ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Barbie
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2015 10:52 am

ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δημοσίευσηαπό Barbie » Πέμ Νοέμ 19, 2020 9:48 pm

Καλησπέρα στην ομάδα!

Θέλω τη γνώμη σας πάνω σε κάτι. Στην 3κ 2018 και ενώ θεωρητικά ήμουν διοριστέα σε θέση με εντοπιότητα ο ΑΣΕΠ μου ακύρωσε τα μόρια του δεύτερου τίτλου σπουδών και έχασα το διορισμό. Έκανα αίτηση θεραπείας, έκλαψα, φώναξα και αφού δεν έγινε τίποτα συνέχισα τη ζωή μου κοιτάζοντας μπροστά. Φέτος, με καλούν από το ΑΣΕΠ και με διορίζουν σε προκήρυξη που είχα υποβάλλει αίτηση το 2017 και Ω του θαύματος (!) Διορίζομαι. Τυχαία μπήκα να δω και να συγκρίνω τα δύο ΦΕΚ των προκηρύξεων και μετά λύπης μου ανακάλυψα πως και τα δύο, και στη θέση που έχασα και στη θέση που πήρα κάνουν τα ίδια πτυχία που δεκτα. Δηλαδή και στις δύο προκηρύξεις ο κωδικός θέσης κάνει αποδεκτούς τους ίδιους τίτλους σπουδών. Μάλιστα είναι copy paste. Η τωρινή μου θέση είναι μακριά από το σπίτι μου και χωρίς δυνατότητα μετακίνησης ενώ η θέση που έχασα είναι στο σπίτι μου. Να κάνω πάλι αίτηση θεραπείας και να τους "τρίψω στα μούτρα" τα ρεζιλίκια τους; Λέτε θα δικαιωθώ; Για να προλάβω, τα προσόντα μου είναι ίδια, δεν άλλαξε κάτι.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δημοσίευσηαπό optimus » Παρ Νοέμ 20, 2020 12:27 am

Barbie έγραψε:Καλησπέρα στην ομάδα!

Θέλω τη γνώμη σας πάνω σε κάτι. Στην 3κ 2018 και ενώ θεωρητικά ήμουν διοριστέα σε θέση με εντοπιότητα ο ΑΣΕΠ μου ακύρωσε τα μόρια του δεύτερου τίτλου σπουδών και έχασα το διορισμό. Έκανα αίτηση θεραπείας, έκλαψα, φώναξα και αφού δεν έγινε τίποτα συνέχισα τη ζωή μου κοιτάζοντας μπροστά. Φέτος, με καλούν από το ΑΣΕΠ και με διορίζουν σε προκήρυξη που είχα υποβάλλει αίτηση το 2017 και Ω του θαύματος (!) Διορίζομαι. Τυχαία μπήκα να δω και να συγκρίνω τα δύο ΦΕΚ των προκηρύξεων και μετά λύπης μου ανακάλυψα πως και τα δύο, και στη θέση που έχασα και στη θέση που πήρα κάνουν τα ίδια πτυχία που δεκτα. Δηλαδή και στις δύο προκηρύξεις ο κωδικός θέσης κάνει αποδεκτούς τους ίδιους τίτλους σπουδών. Μάλιστα είναι copy paste. Η τωρινή μου θέση είναι μακριά από το σπίτι μου και χωρίς δυνατότητα μετακίνησης ενώ η θέση που έχασα είναι στο σπίτι μου. Να κάνω πάλι αίτηση θεραπείας και να τους "τρίψω στα μούτρα" τα ρεζιλίκια τους; Λέτε θα δικαιωθώ; Για να προλάβω, τα προσόντα μου είναι ίδια, δεν άλλαξε κάτι.


Όπως το θέτεις, δεν βλέπω το λάθος του ΑΣΕΠ. Το ΑΣΕΠ και στις δύο προκηρύξεις, έλαβε υπόψη το βασικό τίτλο σπουδών για τη θέση και στο αναγνώρισε προφανώς και στις 2 προκηρύξεις. Στη μεν 3Κ, δε σου προσμέτρησε τον δεύτερο τίτλο, υποθέτω με το αιτιολογικό της μη συνάφειας.
Οι δεύτεροι τίτλοι σπουδών και οι τυχόν συνάφειες, δεν αναφέρονται ποτέ σε καμία προκήρυξη ως αποδεκτοί, είναι κάτι πέραν του τυπικού προσόντος που απαιτείται και εξετάζεται κατά περίπτωση.
Το ερώτημα μου είναι, από τα μόρια στην άλλη προκήρυξη, προκύπτει να σου προσμέτρησαν τον δεύτερο τίτλο σπουδών ως συναφή για την ίδια θέση- ιδια περιγραφή και κλάδο; Αν ναι, τότε έχει νόημα μια περαιτέρω κίνηση (μάλλον δικαστικά θα έλεγα, οι αιτήσεις θεραπείας δεν έχουν σίγουρα θετικό αποτέλεσμα).
Εάν όμως δε στο προσμέτρησαν ούτε στη δεύτερη, δεν προκύπτει αντίφαση από το ΑΣΕΠ και μάλλον θα είναι κίνηση στο κενό

Barbie
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2015 10:52 am

Re: ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δημοσίευσηαπό Barbie » Παρ Νοέμ 20, 2020 9:18 am

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Επειδή το 2019 που βγήκαν τα αποτελέσματα ήμουν στη. Αθήνα και είχα δυνατότητα να βρεθώ στα γραφεία του ΑΣΕΠ και να ανοιχτεί ο φάκελος μου, πληροφοριακά στο λέω ότι ο δεύτερος τίτλος σπουδών πρέπει να είναι ένας από το πλαίσιο με τα πτυχία που γίνονται δεκτά. Για να γίνω πιο σαφής: αίτηση κάνω πάντα ως ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΌΣ ή ΔΕ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΝ, και στις δύο προκηρύξεις τα ζητούμενα πτυχία ΗΤΑΝ ΟΛΌΙΔΙΑ. Στη μεν 3κ δε μου τον αναγνώρισαν ως Δεύτερο τίτλο, στη δε άλλη προκήρυξη Μου τον αποδέχτηκαν κανονικά ως συναφή και με διόρισαν .
Φαινόταν από τότε το λάθος τους που δεν παραδέχονταν και εν τέλη πεσαν στο λάθος τους!

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δημοσίευσηαπό gery » Παρ Νοέμ 20, 2020 12:01 pm

Ενώ είναι φανερή η ασυνέπεια του ασεπ, καθώς με την ίδια περιγραφή θέσης προσμέτρησαν
στη μια προκήρυξη ως σχετικό το 2ο τιτλο και στην άλλη όχι, θα έλεγα πως αυτό είναι
σύνηθες με βάση την εσωτερική οργάνωση του ασεπ.
Αυτό μπορεί να γίνεται γιατί ο σύμβουλος και ο υπάλληλος που ασχολήθηκαν
με τη συκεκριμένη προκήρυξη έδωσαν διαφορετική ερμηνεία στη περιγραφή της θέσης.
Αυτό έχει γίνει και αλλού για άλλο θέμα , π.χ στις 2κ/2018 για συνάφεια μεταπτυχιακών,
που δεν έγινε δεκτή η συνάφεια, σε σχέση με προηγούμενη προκήρυξη για την υπηρεσία ασύλου
που έγινε δεκτή η συνάφεια, παρόλο που γινόταν και στις δύο δεκτές ο βασικός τιτλος σπουδών.
Εγώ πάντως νομίζω πως θα μπορούσες να κινήσεις το θέμα δικαστικά,
αφού έχεις ήδη κάνει αίτηση θεραπείας και σε ενδιαφέρει πολύ η θέση.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δημοσίευσηαπό optimus » Παρ Νοέμ 20, 2020 5:29 pm

Barbie έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Επειδή το 2019 που βγήκαν τα αποτελέσματα ήμουν στη. Αθήνα και είχα δυνατότητα να βρεθώ στα γραφεία του ΑΣΕΠ και να ανοιχτεί ο φάκελος μου, πληροφοριακά στο λέω ότι ο δεύτερος τίτλος σπουδών πρέπει να είναι ένας από το πλαίσιο με τα πτυχία που γίνονται δεκτά. Για να γίνω πιο σαφής: αίτηση κάνω πάντα ως ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΌΣ ή ΔΕ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΝ, και στις δύο προκηρύξεις τα ζητούμενα πτυχία ΗΤΑΝ ΟΛΌΙΔΙΑ. Στη μεν 3κ δε μου τον αναγνώρισαν ως Δεύτερο τίτλο, στη δε άλλη προκήρυξη Μου τον αποδέχτηκαν κανονικά ως συναφή και με διόρισαν .
Φαινόταν από τότε το λάθος τους που δεν παραδέχονταν και εν τέλη πεσαν στο λάθος τους!


Ναι κατάλαβα τι εννοείς, δίνεις και περισσότερες πληροφορίες τώρα. Και αυτό βέβαια ισχύει μόνο για τις θέσεις Διοικητικού (ΠΕ ή ΤΕ ή ΔΕ), που συνήθως οι προκηρύξεις αναφέρουν δεκάδες τίτλους σπουδών ως αποδεκτούς, πράγμα το οποίο δε συμβαίνει με άλλες κατηγορίες που μόνο ένας τίτλος είναι αποδεκτός (π.χ. νοσηλευτής, αρχιτέκτονας κτλ).
Όπως πολύ σωστά ανέφερε και το μέλος gery, έχει να κάνει με το σύμβουλο που ασχολήθηκε. Εφόσον λοιπόν ο δεύτερος τίτλος σπουδών αναφερόταν ρητά στους αποδεκτούς τίτλους, τότε να κινηθείς δικαστικά και θα διοριστείς σε προσωποπαγή θέση εφόσον δεχτεί το δικαστήριο ότι το ΑΣΕΠ λειτούργησε με δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Barbie
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2015 10:52 am

Re: ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δημοσίευσηαπό Barbie » Παρ Νοέμ 20, 2020 6:15 pm

Και πώς κινούμαι δικαστικά;; Βρίσκω δικηγόρο και έπειτα....;; Το έχει κάνει κανείς;

pdiesel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 10:27 pm

Re: ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δημοσίευσηαπό pdiesel » Σάβ Νοέμ 21, 2020 10:26 am

Barbie έγραψε:Και πώς κινούμαι δικαστικά;; Βρίσκω δικηγόρο και έπειτα....;; Το έχει κάνει κανείς;

Θα πρέπει να βρεις δικηγόρο που να ειδικεύεται με υποθέσεις ΑΣΕΠ, Θεσσαλονίκη και Αθήνα έχει αρκετούς, πραγματικά γνωρίζουν πολύ καλά το ΑΣΕΠ. μην χάσεις χρόνο και χρήμα με δικηγόρους που δεν έχουν ασχοληθεί με ΑΣΕΠ, όσο καλοί και αν είναι γενικά. Αν δεν έχεις ακούσει για κάποιο γραφείο ψάξε μέσω internet.

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δημοσίευσηαπό nvi » Κυρ Νοέμ 22, 2020 7:23 pm

Παρόμοιο θέμα έχω και εγω και θα κινήσω όλες τις διαδικασίες. Στην 3κ/2018 ήμουν στους επιλαχόντες ΔΕ διοικητικού. Στα οριστικά δε μου προσμετρηθηκε ο δεύτερος τίτλος γιατί ενώ είχα περάσει στην πιστοποίηση, δεν είχα ακόμα στα χέρια μου τη βεβαίωση. Υπέβαλα τότε υπεύθυνη δήλωση ότι είμαι επιτυχουσα, την αίτηση που έστειλα στον ΕΟΠΠΕΠ μαζί με την πληρωμή στην ΕΤΕ και ότι απλά δεν έχω λάβει τη βεβαίωση. Στο mail που μου έστειλε το ΑΣΕΠ για την μείωση των μορίων λέει ότι αφού ελέγχθηκαν όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, μου αφαιρούν τον β τίτλο. Λέω ΟΚ, δίκιο έχουν.
Κάνω αίτηση στην 9κ/2018 όπου είμαι επιτυχουσα ως δε διοικητικού χωρίς εμπειρία. Στην εμπειρία μου τότε είχα δηλώσει 73 μήνες εκ των οποίων μου μετράνε 67. Μου αφαιρούν δηλ 6 μήνες. 4μηνες από τον ΟΤΕ όπου εργαζομουν με 8μηνη ημιαπασχοληση κ 2 μήνες από stage γιατί κάτι είχα υπολογίσει λάθος. Κ πάλι λέω ΟΚ αφού στον ΟΤΕ ενώ έχω βεβαίωση εργοδότη δεν είχαμε ένσημα και δε φαίνεται στη βεβαίωση του ΕΦΚΑ.
Κάνω αίτηση στην 6κ/2019 18 χονδρικά μήνες μετά την 8κ/2018 και δηλώνω 86 μήνες. Στα προσωρινά μου αναγνωρίζουν 68 κ κάνω ένσταση γιατί λέω είναι αναγραμματισμός. Στα οριστικά παραμένουν 68. Παίρνω τηλ μιλάω με την υπάλληλο που ασχολήθηκε με την αίτηση μου και μου λέει ότι δεν αναγνωρίζονται ο ΟΤΕ (εκεί έμαθα ότι δε μετράει ως εμπειρία) κ ότι δε μου αναγνωρίζονται 2 άδειες μητρότητας κ ειδική άδεια προστασίας μητρότητας. Την πρώτη άδεια την είχα πάρει το 2017 κ προσμετρήθηκε κ στην 3κ/2018 και στην 9κ/2018.
Μιλάω με συνήγορο του Πολίτη κ μου λένε ότι πρέπει να μου μετρήσουν την άδεια και να κινηθώ νομικά γιατί θα δικαιωθώ, αλλά δε μπορούν να επέμβουν γιατί είναι ανεξάρτητη αρχή.
Έχω αποδεχτεί στην 9κ/2018, ενώ στην αρχή έλεγα να μη το κάνω, αφού θεωρούσα ότι βάσει των προηγούμενων μορίων μου θα ήμουν επιτυχουσα κ στην 6κ/2019 που με ενδιαφέρει επειδή πιάνω θέση στην πόλη μου κ όχι Αθήνα που είναι το υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου. Πώς μπορούν κ παίζουν έτσι με τις ζωές μας ελαφρά τη καρδία?
Ακούω γνώμες
Sorry για το κατεβατο

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Δευ Νοέμ 23, 2020 8:54 am

pdiesel έγραψε:
Barbie έγραψε:Και πώς κινούμαι δικαστικά;; Βρίσκω δικηγόρο και έπειτα....;; Το έχει κάνει κανείς;

Θα πρέπει να βρεις δικηγόρο που να ειδικεύεται με υποθέσεις ΑΣΕΠ, Θεσσαλονίκη και Αθήνα έχει αρκετούς, πραγματικά γνωρίζουν πολύ καλά το ΑΣΕΠ. μην χάσεις χρόνο και χρήμα με δικηγόρους που δεν έχουν ασχοληθεί με ΑΣΕΠ, όσο καλοί και αν είναι γενικά. Αν δεν έχεις ακούσει για κάποιο γραφείο ψάξε μέσω internet.


Θα πρέπει να έχετε υπόψη σας, ωστόσο, ότι ύπάρχει προθεσμία για να πάτε δικαστικά. Σε μια κλασική προκήρυξη είναι 3 μήνες από τη δημοσίευση του ΦΕΚ με τον πίνακα διοριστέων. Στην 3Κ/2018 εικάζω ότι είναι το ίδιο αλλά δεν το λέω με βεβαιότητα, δεδομένου ότι δεν τηρήθηκαν οι ίδιες διαδικασίες όπως στις άλλες προκηρύξεις και βγήκαν αναμορφωμένοι πίνακες κλπ. Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί να πάει κανείς δικαστικά μετά από χρόνια. Δείτε το με το δικηγόρο.

askmast
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Δευ Απρ 08, 2019 4:50 pm

Re: ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δημοσίευσηαπό askmast » Δευ Νοέμ 23, 2020 2:38 pm

Καταρχήν να ξεκινήσω με το θέμα της Barbie, στο ότι σε μια προκήρυξη σου αναγνώρισαν τον δεύτερο τίτλο ως σινάφι δεν σημάνει ότι σε κάθε προκήρυξη θα πρέπει να στον αναγνωρίζουν ως συναφή και να παίρνεις τα 150 μόρια. Άσχετα αν εσύ κάνεις πάντα αίτηση π.χ. ως ΔΕ διοικητικού, αυτό δεν σημάνει κάτι. Κάθε φορά ο ασεπ για να αναγνωρίσει την συνάφεια το βλέπει με βάση το ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΘΕΣΗΣ. Αν διαβάσεις τις προκηρύξεις δεν έχουν όλες την ίδια περιγραφή στο αντικείμενο. Είναι ίδιο το αντικείμενο για έναν π.χ. ΔΕ διοικητικού στο μουσείο και το ίδιο για έναν ΔΕ διοικητικού στην εφορία;; Σύμφωνα με το σκεπτικό σου θα έπρεπε και στις δυο να πάρεις τα 150 μόρια. Αλλά όπως θα δεις και στις προκηρύξεις αυτές οι δυο θέσεις αν και ΔΕ δεν θα έχουν την ίδια περιγραφή αντικειμένου. Πιστεύω να βοήθησα.

Όσον αφορά την nvi, τι εννοείς ότι δεν σου αναγνώρισαν την άδεια? Που ξέρουν ότι έχεις πάρει άδεια; Η εκτύπωση με τα ένσημα που κατέθεσες στην 6κ πόσα ένσημα λέει πάνω;

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δημοσίευσηαπό nvi » Δευ Νοέμ 23, 2020 3:50 pm

Barbie έγραψε:Και πώς κινούμαι δικαστικά;; Βρίσκω δικηγόρο και έπειτα....;; Το έχει κάνει κανείς;

Έχω την εντύπωση, από αυτά που έχω διαβάσει, ότι πρώτα κάνεις αίτηση θεραπείας κ αν δε δικαιωθείς κινείσαι νομικά.
Αυτό έχω σκοπό να κάνω στη δική μου περίπτωση

askmast
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Δευ Απρ 08, 2019 4:50 pm

Re: ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δημοσίευσηαπό askmast » Δευ Νοέμ 23, 2020 5:41 pm

Έχω σχολιάσει παραπάνω

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δημοσίευσηαπό nvi » Δευ Νοέμ 23, 2020 7:02 pm

askmast έγραψε:Καταρχήν να ξεκινήσω με το θέμα της Barbie, στο ότι σε μια προκήρυξη σου αναγνώρισαν τον δεύτερο τίτλο ως σινάφι δεν σημάνει ότι σε κάθε προκήρυξη θα πρέπει να στον αναγνωρίζουν ως συναφή και να παίρνεις τα 150 μόρια. Άσχετα αν εσύ κάνεις πάντα αίτηση π.χ. ως ΔΕ διοικητικού, αυτό δεν σημάνει κάτι. Κάθε φορά ο ασεπ για να αναγνωρίσει την συνάφεια το βλέπει με βάση το ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΘΕΣΗΣ. Αν διαβάσεις τις προκηρύξεις δεν έχουν όλες την ίδια περιγραφή στο αντικείμενο. Είναι ίδιο το αντικείμενο για έναν π.χ. ΔΕ διοικητικού στο μουσείο και το ίδιο για έναν ΔΕ διοικητικού στην εφορία;; Σύμφωνα με το σκεπτικό σου θα έπρεπε και στις δυο να πάρεις τα 150 μόρια. Αλλά όπως θα δεις και στις προκηρύξεις αυτές οι δυο θέσεις αν και ΔΕ δεν θα έχουν την ίδια περιγραφή αντικειμένου. Πιστεύω να βοήθησα.

Όσον αφορά την nvi, τι εννοείς ότι δεν σου αναγνώρισαν την άδεια? Που ξέρουν ότι έχεις πάρει άδεια; Η εκτύπωση με τα ένσημα που κατέθεσες στην 6κ πόσα ένσημα λέει πάνω;

Στη βεβαίωση του ΕΦΚΑ υπάρχουν τα ένσημα που φαίνεται ότι ήταν σε ενδιάμεσα διαστήματα με του εργοδότη αλλά των αδειών αυτών κάποιο τμήμα καταβάλλεται από τον ΟΑΕΔ. Το τμήμα λοιπόν που πληρώνει ο ΟΑΕΔ δε μου προσμετρήθηκε. Και να δεχτώ ότι δε μετράνε... Πού λοιπόν προστατεύεται η μητρότητα?
Το θέμα μου είναι ότι αφού προσμετρηθηκαν σε προηγούμενες προκηρύξεις οι μήνες της πρώτης μου άδειας, πήρα κ τη δεύτερη άδεια ήσυχη ότι μαζεύω κ την προϋπηρεσία μου κ μεγαλώνω εγω το μωρό μου. Αν από την 3κ όπου έλεγξαν τα χαρτιά μου ή κ στην 9κ μου έλεγαν ότι δε μετράει ως χρόνος εμπειρίας δε θα έπαιρνα την άδεια. Θα σταματούσα τη δουλειά μια μέρα πριν γεννήσω κ θα επέστρεφαν σε αυτή αφού εξαντλούσα την κανονική μου άδεια.
Κ άντε εγώ είμαι κ στην 9κ/2018. Αν δεν αποδεχομουν τη θέση, σίγουρη ότι περνάω στην 6κ/2019 ποιος θα με αποζημιωνε?
Αν έκανα τέτοιο λάθος στον ιδιωτικό τομέα θα είχα πάρει πόδι στο λεπτό.

askmast
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Δευ Απρ 08, 2019 4:50 pm

Re: ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δημοσίευσηαπό askmast » Δευ Νοέμ 23, 2020 11:47 pm

Αυτό για το πως προστατεύει την μητρότητα έχεις δίκιο. Θα συμφωνήσω μαζί σου. Αλλά είναι άλλο θέμα. Ο ασεπ θα σου μετρήσει ΜΌΝΟ αυτό που γράφει η βεβαίωση από τον εφκα για χρήση ασεπ. Άλλωστε το λέει καθαρά στην προκυρηξη ότι δέχεται μόνο αυτή την βεβαίωση. Σωστά;; δεν αναφέρει πουθενά ότι δέχεται κανένα άλλο χαρτί. Πχ βεβαίωση οαεδ κτλ.. Όσο για τις άλλες προκυρηξεις που λες θεωρώ απίθανο να σου μέτρησαν προϋπηρεσία από άλλο χαρτί εκτός εφκα. Με λίγα λόγια η προϋπηρεσία σου είναι ότι γράφει το χαρτί του εφκα.

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΊΑΣ

Δημοσίευσηαπό nvi » Τρί Νοέμ 24, 2020 10:10 am

askmast έγραψε:Αυτό για το πως προστατεύει την μητρότητα έχεις δίκιο. Θα συμφωνήσω μαζί σου. Αλλά είναι άλλο θέμα. Ο ασεπ θα σου μετρήσει ΜΌΝΟ αυτό που γράφει η βεβαίωση από τον εφκα για χρήση ασεπ. Άλλωστε το λέει καθαρά στην προκυρηξη ότι δέχεται μόνο αυτή την βεβαίωση. Σωστά;; δεν αναφέρει πουθενά ότι δέχεται κανένα άλλο χαρτί. Πχ βεβαίωση οαεδ κτλ.. Όσο για τις άλλες προκυρηξεις που λες θεωρώ απίθανο να σου μέτρησαν προϋπηρεσία από άλλο χαρτί εκτός εφκα. Με λίγα λόγια η προϋπηρεσία σου είναι ότι γράφει το χαρτί του εφκα.

Καταλαβαίνω πολύ καλά κ τί λέει μια προκήρυξη καθώς κ τι λέει μια βεβαίωση. Τα ένσημα αυτά λοιπόν που λέω από τον ΟΑΕΔ είναι μέσα στη βεβαίωση που εκδίδεται από το ΕΦΚΑ για το ΑΣΕΠ. Κ αυτός ήταν κ ένας από τους λόγους που θεώρησα εξ αρχής ότι προσμετρούνται.
+ Ότι η μητρότητα προστατεύεται
+ Ότι στο δημόσιο αναγνωρίζεται κανονικά
+ Κ το βασικότερο ότι σε όλες τις άλλες προκηρύξεις, αν κ δεν ήμουν στους επιτυχόντες, ήμουν πάντα ψηλά στην κατάταξη (χωρίς να έχω το μέγιστο των μηνών εμπειρίας) κ ο φάκελος ανοιγόταν κ μου μετρούσαν κανονικά την άδεια αυτή.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες