Παραίτηση από δημόσιο νοσοκομείο

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Nurse1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Παραίτηση από δημόσιο νοσοκομείο

Δημοσίευσηαπό Nurse1989 » Πέμ Δεκ 05, 2019 8:24 pm

Καλησπέρα! Είμαι δοκιμή μόνιμη νοσηλεύτρια, καθώς δεν έχει παρέλθει ακόμα διετία από το διορισμό μου. Ωστόσο θέλω να αποχωρήσω. Γνωρίζει κάποιος να μου πει, αν παραιτηθω, μπορώ να λάβω μέρος σε άλλους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ ή θα πρέπει να παρέλθει 5ετια από την παραίτηση??? Διάβασα κάπου ότι μπορώ να κάνω αίτηση, αλλά δεν είχε κάποια παραπομπή στο δημοσιοϋπαλληλικό κωδικα....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας!

chichi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Παραίτηση από δημόσιο νοσοκομείο

Δημοσίευσηαπό chichi » Σάβ Δεκ 07, 2019 11:48 am

Ένας από τους τρόπους λύσης της υπαλληλικής σχέσης είναι η παραίτηση του υπαλλήλου από την υπηρεσία του. Πρόκειται για δικαίωμα του υπαλλήλου, διότι η υπαλληλική σχέση δεν επιβάλλεται υποχρεωτικά, αλλά είναι εθελούσια (άρθρα 4 παρ. 4, 103 παρ.2 και 4 και 104 παρ. 1 του Συντάγματος, βλ. και Τάχος Α.-Συμεωνίδης Ι., ΕρμΥΚ, σελ.1536 επ.).

Η παραίτηση υποβάλλεται πάντοτε εγγράφως κατά τρόπο σαφή και αναμφισβήτητο, χωρίς να διατυπώνεται σε αυτήν αίρεση, όρος ή προθεσμία, τυχόν δε αναγραφή τους λογίζεται ως μη γεγγραμμένη.

Απλώς και μόνο η δήλωση παραίτησης του υπαλλήλου δεν αρκεί, αλλά πρέπει να υπάρξει και αποδοχή αυτής από τη διοίκηση εξαιτίας της δημοσίας φύσεως της σύμβασης αυτής εργασίας. Η αποχώρηση του υπαλλήλου από την υπηρεσία του πριν από την αποδοχή της παραίτησής του συνιστά το πειθαρικό παράπτωμα της αδικαιολόγητης αποχής από την υπηρεσία. Η πράξη αυτή αποδοχής της παραίτησης από το εκάστοτε αρμόδιο διοικητικό όργανο (υπηρεσιακό συμβούλιο) δημοσιεύεται σε περίληψη στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως που συνιστά συστατικό τύπο αυτής και στη συνέχεια κοινοποιείται στον υπάλληλο. Μέχρι την αποδοχή της ο υπάλληλος μπορεί ελευθέρως να την ανακαλέσει εγγράφως εντός όμως προθεσμίας ενός μηνός από την υποβολή της. Επειδή όμως η δήλωση παραίτησης του υπαλλήλου δεν παύει να συνιστά δήλωση βούλησης που πρέπει να είναι απαλλαγμένη από ελαττώματα, δηλαδή να είναι σαφής ως προς την αληθινή βούληση για οριστική αποχώρηση από την υπηρεσία, είναι ανακλητέα (και από τον υπάλληλο και από τη διοίκηση) η παραίτηση ακόμη και μετά την αποδοχή της από τη διοίκηση, αν και τέτοια ανάκληση δεν προβλέπεται από τον ΥπΚωδ (ΣτΕ 2873/2006, ΔεφΑθ 1333/2011, ΣτΕ 1393/1970, ΣτΕ 4300/1983). Συγκεκριμένα, η πράξη αποδοχής της παραίτησης είναι μη νόμιμη και συνεπώς ανακλητέα (ΣτΕ 272/1986), γιατί στηρίχθηκε σε ελαττωματική δήλωση βούλησης, εφόσον η παραίτηση του υπαλλήλου οφείλεται σε ουσιώδη πλάνη αυτού.

Σύμφωνα με τους ορισμούς του άρθρου 148 του Υπαλληλικού Κώδικα Δημοσίων Υπαλλήλων (ν. 3528/2007), για να είναι επιτρεπτή η παραίτηση πρέπει αφενός να μην εκκρεμεί ποινική δίωξη για κακούργημα ή για τα πλημμέλημα του άρθρου 8 παρ.1 α΄ του ίδιου κώδικα, καθώς και να μην εκκρεμεί πειθαρχική δίωξη για υπηρεσιακά παραπτώματα που επισύρουν την ποινή της οριστικής παύσης και αφετέρου να μην ασκηθεί η ως άνω ποινική ή πειθαρχική δίωξη εντός δύο μηνών από την υποβολή της παραίτησης και πριν γίνει αυτή αποδεκτή.

Nurse1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Nurse1989 » Πέμ Δεκ 12, 2019 9:52 pm

chichi έγραψε:Ένας από τους τρόπους λύσης της υπαλληλικής σχέσης είναι η παραίτηση του υπαλλήλου από την υπηρεσία του. Πρόκειται για δικαίωμα του υπαλλήλου, διότι η υπαλληλική σχέση δεν επιβάλλεται υποχρεωτικά, αλλά είναι εθελούσια (άρθρα 4 παρ. 4, 103 παρ.2 και 4 και 104 παρ. 1 του Συντάγματος, βλ. και Τάχος Α.-Συμεωνίδης Ι., ΕρμΥΚ, σελ.1536 επ.).

Η παραίτηση υποβάλλεται πάντοτε εγγράφως κατά τρόπο σαφή και αναμφισβήτητο, χωρίς να διατυπώνεται σε αυτήν αίρεση, όρος ή προθεσμία, τυχόν δε αναγραφή τους λογίζεται ως μη γεγγραμμένη.

Απλώς και μόνο η δήλωση παραίτησης του υπαλλήλου δεν αρκεί, αλλά πρέπει να υπάρξει και αποδοχή αυτής από τη διοίκηση εξαιτίας της δημοσίας φύσεως της σύμβασης αυτής εργασίας. Η αποχώρηση του υπαλλήλου από την υπηρεσία του πριν από την αποδοχή της παραίτησής του συνιστά το πειθαρικό παράπτωμα της αδικαιολόγητης αποχής από την υπηρεσία. Η πράξη αυτή αποδοχής της παραίτησης από το εκάστοτε αρμόδιο διοικητικό όργανο (υπηρεσιακό συμβούλιο) δημοσιεύεται σε περίληψη στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως που συνιστά συστατικό τύπο αυτής και στη συνέχεια κοινοποιείται στον υπάλληλο. Μέχρι την αποδοχή της ο υπάλληλος μπορεί ελευθέρως να την ανακαλέσει εγγράφως εντός όμως προθεσμίας ενός μηνός από την υποβολή της. Επειδή όμως η δήλωση παραίτησης του υπαλλήλου δεν παύει να συνιστά δήλωση βούλησης που πρέπει να είναι απαλλαγμένη από ελαττώματα, δηλαδή να είναι σαφής ως προς την αληθινή βούληση για οριστική αποχώρηση από την υπηρεσία, είναι ανακλητέα (και από τον υπάλληλο και από τη διοίκηση) η παραίτηση ακόμη και μετά την αποδοχή της από τη διοίκηση, αν και τέτοια ανάκληση δεν προβλέπεται από τον ΥπΚωδ (ΣτΕ 2873/2006, ΔεφΑθ 1333/2011, ΣτΕ 1393/1970, ΣτΕ 4300/1983). Συγκεκριμένα, η πράξη αποδοχής της παραίτησης είναι μη νόμιμη και συνεπώς ανακλητέα (ΣτΕ 272/1986), γιατί στηρίχθηκε σε ελαττωματική δήλωση βούλησης, εφόσον η παραίτηση του υπαλλήλου οφείλεται σε ουσιώδη πλάνη αυτού.

Σύμφωνα με τους ορισμούς του άρθρου 148 του Υπαλληλικού Κώδικα Δημοσίων Υπαλλήλων (ν. 3528/2007), για να είναι επιτρεπτή η παραίτηση πρέπει αφενός να μην εκκρεμεί ποινική δίωξη για κακούργημα ή για τα πλημμέλημα του άρθρου 8 παρ.1 α΄ του ίδιου κώδικα, καθώς και να μην εκκρεμεί πειθαρχική δίωξη για υπηρεσιακά παραπτώματα που επισύρουν την ποινή της οριστικής παύσης και αφετέρου να μην ασκηθεί η ως άνω ποινική ή πειθαρχική δίωξη εντός δύο μηνών από την υποβολή της παραίτησης και πριν γίνει αυτή αποδεκτή.

Καλησπέρα και ευχαριστώ!! Ωστόσο, εξακολουθώ να μην έχω καταλάβει... Αν παραιτηθω μπορώ άμεσα να συμμετέχω σε μελλοντικούς διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ ή υπάρχει κάποια ρήτρα λόγω παραίτησης ή εξακολουθεί να ισχύει η 5ετια από τον διορισμό μου ως περιορισμός (παρότι θα έχω παραιτηθεί)??

dionisis1925
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Κυρ Δεκ 15, 2019 10:48 am

Nurse1989 έγραψε:Καλησπέρα! Είμαι δοκιμή μόνιμη νοσηλεύτρια, καθώς δεν έχει παρέλθει ακόμα διετία από το διορισμό μου. Ωστόσο θέλω να αποχωρήσω. Γνωρίζει κάποιος να μου πει, αν παραιτηθω, μπορώ να λάβω μέρος σε άλλους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ ή θα πρέπει να παρέλθει 5ετια από την παραίτηση??? Διάβασα κάπου ότι μπορώ να κάνω αίτηση, αλλά δεν είχε κάποια παραπομπή στο δημοσιοϋπαλληλικό κωδικα....

Όπως θα διαβάσεις και στο παρακάτω θέμα,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

https://www.diorismos.gr/forum/viewtopic.php?t=20979

dionisis1925
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Κυρ Δεκ 15, 2019 10:49 am

Nurse1989 έγραψε:Καλησπέρα! Είμαι δοκιμή μόνιμη νοσηλεύτρια, καθώς δεν έχει παρέλθει ακόμα διετία από το διορισμό μου. Ωστόσο θέλω να αποχωρήσω. Γνωρίζει κάποιος να μου πει, αν παραιτηθω, μπορώ να λάβω μέρος σε άλλους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ ή θα πρέπει να παρέλθει 5ετια από την παραίτηση??? Διάβασα κάπου ότι μπορώ να κάνω αίτηση, αλλά δεν είχε κάποια παραπομπή στο δημοσιοϋπαλληλικό κωδικα....

Nurse1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Nurse1989 » Δευ Δεκ 16, 2019 4:09 pm

Όπως θα διαβάσεις και στο παρακάτω θέμα,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης