ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ - ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
eya23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ - ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό eya23 » Δευ Νοέμ 25, 2019 12:15 am

Χαίρετε!
Μόλις ξεκίνησε η άνευ αποδοχών (πενταετής) άδειά μου και σκοπεύω, άμεσα, να καταθέσω αίτηση για να μου επιτραπεί η εργασία στον ιδιωτικό τομέα.
Έχω τα παρακάτω ερωτήματα:
1. Η αίτησή μου (για εργασία στον ιδιωτικό τομέα) θα απευθυνθεί προς το υπηρεσιακό συμβούλιο;
2. Το διάστημα αυτό, των 5 ετών άδειας άνευ αποδοχών, έχω το δικαίωμα να κάνω έναρξη επιχείρησης;
3. Για να συμμετάσχω στη διαδικασία της κινητικότητας, θα πρέπει να διακόψω την άδεια άνευ αποδοχών;
Σας ευχαριστώ.

Nurse1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ - ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Nurse1989 » Παρ Δεκ 06, 2019 12:09 pm

eya23 έγραψε:Χαίρετε!
Μόλις ξεκίνησε η άνευ αποδοχών (πενταετής) άδειά μου και σκοπεύω, άμεσα, να καταθέσω αίτηση για να μου επιτραπεί η εργασία στον ιδιωτικό τομέα.
Έχω τα παρακάτω ερωτήματα:
1. Η αίτησή μου (για εργασία στον ιδιωτικό τομέα) θα απευθυνθεί προς το υπηρεσιακό συμβούλιο;
2. Το διάστημα αυτό, των 5 ετών άδειας άνευ αποδοχών, έχω το δικαίωμα να κάνω έναρξη επιχείρησης;
3. Για να συμμετάσχω στη διαδικασία της κινητικότητας, θα πρέπει να διακόψω την άδεια άνευ αποδοχών;
Σας ευχαριστώ.

Καλησπέρα!! Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα να βγω σε άδεια άνευ, ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις, μιας και έχεις κάνει ήδη τη διαδικασία!! Παίρνεις πρώτα όλη την άδεια που δικαιουσαι και μετά ξεκινάει η άνευ??? Αν σου αρνείται η υπηρεσία τη χορήγηση της κανονικής άδειας τι γίνεται?!! Μπορείς να τη διεκδικήσεις αλλιώς για να βγεις πιο αργά σε ανευ? Και τέλος, πληρώνεις κάποιο ποσό στο ΙΚΑ για να συνεχίσεις να έχεις ασφάλεια κατά τη διάρκεια της άνευ ή μπορείς να καλυφθεί από τον/τη σύζυγο???
Όσον αφορά τα ερωτήματα σου, νομίζω πως μόνο με εμπόριο υπάρχει κώλυμα, γιατί το αναφέρει ο δημοσιοϋπαλληλικός...

eya23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό eya23 » Κυρ Δεκ 08, 2019 7:45 pm

Αναφορικά με το πρώτο ερώτημά σας, η υπηρεσία δε με υποχρέωσε να πάρω ολόκληρη την κανονική μου άδεια, πριν από την έναρξη της άνευ αποδοχών. Ούτε με ενημέρωσε σχετικά με το τι ισχύει.
Εγώ ήθελα (και μπορούσα) να πάρω την κανονική μου άδεια, για λόγους τάξης και δικαιοσύνης...
Δεν είμαι βέβαιη, λοιπόν, εάν κάποιος, που θέλει να πάρει άνευ αποδοχών (κι έχει έγκριση της υπηρεσίας του και του υπηρεσιακού συμβουλίου), υποχρεούται πρώτα να ''καταναλώσει'' όλη την κανονική του.
Ενδεχομένως, όμως, να μην είναι τροχοπέδη η ύπαρξη υπόλοιπου κανονικής άδειας.

Εάν σας αρνείται η υπηρεσία σας τη λήψη κανονικής άδειας, πώς θα σας δώσει έγκριση για άδεια άνευ αποδοχών; (Εννοώ ότι ερωτάται (από το Υ.Σ.) ο προϊστάμενος εάν, με τη χορήγηση άδειας άνευ αποδοχών στο συγκεκριμένο υπάλληλο, θα υπάρξει κώλυμα στη λειτουργία της υπηρεσίας). Οπότε, πρώτα εξασφαλίζετε τη σύμφωνη γνώμη των προϊσταμένων σας κι έπειτα προχωρείτε στην αίτηση προς το αρμόδιο όργανο.

Όσον αφορά στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, δε με απασχόλησε ιδιαίτερα, καθώς -με το Ν. 4368/2016- υπάρχει δωρεάν κρατική περίθαλψη σε όλους με τη χρήση ΑΜΚΑ. Υποθέτω, όμως, ότι οι παντρεμένοι μπορούν να καλυφθούν από το ταμείο του/της συζύγου τους, εφόσον είναι ασφαλισμένος/η (μια ερώτηση στον ασφαλιστικό οργανισμό δε βλάπτει).

Σας ευχαριστώ για την απάντηση στο 2ο ερώτημά μου. Το έψαξα ήδη κι έχετε δίκιο.
Μόνο για το τρίτο μου ερώτημα δεν έχω βρει πληροφορίες ακόμη... :?:

Nurse1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Nurse1989 » Κυρ Δεκ 08, 2019 9:56 pm

eya23 έγραψε:Αναφορικά με το πρώτο ερώτημά σας, η υπηρεσία δε με υποχρέωσε να πάρω ολόκληρη την κανονική μου άδεια, πριν από την έναρξη της άνευ αποδοχών. Ούτε με ενημέρωσε σχετικά με το τι ισχύει.
Εγώ ήθελα (και μπορούσα) να πάρω την κανονική μου άδεια, για λόγους τάξης και δικαιοσύνης...
Δεν είμαι βέβαιη, λοιπόν, εάν κάποιος, που θέλει να πάρει άνευ αποδοχών (κι έχει έγκριση της υπηρεσίας του και του υπηρεσιακού συμβουλίου), υποχρεούται πρώτα να ''καταναλώσει'' όλη την κανονική του.
Ενδεχομένως, όμως, να μην είναι τροχοπέδη η ύπαρξη υπόλοιπου κανονικής άδειας.

Εάν σας αρνείται η υπηρεσία σας τη λήψη κανονικής άδειας, πώς θα σας δώσει έγκριση για άδεια άνευ αποδοχών; (Εννοώ ότι ερωτάται (από το Υ.Σ.) ο προϊστάμενος εάν, με τη χορήγηση άδειας άνευ αποδοχών στο συγκεκριμένο υπάλληλο, θα υπάρξει κώλυμα στη λειτουργία της υπηρεσίας). Οπότε, πρώτα εξασφαλίζετε τη σύμφωνη γνώμη των προϊσταμένων σας κι έπειτα προχωρείτε στην αίτηση προς το αρμόδιο όργανο.

Όσον αφορά στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, δε με απασχόλησε ιδιαίτερα, καθώς -με το Ν. 4368/2016- υπάρχει δωρεάν κρατική περίθαλψη σε όλους με τη χρήση ΑΜΚΑ. Υποθέτω, όμως, ότι οι παντρεμένοι μπορούν να καλυφθούν από το ταμείο του/της συζύγου τους, εφόσον είναι ασφαλισμένος/η (μια ερώτηση στον ασφαλιστικό οργανισμό δε βλάπτει).

Σας ευχαριστώ για την απάντηση στο 2ο ερώτημά μου. Το έψαξα ήδη κι έχετε δίκιο.
Μόνο για το τρίτο μου ερώτημα δεν έχω βρει πληροφορίες ακόμη... :?:

Καλησπέρα!!! Προσωπικά, επειδή έχω παιδί κάτω των 6 ετών, παίρνω άδεια άνευ αποδοχών χωρίς να περάσει από έγκριση... Τη δικαιούμαι δηλαδή βάση νόμου, οπότε δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα πιθανής άρνησης... Ωστόσο, ρώτησα στο γραφείο προσωπικου της υπηρεσίας μου και μου απάντησαν σχετικά... Ευχαριστώ για την απάντηση σας!!! :)

Nurse1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Nurse1989 » Κυρ Δεκ 08, 2019 9:58 pm

Όσον αφορά το 3ο ερώτημα σας, εργατολογος μου έχει πει πως όσο λείπει κάποιος σε άδεια άνευ αποδοχών, μπορεί να "τρέξει" κανονικά διαδικασίες μετάταξης αφού εξακολουθεί να διατηρεί την ιδιότητα του δημοσίου υπαλλήλου... Μια ερώτηση όμως από εσάς πιο εξειδικευμένη θα ήταν πιο σίγουρη!!!

daredevil
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Δεκ 13, 2019 2:25 pm

Nurse1989 έγραψε:Όσον αφορά το 3ο ερώτημα σας, εργατολογος μου έχει πει πως όσο λείπει κάποιος σε άδεια άνευ αποδοχών, μπορεί να "τρέξει" κανονικά διαδικασίες μετάταξης αφού εξακολουθεί να διατηρεί την ιδιότητα του δημοσίου υπαλλήλου... Μια ερώτηση όμως από εσάς πιο εξειδικευμένη θα ήταν πιο σίγουρη!!!

ακριβώς διατηρεί την υπαλληλικλη ιδιότητα. και μεταταξη μπορεί να αιτηθεί . απλά ίσως του ζητηθεί να κόψει την άνευ αποδοχών όταν παρουσιατεί. γιαιτί απο αλλον φορέα του χορηγήθηκε, και αλλος θα τον έχει μετά. ( ο οποίος δεν αποφάσισε να του χορηγηση κάτι..) οτι μπορεί να ζητήσει άδεια και μετάταξη μπορεί. ( σκέψου κάτι παρόμοιο. άδεια ανατροφής τέκνου.. και αίτηση για μετάταξη) δεν απαγορεύεται και δεν υπάρχει τετοιου είδους πρόβλεψη

eya23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό eya23 » Κυρ Δεκ 22, 2019 1:13 pm

Σας ευχαριστώ, από καρδιάς, για τις απαντήσεις σας! Εύχομαι καλές γιορτές με υγεία & χαρά! :D

Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης