπόλοιπους δημοσίους υπαλλήλους. Και πιθανός μικρότερο σε σχέση με τον υπάλληλο του ΣΕΠΕ, τον υπάλληλο της Τράπεζας της Ελλάδος κτλ. Οπότε, αν κάποιος συνάδελφος επιδιώκει τη μετακίνηση στην ΑΑΔΕ λόγω χρημάτων και μόνο, ας το ξανασκεφτεί.

sY8vW9
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό sY8vW9 » Σάβ Φεβ 08, 2020 2:26 pm

tziale έγραψε:
elenip έγραψε:
kyr5554 έγραψε:Γενικά στους Δήμους οι διαδικασίες τρέχουν πιο γρήγορα, επειδή έχουν ανάγκη από υπαλλήλους, αλλά και επειδή πολλοί θέλουν να φύγουν από τους Δήμους. Για την Α.Α.Δ.Ε. σκέψου ότι ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί ο Β' κύκλος του 2018.

Τα χρήματα δεν είναι λόγος για να μετακινηθεί κάποιος στη ΑΑΔΕ απλούστατα γιατί η ΑΑΔΕ έχει ενταχθεί κανονικά στο ενιαίο μισθολόγιο του δημοσίου. Μεγαλύτερους μισθούς έχουν μόνο οι παλαιότεροι υπάλληλοι μέσω της προσωπικής διαφοράς. Αυτό φυσικά δεν ισχύει μόνο για τους υπαλλήλους της ΑΑΔΕ αλλά για κάθε εργαζόμενο που κατοχύρωσε προσωπική διαφορά μετά την υπαγωγή του στο ενιαίο μισθολόγιο (π.χ. πολεοδομίες, ΕΛΓΑ κ.α.). Σε κάποια στιγμή, ορισμένοι νεοδιόριστοι της ΑΑΔΕ έλαβαν ένα μέρος της προσωπικής διαφοράς που λάμβαναν μέχρι τότε οι παλιότεροι συνάδελφοι τους (μικρό ποσό, ίσως λιγότερο και από 100 ευρώ). Αντίστοιχες διευκολύνσεις όμως έχουν γίνει και αλλού (π.χ. στους υπαλλήλους του υπουργείου τουρισμού). Τα επιδόματα του παρελθόντος δεν υπάρχουν πλέον εδώ και χρόνια για τους νεοδιόριστους εφοριακούς και τελωνειακούς.

Γενικά, είναι μύθος η πεποίθηση των περισσότερων δημοσίων υπαλλήλων ότι οι εφοριακοί και οι τελωνειακοί έχουν σήμερα προνομιακό μισθολογικό καθεστώς (δεν αναφέρομαι φυσικά στους παλαιότερους). Σας διαβεβαιώ ότι ο νεοδιόριστος υπάλληλος της ΑΑΔΕ έχει τον ίδιο ακριβώς μισθό με τους υπόλοιπους δημοσίους υπαλλήλους. Και πιθανός μικρότερο σε σχέση με τον υπάλληλο του ΣΕΠΕ, τον υπάλληλο της Τράπεζας της Ελλάδος κτλ. Οπότε, αν κάποιος συνάδελφος επιδιώκει τη μετακίνηση στην ΑΑΔΕ λόγω χρημάτων και μόνο, ας το ξανασκεφτεί.

Όσο δεν συνδέεται η θέση και το τι προσφέρει κάποιος με το μισθολόγιο, κάποιοι θα είναι οι μ@λ@κες της υπόθεσης και κάποιοι θα την περνάνε ζωή και κότα.
Καθαρίστριες στο Υπουργείο Οικονομικών έπαιρναν με τα επιδόματα "υπερωρίας" περισσότερα από διευθυντές υπουργείων.
Οδηγοί που κάνουν 30 δρομολόγια το χρόνο, καλοπληρώνονται και είναι ξεκούραστοι σαν τζόβενα.
Με τα ίδια λεφτά που κοστίζει ένας οδηγός για 30 μετακινήσεις το χρόνο, λιμουζίνα θα μετακινούσε τους υπαλλήλους.

elenip
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό elenip » Σάβ Φεβ 08, 2020 7:08 pm

tziale έγραψε:
elenip έγραψε:
kyr5554 έγραψε:Γενικά στους Δήμους οι διαδικασίες τρέχουν πιο γρήγορα, επειδή έχουν ανάγκη από υπαλλήλους, αλλά και επειδή πολλοί θέλουν να φύγουν από τους Δήμους. Για την Α.Α.Δ.Ε. σκέψου ότι ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί ο Β' κύκλος του 2018.

τότε δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο γίνεται χαμός για την ΑΑΔΕ τη στιγμή που και τα ωράρια είναι 24 ώρα ίσως για τις υπερωρίες

oki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό oki » Πέμ Φεβ 13, 2020 4:12 pm

Έχει συσταθεί επιτροπή για την αξιολόγηση των αιτήσεών μας και επιλογή των υποψηφίων;

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες