ΝΕΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ - ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
adk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2020 2:46 pm

ΝΕΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ - ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό adk » Πέμ Δεκ 03, 2020 9:40 pm

Καλησπέρα σε όλους! Διορίστηκα το 2009 σε ΝΠΔΔ ως ΔΕ Διοικητικού και φέτος έκανα μετάταξη σε ΠΕ Διοικητικού. Εάν πάρω μέρος σε προκήρυξη (σε θέση ΠΕ), ο νέος φορέας θα μου αναγνωρίσει όλη την προϋπηρεσία ή θα μου πουν μόνο το διάστημα από τη μετάταξη σε ΠΕ και μετά?
Προσπαθώ να βρω άκρη με τη νομοθεσία αλλά έχω μπερδευτεί.
Ευχαριστώ...

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΝΕΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ - ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Κυρ Δεκ 20, 2020 7:38 pm

adk έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Διορίστηκα το 2009 σε ΝΠΔΔ ως ΔΕ Διοικητικού και φέτος έκανα μετάταξη σε ΠΕ Διοικητικού. Εάν πάρω μέρος σε προκήρυξη (σε θέση ΠΕ), ο νέος φορέας θα μου αναγνωρίσει όλη την προϋπηρεσία ή θα μου πουν μόνο το διάστημα από τη μετάταξη σε ΠΕ και μετά?
Προσπαθώ να βρω άκρη με τη νομοθεσία αλλά έχω μπερδευτεί.
Ευχαριστώ...

Ως προϋπηρεσία, που αναγνωρίζεται για την εξέλιξη των υπαλλήλων, που υπάγονται στις διατάξεις του Ν.4354/2015, στα μισθολογικά κλιμάκια του άρθρου 9, λαμβάνεται η υπηρεσία που προσφέρεται σε φορείς της παραγράφου 1 του άρθρου 7 των κρατών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς και στους επίσημους θεσμούς και όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με σχέση εξαρτημένης εργασίας δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου χρόνου. (παρ 4α άρθρο 11 Ν. 4354/2015, όπως αντικαταστάθηκε από τότε που ίσχυσε από την παρ.2 του άρθρου 35 του Ν.4484/17)Κατά συνέπεια δεν αναγνωρίζονται προϋπηρεσίες σε φορείς που σήμερα δεν εφαρμόζουν τις διατάξεις του νέου μισθολογίου π.χ. ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ. Επίσης δεν αναγνωρίζονται προϋπηρεσίες σε φορείς που σήμερα δεν υφίστανται, εκτός εάν έχουν ενσωματωθεί ή απορροφηθεί από άλλο φορέα ο οποίος σήμερα υπάγεται στις διατάξεις του νέου νόμου, οπότε είναι δυνατή η αναγνώριση σύμφωνα με τις προϋποθέσεις που θέτει ο νόμος

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΝΕΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ - ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Δεκ 28, 2020 6:01 pm

Για πε μόνο μετά την μετάταξη. Μισθολογικά όλη.

adk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2020 2:46 pm

Re: ΝΕΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ - ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό adk » Πέμ Ιαν 07, 2021 9:42 am

Ευχαριστώ για την απάντηση, εννοείς ότι μισθολογικά θα μου αναγνωριστούν και τα 12 χρόνια αλλά βαθμολογικά όχι?

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΝΕΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ - ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Ιαν 18, 2021 3:05 pm

ναι. μισθολογικά όλη. εφ όσον είναι όλη στο δημόσιο . προυπηρεσία ΠΕ θα εχεις απο την μεταταξη σε Πε μετά. βέβαια υπαρχει και το 16 -17 που παγωσαν τα ΜΚ. εκει δεν ξερω αν στο μετρησουν μισθολογικα σε νέο διορισμό . διαφορετικά σε μεταταξη σε Πε θα παρει αναλγικα το ΜΚ στα χρονια που έχεις - 2 .

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: ΝΕΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ - ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό evi44 » Δευ Ιαν 18, 2021 8:51 pm

daredevil έγραψε:ναι. μισθολογικά όλη. εφ όσον είναι όλη στο δημόσιο . προυπηρεσία ΠΕ θα εχεις απο την μεταταξη σε Πε μετά. βέβαια υπαρχει και το 16 -17 που παγωσαν τα ΜΚ. εκει δεν ξερω αν στο μετρησουν μισθολογικα σε νέο διορισμό . διαφορετικά σε μεταταξη σε Πε θα παρει αναλγικα το ΜΚ στα χρονια που έχεις - 2 .


Σχετικά με το πάγωμα που είχε γίνει 2016 και 2017 (δεν θυμάμαι το ακριβές διάστημα) για την αναγνώριση προϋπηρεσίας στο δημόσιο, μήπως κανείς σας ξέρει αν τελικά μετράει τώρα? Διότι μετά το 17 αυτό ξεπάγωσε, αλλά για προϋπηρεσία που πραγματοποιήθηκε μετά το '17...Ρωτάω γιατί έκανα ένα οκτάμηνο 5-2-17 έως 4-10-17, και μαζί με παλαιότερα κλείνω μια τριετία δημόσιο, αλλά λόγω του παγώματος, μάλλον δεν.....Ξέρετε κάτι επ' αυτού? μήπως έχει αλλάξει κάτι? ευχαριστώ αν απαντήσει κάποιος.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΝΕΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ - ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Ιαν 19, 2021 11:03 am

Σαν προϋπηρεσία πιστεύω υπάρχει. Την έχω δήλωση σε προκυρηξη. Για μισθολογική αναγνώριση δεν ίσχυε. Τώρα αν κάνεις νέο διορισμο πρέπει να δεις εάν έχει βγει ερμηνευτική. Η Ν Σ Κ . . Για μισθολογική Κατάνη μιλάω

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: ΝΕΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ - ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό evi44 » Τετ Ιαν 20, 2021 5:32 pm

daredevil έγραψε:Σαν προϋπηρεσία πιστεύω υπάρχει. Την έχω δήλωση σε προκυρηξη. Για μισθολογική αναγνώριση δεν ίσχυε. Τώρα αν κάνεις νέο διορισμο πρέπει να δεις εάν έχει βγει ερμηνευτική. Η Ν Σ Κ . . Για μισθολογική Κατάνη μιλάω


Ναι, όντως στις προκηρύξεις μετράει. Το θέμα είναι για μισθολογική εξέλιξη...το ξεπάγωσαν? μπα....θα το ψάξω και αν μάθω κάτι θα το γράψω κι εδώ να ξέρουμε...Ευχαριστώ.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: ΝΕΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ - ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό optimus » Τετ Ιαν 20, 2021 9:01 pm

evi44 έγραψε:
daredevil έγραψε:Σαν προϋπηρεσία πιστεύω υπάρχει. Την έχω δήλωση σε προκυρηξη. Για μισθολογική αναγνώριση δεν ίσχυε. Τώρα αν κάνεις νέο διορισμο πρέπει να δεις εάν έχει βγει ερμηνευτική. Η Ν Σ Κ . . Για μισθολογική Κατάνη μιλάω


Ναι, όντως στις προκηρύξεις μετράει. Το θέμα είναι για μισθολογική εξέλιξη...το ξεπάγωσαν? μπα....θα το ψάξω και αν μάθω κάτι θα το γράψω κι εδώ να ξέρουμε...Ευχαριστώ.


Όχι δεν ξεπάγωσε. Αναφέρεται ρητά στην τελευταία εγκύκλιο του ΓΛΚ για το ενιαίο μισθολόγιο. Η διετία 2016-2017 δεν λαμβάνεται υπόψη για μισθολογική ωρίμανση για κανέναν. Ούτε για υπηρετούντες, ούτε για όσους διοριστούν και επικαλεστούν προϋπηρεσία σ αυτά τα έτη, για μισθολογική αναγνώριση. Μόνο βαθμολογικά

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: ΝΕΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ - ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό evi44 » Πέμ Ιαν 21, 2021 11:07 am

optimus έγραψε:
evi44 έγραψε:
daredevil έγραψε:Σαν προϋπηρεσία πιστεύω υπάρχει. Την έχω δήλωση σε προκυρηξη. Για μισθολογική αναγνώριση δεν ίσχυε. Τώρα αν κάνεις νέο διορισμο πρέπει να δεις εάν έχει βγει ερμηνευτική. Η Ν Σ Κ . . Για μισθολογική Κατάνη μιλάω


Ναι, όντως στις προκηρύξεις μετράει. Το θέμα είναι για μισθολογική εξέλιξη...το ξεπάγωσαν? μπα....θα το ψάξω και αν μάθω κάτι θα το γράψω κι εδώ να ξέρουμε...Ευχαριστώ.


Όχι δεν ξεπάγωσε. Αναφέρεται ρητά στην τελευταία εγκύκλιο του ΓΛΚ για το ενιαίο μισθολόγιο. Η διετία 2016-2017 δεν λαμβάνεται υπόψη για μισθολογική ωρίμανση για κανέναν. Ούτε για υπηρετούντες, ούτε για όσους διοριστούν και επικαλεστούν προϋπηρεσία σ αυτά τα έτη, για μισθολογική αναγνώριση. Μόνο βαθμολογικά


Αααααααα υπέροχα!!! Να πω δεν το περίμενα....ευχαριστώ πάντως που το ξεκαθάρισες, κάτι τέτοιο είδα κ γω στο γκουγκλάρισμα, νομιζω η εγκυκλιος αυτή βγήκε το 18.....ε βεβαια άρχισε το πάγωμα το 10 ή 11 νομίζω από πασοκ ή συγκυβέρνηση με νδ, και μετά το επιμήκυνε και ο συριζα για 16 και 17...μάλιστα

maraki83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Αύγ 28, 2020 7:07 pm

Re: ΝΕΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ - ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό maraki83 » Σάβ Ιαν 23, 2021 1:22 am

Καλησπέρα.
διορίστηκα με την προκήρυξη 2κ/2019 ως τε σε νοσοκομείο.
Ερώτηση 1: ως βαθμολογική εξέλιξη σου αναγνωρίζουν την προϋπηρεσία σε ιδιωτικό τομέα?
Ερώτηση 2: το μεταπτυχιακο μου το έχω πάρει πρόσφατα από ιταλικό Πανεπιστήμιο δεν έχει περάσει ακόμα από ΣΑΕΠ μπορώ να το υποβάλω?

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες