ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
spiderman
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό spiderman » Δευ Ιαν 14, 2019 12:17 pm

geopap έγραψε:
swtgar έγραψε:
spiderman έγραψε:συνάδελφοι γνωρίζετε αν ολοκληρώθηκε η μεταφορά πιστώσεων για τους επιτυχόντες του α κύκλου 18 στην ααδε;

Δεν επικοινώνησα ακόμα, σκεφτόμουν την άλλη Δευτέρα στις 21 να έπαιρνα τηλ. Να εχουν περάσει έτσι 3 βδομάδες από την τελευταία ενημερωση, οπότε πιστεύω ότι θάχουμε νέα. Αν θέλει κάποιος άλλος ας πάρει μες στην εβδομάδα.

Πήρα τηλέφωνο την ευγενέστατη κυρία στις 4 του μήνα! Είναι στις πιστώσεις και μετά πάνε για φεκ. Πιστεύουν μέχρι Φεβρουάριο, και τις λέω και τον Φεβρουάριο? Από Μάρτιο δηλαδή? Και μου λέει πολύ πιθανόν αλλά κάνουν ότι μπορούν για να γίνει γρήγορα η διαδικασία. Swtgar, πάρτε όμως ένα τηλ ένας από βδομάδα μήπως έχει να μας πει καμία εξέλιξη και ενημερώστε. Ίσως τώρα υπό τον φόβο των πρόωρων εκλογών ίσως γίνουν ποιο γρήγορα για να μην έχουν μεγάλο φόρτο με τους επόμενους κύκλους!!

συνάδελφοι θα πάρω τηλ αυτή τη βδομάδα και θα σας πω, τουλάχιστον τον Φεβρουάριο έστω να τα έχουν στείλει για ΦΕΚ.
Ο προβληματισμός μου ήταν αν έχουν υπογράφει οι αποφάσεις μετάταξης από τον Διοικητή ή αν αυτό θα γίνει μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς των πιστώσεων, διότι εκεί μπορεί να έχουμε καθυστέρηση

paili
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό paili » Δευ Ιαν 14, 2019 1:17 pm

καλημερα.οσον αφορα τις αιτησεις για το ΣΕΠΕ μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα σημερα με τα κεντρικα του υπουργειου μου μετεφεραν οτι τον Φεβρουαριο θα ξεκινησουν τον ελεγχο των αιτησεων και πιστευουν πως μεχρι τελη μαρτιου θα εχουν προχωρησει σε συνεντευξεις και στην τελικη επιλογη των υποψηφιων.αυτα

vag3621
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vag3621 » Δευ Ιαν 14, 2019 2:48 pm

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση paili.

jimsoti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό jimsoti » Τρί Ιαν 15, 2019 2:42 pm

Συνάδελφοι καλημέρα.ειμαι υπάλληλος α' βαθμού σε ΟΤΑ.αιτηθηκα μετάταξη μέσω του Β κύκλου κινητικότητας 2018.η αίτηση μου στην σελίδα apografi έχει εγκριθεί κανονικά γιατί πληρώ όλες τις απαραίτητες προϋποθέσεις.εχω δώσει συνέντευξη στην υπηρεσία υποδοχής και ειδιποιηθηκα τηλεφωνικώς ότι είμαι πρώτος στην σειρά κατάταξης.στην υπηρεσία μου με ειδοποίησαν ότι έχει έρθει υπηρεσιακό που ζητάει από τον Δήμο το υπηρεσιακό μεταβολών μου.οπως είναι γνωστό αυτή είναι μια τυπική διαδικασία την οποία όμως ο Δημαρχος παρανόμως αρνείται να το υπογράψει.μιλωντας με την υπηρεσία υποδοχής που μιλάω μου εξήγησαν ότι μπορούν να δώσουν μια σιωπηλή παράταση στην προθεσμία που ισχύει,αλλά μετά το πέρας αυτής θα κινηθούν για να πάρουν τον πρώτο επιλαχόντα.η ανάγκη για μετάταξη είναι τεράστια λόγω οικονομικής και προσωπικής κατάστασης.οδηγω καθημερινά 96χλμ για να πάω και να έρθω από την υπηρεσία και ο φορέας που με δέχεται απέχει μόλις 3χλμ από το σπίτι μου.σε κουβέντα με τον δήμαρχο οι δικαιολογίες είναι για γέλια και απλά αρνείται να υπογράψει το έγγραφο που παρακωλύει ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ!!!!!!είναι στην ευχέρεια του να το υπογράψει αφού περάσει η προθεσμια.ειναι η "άμυνα" τους στην κινητικότητα γιατί αυτή η διαδικασία δεν θέλει "σύμφωνη γνώμη"" η οποία είναι δεσμευτική,αλλά απαιτείται απλώς η γνωμοδότηση τους.οτι και να κάνω είναι χρονοβόρο και θα χαθεί η προθεσμία.σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κανω.σας ευχαριστώ!!!

swtgar
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό swtgar » Τρί Ιαν 15, 2019 4:32 pm

jimsoti έγραψε:Συνάδελφοι καλημέρα.ειμαι υπάλληλος α' βαθμού σε ΟΤΑ.αιτηθηκα μετάταξη μέσω του Β κύκλου κινητικότητας 2018.η αίτηση μου στην σελίδα apografi έχει εγκριθεί κανονικά γιατί πληρώ όλες τις απαραίτητες προϋποθέσεις.εχω δώσει συνέντευξη στην υπηρεσία υποδοχής και ειδιποιηθηκα τηλεφωνικώς ότι είμαι πρώτος στην σειρά κατάταξης.στην υπηρεσία μου με ειδοποίησαν ότι έχει έρθει υπηρεσιακό που ζητάει από τον Δήμο το υπηρεσιακό μεταβολών μου.οπως είναι γνωστό αυτή είναι μια τυπική διαδικασία την οποία όμως ο Δημαρχος παρανόμως αρνείται να το υπογράψει.μιλωντας με την υπηρεσία υποδοχής που μιλάω μου εξήγησαν ότι μπορούν να δώσουν μια σιωπηλή παράταση στην προθεσμία που ισχύει,αλλά μετά το πέρας αυτής θα κινηθούν για να πάρουν τον πρώτο επιλαχόντα.η ανάγκη για μετάταξη είναι τεράστια λόγω οικονομικής και προσωπικής κατάστασης.οδηγω καθημερινά 96χλμ για να πάω και να έρθω από την υπηρεσία και ο φορέας που με δέχεται απέχει μόλις 3χλμ από το σπίτι μου.σε κουβέντα με τον δήμαρχο οι δικαιολογίες είναι για γέλια και απλά αρνείται να υπογράψει το έγγραφο που παρακωλύει ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ!!!!!!είναι στην ευχέρεια του να το υπογράψει αφού περάσει η προθεσμια.ειναι η "άμυνα" τους στην κινητικότητα γιατί αυτή η διαδικασία δεν θέλει "σύμφωνη γνώμη"" η οποία είναι δεσμευτική,αλλά απαιτείται απλώς η γνωμοδότηση τους.οτι και να κάνω είναι χρονοβόρο και θα χαθεί η προθεσμία.σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κανω.σας ευχαριστώ!!!

Πάρε τηλ στο ΥΔΜΗΔ την κ. Καζάκου
213-131-3365. Θα σε πληροφορήσει σχετικά. Καλή επιτυχία! Εύχομαι να ξεπεραστεί ο σκόπελος αυτός.

spiderman
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό spiderman » Τρί Ιαν 15, 2019 4:33 pm

spiderman έγραψε:
geopap έγραψε:
swtgar έγραψε:Δεν επικοινώνησα ακόμα, σκεφτόμουν την άλλη Δευτέρα στις 21 να έπαιρνα τηλ. Να εχουν περάσει έτσι 3 βδομάδες από την τελευταία ενημερωση, οπότε πιστεύω ότι θάχουμε νέα. Αν θέλει κάποιος άλλος ας πάρει μες στην εβδομάδα.

Πήρα τηλέφωνο την ευγενέστατη κυρία στις 4 του μήνα! Είναι στις πιστώσεις και μετά πάνε για φεκ. Πιστεύουν μέχρι Φεβρουάριο, και τις λέω και τον Φεβρουάριο? Από Μάρτιο δηλαδή? Και μου λέει πολύ πιθανόν αλλά κάνουν ότι μπορούν για να γίνει γρήγορα η διαδικασία. Swtgar, πάρτε όμως ένα τηλ ένας από βδομάδα μήπως έχει να μας πει καμία εξέλιξη και ενημερώστε. Ίσως τώρα υπό τον φόβο των πρόωρων εκλογών ίσως γίνουν ποιο γρήγορα για να μην έχουν μεγάλο φόρτο με τους επόμενους κύκλους!!

συνάδελφοι θα πάρω τηλ αυτή τη βδομάδα και θα σας πω, τουλάχιστον τον Φεβρουάριο έστω να τα έχουν στείλει για ΦΕΚ.
Ο προβληματισμός μου ήταν αν έχουν υπογράφει οι αποφάσεις μετάταξης από τον Διοικητή ή αν αυτό θα γίνει μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς των πιστώσεων, διότι εκεί μπορεί να έχουμε καθυστέρηση

συνάδελφοι τίποτα νεότερο ακόμα, στην αναμονή

St12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό St12 » Τρί Ιαν 15, 2019 8:25 pm

Πάρε τηλ στην κινητικότητα γιατί οι ΟΤΑ δημιουργούν πολλά προβλήματα και εξήγησε τους το πρόβλημα σου τηλ 2131313372
μήπως μπορέσουν αυτοί να κάνουν κάτι καλή επιτυχία ή στο τηλ 2131313365

geopap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό geopap » Τρί Ιαν 15, 2019 10:16 pm

ευχαριστουμε spiderman!!!!!

bhu1001
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό bhu1001 » Τετ Ιαν 16, 2019 8:30 am

swtgar έγραψε:
jimsoti έγραψε:Συνάδελφοι καλημέρα.ειμαι υπάλληλος α' βαθμού σε ΟΤΑ.αιτηθηκα μετάταξη μέσω του Β κύκλου κινητικότητας 2018.η αίτηση μου στην σελίδα apografi έχει εγκριθεί κανονικά γιατί πληρώ όλες τις απαραίτητες προϋποθέσεις.εχω δώσει συνέντευξη στην υπηρεσία υποδοχής και ειδιποιηθηκα τηλεφωνικώς ότι είμαι πρώτος στην σειρά κατάταξης.στην υπηρεσία μου με ειδοποίησαν ότι έχει έρθει υπηρεσιακό που ζητάει από τον Δήμο το υπηρεσιακό μεταβολών μου.οπως είναι γνωστό αυτή είναι μια τυπική διαδικασία την οποία όμως ο Δημαρχος παρανόμως αρνείται να το υπογράψει.μιλωντας με την υπηρεσία υποδοχής που μιλάω μου εξήγησαν ότι μπορούν να δώσουν μια σιωπηλή παράταση στην προθεσμία που ισχύει,αλλά μετά το πέρας αυτής θα κινηθούν για να πάρουν τον πρώτο επιλαχόντα.η ανάγκη για μετάταξη είναι τεράστια λόγω οικονομικής και προσωπικής κατάστασης.οδηγω καθημερινά 96χλμ για να πάω και να έρθω από την υπηρεσία και ο φορέας που με δέχεται απέχει μόλις 3χλμ από το σπίτι μου.σε κουβέντα με τον δήμαρχο οι δικαιολογίες είναι για γέλια και απλά αρνείται να υπογράψει το έγγραφο που παρακωλύει ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ!!!!!!είναι στην ευχέρεια του να το υπογράψει αφού περάσει η προθεσμια.ειναι η "άμυνα" τους στην κινητικότητα γιατί αυτή η διαδικασία δεν θέλει "σύμφωνη γνώμη"" η οποία είναι δεσμευτική,αλλά απαιτείται απλώς η γνωμοδότηση τους.οτι και να κάνω είναι χρονοβόρο και θα χαθεί η προθεσμία.σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κανω.σας ευχαριστώ!!!

Πάρε τηλ στο ΥΔΜΗΔ την κ. Καζάκου
213-131-3365. Θα σε πληροφορήσει σχετικά. Καλή επιτυχία! Εύχομαι να ξεπεραστεί ο σκόπελος αυτός.

Πρέπει να κάνεις κάτι γρήγορα. Ο φορέας υποδοχής σου ξεκαθάρισε πως αν δεν παραλάβει το εγγραφο θα πάει στον 1ο επιλαχόντα.
Ο δήμαρχος θα το υπογράψει (για να μη θεωρηθεί παράνομος) αφού λήξει η προθεσμία, αν κατάλαβα καλά.
Αφού εξαντλήσεις την δυνατότητα συνενόησης με τον δήμαρχο, ρωτήσεις στο Υπ. Διοικητ. Ανασυγκρότησης και συμβουλευθείς δικηγόρο, νομίζω πως δεν σου μένει άλλη λύση απο αυτήν των ασφαλιστικών μέτρων.
Η διαδικασία των ασφαλιστικών μέτρων είναι ταχύτατη. Εφαρμόζεται όπου προκαλείται ζημία και δεν υπάρχει χρόνος.
Καλή επιτυχία

spiderman
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό spiderman » Τετ Ιαν 16, 2019 12:23 pm

swtgar έγραψε:
geopap έγραψε:Swtgar, ρώτησες όμως σε ποιο στάδιο είναι? έχουν μπει οι υπογραφές των υπουργών? Έχουν γίνει οι πιστώσεις? Δλδ περιμένουμε μόνο ΦΕΚ?

Για μεταφορά πιστώσεων είναι και μετά φεκ.

συνάδελφοι, αν έχω καταλάβει σωστά, σε ότι αφορά την μεταφορά των πιστώσεων, θα στείλουν από τη δική τους οικονομική υπηρεσία στη δική μας οικονομική υπηρεσία κάποιο έγγραφο σχετικό, στη συνέχεια η υπηρεσία μας θα πρέπει να απαντήσει και τότε θα ακολουθήσει κάποια αλληλογραφία της δικής τους οικονομικής υπηρεσίας με το ΓΛΚ, στη συνέχεια θα πάει για υπογραφή η απόφαση μετάταξης και μετά φεκ.

athenshall
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό athenshall » Τετ Ιαν 16, 2019 12:55 pm

Καλησπέρα σας,
Είμαι στην περίπτωση που κινήθηκαν γρήγορα οι διαδικασίες (ΟΤΑ), πέρασα από συνέντευξη και είμαι η πρώτη επιτυχούσα. Έχω κάνει αίτηση και σε άλλους 4 φορείς. Στην περίπτωση που μεταφερθούν οι πιστώσεις, βγει το ΦΕΚ και όλα τα σχετικά, μπορώ μέχρι να πάω και ν'αναλάβω τη θέση (1 μήνα αν διάβασα καλά), να πηγαίνω σε συνεντεύξεις στους άλλους 4 φορείς και να διεκδικώ κι εκείνη τη θέση; Ξέρω ότι ακούγεται κάπως άδικο, αλλά θέλουμε πολύ να φύγουμε από τον παρόν φορέα προέλευσης, διεκδικούν κι άλλοι συνάδελφοί μου τις θέσεις (κάναμε τις ίδιες αιτήσεις, στους ίδιους φορείς υποδοχής). Δεν θέλω να αρνηθώ από τώρα τη θέση που εγώ επέλεξα εν γνώση μου (ως τελευταία μου επιλογή) και μεταγενέστερα ή δεν με καλέσει κανένας από τους υπολοίπους 4 φορείς ή με καλέσουν και δεν είμαι στους επιτυχόντες......... μη χάσω αυτή τη θέση που πέρασα τώρα.

swtgar
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό swtgar » Τετ Ιαν 16, 2019 3:05 pm

athenshall έγραψε:Καλησπέρα σας,
Είμαι στην περίπτωση που κινήθηκαν γρήγορα οι διαδικασίες (ΟΤΑ), πέρασα από συνέντευξη και είμαι η πρώτη επιτυχούσα. Έχω κάνει αίτηση και σε άλλους 4 φορείς. Στην περίπτωση που μεταφερθούν οι πιστώσεις, βγει το ΦΕΚ και όλα τα σχετικά, μπορώ μέχρι να πάω και ν'αναλάβω τη θέση (1 μήνα αν διάβασα καλά), να πηγαίνω σε συνεντεύξεις στους άλλους 4 φορείς και να διεκδικώ κι εκείνη τη θέση; Ξέρω ότι ακούγεται κάπως άδικο, αλλά θέλουμε πολύ να φύγουμε από τον παρόν φορέα προέλευσης, διεκδικούν κι άλλοι συνάδελφοί μου τις θέσεις (κάναμε τις ίδιες αιτήσεις, στους ίδιους φορείς υποδοχής). Δεν θέλω να αρνηθώ από τώρα τη θέση που εγώ επέλεξα εν γνώση μου (ως τελευταία μου επιλογή) και μεταγενέστερα ή δεν με καλέσει κανένας από τους υπολοίπους 4 φορείς ή με καλέσουν και δεν είμαι στους επιτυχόντες......... μη χάσω αυτή τη θέση που πέρασα τώρα.

Εάν επιλεγείς από ένα φορέα, στέλνεται σχετικό έγγραφο στην υπηρεσία σου και κοινοποιείται και σε εσένα. Σε αυτό το έγγραφο πρέπει να απαντήσεις εντός 10 ημερών εάν αποδέχεσαι τη θέση (το αναφέρει το έγγραφο) και ταυτόχρονα να στείλεις κάποια δικαιολογητικά εσύ προσωπικά και κάποια δικαιολογητικά η υπηρεσία σου. Εάν περάσει αυτό το διάστημα χωρίς να απαντήσετε, η διαδικασία για το φορέα υποδοχής συνεχίζεται με τον πρώτο επιλαχόντα της θέσης σου. Επίσης, όταν βγει το ΦΕΚ υποχρεούσαι να αναλάβεις υπηρεσία το αργότερο σε ένα μήνα.

vaggosr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vaggosr » Τετ Ιαν 16, 2019 4:05 pm

swtgar έγραψε:

Εάν επιλεγείς από ένα φορέα, στέλνεται σχετικό έγγραφο στην υπηρεσία σου και κοινοποιείται και σε εσένα. Σε αυτό το έγγραφο πρέπει να απαντήσεις εντός 10 ημερών εάν αποδέχεσαι τη θέση (το αναφέρει το έγγραφο) και ταυτόχρονα να στείλεις κάποια δικαιολογητικά εσύ προσωπικά και κάποια δικαιολογητικά η υπηρεσία σου. Εάν περάσει αυτό το διάστημα χωρίς να απαντήσετε, η διαδικασία για το φορέα υποδοχής συνεχίζεται με τον πρώτο επιλαχόντα της θέσης σου. Επίσης, όταν βγει το ΦΕΚ υποχρεούσαι να αναλάβεις υπηρεσία το αργότερο σε ένα μήνα.

Καλησπέρα.
Δηλαδή, εφόσον επιλεγείς από έναν φορέα και δεχτείς τη θέση σταματάει η διαδικασία της μετάταξης για τις άλλες θέσεις που έχεις αιτηθεί; Το γράφει κάπου ξεκάθαρα στη νομοθεσία; Ευχαριστώ.

bhu1001
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό bhu1001 » Τετ Ιαν 16, 2019 8:15 pm

vaggosr έγραψε:
swtgar έγραψε:

Καλησπέρα.
Δηλαδή, εφόσον επιλεγείς από έναν φορέα και δεχτείς τη θέση σταματάει η διαδικασία της μετάταξης για τις άλλες θέσεις που έχεις αιτηθεί; Το γράφει κάπου ξεκάθαρα στη νομοθεσία; Ευχαριστώ.

Μόνο ένα ΦΕΚ μπορεί να γράφει το όνομά σου. Αλλιώς μπερδεύει το πράγμα. Διπλοθεσίτης και αντε να βγάλεις άκρη.
Η αίτηση σε 4 φορείς είναι παράτυπο. Μέχρι 3 λέει ο νόμος.

geopap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό geopap » Τετ Ιαν 16, 2019 8:31 pm

spiderman έγραψε:
swtgar έγραψε:
geopap έγραψε:Swtgar, ρώτησες όμως σε ποιο στάδιο είναι? έχουν μπει οι υπογραφές των υπουργών? Έχουν γίνει οι πιστώσεις? Δλδ περιμένουμε μόνο ΦΕΚ?

Για μεταφορά πιστώσεων είναι και μετά φεκ.

συνάδελφοι, αν έχω καταλάβει σωστά, σε ότι αφορά την μεταφορά των πιστώσεων, θα στείλουν από τη δική τους οικονομική υπηρεσία στη δική μας οικονομική υπηρεσία κάποιο έγγραφο σχετικό, στη συνέχεια η υπηρεσία μας θα πρέπει να απαντήσει και τότε θα ακολουθήσει κάποια αλληλογραφία της δικής τους οικονομικής υπηρεσίας με το ΓΛΚ, στη συνέχεια θα πάει για υπογραφή η απόφαση μετάταξης και μετά φεκ.

Μας εχουν μπερδεψει γενικα!εχω την εντυπωση παντως spiderman οτι ο δικος μας φορεας προελευσης δεν εχει να κανει κατι αλλο,καθοτι εχει στειλει ηδη τα διαβιβαστικα και τις βεβαιωσεις υπηρεσιακων μεταβολων των επιτυχοντων στους φορεις υποδοχης,ισως το κατι τελευταιο που μενει να κανει ο φορεας προελευσης ειναι το σταδιο που στελνει τους φακελους αυτων των υπαλληλων που αλλαζουν φορεα-υπουργειο. θεωρω,οτι πλεον ειναι μεταξύ του ΓΛΚ και του φορέα υποδοχής!

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 3 επισκέπτες