ΔΕ διορισμός και νέα προκήρυξη

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Godric
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 7:37 am

ΔΕ διορισμός και νέα προκήρυξη

Δημοσίευσηαπό Godric » Σάβ Μάιος 18, 2024 8:38 pm

Ένας διορισμένος ΔΕ μετά από 5 χρόνια μπορεί να συμμετέχει σε νέο διαγωνισμό ίδιας βαθμίδας χωρίς να παραιτηθεί; Σε 5 χρόνια; Και αν ναι μετράνε από τη στιγμή που υπέγραψε ή από τη στιγμή που έγινε μόνιμος (δύο χρόνια μετά);
Ευχαριστω

Natasha17
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Απρ 24, 2024 4:08 pm

Re: ΔΕ διορισμός και νέα προκήρυξη

Δημοσίευσηαπό Natasha17 » Δευ Μάιος 20, 2024 4:28 pm

Από την ημέρα της ορκωμοσίας μετράνε. Η δική μου απορία είναι η εξής: διοικητικός υπάλληλος σε νοσοκομείο για αίτηση σε ανώτερη βαθμίδα σε νέα προκήρυξη πρέπει να περιμένει επίσης 5 χρόνια?

Soulis_Soularas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 2:08 pm

Re: ΔΕ διορισμός και νέα προκήρυξη

Δημοσίευσηαπό Soulis_Soularas » Τρί Μάιος 21, 2024 7:38 am

Δεν μετράνε απαραίτητα από την ημέρα ορκωμοσίας.

Ν.3528/2007, άρθρο 19 :

3. Αφετηρία υπολογισμού του χρόνου υπηρεσίας των υπαλλήλων αποτελεί η χρονολογία δημοσίευσης στο Φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως της πράξης διορισμού, με την προϋπόθεση ότι η ανάληψη υπηρεσίας γίνεται μέσα σε ένα (1) μήνα από την κοινοποίηση της πράξης διορισμού, αλλιώς η ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας.


Έχει να κάνει λοιπόν, με το εάν ζητήθηκε παράταση ορκωμοσίας και ανάληψης υπηρεσίας (δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση, καθώς δεν δίδεται κάποιο στοιχείο, αλλά στη γενική περίπτωση).

Godric
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 7:37 am

Re: ΔΕ διορισμός και νέα προκήρυξη

Δημοσίευσηαπό Godric » Τετ Μάιος 22, 2024 9:33 pm

Soulis_Soularas έγραψε:Δεν μετράνε απαραίτητα από την ημέρα ορκωμοσίας.

Ν.3528/2007, άρθρο 19 :

3. Αφετηρία υπολογισμού του χρόνου υπηρεσίας των υπαλλήλων αποτελεί η χρονολογία δημοσίευσης στο Φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως της πράξης διορισμού, με την προϋπόθεση ότι η ανάληψη υπηρεσίας γίνεται μέσα σε ένα (1) μήνα από την κοινοποίηση της πράξης διορισμού, αλλιώς η ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας.


Έχει να κάνει λοιπόν, με το εάν ζητήθηκε παράταση ορκωμοσίας και ανάληψης υπηρεσίας (δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση, καθώς δεν δίδεται κάποιο στοιχείο, αλλά στη γενική περίπτωση).

υπήρχε 3μηνη παράταση όντως, άρα από τη στιγμή που έγινε η ανάληψη υπηρεσίας
ευχαριστώ

για την ερώτηση του φίλου για αλλαγή βαθμίδας, αν δεν κάνω λάθος δε χρειάζεται να περιμένει 5ετία

Godric
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 7:37 am

Re: ΔΕ διορισμός και νέα προκήρυξη

Δημοσίευσηαπό Godric » Πέμ Μάιος 23, 2024 6:23 am

Η άλλη μου ερώτηση επί του ίδιου θέματος είναι:
Αν υποθέσουμε ότι συμπληρώνουμε 5ετια τον Ιούνιο. (α) Μετά τον Ιούνιο μπορούμε να πάρουμε μέρος σε διαγωνισμό, ή (β) μετά τον Ιούνιο μπορούμε να διοριστούμε αλλού;
Δηλαδή αν ισχύει το (α), μπορούμε να ξεκινήσουμε να κάνουμε αιτήσεις κάποιους μήνες πριν τη συμπλήρωση της 5ετιας υπολογίζοντας πως τα αποτελέσματα θα βγουν μετά τη συμπλήρωσή της;

Ευχαριστώ

Rudeboy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2015 4:31 pm

Re: ΔΕ διορισμός και νέα προκήρυξη

Δημοσίευσηαπό Rudeboy » Τετ Μάιος 29, 2024 5:04 am

Γιατί πριν την 2ετια , ο δόκιμος είναι συμβασιούχος ;

Ο Δόκιμος στην ουσία μόνιμος είναι , μπορεί να αξιολογείται αλλά αξιολογούνται όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι , όπως και οποιοσδήποτε Δημόσιος Υπάλληλος απολύεται αν διαπράξει πειθαρχικό παράπτωμα ή είναι ακατάλληλος οπότε δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ Δόκιμου και Μόνιμου .


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης