Μοριοδότηση δεύτερου μεταπτυχιακού

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
ihatemyjob
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 20, 2009 4:58 pm

Μοριοδότηση δεύτερου μεταπτυχιακού

Δημοσίευσηαπό ihatemyjob » Τετ Μάιος 12, 2021 9:27 pm

Καλησπέρα,
από ο,τι διαβάζω στις προκηρύξεις το μεταπτυχιακό που είναι στο γνωστικό αντικείμενο της θέσης μοριοδοτείται με 200 μόρια, ενώ αυτό που είναι σε άλλο γνωστικό αντικείμενο με 100. Υπάρχει όμως μια υποσημείωση που λέει ότι "Αν ο υποψήφιος κατέχει δεύτερο μεταπτυχιακό ή διδακτορικό τίτλο σπουδών, μοριοδοτείται επιπλέον με ποσοστό 30% των μορίων που προβλέπονται για τον αντίστοιχο πρώτο τίτλο.".

Δηλαδή σε περίπτωση που εγώ έχω ένα σχετικό μεταπτυχιακό και ένα ακόμα άσχετο παίρνω 200+100=300 μόρια, ενώ αν έχω 2 σχετικά μεταπτυχιακά παίρνω 200+(200*30%)=260. Έχω καταλάβει σωστά; Και αν ναι, ποια είναι η λογική πίσω από αυτό; Έστω ότι θέλω να διοριστώ σε μια διοικητική θέση και έχω ένα μεταπτυχιακό Χρηματοοικονομικής και ένα MBA, τότε θα μου μετρήσουν 260 μόρια. Ενώ αν έχω ένα μεταπτυχιακό χρηματοοικονομικής και ένα μεταπτυχιακό ιχθυοτροφείας (τραβηγμένο, αλλά δίνω αυτό το παράδειγμα για να κάνω κατανοητό το point μου) θα μου μετρήσουν 300 μόρια. Δηλαδή αντί να μοριοδοτηθεί με περισσότερα μόρια αυτός που έχει δύο σχετικούς τίτλους, θα μοριοδοτηθεί με περισσότερα αυτός που έχει έναν σχετικό και έναν άσχετο;

ihatemyjob
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 20, 2009 4:58 pm

Re: Μοριοδότηση δεύτερου μεταπτυχιακού

Δημοσίευσηαπό ihatemyjob » Πέμ Μάιος 13, 2021 1:58 pm

Τώρα κατάλαβα ότι είπα βλακεία. Και το εξηγώ για να μην μπερδέψω κάποιον: Αν κάποιος ένα και μόνο ένα μεταπτυχιακό, το οποίο είναι άσχετο με το γνωστικό αντικείμενο της θέσης τότε παίρνει 100 μόρια. Αν έχει δεύτερο μεταπτυχιακό άσχετο παίρνει άλλα 100*30%=30. Αν έχει ένα σχετικό μεταπτυχιακό παίρνει 200 και αν έχει ακόμα ένα σχετικό παίρνει άλλα 200*30%=60. Αν έχει ένα σχετικό μεταπτυχιακό παίρνει 200 μόρια και αν έχει ακόμα ένα άσχετο παίρνει άλλα 100*30%=30.

Terminator
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Απρ 04, 2021 2:02 pm

Re: Μοριοδότηση δεύτερου μεταπτυχιακού

Δημοσίευσηαπό Terminator » Πέμ Μάιος 13, 2021 11:49 pm

ihatemyjob έγραψε:Τώρα κατάλαβα ότι είπα βλακεία. Και το εξηγώ για να μην μπερδέψω κάποιον: Αν κάποιος ένα και μόνο ένα μεταπτυχιακό, το οποίο είναι άσχετο με το γνωστικό αντικείμενο της θέσης τότε παίρνει 100 μόρια. Αν έχει δεύτερο μεταπτυχιακό άσχετο παίρνει άλλα 100*30%=30. Αν έχει ένα σχετικό μεταπτυχιακό παίρνει 200 και αν έχει ακόμα ένα σχετικό παίρνει άλλα 200*30%=60. Αν έχει ένα σχετικό μεταπτυχιακό παίρνει 200 μόρια και αν έχει ακόμα ένα άσχετο παίρνει άλλα 100*30%=30.



Όπως το είπες είναι..


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες