Αναβολή διορισμού

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
dimosios2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Αναβολή διορισμού

Δημοσίευσηαπό dimosios2017 » Δευ Αύγ 06, 2018 6:07 pm

Καλησπέρα

Σκέφτομαι να ζητήσω αναβολή διορισμού και έχω τα εξής ερωτήματα

1. Η περίοδος που θα ζητήσω θα ξεκίνα από την λήξη των 30ημερων της ανακοινωσης του ΦΕΚ η από την ημερομηνία του ΦΕΚ.

2. Μπορώ να επικαλεστώ προσωπικούς και οικογενειακους λόγους χωρίς να τους κατονομασω?

3. Πόσο είναι το διάστημα που δίνεται πιο εύκολα?

4. Αν διοριστω και δεν με ικανοποιεί η θέση μπορώ να παραιτηθω και να περιμένω τον διορισμό σε άλλο διαγωνισμό που περιμένω την κατανομή του? Η πρέπει να παραιτηθω όταν αυτός βγει?

Σας ευχαριστώ πολύ.

fly_high
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Αναβολή διορισμού

Δημοσίευσηαπό fly_high » Τετ Αύγ 08, 2018 7:49 am

1)Η περίοδος θα ξεκινά από την ημέρα που θα σε καλέσει ο φορέας να ορκιστείς(εφόσον πρόκειται για θέση μόνιμη και όχι ΙΔΑΧ) και να αναλαβεις καθήκοντα
2)Δεν χρειαζεται να τους κατανομάσεις τους λόγους
3)Εως 6 μήνες δίνουν
4) Παραιτήσε όποτε θέλεις,αλλα καλυτερα αν σε καλεσουν από την δευτερο φορέα ενω εργαζεσαι στον πρωτο,στην υπ δηλωση των δικαιολογητικων διορισμου θα γράψεις ότι εργαζομαι τωρα σε αυτον το φορεα από τον οποιό θα παραιτηθω οταν ολοκληρωθει η διαδικασια του διορισμου μου στο δευτερο φορεα και ετσι εισαι καλυμμένος

Ιωάννης Μπάκας
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: Αναβολή διορισμού

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Κυρ Σεπ 23, 2018 2:45 pm

Και εμένα με καλέσανε από τον φορέα Παρασκευή μεσημέρι για να πάω Δευτέρα να υπογράψω σύμβαση και τους είπα ότι τέτοιο πράγμα δεν γίνεται , είναι παράλογο και καταχρηστικό και ότι βάσει του νόμου θα ζητήσω αναβολή διορισμού 6 μήνες λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και άλλων θεμάτων!!Με ρωτήσανε αν εκείνη την στιγμή είμαι στην άλλη άκρη της Ελλάδας με προβληματική συγκοινωνία , αν μου έχει παρουσιαστεί κάποιο σοβαρό πρόβλημα,γενικά αν έχω εκκρεμότητες και κωλύομαι προσωρινά;;;
Δεν φάνηκαν πάντως και τόσο πρόθυμοι να κάνουν δεκτό το αίτημα μου για αναβολή διορισμού λέγοντας μου ότι τους πιέζουν από τον ΑΣΕΠ μέχρι 5 Οκτώβρη να έχω τοποθετηθεί και ότι υπάρχουν σοβαρές ανάγκες λόγω ελλείψεων σε προσωπικό, ότι θα απευθυνθούν στους νομικούς τους συμβούλους,ρωτούσαν πως θα ζητήσω αναβολή διορισμού με ερωτήσεις τύπου "Σε εμάς το γραφείο προσωπικού θα το κάνετε αυτό;Με ποιον τρόπο;Γιατί δεν μας ειδοποιήσατε καιρό πριν;" και άλλα!!
Κάτι τέτοια σου κόβουν κάθε καλή διάθεση γιατί σου περνάνε από τον νου σκέψεις όπως "Άν τώρα στην αρχή μου φέρονται έτσι, αύριο-μεθαύριο που θα είμαι υπάλληλος τους πως θα μου φερθούν;" !!

Τα χρονικά περιθώρια που μου δίνουν είναι ασφυκτικά και αν δεν κάνουν δεκτό το αίτημα μου δεν θα πάω σε αυτούς, θα περιμένω τα αποτελέσματα άλλων διαγωνισμών που έχω λάβει μέρος!!

Τι θέλω να πω με όλα αυτά;;ΜΗΝ ΔΕΝΕΤΕ ΚΟΜΠΟ ΣΧΟΙΝΙ ΌΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΝΑΒΟΛΗ!!!

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης