ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΕΚΝΟΥ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Ellli
Δόκιμος
Δόκιμος

ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΕΚΝΟΥ

Δημοσίευσηαπό Ellli » Κυρ Οκτ 29, 2017 12:16 pm

Καλησπερα, μολις εμαθα για το διορισμο μου και επειδη η θεση μου θα ειναι σε αλλη πολη,μπορω να παρω αδεια ανευ αποδοχων αμεσως μολις αποδεχτω τη θεση μου?? Ο λογος ειναι για ανατροφη παιδιου επειδη ειναι μολις ενος ετους σχεδον, και επισης να κανω και αιτηση για αποσπαση για συνηπηρετηση με στρατιωτικο???

Ptzia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΕΚΝΟΥ

Δημοσίευσηαπό Ptzia » Τετ Οκτ 10, 2018 5:04 pm

Καθως εχω ακριβως το ιδιο ζητημα, σε παρακαλω με ενημερωνεις πως εξελιχθηκε το ζητημα αυτο?

ema2011
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ema2011 » Δευ Οκτ 22, 2018 11:47 pm

τελικα τι γινεται με την αδεια ανατροφης τεκνου ανευ αποδοχων χρειαζεται συμφωνη γνωμη απο τον Δντη η δινεται υποχρεωτικα?

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό mylena » Πέμ Δεκ 13, 2018 7:39 am

κορίτσια εγώ έκανα αίτηση για άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου, η οποία δεν περνάει από το υπηρεσιακό συμβούλιο (οπότε δεν αργεί). Πέρασε από το διοικητικό συμβούλιο του νοσοκομείου που διορίστηκα το οποίο συνεδρίαζε 2 φορές το μήνα. Και έγινε δεκτή. Από όσο ξέρω είναι υποχρεωμένοι να την δεχτούν. Ίσχυσε από την επόμενη ημέρα.

katpant81
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Δευ Ιαν 14, 2019 2:34 pm

Ellli έγραψε:Καλησπερα, μολις εμαθα για το διορισμο μου και επειδη η θεση μου θα ειναι σε αλλη πολη,μπορω να παρω αδεια ανευ αποδοχων αμεσως μολις αποδεχτω τη θεση μου?? Ο λογος ειναι για ανατροφη παιδιου επειδη ειναι μολις ενος ετους σχεδον, και επισης να κανω και αιτηση για αποσπαση για συνηπηρετηση με στρατιωτικο???

Καλησπέρα. Επειδή το παιδάκι σου είναι ενός έτους δικαιούσαι
α)είτε εννιάμηνη άδεια ανατροφής τέκνου, την οποία παίρνεις οποτεδήποτε με την προυπόθεση το παιδί να μην είναι άνω των 4 ετών,
β)είτε μειωμένο ωράριο κατά δυο ώρες μέχρι το παιδί να γίνει δυο ετών και από δυο ετών έως τεσσάρων ετών μειωμένο κατα μία ώρα.

Εξάντλησε πρώτα αυτά, που τα δικαιούσαι , είναι και με αποδοχές και μετά ζητάς αδεια ανευ αποοδοχών για ανατροφή τέκνου, η οποία χορηγείται υποχρεωτικά, εφόσον τη ζητήσεις, δεν παιρνάει από υπηρεσιακό ή άλλο συμβούλιο, την υπογράφει το όργανο διοίκησης του φορέα σου. Με το διορισμό σου δηλαδή την ημέρα της ορκομωσίας έχεις δικαίωμα να ζητήσεις τα παραπάνω και ταυτόχρονα να κινήσεις τις διαδικασίες για συνηπηρέτηση με το σύζυγο.

Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες