ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΥΓΕΙΑΣ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
giorgos93
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΥΓΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό giorgos93 » Παρ Ιαν 11, 2019 1:12 pm

Είμαι άτομο με ειδικές ανάγκες (με ποσοστό αναπηρίας άνω των 67%), χρόνιος ασθενής και αναζητώ τον τρόπο και την διαδικασία που χρειάζεται για να μεταταχτώ σε Δήμο ή σε υπηρεσία των Αθηνών. Συμπληρωματικά σας γνωρίζω ότι είμαι υπάλληλος ΙΔΑΧ σε Δήμο της επαρχίας και χρειάζομαι την μετάταξη για λόγους ιατρικούς καθώς τα χρόνια προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζω με αναγκάζουν να ταξιδεύω συχνά στην Αθήνα και να νοσηλεύομαι σε συγκεκριμένο νοσοκομείο.
Διάβασα στο άρθρο 5 του ν. 4440/2016 ότι υπάλληλοι που έχουν αποδεδειγμένα ιδιαίτερα σοβαρούς λόγους υγείας μπορούν να αιτηθούν μετάταξη και να μεταταχθούν. Γνωρίζετε ποια διαδικασία ακολουθείτε στην περίπτωση της μετάταξης βάση του άρθρου 5 του Ν. 4440/2016;
Στο πρόγραμμα ‘‘Διαύγεια’’ υπάρχουν αναρτημένες Αποφάσεις Δημάρχων για μετάταξη υπαλλήλων που αιτήθηκαν μετάταξη με γραπτή αίτηση. Μπορεί να πραγματοποιηθεί μετάταξη υπαλλήλου ΟΤΑ , χωρίς το Ενιαίο Σύστημα Κινητικότητας ; Αν ναι τότε ΠΟΙΑ είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει ο ενδιαφερόμενος υπάλληλος που επιθυμεί μετάταξη από έναν Δήμο σε έναν άλλον ή από έναν Δήμο σε μια άλλη υπηρεσία, υποβάλλοντας αίτηση μετάταξης με μεταφορά της υπάρχουσας οργανικής θέσης και πόσο πόσο χρονικό διάστημα θα χρειαστεί για την ολοκλήρωση της μετάταξης ;
Θα περιμένω την βοήθεια σας :wink:

enik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΥΓΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό enik » Δευ Ιαν 14, 2019 9:27 am

Γνωστός μου αποσπάστηκε για λόγους υγείας πηγαίνοντας απλά τα δικαιολογητικά αναπηρίας στο υπουργειο διοικητικής μεταρρύθμισης, στην τριμελή επιτροπή κινητικότητας, και με το χαρτί έγκρισης που του έδωσαν εκεί πήγε στο φορέα που επιθυμούσε και έγινε έτσι η απόσπαση, δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες όμως.

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης