Συμμετοχή σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
tyra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 8:44 am

Συμμετοχή σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό tyra » Πέμ Απρ 22, 2021 4:38 pm

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνονται πλέον οι αιτήσεις σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ; Ποια βήματα - ενέργειες πρέπει να κάνει κανείς για να δηλώσει συμμετοχή; Εγώ έχω μείνει στο παλιό καλό σύστημα του βάζω αίτηση και δικαιολογητικά σε έναν φάκελο και το στέλνω, αλλά από οτι διάβασα γίνονται ηλεκτρονικά πλέον. Δεν γνωρίζω την συγκεκριμένη διαδικασία, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

teokat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2020 10:20 pm

Re: Συμμετοχή σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό teokat » Πέμ Απρ 22, 2021 9:12 pm

Μπαίνεις στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ, συνδέεσαι πατώντας στο «Εγγραφή / Είσοδος μέλους» με κωδικούς taxis (αν δεν έχεις κωδικούς ΑΣΕΠ), πηγαίνεις στις «Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες» εκεί που λέει «Μητρώο – Αίτηση – Ένσταση», επιλέγεις "Νέα αίτηση", εντοπίζεις την προκήρυξη που σε ενδιαφέρει και …γεμίζεις τα κουτάκια που αντιστοιχούν στα προσόντα που έχεις, στα δικαιολογητικά που ζητά η συγκεκριμένη προκήρυξη και στις θέσεις που σε ενδιαφέρουν. Για την υποβολή της, θα πρέπει να πληρωθεί και παράβολο των 3€ τα στοιχεία του οποίου πρέπει να αναγραφούν στην αίτηση.
Από ‘κει και πέρα ανάλογα την προκήρυξη μπορεί να χρειαστεί:
- να μαζέψεις τα δικαιολογητικά και μαζί με την αίτηση να τα βάλεις σε φάκελο και να τα στείλεις ταχυδρομικά ή
- να περιμένεις να βγουν προσωρινά αποτελέσματα και να στείλεις τότε τα δικαιολογητικά αν είσαι ψηλά στην κατάταξη ή ενδεχομένως
- να μπορέσεις να κάνεις επίκληση δικαιολογητικών που έχεις εσύ επισυνάψει εκ των προτέρων, στο μητρώο σου στον ΑΣΕΠ.
Εξαρτάται από την προκήρυξη οπότε πρέπει να διαβάζεις με προσοχή τι θέλει η καθεμία. Αυτό είναι το γενικό περίγραμμα της διαδικασίας.

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Συμμετοχή σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Παρ Απρ 23, 2021 11:43 am

Εγώ μίλησα με ΑΣΕΠ και μου είπαν ότι πλέον στην πρώτη αίτηση δεν κάνεις καθόλου επίκληση από το μητρώο ούτε καν την εμπειρία. Γράφεις μόνο αριθμό μηνών. Και στη δεύτερη φάση αν σε καλέσουν δεν στέλνεις φάκελο αλλά επισυνάπτεις δικαιολογητικά στο μητρώο, ενεργοποιεις ξανά την αίτηση κάνεις επίκληση δικαιολογητικων και την οριστικοποιεις. Μου είπε να ανατρέξω στο παράρτημα ΣΤ της 2Κ/2021.Ισχύει ακριβώς έτσι; γνωρίζει κανείς; Οπότε η εμπειρία και η περιγραφή αντικειμένου μετατίθεται στη β φάση;;;;

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Συμμετοχή σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Τετ Απρ 28, 2021 11:56 pm

Επίσης δεν έχω καταλάβει στην β φάση που επισυνάπτω ταυτότητα και αποδεικτικό παραβολου; Στο μητρώο η αλλού;

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Συμμετοχή σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό gery » Πέμ Απρ 29, 2021 10:55 am

dhmosio85 έγραψε:Επίσης δεν έχω καταλάβει στην β φάση που επισυνάπτω ταυτότητα και αποδεικτικό παραβολου; Στο μητρώο η αλλού;


Στο μητρώο σίγουρα τα βάζεις...επισύναψη δε γίνεται στο μητρώο...αλλά στην αίτηση από το μητρώο...
νομίζω στα έγγραφα τα συμπεριλαμβάνεις....


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες