ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Apostolis69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Apostolis69 » Τετ Φεβ 13, 2019 10:38 pm

geopap έγραψε:ξέρω 4 άτομα απο δήμους που ειναι για τελωνεία του Α'. στον δημο που υπηρετούν,στο γραφείο προσωπικού δεν ήρθε κάποιο έγγραφο!Οι δήμοι όμως υπάγονται στο υπ.εσ,οι μόνιμοι υπάλληλοι πληρώνονται απο το κράτος και οχι απο ανταποδοτικά τέλη. Μήπως η ανακλήσεις μισθοδοσίας (μεταφορά πιστώσεων) γίνονται κατευθείαν απο το υπ.ες και γιαυτό τις στέλνουν πίσω στην ΑΑΔΕ?

Προφανώς σωστά τα λες. Για το λογο αυτό, που δεν το ξέραμε πριν, κάποιοι γράφανε ότι ερχόντουσαν έγγραφα ανάκλησης μισθοδοσίας στον φορέα τους και εμείς, από ΟΤΑ, περιμέναμε αλλά δεν ήρθε τίποτα.

Tomi83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Tomi83 » Πέμ Φεβ 14, 2019 5:01 pm

geopap έγραψε:ξέρω 4 άτομα απο δήμους που ειναι για τελωνεία του Α'. στον δημο που υπηρετούν,στο γραφείο προσωπικού δεν ήρθε κάποιο έγγραφο!Οι δήμοι όμως υπάγονται στο υπ.εσ,οι μόνιμοι υπάλληλοι πληρώνονται απο το κράτος και οχι απο ανταποδοτικά τέλη. Μήπως η ανακλήσεις μισθοδοσίας (μεταφορά πιστώσεων) γίνονται κατευθείαν απο το υπ.ες και γιαυτό τις στέλνουν πίσω στην ΑΑΔΕ?

Οι μισθοδοσία των υπαλλήλων των ΟΤΑ υπολογίζονται από το αντίστοιχο τμήμα του Δήμου και από όσο ξέρω έρχεται έγγραφο που ζητάει αναλυτικά την τελευταία μισθοδοσία και έγγραφα από τον προσωπικό φάκελο του υπαλλήλου από τον Δήμο και στέλνετε στο αντίστοιχο τμήμα που το ζηταει.Το υπουργείο εσωτερικών πιστώνει ένα μέρος της μισθοδοσίας στον Δήμο και το άλλο το καλύπτει ο Δήμος.

panosgks
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό panosgks » Πέμ Φεβ 14, 2019 11:50 pm

Tomi83 έγραψε:

Οι μισθοδοσία των υπαλλήλων των ΟΤΑ υπολογίζονται από το αντίστοιχο τμήμα του Δήμου και από όσο ξέρω έρχεται έγγραφο που ζητάει αναλυτικά την τελευταία μισθοδοσία και έγγραφα από τον προσωπικό φάκελο του υπαλλήλου από τον Δήμο και στέλνετε στο αντίστοιχο τμήμα που το ζηταει.Το υπουργείο εσωτερικών πιστώνει ένα μέρος της μισθοδοσίας στον Δήμο και το άλλο το καλύπτει ο Δήμος.

Tomi83, αυτά τα στείλαμε μετά από ένα διάστημα των συνεντεύξεων όσοι αποδεχθηκαν τις θέσεις. Όλα τα δικαιολογητικά ψηφιακά μέσω mail και ταχυδρομικός και από τους δήμους είχανε ζητήσει διαβιβαστικα. Προφανώς με μισθοδοσίες κτλ.

jdoe2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό jdoe2018 » Παρ Φεβ 15, 2019 4:16 am

plipi έγραψε:
ssamanti έγραψε:Καλημέρα . Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τον β κύκλο για ΑΑΔΕ; Εχω υποβάλλει αίτημα και εκτός απο βιογραφικό που μου ζήτησαν αρχές Δεκεμβρίου, τίποτα άλλο. Γνωρίζετε εάν έχει συσταθεί επιτροπή για διενέργεια συνεντεύξεων ή εάν υπάρχει κάποια εξέλιξη ; Κάλεσαν κανένα για συνέντευξη;

Ευχαριστώ

μου τηλεφώνησαν την προηγουμενη εβδομαδα για μια διευκρίνηση αλλά δεν μου άφησαν περιθώρια για να ρωτήσω σε ποιο στάδιο βρίσκονται

Χθες 14/2 ειδοποιήθηκα με email από την ΑΑΔΕ για συνέντευξη την επόμενη εβδομάδα στα πλαίσια του Β' κύκλου του 2018.

ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Παρ Φεβ 15, 2019 8:16 am

Μπράβο καλή επιτυχία!!! Και εγώ έχω υποβάλλει αίτημα για ΑΑΔΕ σε ΔΟΥ σε επαρχία και περιμένω.Εσύ σε κεντρική υπηρ. σε ΑΑΔΕ;

plipi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό plipi » Παρ Φεβ 15, 2019 9:03 am

jdoe2018 έγραψε:
plipi έγραψε:
ssamanti έγραψε:Καλημέρα . Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τον β κύκλο για ΑΑΔΕ; Εχω υποβάλλει αίτημα και εκτός απο βιογραφικό που μου ζήτησαν αρχές Δεκεμβρίου, τίποτα άλλο. Γνωρίζετε εάν έχει συσταθεί επιτροπή για διενέργεια συνεντεύξεων ή εάν υπάρχει κάποια εξέλιξη ; Κάλεσαν κανένα για συνέντευξη;

Ευχαριστώ

μου τηλεφώνησαν την προηγουμενη εβδομαδα για μια διευκρίνηση αλλά δεν μου άφησαν περιθώρια για να ρωτήσω σε ποιο στάδιο βρίσκονται

Χθες 14/2 ειδοποιήθηκα με email από την ΑΑΔΕ για συνέντευξη την επόμενη εβδομάδα στα πλαίσια του Β' κύκλου του 2018.

είναι για εφορία ή τελωνείο?

vaggosr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vaggosr » Παρ Φεβ 15, 2019 11:44 am

Καλημέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος για την Περιφέρεια Αττικής εάν έχουν ξεκινήσει οι επιτροπές; Επαναφέρω το θέμα μήπως υπάρχει κάποιος καινούριος να διαβάσει το μνμ και γνωρίζει κάτι φυσικά.

jdoe2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό jdoe2018 » Σάβ Φεβ 16, 2019 5:11 am

plipi έγραψε:
jdoe2018 έγραψε:
plipi έγραψε:

είναι για εφορία ή τελωνείο?

Για την Κεντρική Υπηρεσία.

Awepol
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Awepol » Σάβ Φεβ 16, 2019 11:22 am

jdoe2018 έγραψε:
plipi έγραψε:

Ευχαριστώ

καλημέρα
έλαβα και εγώ ειδοποίηση με email για συνέντευξη.. η "μηχανή" ξεκίνησε να δουλεύει..

spirosdalianis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό spirosdalianis » Σάβ Φεβ 16, 2019 7:52 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω από την στιγμή που δέχομαι από τον φορέα προέλευσης την μετάταξη, ποια είναι η διαδικασία και πόσο καιρό παίρνει αυτό.

ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Σάβ Φεβ 16, 2019 9:10 pm

Awepol έγραψε:
jdoe2018 έγραψε:
plipi έγραψε:

καλημέρα
έλαβα και εγώ ειδοποίηση με email για συνέντευξη.. η "μηχανή" ξεκίνησε να δουλεύει..

Μπορείτε να μας πείτε τι ειδικότητας είστε για Ααδε; Και για ποια υπηρεσία αιτηθηκατε; Κεντρική ή επαρχία; Και ποτέ σας έστειλαν email στις 14/2 και σας; Ευχαριστούμε.

plipi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό plipi » Σάβ Φεβ 16, 2019 11:06 pm

θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι θα γίνει με όσους μεταταχθούν στην ΑΑΔΕ, διότι σύμφωνα με το σχέδιο νόμου (που ψηφίστηκε) για τα «Κεντρικά Αποθετήρια Τίτλων» , την «Προσαρµογή της Ελληνικής Νοµοθεσίας στις διατάξεις της Οδηγίας (Ε.Ε.) 2016/2258 και λοιπές διατάξεις». "Άρθρο 45
Ρύθμιση μισθολογικών ζητημάτων

1. Η προσωπική διαφορά της παρ. 1 του άρθρου 27 του ν. 4354/2015 (Α' 176), όπως αυτή διαμορφώθηκε κατ' εφαρμογή των διατάξεων της παρ. 2 του άρθρου 29 του ν. 4024/2011 (Α' 226), χορηγείται, από 1.9.2018, σε όλους τους υπαλλήλους με σχέση εργασίας δημοσίου δικαίου ή ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου, συμπεριλαμβανομένων των αποφοίτων της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης (Ε.Σ.Δ.Δ.Α.), που έχουν διοριστεί ή μεταταχθεί μετά την 1.11.2011 έως και την ημερομηνία δημοσίευσης του παρόντος νόμου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, στις υπηρεσίες του Υπουργείου Οικονομικών και των εποπτευομένων από αυτό Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου, της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛ.ΣΓΑΤ.), της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (Α.Α.Δ.Ε.), καθώς επίσης και ως διοικητικό προσωπικό του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους (Ν.Σ.Κ.).

αν μπορεί κάποιος και γνωρίζει να μας ενημερώσει σχετικά, διότι η φράση ''που έχουν διοριστεί ή μεταταχθεί μετά την 1.11.2011 έως και την ημερομηνία δημοσίευσης του παρόντος νόμου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως''...εννοεί ότι όσοι λοιπόν μεταταχθούν τώρα δεν θα λάβουν την προσωπική διαφορά?

jdoe2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό jdoe2018 » Κυρ Φεβ 17, 2019 8:46 am

ssamanti έγραψε:
Awepol έγραψε:
jdoe2018 έγραψε:

καλημέρα

Μπορείτε να μας πείτε τι ειδικότητας είστε για Ααδε; Και για ποια υπηρεσία αιτηθηκατε; Κεντρική ή επαρχία; Και ποτέ σας έστειλαν email στις 14/2 και σας; Ευχαριστούμε.

Ειδικότητα Πληροφορικής, η αίτηση είναι για Αθήνα στην Κ.Υ.

dimitris2525
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dimitris2525 » Κυρ Φεβ 17, 2019 10:37 am

plipi έγραψε:θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι θα γίνει με όσους μεταταχθούν στην ΑΑΔΕ, διότι σύμφωνα με το σχέδιο νόμου (που ψηφίστηκε) για τα «Κεντρικά Αποθετήρια Τίτλων» , την «Προσαρµογή της Ελληνικής Νοµοθεσίας στις διατάξεις της Οδηγίας (Ε.Ε.) 2016/2258 και λοιπές διατάξεις». "Άρθρο 45
Ρύθμιση μισθολογικών ζητημάτων

1. Η προσωπική διαφορά της παρ. 1 του άρθρου 27 του ν. 4354/2015 (Α' 176), όπως αυτή διαμορφώθηκε κατ' εφαρμογή των διατάξεων της παρ. 2 του άρθρου 29 του ν. 4024/2011 (Α' 226), χορηγείται, από 1.9.2018, σε όλους τους υπαλλήλους με σχέση εργασίας δημοσίου δικαίου ή ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου, συμπεριλαμβανομένων των αποφοίτων της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης (Ε.Σ.Δ.Δ.Α.), που έχουν διοριστεί ή μεταταχθεί μετά την 1.11.2011 έως και την ημερομηνία δημοσίευσης του παρόντος νόμου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, στις υπηρεσίες του Υπουργείου Οικονομικών και των εποπτευομένων από αυτό Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου, της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛ.ΣΓΑΤ.), της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (Α.Α.Δ.Ε.), καθώς επίσης και ως διοικητικό προσωπικό του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους (Ν.Σ.Κ.).

αν μπορεί κάποιος και γνωρίζει να μας ενημερώσει σχετικά, διότι η φράση ''που έχουν διοριστεί ή μεταταχθεί μετά την 1.11.2011 έως και την ημερομηνία δημοσίευσης του παρόντος νόμου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως''...εννοεί ότι όσοι λοιπόν μεταταχθούν τώρα δεν θα λάβουν την προσωπική διαφορά?

Το λέει καθαρά δεν αναφέρεται στους επόμενους που θα μεταταχθουν, βέβαια τίποτα δεν αποκλείεται στο μέλλον, όπως και να χει ο καθένας κάνει τις επιλογές του, πάντως οι καλές εποχές του υπουργείου οικονομικών πέρασαν ανεπιστρεπτί, και κάτι παραπάνω να δίνουν είτε σαν υπερωρίες είτε σαν προσωπική διαφορά στο βγάζουν από την μύτη, δεν είναι τυχαίο ότι στον α κύκλος κινητικότητας υπήρχαν θέσεις με μονοψήφιο αριθμό αιτήσεων...

panosgks
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό panosgks » Κυρ Φεβ 17, 2019 11:33 am

Apostolis69 έγραψε:

Προφανώς σωστά τα λες. Για το λογο αυτό, που δεν το ξέραμε πριν, κάποιοι γράφανε ότι ερχόντουσαν έγγραφα ανάκλησης μισθοδοσίας στον φορέα τους και εμείς, από ΟΤΑ, περιμέναμε αλλά δεν ήρθε τίποτα.

Συνάδελφε Αποστόλη, εάν έχεις νεότερα, γράψε και τα τηλέφωνα των τμημάτων που μιλάς!!

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Apostolis69 και 8 επισκέπτες