Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
osonoupo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2018 4:54 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό osonoupo » Παρ Μάιος 11, 2018 4:47 pm

Λογιστές πως πάτε? με αναβαλλομενη φορολογια ....? αυτος ο διαγωνισμος εχει αχαρτογραφητα νερα δεν μπορω να καταλαβω αν διαβαζω σωστα μηπως στεκομαι πολυ σε υλη που δεν πρεπει και τι θα βαλουν στο τελος .οπως καταλαβαινετε δεν παω φροντιστηριο οτι κανω μονη μου.,,

eviebit85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 30, 2017 1:27 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό eviebit85 » Παρ Μάιος 11, 2018 9:06 pm

αναβαλλομενη φορολογια, ευλογη αξια, ενοποιημενες οικον. καταστ. αφορουν τα δλπ, διαβασε λίγο καλλιτερα την υλη της προκυρηξης, και προσπαθησε να βρεις παλαια θεματα που επεσαν....

Arma81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Arma81 » Παρ Μάιος 11, 2018 9:25 pm

osonoupo έγραψε:Λογιστές πως πάτε? με αναβαλλομενη φορολογια ....? αυτος ο διαγωνισμος εχει αχαρτογραφητα νερα δεν μπορω να καταλαβω αν διαβαζω σωστα μηπως στεκομαι πολυ σε υλη που δεν πρεπει και τι θα βαλουν στο τελος .οπως καταλαβαινετε δεν παω φροντιστηριο οτι κανω μονη μου.,,

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αναβαλλόμενη φορολογία είναι κάτι το οποίο δεν έχουμε ξαναδεί στο παρελθόν τουλάχιστον σε πλαίσιο τέτοιας εξέτασης, όπως και αρκετά ακόμη από ελπ, που όντως δεν ξέρεις αν διαβάσεις κάτι επισταμένα θα μπει ή όχι τελικά... Ούτε τα φροντιστήρια ξέρουν...έτσι κι αλλιώς, σε αυτό το διαγωνισμό, πιστεύω, μόνος είσαι, γιατί, αν δεν διαβάσεις μόνος όπως νομίζεις εσύ πιο σωστά, κανένα φροντιστήριο δεν πρόκειται να στα μάθει, ούτε βέβαια υπάρχουν sos... Πάντως, η ουσία της λογιστικής δεν αλλάζει, ίσως λίγο το περίβλημα θα έλεγα...

osonoupo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2018 4:54 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό osonoupo » Παρ Μάιος 11, 2018 11:20 pm

Arma81 έγραψε:
osonoupo έγραψε:Λογιστές πως πάτε? με αναβαλλομενη φορολογια ....? αυτος ο διαγωνισμος εχει αχαρτογραφητα νερα δεν μπορω να καταλαβω αν διαβαζω σωστα μηπως στεκομαι πολυ σε υλη που δεν πρεπει και τι θα βαλουν στο τελος .οπως καταλαβαινετε δεν παω φροντιστηριο οτι κανω μονη μου.,,

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αναβαλλόμενη φορολογία είναι κάτι το οποίο δεν έχουμε ξαναδεί στο παρελθόν τουλάχιστον σε πλαίσιο τέτοιας εξέτασης, όπως και αρκετά ακόμη από ελπ, που όντως δεν ξέρεις αν διαβάσεις κάτι επισταμένα θα μπει ή όχι τελικά... Ούτε τα φροντιστήρια ξέρουν...έτσι κι αλλιώς, σε αυτό το διαγωνισμό, πιστεύω, μόνος είσαι, γιατί, αν δεν διαβάσεις μόνος όπως νομίζεις εσύ πιο σωστά, κανένα φροντιστήριο δεν πρόκειται να στα μάθει, ούτε βέβαια υπάρχουν sos... Πάντως, η ουσία της λογιστικής δεν αλλάζει, ίσως λίγο το περίβλημα θα έλεγα...


εχεις δίκιο Arma πιστευω ο διαγωνισμος θα εχει εκπληξεις και για τα φροντιστηρια ακομα.προσπαθω να βλεπω τουλαχιστον τα αρθρα σε βασικο επιπεδο.Οσο για την ημερομηνια ολοι λενε εχει κλειδώσει για τις 7 ιουλιου

osonoupo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2018 4:54 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό osonoupo » Παρ Μάιος 11, 2018 11:26 pm

eviebit85 έγραψε:αναβαλλομενη φορολογια, ευλογη αξια, ενοποιημενες οικον. καταστ. αφορουν τα δλπ, διαβασε λίγο καλλιτερα την υλη της προκυρηξης, και προσπαθησε να βρεις παλαια θεματα που επεσαν....


eviebit85 αυτα ολα ειναι και σε ελπ ασχετα αν τα χρησιμοποιουν λιγοι ..τελος παντων οτι προλαβουμε παιδια για αυτους που δουλευουν ειναι δυσκολο.αν εχεις και παιδι αστα να πανε..μαζι με την αναβαλλομενη ψαχνεις και το χελωνονιτζακι του γιου σου που εχασε ,φτιαχνεις και κανα σπανακορυζο κλπ κλπ :D :D :P

Arma81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Arma81 » Σάβ Μάιος 12, 2018 9:46 am

osonoupo έγραψε:
eviebit85 έγραψε:αναβαλλομενη φορολογια, ευλογη αξια, ενοποιημενες οικον. καταστ. αφορουν τα δλπ, διαβασε λίγο καλλιτερα την υλη της προκυρηξης, και προσπαθησε να βρεις παλαια θεματα που επεσαν....


eviebit85 αυτα ολα ειναι και σε ελπ ασχετα αν τα χρησιμοποιουν λιγοι ..τελος παντων οτι προλαβουμε παιδια για αυτους που δουλευουν ειναι δυσκολο.αν εχεις και παιδι αστα να πανε..μαζι με την αναβαλλομενη ψαχνεις και το χελωνονιτζακι του γιου σου που εχασε ,φτιαχνεις και κανα σπανακορυζο κλπ κλπ :D :D :P

Συμφωνώ, βέβαια και περιλαμβάνονται στα ελπ αυτά, εφόσον υπάρχουν και λογαριασμοί συγκεκριμένοι στα ελπ για αυτά, και εφόσον, η ύλη ανφέρει ''γενικά περί ελπ''. Και οι ενοποιημένες αναφέρονται σε άρθρο των ελπ ξεκάθαρα. Υ.Γ. Σε καταλαβαίνω, δεν έχω παιδιά βέβαια, αλλά τώρα που καλοκαιριάζει, που να πιάσεις και τα γεμιστά... Υπομονή και κουράγιο...:D :)

logoikonom
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 03, 2017 10:34 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό logoikonom » Σάβ Μάιος 12, 2018 10:30 am

osonoupo έγραψε:
eviebit85 έγραψε:αναβαλλομενη φορολογια, ευλογη αξια, ενοποιημενες οικον. καταστ. αφορουν τα δλπ, διαβασε λίγο καλλιτερα την υλη της προκυρηξης, και προσπαθησε να βρεις παλαια θεματα που επεσαν....


eviebit85 αυτα ολα ειναι και σε ελπ ασχετα αν τα χρησιμοποιουν λιγοι ..τελος παντων οτι προλαβουμε παιδια για αυτους που δουλευουν ειναι δυσκολο.αν εχεις και παιδι αστα να πανε..μαζι με την αναβαλλομενη ψαχνεις και το χελωνονιτζακι του γιου σου που εχασε ,φτιαχνεις και κανα σπανακορυζο κλπ κλπ :D :D :P


Χαχα!! Πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου... Είμαι στην ίδια φάση ακριβώς. Δουλειά, παιδιά, σπίτι και λίγο διάβασμα το βράδυ.
Αυτά που αναφέρονται παραπάνω, τα οποία σαφώς και περιλαμβάνονται στον νόμο για τα ΕΛΠ, τα διάβασα και εκτιμώ πως θα έχει συναφείς ερωτήσεις.

osonoupo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2018 4:54 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό osonoupo » Σάβ Μάιος 12, 2018 4:18 pm

Arma81 έγραψε:
osonoupo έγραψε:
eviebit85 έγραψε:αναβαλλομενη φορολογια, ευλογη αξια, ενοποιημενες οικον. καταστ. αφορουν τα δλπ, διαβασε λίγο καλλιτερα την υλη της προκυρηξης, και προσπαθησε να βρεις παλαια θεματα που επεσαν....


eviebit85 αυτα ολα ειναι και σε ελπ ασχετα αν τα χρησιμοποιουν λιγοι ..τελος παντων οτι προλαβουμε παιδια για αυτους που δουλευουν ειναι δυσκολο.αν εχεις και παιδι αστα να πανε..μαζι με την αναβαλλομενη ψαχνεις και το χελωνονιτζακι του γιου σου που εχασε ,φτιαχνεις και κανα σπανακορυζο κλπ κλπ :D :D :P

Συμφωνώ, βέβαια και περιλαμβάνονται στα ελπ αυτά, εφόσον υπάρχουν και λογαριασμοί συγκεκριμένοι στα ελπ για αυτά, και εφόσον, η ύλη ανφέρει ''γενικά περί ελπ''. Και οι ενοποιημένες αναφέρονται σε άρθρο των ελπ ξεκάθαρα. Υ.Γ. Σε καταλαβαίνω, δεν έχω παιδιά βέβαια, αλλά τώρα που καλοκαιριάζει, που να πιάσεις και τα γεμιστά... Υπομονή και κουράγιο...:D :)


Γεμιστά απο Σεπτεμβρη!!! Τωρα πιο εύκολα φαγητά!! :D :D

osonoupo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2018 4:54 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό osonoupo » Σάβ Μάιος 12, 2018 4:20 pm

logoikonom έγραψε:
osonoupo έγραψε:
eviebit85 έγραψε:αναβαλλομενη φορολογια, ευλογη αξια, ενοποιημενες οικον. καταστ. αφορουν τα δλπ, διαβασε λίγο καλλιτερα την υλη της προκυρηξης, και προσπαθησε να βρεις παλαια θεματα που επεσαν....


eviebit85 αυτα ολα ειναι και σε ελπ ασχετα αν τα χρησιμοποιουν λιγοι ..τελος παντων οτι προλαβουμε παιδια για αυτους που δουλευουν ειναι δυσκολο.αν εχεις και παιδι αστα να πανε..μαζι με την αναβαλλομενη ψαχνεις και το χελωνονιτζακι του γιου σου που εχασε ,φτιαχνεις και κανα σπανακορυζο κλπ κλπ :D :D :P


Χαχα!! Πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου... Είμαι στην ίδια φάση ακριβώς. Δουλειά, παιδιά, σπίτι και λίγο διάβασμα το βράδυ.
Αυτά που αναφέρονται παραπάνω, τα οποία σαφώς και περιλαμβάνονται στον νόμο για τα ΕΛΠ, τα διάβασα και εκτιμώ πως θα έχει συναφείς ερωτήσεις.


Υπομονη 2 μηνες έμειναν!

spinalgr1990
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2015 2:02 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό spinalgr1990 » Σάβ Μάιος 12, 2018 11:44 pm

katiamath έγραψε:Καλησπέρα και καλές γιορτές!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που και παλιότερα είχα αναφέρει στο φορουμ αλλά δεν είχα βρει άκρη με τηλέφωνα που είχα κάνει τότε στον ασεπ, δεν με είχε κατατοπίσει κανείς.

Κάποτε είχα ακούσει ότι σε γραπτούς διαγωνισμούς παίρνουν μέρος όλα τα πτυχία ισχύει αυτό. Λίγο που έψαξα στο internet διάβασα για ένα προεδρικό διάταγμα νο50 και λέει κάπου : "Σε περίπτωση πλήρωσης θέσεων με γραπτό διαγωνισμό προσόν διορισμού είναι οποιοδήποτε πτυχίο ..."
Απλά μου κάνει εντύπωση που ο διαγωνισμός είναι γραπτός και για παράδειγμα ένας στατιστικός μπορεί να πάρει μέρος και μάλιστα διαγωνίζεται στη στατιστική (που το πιο πιθανό είναι να γράψει άριστα) ενώ ένας μαθηματικός δεν μπορεί καν να πάρει μέρος.

Συγκεκριμένα έχω πτυχίο μαθηματικών και μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά μαθηματικά και άλλο ένα μεταπτυχιακό στα μαθηματικά. Επειδή έχω πάρει πτυχίο από το πανεπιστήμιο Αιγαίου τα μαθήματα που είχαμε σε σχέση με το τμήμα στατιστικής ήταν σε μεγάλο ποσοστό ίδια (είχαμε και επιλογής από το άλλο τμήμα) καθώς και με το μεταπτυχιακό έχω κάνει άλλα 12 μαθήματα από το στατιστικής. Εννοώ πως αν βάλω κάτω όλα τα μαθήματα που έχω περάσει σε βασικό τίτλο και στο 1ο μεταπτυχιακό πιάνω σχεδόν όλα τα μαθήματα ενός στατιστικού στο βασικό. Δε θα έπρεπε να μπορώ να κάνω αίτηση? Η μπορώ?
Γιατί λέει στη προκήρυξη για κάποια πτυχία ισότιμα με αυτά , καθώς και κάπου για μεταπτυχιακά που ενσωματώνονται με το βασικό τίτλο σπουδών...

Μήπως ξέρεις κανείς αν υπάρχει κάτι τέτοιο?

Thanks


ΤΕλικα εκαναν δεκτη την αιτηση σου ?

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Δευ Μάιος 14, 2018 11:02 am

Καλημερα!
Για τον/την υποψηφιο/α που ερωτα για το αν μπορει να λαβει μερος φυσικα και μπορεις αρκει το βασικο σου πτυχιο να συνοδευεται απο Βεβαιωση του Πανεπιστημιου οτι ο τιτλος ειναι συναφης με καποιον απο τους τιτλους που ζητειται απο την προκυρηξη.Πολλοι ετσι επραξαν και θα δωσουν.Το αν τους απορριψουν δεν το γνωριζω γιατι οι απορριπτεοι που ανακοινωθηκαν ειναι οσοι δεν πληρωσαν το παραβολο η οσοι δεν εστειλαν την αιτηση.


Εχω να κανω μια προταση.Θελετε να ανεβασουμε εδω η σε καποιο αλλο social media πιθανες ερωτησεις και τις λυσεις τους? Ωστε να ανταλλαξουμε γνωση απο το διαβασμα που εχουμε κανει? Εγω ειμαι για Λογιστικη.

Δεν εχω διαβασει για αναβαλλομενη και ενοποιημενες.

nomikaria2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2018 12:37 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nomikaria2 » Δευ Μάιος 14, 2018 12:34 pm

Παιδιά είμαι ΠΕ Νομικής και στον ΚΦΕ έχει ενα άρθρο για "αναβαλλόμενη φορολογική απαίτηση" απο το οποίο όσο και αν γκούγκλαρα, δεν κατάλαβα Χριστό ! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πρακτικά τί σημαίνει ο όρος αυτός και να μου εξηγήσει συνοπτικά ποια η φορολογική του αντιμετώπιση βάσει του άρθρου 27Α;

osonoupo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2018 4:54 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό osonoupo » Δευ Μάιος 14, 2018 12:57 pm

Gieleni έγραψε:Καλημερα!
Για τον/την υποψηφιο/α που ερωτα για το αν μπορει να λαβει μερος φυσικα και μπορεις αρκει το βασικο σου πτυχιο να συνοδευεται απο Βεβαιωση του Πανεπιστημιου οτι ο τιτλος ειναι συναφης με καποιον απο τους τιτλους που ζητειται απο την προκυρηξη.Πολλοι ετσι επραξαν και θα δωσουν.Το αν τους απορριψουν δεν το γνωριζω γιατι οι απορριπτεοι που ανακοινωθηκαν ειναι οσοι δεν πληρωσαν το παραβολο η οσοι δεν εστειλαν την αιτηση.


Εχω να κανω μια προταση.Θελετε να ανεβασουμε εδω η σε καποιο αλλο social media πιθανες ερωτησεις και τις λυσεις τους? Ωστε να ανταλλαξουμε γνωση απο το διαβασμα που εχουμε κανει? Εγω ειμαι για Λογιστικη.

Δεν εχω διαβασει για αναβαλλομενη και ενοποιημενες.

Gieleni πολυ ενδιαφερουσα προταση αλλα δυστυχως για μενα δεν υπαρχει χρονος για τετεοια διαδικασια ,ισως αποριες που υπαρχουν για καποια θεματα

Arma81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Arma81 » Δευ Μάιος 14, 2018 1:11 pm

Gieleni έγραψε:Καλημερα!
Για τον/την υποψηφιο/α που ερωτα για το αν μπορει να λαβει μερος φυσικα και μπορεις αρκει το βασικο σου πτυχιο να συνοδευεται απο Βεβαιωση του Πανεπιστημιου οτι ο τιτλος ειναι συναφης με καποιον απο τους τιτλους που ζητειται απο την προκυρηξη.Πολλοι ετσι επραξαν και θα δωσουν.Το αν τους απορριψουν δεν το γνωριζω γιατι οι απορριπτεοι που ανακοινωθηκαν ειναι οσοι δεν πληρωσαν το παραβολο η οσοι δεν εστειλαν την αιτηση.


Εχω να κανω μια προταση.Θελετε να ανεβασουμε εδω η σε καποιο αλλο social media πιθανες ερωτησεις και τις λυσεις τους? Ωστε να ανταλλαξουμε γνωση απο το διαβασμα που εχουμε κανει? Εγω ειμαι για Λογιστικη.

Δεν εχω διαβασει για αναβαλλομενη και ενοποιημενες.

Καλημέρα. Κι εγώ συνάδελφος είμαι. Όταν λες πιθανές, τι εννοείς, γιατί όλα πιθανά θέματα είναι... Εμείς τι μπορούμε να ανεβάσουμε ώστε να ωφεληθούμε από αυτό; Απλά, φοβάμαι μην μπερδευτούμε χειρότερα έτσι. Πιστεύω το να ανατρέξουμε στα παλιά θέματα για να μπούμε στο κλίμα, που όλοι το έχουμε κάνει φαντάζομαι, αρκεί, κατά τη γνώμη μου.

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Δευ Μάιος 14, 2018 4:40 pm

Εχω λυσει ολα τα παλαιοτερα θεματα απο το 2004 και μετα και για ΠΕ και για ΤΕ.Θεωρω ομως οτι δεν θα εχουν καμια σχεση με τα τωρινα γιατι με τα ΕΛΠ εχουν αλλαξει.

Η βιομηχανικη λογιστικη παραμενει και η ελεγκτικη αλλα τι θα μπορουσε να πεσει απο ΕΛΠ? Οσοι πηγαν και πηραν σημειωσεις τι λεει για ΕΛΠ?
Ειμαστε καλυμμενοι να διαβασουμε μονο τον νομο?


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες