2Γ/2022 (τεστ δεξιοτήτων/εργασιακής αποτελεσματικότητας)

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Tzei
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Δεκ 02, 2022 5:06 pm

Re: 2Γ/2022 (τεστ δεξιοτήτων/εργασιακής αποτελεσματικότητας)

Δημοσίευσηαπό Tzei » Κυρ Δεκ 04, 2022 12:52 pm

DIPA68 έγραψε:
Tzei έγραψε:
DIPA68 έγραψε:Τι εννοείς? Για να είναι δεσμευμένο σημαίνει πως έχει χρησιμοποιηθεί σε άλλη προκήρυξη. Δεν μπορείς να δηλώσεις τον ίδιο κωδικό παραβόλου δύο φορές. Και αν το κάνεις (δεν νομίζω πως γίνεται όμως, γιατί πλέον πραγματοποιούνται αυτοματοποιημένοι έλεγχοι ακόμη και για την πληρωμή που παλαιότερα δεν γίνονταν) λογικά θα είσαι στη λίστα των απορριφθέντων υποψηφίων που δεν θα δικαιούνται να συμμετάσχουν στο γραπτό. Αποτελούσε συνήθη λόγο απόρριψης υποψηφίου κατά το παρελθόν (στη φάση έκδοσης των προσωρινών αποτελεσμάτων).


Οχι, απλά εννοώ να μην δημιουργεί πρόβλημα το Δεσμευμένο παράβολο στο διαγωνισμό.. Έχω πληρώσει καινούργιο παράβολο για τον διαγωνισμό έτσι κ αλλιώς. Απλά το προϋγουμενο που φαίνεται δεσμευμένο να μην δημιουργεί πρόβλημα, δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσω?

Για να καταλάβω, υπέβαλες την αίτησή σου και καταχώρισες τον κωδικό ενός δεσμευμένου (παλιού) παραβόλου και μετά εξέδωσες νέο παράβολο, το οποίο και πλήρωσες? Αν ναι, τότε θα πρέπει να ακυρώσεις την αίτησή σου και να δημιουργήσεις καινούρια αίτηση καταχωρώντας τον νέο κωδικό παραβόλου που έχει την ένδειξη "πληρωμένο" και δεν έχει χρησιμοποιηθεί ακόμη σε άλλη προκήρυξη. Αν δεν έχω καταλάβει σωστά, καλύτερα κάλεσε στο ΑΣΕΠ ή στείλε e-mail στο enimerosi@asep.gr και ρώτησέ τους. Απαντάνε και μάλιστα άμεσα σε διευκρινιστικές ερωτήσεις.


Θα στείλω αύριο ένα e-mail. Εγώ εννοώ απλά ότι έχω "Δεσμευμένο" παράβολο από μια άλλη προκήρυξη. Αυτό να μην δημιουργεί πρόβλημα γενικά για τον διαγωνισμό.

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: 2Γ/2022 (τεστ δεξιοτήτων/εργασιακής αποτελεσματικότητας)

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Κυρ Δεκ 04, 2022 8:19 pm

Tzei έγραψε:
DIPA68 έγραψε:
Tzei έγραψε:
Οχι, απλά εννοώ να μην δημιουργεί πρόβλημα το Δεσμευμένο παράβολο στο διαγωνισμό.. Έχω πληρώσει καινούργιο παράβολο για τον διαγωνισμό έτσι κ αλλιώς. Απλά το προϋγουμενο που φαίνεται δεσμευμένο να μην δημιουργεί πρόβλημα, δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσω?

Για να καταλάβω, υπέβαλες την αίτησή σου και καταχώρισες τον κωδικό ενός δεσμευμένου (παλιού) παραβόλου και μετά εξέδωσες νέο παράβολο, το οποίο και πλήρωσες? Αν ναι, τότε θα πρέπει να ακυρώσεις την αίτησή σου και να δημιουργήσεις καινούρια αίτηση καταχωρώντας τον νέο κωδικό παραβόλου που έχει την ένδειξη "πληρωμένο" και δεν έχει χρησιμοποιηθεί ακόμη σε άλλη προκήρυξη. Αν δεν έχω καταλάβει σωστά, καλύτερα κάλεσε στο ΑΣΕΠ ή στείλε e-mail στο enimerosi@asep.gr και ρώτησέ τους. Απαντάνε και μάλιστα άμεσα σε διευκρινιστικές ερωτήσεις.


Θα στείλω αύριο ένα e-mail. Εγώ εννοώ απλά ότι έχω "Δεσμευμένο" παράβολο από μια άλλη προκήρυξη. Αυτό να μην δημιουργεί πρόβλημα γενικά για τον διαγωνισμό.

Κι εγώ έχω πολλά δεσμευμένα παράβολα από άλλες προκηρύξεις. Αν δεν χρησιμοποιήσεις στην αίτησή σου τον κωδικό ήδη δεσμευμένου παραβόλου, αλλά τον κωδικό του νέου που εξέδωσες, το οποίο είναι σε κατάσταση "Πληρωμένο" δεν έχεις κάποιο πρόβλημα. Από τη στιγμή που θα οριστικοποιήσεις την αίτησή σου με το συγκεκριμένο παράβολο θα αλλάξει και η ένδειξή του από "Πληρωμένο" σε "Δεσμευμένο".

Tzei
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Δεκ 02, 2022 5:06 pm

Re: 2Γ/2022 (τεστ δεξιοτήτων/εργασιακής αποτελεσματικότητας)

Δημοσίευσηαπό Tzei » Κυρ Δεκ 04, 2022 9:40 pm

DIPA68 έγραψε:
Tzei έγραψε:
DIPA68 έγραψε:Για να καταλάβω, υπέβαλες την αίτησή σου και καταχώρισες τον κωδικό ενός δεσμευμένου (παλιού) παραβόλου και μετά εξέδωσες νέο παράβολο, το οποίο και πλήρωσες? Αν ναι, τότε θα πρέπει να ακυρώσεις την αίτησή σου και να δημιουργήσεις καινούρια αίτηση καταχωρώντας τον νέο κωδικό παραβόλου που έχει την ένδειξη "πληρωμένο" και δεν έχει χρησιμοποιηθεί ακόμη σε άλλη προκήρυξη. Αν δεν έχω καταλάβει σωστά, καλύτερα κάλεσε στο ΑΣΕΠ ή στείλε e-mail στο enimerosi@asep.gr και ρώτησέ τους. Απαντάνε και μάλιστα άμεσα σε διευκρινιστικές ερωτήσεις.


Θα στείλω αύριο ένα e-mail. Εγώ εννοώ απλά ότι έχω "Δεσμευμένο" παράβολο από μια άλλη προκήρυξη. Αυτό να μην δημιουργεί πρόβλημα γενικά για τον διαγωνισμό.

Κι εγώ έχω πολλά δεσμευμένα παράβολα από άλλες προκηρύξεις. Αν δεν χρησιμοποιήσεις στην αίτησή σου τον κωδικό ήδη δεσμευμένου παραβόλου, αλλά τον κωδικό του νέου που εξέδωσες, το οποίο είναι σε κατάσταση "Πληρωμένο" δεν έχεις κάποιο πρόβλημα. Από τη στιγμή που θα οριστικοποιήσεις την αίτησή σου με το συγκεκριμένο παράβολο θα αλλάξει και η ένδειξή του από "Πληρωμένο" σε "Δεσμευμένο".


Ωραία, ευχαριστώ. Καλή επιτυχία!

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: 2Γ/2022 (τεστ δεξιοτήτων/εργασιακής αποτελεσματικότητας)

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Δευ Δεκ 05, 2022 2:20 pm

Tzei έγραψε:
DIPA68 έγραψε:
Tzei έγραψε:
Θα στείλω αύριο ένα e-mail. Εγώ εννοώ απλά ότι έχω "Δεσμευμένο" παράβολο από μια άλλη προκήρυξη. Αυτό να μην δημιουργεί πρόβλημα γενικά για τον διαγωνισμό.

Κι εγώ έχω πολλά δεσμευμένα παράβολα από άλλες προκηρύξεις. Αν δεν χρησιμοποιήσεις στην αίτησή σου τον κωδικό ήδη δεσμευμένου παραβόλου, αλλά τον κωδικό του νέου που εξέδωσες, το οποίο είναι σε κατάσταση "Πληρωμένο" δεν έχεις κάποιο πρόβλημα. Από τη στιγμή που θα οριστικοποιήσεις την αίτησή σου με το συγκεκριμένο παράβολο θα αλλάξει και η ένδειξή του από "Πληρωμένο" σε "Δεσμευμένο".


Ωραία, ευχαριστώ. Καλή επιτυχία!

Επίσης!

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: 2Γ/2022 (τεστ δεξιοτήτων/εργασιακής αποτελεσματικότητας)

Δημοσίευσηαπό mylw » Τρί Δεκ 06, 2022 10:15 am

Προβλέπω χαμούλη με το γραπτο διαγωνισμό και αυτό γιατί δεν έχουν ορίσει απαραίτητα προσόντα. Οπότε, μπορέι να υπάρξει περίπτωση να είναι στους επιτυχόντες κάποιος χωρίς πτυχίο αγγλικών ή ecdl και μετά όταν θα βούν οι προκηρύξεις από τους φορείς να μη μπορούν να κάνουν αίτηση....

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: 2Γ/2022 (τεστ δεξιοτήτων/εργασιακής αποτελεσματικότητας)

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Τρί Δεκ 06, 2022 12:42 pm

mylw έγραψε:Προβλέπω χαμούλη με το γραπτο διαγωνισμό και αυτό γιατί δεν έχουν ορίσει απαραίτητα προσόντα. Οπότε, μπορέι να υπάρξει περίπτωση να είναι στους επιτυχόντες κάποιος χωρίς πτυχίο αγγλικών ή ecdl και μετά όταν θα βούν οι προκηρύξεις από τους φορείς να μη μπορούν να κάνουν αίτηση....

Πολύ πιθανό! Κάθε αρχή και δύσκολη!!!! Και στο κάτω κάτω δεν χάθηκε και ο κόσμος, χάνεται απλώς το δικαίωμα διορισμού για 1 ή 2 χρόνια, όπως θα χανόταν σε περίπτωση αποτυχίας στο διαγωνισμο. Μέχρι την έκδοση της επόμενης προκήρυξης του 2ου γραπτού θα έχουν διαλευκανθεί πολλά ζητήματα!!

Tzei
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Δεκ 02, 2022 5:06 pm

Re: 2Γ/2022 (τεστ δεξιοτήτων/εργασιακής αποτελεσματικότητας)

Δημοσίευσηαπό Tzei » Τετ Δεκ 07, 2022 2:05 pm

DIPA68 έγραψε:
mylw έγραψε:Προβλέπω χαμούλη με το γραπτο διαγωνισμό και αυτό γιατί δεν έχουν ορίσει απαραίτητα προσόντα. Οπότε, μπορέι να υπάρξει περίπτωση να είναι στους επιτυχόντες κάποιος χωρίς πτυχίο αγγλικών ή ecdl και μετά όταν θα βούν οι προκηρύξεις από τους φορείς να μη μπορούν να κάνουν αίτηση....

Πολύ πιθανό! Κάθε αρχή και δύσκολη!!!! Και στο κάτω κάτω δεν χάθηκε και ο κόσμος, χάνεται απλώς το δικαίωμα διορισμού για 1 ή 2 χρόνια, όπως θα χανόταν σε περίπτωση αποτυχίας στο διαγωνισμο. Μέχρι την έκδοση της επόμενης προκήρυξης του 2ου γραπτού θα έχουν διαλευκανθεί πολλά ζητήματα!!


Μπορούμε να επιλέξουμε παραπάνω από μια επιλογή ή όχι? Για παράδειγμα μπορούμε να δηλώσουμε και τον κωδικό που αφορά όλα τα πτυχία?

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: 2Γ/2022 (τεστ δεξιοτήτων/εργασιακής αποτελεσματικότητας)

Δημοσίευσηαπό mylw » Πέμ Δεκ 08, 2022 7:31 am

Tzei έγραψε:
DIPA68 έγραψε:
mylw έγραψε:Προβλέπω χαμούλη με το γραπτο διαγωνισμό και αυτό γιατί δεν έχουν ορίσει απαραίτητα προσόντα. Οπότε, μπορέι να υπάρξει περίπτωση να είναι στους επιτυχόντες κάποιος χωρίς πτυχίο αγγλικών ή ecdl και μετά όταν θα βούν οι προκηρύξεις από τους φορείς να μη μπορούν να κάνουν αίτηση....

Πολύ πιθανό! Κάθε αρχή και δύσκολη!!!! Και στο κάτω κάτω δεν χάθηκε και ο κόσμος, χάνεται απλώς το δικαίωμα διορισμού για 1 ή 2 χρόνια, όπως θα χανόταν σε περίπτωση αποτυχίας στο διαγωνισμο. Μέχρι την έκδοση της επόμενης προκήρυξης του 2ου γραπτού θα έχουν διαλευκανθεί πολλά ζητήματα!!


Μπορούμε να επιλέξουμε παραπάνω από μια επιλογή ή όχι? Για παράδειγμα μπορούμε να δηλώσουμε και τον κωδικό που αφορά όλα τα πτυχία?

ναι, μπορείς

evangelos2c
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2019 4:08 pm

Re: 2Γ/2022 (τεστ δεξιοτήτων/εργασιακής αποτελεσματικότητας)

Δημοσίευσηαπό evangelos2c » Παρ Δεκ 09, 2022 8:26 pm

Καλησπέρα. θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. έχω 2 προπτυχιακούς τίτλους διοίκηση επιχειρήσεων το ένα και λογιστική το 2ο απο ΤΕΙ. στον διαγωνισμό αυτο εκτός απο το κωδικό 519 και 507 ξέρει κάποιος αν μπορώ να συμμετάσχω και στους 508-510? η διαφορά είναι ότι δίπλα στο τίτλο Διοίκηση Επιχειρήσεων έχει κάτι πρόσθετο. για παράδειγμα σας αναφέρω του κωδικού 508
Πτυχίο ή δίπλωμα τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών - Τοπικής Αυτοδιοίκησης ή Διοίκησης Μονάδων Τοπικής Αυτοδιοίκησης ή Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Δηλαδή στην περίπτωση αυτή το ( Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών - Τοπικής Αυτοδιοίκησης ) με πιάνει εμένα ή θέλει καθαρά αυτο το αντικείμενο?
Ευχαριστώ

katerinapap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2017 12:17 am

Re: 2Γ/2022 (τεστ δεξιοτήτων/εργασιακής αποτελεσματικότητας)

Δημοσίευσηαπό katerinapap » Δευ Δεκ 19, 2022 10:58 am

Καλή εβδομάδα να έχουμε,
ακόμη σχετικό υλικό με εργασιακή αποτελεσματικότητα δεν μπορώ να βρω. Για την ακρίβεια είναι σημειώσεις και βιβλιογραφία τεράστια που προσωπικά αδυνατώ να αποστηθίσω. Από την άλλη, το κόστος για αγορά σημειώσεων και μαθήματα On-line δεν μπορεί να το σηκώσει ο οικογενειακός προϋπολογισμός.
έτσι, έρχεται η πρώτη απογοήτευση για τον διαγωνισμό.
Θεωρείτε πως αν αφιερώσω χρόνο στις υπόλοιπες ενότητες θα έχω ελπίδες, γιατί είναι στη μέση και η αρνητική βαθμολογία.

ngm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2022 2:04 am

Re: 2Γ/2022 (τεστ δεξιοτήτων/εργασιακής αποτελεσματικότητας)

Δημοσίευσηαπό ngm » Τετ Δεκ 21, 2022 10:49 pm

Καλησπέρα! Τι μπορείς να έχεις μαζί σου στις εξετάσεις? Κομπιουτεράκι επιτρέπεται? Πρόχειρο?

nat2911
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2022 3:55 pm

Re: 2Γ/2022 (τεστ δεξιοτήτων/εργασιακής αποτελεσματικότητας)

Δημοσίευσηαπό nat2911 » Πέμ Δεκ 22, 2022 10:23 am

ngm έγραψε:Καλησπέρα! Τι μπορείς να έχεις μαζί σου στις εξετάσεις? Κομπιουτεράκι επιτρέπεται? Πρόχειρο?


Κομπιουτεράκι δεν επιτρέπεται, αλλά συνήθως δε χρειάζεται. Πρόχειρο δίνουν.

MSIN
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 10, 2022 8:42 pm

Re: 2Γ/2022 (τεστ δεξιοτήτων/εργασιακής αποτελεσματικότητας)

Δημοσίευσηαπό MSIN » Κυρ Ιαν 08, 2023 11:48 pm

Καλησπέρα σε όλους, Καλή Χρονιά!

Μπαίνω πρώτη φορά στο συγκεκριμένο τοπικ και εντυπωσιάζομαι από την έλλειψη συμμετοχής! Περίμενα να βρω σελίδες επί σελίδων και απαντήσεις σε ερωτήματά μου, χωρίς να χρειαστεί να τα υποβάλω! Ας είναι... Όσο πλησιάζουμε προς τις εξετάσεις θα αυξάνεται και το ενδιαφέρον.

Μόνη εμπειρία μου από γραπτούς διαγωνισμούς, ο τελευταίος της ΑΑΔΕ. Τα περισσότερα ειπώθηκαν. Κι επειδή όλο και πιο έμπειροι θα υπάρχουν, καταθέτω κάποιες απορίες μου, ελπίζοντας σε απαντήσεις. Όποιος ξέρει και αν ξέρει!

- Γνωρίζουμε πότε -μέσα στο Μάρτιο- θα διεξαχθούν οι εξετάσεις; Υπάρχει περίπτωση παράτασης (να πάμε π.χ. για Απρίλιο ή Μάιο λόγω εκλογών ας πούμε);

- Για την ΑΑΔΕ "τραβηχτήκαμε" μακριά από τα σπίτια μας! Προσωπικά εκτιμώ ότι θα υπάρχει μεγαλύτερη διασπορά εξεταστικών κέντρων ελέω συμμετοχής αλλά... σε πραγματικές συνθήκες, σε προηγούμενο διαγωνισμό, τι είχε γίνει; Υπάρχει -ας πούμε- η πρόβλεψη για ένα εξεταστικό κέντρο ανά Περιφέρεια;

- Το δίωρο για τις εξετάσεις της ΑΑΔΕ ήταν "εκεί κι εκεί" και τότε οι ερωτήσεις ήταν 60. Αν πάμε στις 100 (αυθαίρετα το λέω, απλώς θεωρώ οτι θα πρέπει να καλύψουν ολόκληρη την ύλη - μικρή δεν τη λες) θα δώσουν 3ωρο; Και αν ναι, πόσο εφικτό είναι να τελειώσουμε σε μια μέρα; Αυτό με απασχολεί στην περίπτωση που θα κληθώ να... ξεσπιτωθώ πάλι!

- Υπάρχει περίπτωση να πέσουν 10 ερωτήσεις από 1 κεφάλαιο και 0-2 από κάποιο άλλο;

- Από τις 108.000 αιτήσεις, ξέρουμε πόσες αφορούν σε ΠΕ και πόσες σε ΤΕ;

- Τέλος (και το σημαντικότερο) τελειώνουν οι εξετάσεις, βγαίνουν τα αποτελέσματα (6-7 μήνες μετά διαβάζω)... Τι μέλλει γενέσθαι; Βγαίνει μια προκήρυξη με όλες τις θέσεις που "διαφημίζουν" και οι επιτυχόντες του διαγωνισμού κάνουν τις αιτήσεις τους; Αν είναι έτσι, όλα καλά! Αν -όμως- οι θέσεις βγουν τμηματικά, πώς είναι δυνατόν να κάνεις χαρτιά για θέση μακριά από το σπίτι σου και να μην περιμένεις κάτι καλύτερο, ρισκάροντας να μείνεις... φιάλη;

Σας ευχαριστώ και Καλή Επιτυχία!


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες