Toeic

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
ameroliptos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μάιος 16, 2008 4:28 pm

Toeic

Δημοσίευσηαπό ameroliptos » Δευ Ιουν 30, 2008 9:15 am

ΠΟΣΑ ΜΟΡΙΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΤΟΕΙC ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ;

alitsa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 10:26 am

Δημοσίευσηαπό alitsa » Δευ Ιουν 30, 2008 12:33 pm

δες www.hau.gr
Άριστη Proficiency 905-990
Πολύ Καλή Advanced 785-900
Καλή Lower 505-780
Μέτρια Basic 405-500
nomizo

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2005 3:21 pm

Δημοσίευσηαπό ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ » Δευ Ιουν 30, 2008 2:08 pm

Για το Δημόσιο μετράει μέχρι το επίπεδο Πολύ Καλή Advanced 785-900
50 μόρια!

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2005 3:21 pm

Δημοσίευσηαπό ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ » Δευ Ιουν 30, 2008 2:14 pm

Επίσης το λιγότερο είναι το επίπεδο Lower Καλή 505-780
30 μόρια!

ameroliptos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μάιος 16, 2008 4:28 pm

Δημοσίευσηαπό ameroliptos » Δευ Ιουν 30, 2008 7:16 pm

Ομορφη Θεσσαλονικια. Εαν εχεις δωσει εξετάσεις για το Πτυχίο Τοειc θα ήθελα να μου πεις εαν τα πραγματα (για καποιον που εχει παρατησει τα Αγγλικά εδω και 15 ετη) ειναι ευκολα. Εαν όχι τη βιβλίο μου προτεινεις να πάρω. Θα διαβασω μονος χωρις φροντηστήρια.

alitsa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 10:26 am

Δημοσίευσηαπό alitsa » Δευ Ιουν 30, 2008 9:53 pm

loipon ego eixa dosei otan eimouna 15?kai to pira ton 10/2007 kai eimai 31 tora .diavasa moni mou me to vivlio pou les,kai perasa me advanced kai den eixa grapsei kai kala-kata tin gnomi mou-.einai toso eukola pou den mporeis na fantasteis.to mono thema pou tha exeis einai o xronos exoune para polles erotiseis kai prepei na ta kaneis grigora.exeis mono listening kai grammatiki kai ola einai se multiple choise.
auta

ameroliptos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μάιος 16, 2008 4:28 pm

Δημοσίευσηαπό ameroliptos » Τρί Ιούλ 01, 2008 9:13 am

Eύκολο δηλαδη

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Τρί Ιούλ 01, 2008 9:32 am

Γελοιωδώς εύκολο με μόνο ζήτημα το χρόνο αν θα πάρεις επίπεδο Lower ή Advanced!
Αν πας σε ένα από τα μεγάλα βιβλιοπωλεία θα βρεις πολλά βιβλία, εγώ διάβασα το How to practise for the TOEIC test, Barrrons, πόλύ καλό αν και κάπως μεγάλο, διάβασε κανένα μήνα και θα πας καλά!

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2005 3:21 pm

Δημοσίευσηαπό ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ » Τρί Ιούλ 01, 2008 9:49 am

Καλημέρα καλό μήνα.
Μετά από πολλά χρόνια που είχα να ασχοληθώ (είχα πάρει το Lower) έδωσα πριν 2 χρόνια TOEIC με στόχο το Advancend. Έπιασα επίπεδο με αποτέλεσμα να πάρω δεύτερη φορά Lower!!!! Πριν λίγες μέρες (η προετοιμασία ήταν να κάνω μόνο δύο τεστ) έδωσα πάλι αλλά νιώθω πως τα πήγα χάλια…περιμένω αποτελέσματα.
Τον Ιανουάριο άλλαξε ελαφρώς η δομή του TOEIC και δεν ξέρω τι νέα βιβλία έχουν βγει με την νέα δομή εγώ έχω με την παλιά.
Αν έχεις στόχο για Lower τα πράγματα είναι πολύ εύκολα. Εδώ δίνουν παιδάκια μικρά και το παίρνουν…
Για Advanced με ποσοστό 785 και πάνω θέλει κατά την γνώμη μου προσπάθεια.
Στο Listening είναι standar ο χρόνος 45’ αλλά εκεί που γίνεται ο χαμός στην διαχείριση του χρόνου είναι στα 75’ που έχει κείμενα με ερωτήσεις, γραμματική.
Επίσης υπάρχει και ο παράγων τύχη….
Ότι χρειαστείς ξαναρωτάς.

ameroliptos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μάιος 16, 2008 4:28 pm

Δημοσίευσηαπό ameroliptos » Τρί Ιούλ 01, 2008 10:44 am

Kαλημέρα. Για εκμαθηση ποιό βιβλίο προτείνετε; Της ελλ/κης (HAU) ειναι καλο. Tη λέτέ;

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2005 3:21 pm

Δημοσίευσηαπό ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ » Δευ Ιούλ 07, 2008 10:09 am

Γι'αυτό που έχω ακούσει καλά λόγια από μία καθηγήτριά μου είναι της OXFORD. Έχει βγεί ήδη ένα με δύο ολοκληρωμένα τεστ μετά τις αλλαγές και όπου να'ναι θα βγει νέο με παραπάνω τεστ.

squid
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 10, 2008 10:57 pm

Δημοσίευσηαπό squid » Πέμ Ιούλ 10, 2008 11:11 pm

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε:Γι'αυτό που έχω ακούσει καλά λόγια από μία καθηγήτριά μου είναι της OXFORD. Έχει βγεί ήδη ένα με δύο ολοκληρωμένα τεστ μετά τις αλλαγές και όπου να'ναι θα βγει νέο με παραπάνω τεστ.


'Οντως είναι πολύ καλό το συγκεκριμένω βιβλίο.
'Εδωσα τον Μάρτιο και το πήρα πολύ εύκολα "Advanced".

Εκτός τύχης .... είναι να το έχεις κιόλας που λέμε.

Εγώ από τα 15 μου λόγο δουλειάς μιλάω με άγγλους οπότε ήταν φύσης αδύνατον να μην το έπερνα.

Τα βιβλία είναι όντως πολύ καλά και πολύ οργανωμένα. Σου έχουν και τις απαντήσεις στο τέλος και σου λένε και γιατί είναι η απάντηση αυτή. 'Εχουν και cd με το listening.

Η ομιλία στα cd είναι 100% αγγλική οπότε κάνοντας μερικά τεστ με αυτά θα είσαι έτοιμος για να δώσεις εξετάσεις και να μην κομπλάρεις.

Τα βιβλία δεν τα χρειάζομαι πλέον αν κάποιος είναι έτοιμος να τα αγοράσει και δεν θέλει να δώσει όλο το ποσό ας μου στείλει ένα μύνημα για να του τα στείλω σε χαμηλή τιμή. Είναι χωρίς σημειώσεις πάνω , πεντακάθαρα.

Καλύ επιτυχία σε όλους ! 8)

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2005 3:21 pm

Δημοσίευσηαπό ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ » Παρ Ιούλ 11, 2008 9:18 am

squid έγραψε:
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε:Γι'αυτό που έχω ακούσει καλά λόγια από μία καθηγήτριά μου είναι της OXFORD. Έχει βγεί ήδη ένα με δύο ολοκληρωμένα τεστ μετά τις αλλαγές και όπου να'ναι θα βγει νέο με παραπάνω τεστ.


'Οντως είναι πολύ καλό το συγκεκριμένω βιβλίο.
'Εδωσα τον Μάρτιο και το πήρα πολύ εύκολα "Advanced".

Εκτός τύχης .... είναι να το έχεις κιόλας που λέμε.

Εγώ από τα 15 μου λόγο δουλειάς μιλάω με άγγλους οπότε ήταν φύσης αδύνατον να μην το έπερνα.

Τα βιβλία είναι όντως πολύ καλά και πολύ οργανωμένα. Σου έχουν και τις απαντήσεις στο τέλος και σου λένε και γιατί είναι η απάντηση αυτή. 'Εχουν και cd με το listening.

Η ομιλία στα cd είναι 100% αγγλική οπότε κάνοντας μερικά τεστ με αυτά θα είσαι έτοιμος για να δώσεις εξετάσεις και να μην κομπλάρεις.

Τα βιβλία δεν τα χρειάζομαι πλέον αν κάποιος είναι έτοιμος να τα αγοράσει και δεν θέλει να δώσει όλο το ποσό ας μου στείλει ένα μύνημα για να του τα στείλω σε χαμηλή τιμή. Είναι χωρίς σημειώσεις πάνω , πεντακάθαρα.

Καλύ επιτυχία σε όλους ! 8)


Πότε το πήρες?
Εγώ είμαι τρομερά απαισιόδοξη όσον αφορά τον χρόνο στο reading. Με τίποτα δε μπορώ να προλάβω να δω τα τελευατία διπλά κείμενα....

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2005 3:21 pm

Δημοσίευσηαπό ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ » Παρ Ιούλ 11, 2008 9:23 am

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε:
squid έγραψε:
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε:Γι'αυτό που έχω ακούσει καλά λόγια από μία καθηγήτριά μου είναι της OXFORD. Έχει βγεί ήδη ένα με δύο ολοκληρωμένα τεστ μετά τις αλλαγές και όπου να'ναι θα βγει νέο με παραπάνω τεστ.


'Οντως είναι πολύ καλό το συγκεκριμένω βιβλίο.
'Εδωσα τον Μάρτιο και το πήρα πολύ εύκολα "Advanced".

Εκτός τύχης .... είναι να το έχεις κιόλας που λέμε.

Εγώ από τα 15 μου λόγο δουλειάς μιλάω με άγγλους οπότε ήταν φύσης αδύνατον να μην το έπερνα.

Τα βιβλία είναι όντως πολύ καλά και πολύ οργανωμένα. Σου έχουν και τις απαντήσεις στο τέλος και σου λένε και γιατί είναι η απάντηση αυτή. 'Εχουν και cd με το listening.

Η ομιλία στα cd είναι 100% αγγλική οπότε κάνοντας μερικά τεστ με αυτά θα είσαι έτοιμος για να δώσεις εξετάσεις και να μην κομπλάρεις.

Τα βιβλία δεν τα χρειάζομαι πλέον αν κάποιος είναι έτοιμος να τα αγοράσει και δεν θέλει να δώσει όλο το ποσό ας μου στείλει ένα μύνημα για να του τα στείλω σε χαμηλή τιμή. Είναι χωρίς σημειώσεις πάνω , πεντακάθαρα.

Καλύ επιτυχία σε όλους ! 8)


Εγώ είμαι τρομερά απαισιόδοξη όσον αφορά τον χρόνο στο reading. Με τίποτα δε μπορώ να προλάβω να δω τα τελευταία διπλά κείμενα....

squid
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 10, 2008 10:57 pm

Δημοσίευσηαπό squid » Παρ Ιούλ 11, 2008 1:02 pm

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε:
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε:
squid έγραψε:
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε:Γι'αυτό που έχω ακούσει καλά λόγια από μία καθηγήτριά μου είναι της OXFORD. Έχει βγεί ήδη ένα με δύο ολοκληρωμένα τεστ μετά τις αλλαγές και όπου να'ναι θα βγει νέο με παραπάνω τεστ.


'Οντως είναι πολύ καλό το συγκεκριμένω βιβλίο.
'Εδωσα τον Μάρτιο και το πήρα πολύ εύκολα "Advanced".

Εκτός τύχης .... είναι να το έχεις κιόλας που λέμε.

Εγώ από τα 15 μου λόγο δουλειάς μιλάω με άγγλους οπότε ήταν φύσης αδύνατον να μην το έπερνα.

Τα βιβλία είναι όντως πολύ καλά και πολύ οργανωμένα. Σου έχουν και τις απαντήσεις στο τέλος και σου λένε και γιατί είναι η απάντηση αυτή. 'Εχουν και cd με το listening.

Η ομιλία στα cd είναι 100% αγγλική οπότε κάνοντας μερικά τεστ με αυτά θα είσαι έτοιμος για να δώσεις εξετάσεις και να μην κομπλάρεις.

Τα βιβλία δεν τα χρειάζομαι πλέον αν κάποιος είναι έτοιμος να τα αγοράσει και δεν θέλει να δώσει όλο το ποσό ας μου στείλει ένα μύνημα για να του τα στείλω σε χαμηλή τιμή. Είναι χωρίς σημειώσεις πάνω , πεντακάθαρα.

Καλύ επιτυχία σε όλους ! 8)


Εγώ είμαι τρομερά απαισιόδοξη όσον αφορά τον χρόνο στο reading. Με τίποτα δε μπορώ να προλάβω να δω τα τελευταία διπλά κείμενα....
''

Αν έχεις τα βιβλία ήδη θα πρέπει να κάνεις τα τεστ σερί. Θα βάζεις χρονόμετρο και θα τελειώνεις και reading & listening. Στο τέλος θα βλέπεις αν είσαι μέσα στον χρόνο. Αν δεν είσαι τότε ξανά κάνε τεστ διαφορετικά ώστε να αποκτήσεις σβελτάδα :P

Κατα την γνώμη μου εκτός το επίπεδο αγγλικών που έχω λόγο της φύσης της δουλειάς μου μου φάνηκε το τεστ ότι πιο εύκολο κυκλοφορεί στην αγορά.

Το πήρα τον Μάρτιο.

Οσο για την απαισιοδοξία δεν βοηθάει γενικότερα στην ζωή μας. Δες το αλλιώς. Τι έχω να χάσω ? Μόνο 145 ?.

Οταν έδωσα ήμασταν στην αίθουσα 30 άτομα. Ορισμένοι απο αυτούς δίνάνε για 3-4 φορά.....i dont get it.....

Cheers


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες