ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
ntalia2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 14, 2020 10:14 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό ntalia2020 » Σάβ Ιούλ 18, 2020 7:24 pm

Sandrenia83 έγραψε:
ntalia2020 έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! :D Άρα μετά τους υπηρεσιακούς γιατρούς ξαναπηγαίνουμε Γαλάτσι και καταθέτουμε όλα τα χαρτιά, υπογράφουμε και ξεκινάμε?Αυτή είναι η διαδικασία?Έχει ξεκινήσει κανείς?

Αφού ολοκληρώσεις με τους γιατρούς, θα σου δώσουν από το υγειονομικό δύο φακέλους. Τον έναν θα τον πας στους γιατρούς εργασίας στην Ωρωπού κ τον άλλον θα τον προσκομίσεις στην υπηρεσία προσωπικού μαζί με τα δικαιολογητικά την ίδια μερα. Μετά παιρνεις τηλέφωνο στο γραφείο προσωπικού για να σου κλείσουν ραντεβού προκειμένου να καταθέσεις τα έγγραφα και να υπογράψεις τη σύμβαση σου.. Εγώ εχω ήδη υπογράψει κ ξεκινάω εντός της επόμενης εβδομάδας.
Καλή αρχή σε όλους!!!

Καλή αρχή!!!! :D Άρα μετά από πόσες μέρες ξεκινάς αφού υπογράψεις?Σε ρωτάω γιατί ήδη εργάζομαι...να ξέρω πότε θα σταματήσω...

Sandrenia83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2020 6:49 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Sandrenia83 » Σάβ Ιούλ 18, 2020 9:33 pm

Vasov έγραψε:
Sandrenia83 έγραψε:
ntalia2020 έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! :D Άρα μετά τους υπηρεσιακούς γιατρούς ξαναπηγαίνουμε Γαλάτσι και καταθέτουμε όλα τα χαρτιά, υπογράφουμε και ξεκινάμε?Αυτή είναι η διαδικασία?Έχει ξεκινήσει κανείς?

Αφού ολοκληρώσεις με τους γιατρούς, θα σου δώσουν από το υγειονομικό δύο φακέλους. Τον έναν θα τον πας στους γιατρούς εργασίας στην Ωρωπού κ τον άλλον θα τον προσκομίσεις στην υπηρεσία προσωπικού μαζί με τα δικαιολογητικά την ίδια μερα. Μετά παιρνεις τηλέφωνο στο γραφείο προσωπικού για να σου κλείσουν ραντεβού προκειμένου να καταθέσεις τα έγγραφα και να υπογράψεις τη σύμβαση σου.. Εγώ εχω ήδη υπογράψει κ ξεκινάω εντός της επόμενης εβδομάδας.
Καλή αρχή σε όλους!!!


Επειδή κάτι δεν κατάλαβα καλά. Τους δυο φακέλους τους παραδιδουμε την ίδια μέρα μαζί με τα δικαιολογητικά που έχουμε μαζέψει? Μετά ξανακλεινουμε ραντεβού για να υπογράψουμε τη σύμβαση? Και μετα πόσες μέρες δίνουν για να παρουσιαστουμε?

Την ίδια μέρα όλα. Όχι δεν ξανακλεινεις ραντεβού. Μόλις πάρεις τους δύο φακέλους κλείνεις ραντεβού στην υπηρεσία προσωπικού και καταθέτεις τα δικαιολογητικά που έχουν ζητηθεί και υπογράφεις και τη σύμβαση σου

Sandrenia83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2020 6:49 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Sandrenia83 » Σάβ Ιούλ 18, 2020 9:37 pm

ntalia2020 έγραψε:
Sandrenia83 έγραψε:
ntalia2020 έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! :D Άρα μετά τους υπηρεσιακούς γιατρούς ξαναπηγαίνουμε Γαλάτσι και καταθέτουμε όλα τα χαρτιά, υπογράφουμε και ξεκινάμε?Αυτή είναι η διαδικασία?Έχει ξεκινήσει κανείς?

Αφού ολοκληρώσεις με τους γιατρούς, θα σου δώσουν από το υγειονομικό δύο φακέλους. Τον έναν θα τον πας στους γιατρούς εργασίας στην Ωρωπού κ τον άλλον θα τον προσκομίσεις στην υπηρεσία προσωπικού μαζί με τα δικαιολογητικά την ίδια μερα. Μετά παιρνεις τηλέφωνο στο γραφείο προσωπικού για να σου κλείσουν ραντεβού προκειμένου να καταθέσεις τα έγγραφα και να υπογράψεις τη σύμβαση σου.. Εγώ εχω ήδη υπογράψει κ ξεκινάω εντός της επόμενης εβδομάδας.
Καλή αρχή σε όλους!!!

Καλή αρχή!!!! :D Άρα μετά από πόσες μέρες ξεκινάς αφού υπογράψεις?Σε ρωτάω γιατί ήδη εργάζομαι...να ξέρω πότε θα σταματήσω...

Σ' ευχαριστώ πολυ!!! Καλή αρχή και σε σένα!!!Στη δική μου περίπτωση πάντα, γιατί δεν ξέρω τι ισχύει για τις υπόλοιπες ειδικότητες, γύρω στις 5-6 εργάσιμες μερες . Εγώ ειχα παραιτηθεί ήδη από τέλη Ιουνίου.

Stefanos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 09, 2006 7:58 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Stefanos » Σάβ Ιούλ 18, 2020 10:04 pm

Ξέρει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση αναρρωτικής? Πρέπει να πηγαίνουμε στους γιατρούς της υπηρεσίας και μόνο? Η μπορούμε και από άλλους γιατρούς πχ οικογενειακό?

semiramis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 5:16 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό semiramis » Κυρ Ιούλ 19, 2020 7:00 am

Sandrenia83 έγραψε:Όσον αφορά τη σύμβαση δεν αναφέρει πόσο. Το ποσό προσαρμόζεται βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων όπως πχ αν είσαι Δε , Πε κλπ,, αν είσαι παντρεμένος, αν έχεις παιδιά , υπάρχουν κάποια επιδόματα ανάλογα τη θέση κ.α. Και στο γραφείο προσωπικού να ρωτήσεις το ίδιο σου λένε. Κι εγώ το ρώτησα.
Πάντως μισθολογικά ξέρω ότι είναι πολύ καλύτερα από τον υπόλοιπο δημοσιο τομέα.


Καλημέρα Sandrenia83 και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Από το γραφείο προσωπικού με παρέμπεψαν στον υπεύθυνο μισθοδοσίας κ. Μελάκη (2107495186) για να μου υπολογίσει τον μισθό. Προσπάθησα την Παρασκευή να τον καλέσω 3 - 4 φορές αλλά δεν τον βρήκα, υποθέτω ότι θα έχει υψηλό φόρτο εργασίας αυτές τις ημέρες. Διαβάζω ότι η σύμβαση δεν αναφέρει ποσό (ούτε καν μικτές αποδοχές) και είμαι αρκετά ανήσυχος. Θα παραιτηθούμε και θα βασιστούμε στις εκτιμήσεις ενός υπαλλήλου και μάλιστα από το τηλέφωνο; Η ΕΥΔΑΠ δεν σου απαντά εγγράφως για τις αποδοχές αλλά το να υπογράφεις σύμβαση χωρίς να φαίνονται πουθενά νούμερα είναι ένα θέμα.

Παλαιότερα ο κ. Μελάκης είχε απαντήσει ότι μετράει η προϋπηρεσία, μετά ότι δεν μετράει ή ότι δεν ήταν σίγουρος. Εδώ στο forum χρήστης είχε διαμαρτυρηθεί ότι του υπολόγισε μισθό πάνω από 1.200 € και μετά κάτω από 1.000 €. Προσωπικά θα ζητήσω να μου αναλύσει πώς υπολόγισε τον μισθό μου και ακόμα καλύτερα να συναντηθούμε για να το κάνουμε μαζί με βάση την επιχειρησιακή σύμβαση. Δεν είναι πυρηνική φυσική να υπάρχει ένα αρχείο Excel και να μπορεί ο καθένας να κάνει τον υπολογισμό ή να ζητήσει την γνώμη ενός πιο ειδικού (π.χ. εργατολόγου).

Τέλος οι περισσότεροι δεν ξέρουμε ούτε σε ποια περιοχή θα πάμε (π.χ. Γαλάτσί η αλλού) ούτε έχουμε μιλήσει με κάποιον για να έχουμε μια ακριβή εικόνα της φύσης της εργασίας. Όλα αυτά θα πρέπει να ξεκαθαρίσουν και επειδή ο Αύγουστος είναι μήνας διακοπών, θα συνιστούσα στους συναδέλφους να μην βιαστούν να υπογράψουν και να συλλέξουν ότι πληροφορίες μπορούν.

Επιπλέον δεν χρειάζεται πιστοποιητικό προϋπηρεσίας από προηγούμενους εργοδότες για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας. Όπως μου απάντησαν από το γραφείο προσωπικού, αρκεί η βεβαίωση από το ΙΚΑ.

Sandrenia83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2020 6:49 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Sandrenia83 » Κυρ Ιούλ 19, 2020 9:48 am

Καλημέρα σας!!!
Το που θα τοποθετηθουμε ορίζεται τη μέρα που υπογράφουμε τη σύμβαση. Εγώ πήγα την ίδια μέρα στο περιφερειακό γραφείο που με τοποθέτησαν . Και μου είπαν 2-3 πράγματα. Όχι πολλα. Τα υπόλοιπα θα μου τα πουν όταν ξεκινήσω επίσημα. Όσον αφορά τώρα την προϋπηρεσία εγώ προσκόμισαν τα ένσημα από τον efka.gr και τα δέχτηκαν κανονικά. Μου ξεκαθάρισαν όμως ότι μέτρα μισθολογικά η προϋπηρεσία πριν από το 2011. Όχι μετά.
Τώρα για τις άδειες, αναρρωτικες η μη, θα ρωτήσουμε στα κατά τόπους γραφεία όταν ξεκινήσουμε.

GeoArg78
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2020 12:18 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό GeoArg78 » Κυρ Ιούλ 19, 2020 1:33 pm

Sandrenia83 έγραψε:Καλημέρα σας!!!
Το που θα τοποθετηθουμε ορίζεται τη μέρα που υπογράφουμε τη σύμβαση. Εγώ πήγα την ίδια μέρα στο περιφερειακό γραφείο που με τοποθέτησαν . Και μου είπαν 2-3 πράγματα. Όχι πολλα. Τα υπόλοιπα θα μου τα πουν όταν ξεκινήσω επίσημα. Όσον αφορά τώρα την προϋπηρεσία εγώ προσκόμισαν τα ένσημα από τον efka.gr και τα δέχτηκαν κανονικά. Μου ξεκαθάρισαν όμως ότι μέτρα μισθολογικά η προϋπηρεσία πριν από το 2011. Όχι μετά.
Τώρα για τις άδειες, αναρρωτικες η μη, θα ρωτήσουμε στα κατά τόπους γραφεία όταν ξεκινήσουμε.


Για ποιό λόγο, συνάδελφε, μετρά η προϋπηρεσία, έως το 2011, και όχι μετά, γνωρίζεις;

panosvr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:07 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό panosvr » Κυρ Ιούλ 19, 2020 3:13 pm

Sandrenia83 έγραψε:
ntalia2020 έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! :D Άρα μετά τους υπηρεσιακούς γιατρούς ξαναπηγαίνουμε Γαλάτσι και καταθέτουμε όλα τα χαρτιά, υπογράφουμε και ξεκινάμε?Αυτή είναι η διαδικασία?Έχει ξεκινήσει κανείς?

Αφού ολοκληρώσεις με τους γιατρούς, θα σου δώσουν από το υγειονομικό δύο φακέλους. Τον έναν θα τον πας στους γιατρούς εργασίας στην Ωρωπού κ τον άλλον θα τον προσκομίσεις στην υπηρεσία προσωπικού μαζί με τα δικαιολογητικά την ίδια μερα. Μετά παιρνεις τηλέφωνο στο γραφείο προσωπικού για να σου κλείσουν ραντεβού προκειμένου να καταθέσεις τα έγγραφα και να υπογράψεις τη σύμβαση σου.. Εγώ εχω ήδη υπογράψει κ ξεκινάω εντός της επόμενης εβδομάδας.
Καλή αρχή σε όλους!!!


Καλησπέρα και καλή αρχή. Θα ήθελα να σε ρωτήσω

1. Η σύμβαση που υπέγραψες είναι κατευθείαν αορίστου χρόνου; δεν έχει δόκιμη υπηρεσία;

2. Σε ό,τι αφορά τη σύμβαση υπάρχει κάποια ρήτρα παραίτησης αν κάποιος στη πορεία θέλει να παραιτηθεί;

Σε ευχαριστώ

Sandrenia83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2020 6:49 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Sandrenia83 » Κυρ Ιούλ 19, 2020 3:46 pm

GeoArg78 έγραψε:
Sandrenia83 έγραψε:Καλημέρα σας!!!
Το που θα τοποθετηθουμε ορίζεται τη μέρα που υπογράφουμε τη σύμβαση. Εγώ πήγα την ίδια μέρα στο περιφερειακό γραφείο που με τοποθέτησαν . Και μου είπαν 2-3 πράγματα. Όχι πολλα. Τα υπόλοιπα θα μου τα πουν όταν ξεκινήσω επίσημα. Όσον αφορά τώρα την προϋπηρεσία εγώ προσκόμισαν τα ένσημα από τον efka.gr και τα δέχτηκαν κανονικά. Μου ξεκαθάρισαν όμως ότι μέτρα μισθολογικά η προϋπηρεσία πριν από το 2011. Όχι μετά.
Τώρα για τις άδειες, αναρρωτικες η μη, θα ρωτήσουμε στα κατά τόπους γραφεία όταν ξεκινήσουμε.


Για ποιό λόγο, συνάδελφε, μετρά η προϋπηρεσία, έως το 2011, και όχι μετά, γνωρίζεις;

Όχι δεν γνωρίζω το γιατί . Μου είπαν όμως ότι εδώ και αρκετό καιρό διεκδικούν το χρονοεπίδομα οπότε μπορεί ανά πάσα στιγμή να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία . Προς το παρόν όμως δε μετρά μετά το 2011. Όπως επίσης δεν αναγνωριζονται μισθολογικά Αγγλικά και πιστοποίηση υπολογιστών. Μου ανέφεραν μόνο ότι στους καταμετρητές υπάρχει επίδομα οθόνης λόγω της χρήσης ειδικού εξοπλισμού , επίδομα γάμου και τεκνών.

Sandrenia83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2020 6:49 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Sandrenia83 » Κυρ Ιούλ 19, 2020 3:55 pm

panosvr έγραψε:
Sandrenia83 έγραψε:
ntalia2020 έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! :D Άρα μετά τους υπηρεσιακούς γιατρούς ξαναπηγαίνουμε Γαλάτσι και καταθέτουμε όλα τα χαρτιά, υπογράφουμε και ξεκινάμε?Αυτή είναι η διαδικασία?Έχει ξεκινήσει κανείς?

Αφού ολοκληρώσεις με τους γιατρούς, θα σου δώσουν από το υγειονομικό δύο φακέλους. Τον έναν θα τον πας στους γιατρούς εργασίας στην Ωρωπού κ τον άλλον θα τον προσκομίσεις στην υπηρεσία προσωπικού μαζί με τα δικαιολογητικά την ίδια μερα. Μετά παιρνεις τηλέφωνο στο γραφείο προσωπικού για να σου κλείσουν ραντεβού προκειμένου να καταθέσεις τα έγγραφα και να υπογράψεις τη σύμβαση σου.. Εγώ εχω ήδη υπογράψει κ ξεκινάω εντός της επόμενης εβδομάδας.
Καλή αρχή σε όλους!!!


Καλησπέρα και καλή αρχή. Θα ήθελα να σε ρωτήσω

1. Η σύμβαση που υπέγραψες είναι κατευθείαν αορίστου χρόνου; δεν έχει δόκιμη υπηρεσία;

2. Σε ό,τι αφορά τη σύμβαση υπάρχει κάποια ρήτρα παραίτησης αν κάποιος στη πορεία θέλει να παραιτηθεί;

Σε ευχαριστώ


Σ ευχαριστώ πολύ καταρχήν, ότι καλύτερο εύχομαι και σε σένα. Η σύμβαση είναι αορίστου εξαρχής. Χαρακτηριστικα αναφέρει "σύμβαση αορίστου χρόνου ιδιωτικού δικαίου " . Από ότι ξέρω ομως σε οποιαδήποτε σύμβαση αορίστου χρόνου τα πρώτα 2 χρόνια θεωρείσαι δόκιμος υπάλληλος.

Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημά σου πουθενά στη σύμβαση δεν αναφέρει κάτι για ρήτρα παραίτησης.

diaviou180523
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Μάιος 27, 2020 1:23 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό diaviou180523 » Κυρ Ιούλ 19, 2020 3:55 pm

Sandrenia83 έγραψε:Θα σου πω τι ισχύει για μένα που διορίστηκα στην καταμέτρηση. ανήκουμε στα κατά τόπους περιφερειακά γραφεία και όχι στην Ωρωπού. Δε μου είπαν κριτηρια τοποθέτησης. Απλά ότι τοποθετηθηκα στο τάδε περιφερειακό γραφείο.
Όσον αφορά τη σύμβαση δεν αναφέρει πόσο. Το ποσό προσαρμόζεται βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων όπως πχ αν είσαι Δε , Πε κλπ,, αν είσαι παντρεμένος, αν έχεις παιδιά , υπάρχουν κάποια επιδόματα ανάλογα τη θέση κ.α. Και στο γραφείο προσωπικού να ρωτήσεις το ίδιο σου λένε. Κι εγώ το ρώτησα.
Πάντως μισθολογικά ξέρω ότι είναι πολύ καλύτερα από τον υπόλοιπο δημοσιο τομέα.

Γνωρίζεις δηλαδή που θα σε τοποθετήσουν; Είσαι καταμετρητής ΔΕ; Και πότε με το καλό ξεκινάς; Ο καθένας ξεχωριστά ξεκινά; Λίγες μέρες αφού υπογράψει;

konstantiaa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 9:01 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Κυρ Ιούλ 19, 2020 6:01 pm

Αναφορικά για την αναγνώριση της προυπηρεσίας μέχρι το τον Φεβρουάριο του 2012 θα ήθελα να πω ότι είναι λίγο άδικο. Εάν κάποιος δουλεύει 9 χρόνια από τότε, δεν αναγνωριζεται τίποτα; Στην ΕΥΔΑΠ ισχύει η μη αναγνώριση της προυπηρεσίας στους ήδη υπηρετούντες οι οποίοι όμως το 2011 έπαιρναν καλύτερα χρήματα και οι οποίοι πήραν την αναπροσαρμογή από την συλλογική σύμβαση του 2018. Επίσης στο γραφείο προσωπικού μου είπαν ότι αναγνωρίζονται όλα τα έτη μέχρι την ημέρα διορισμού και ότι μετά δεν παίρνεις καμία τριετία ενώ από τη μισθοδοσία ότι αναγνωρίζουν μόνο ότι έχεις μέχρι τον Φεβρουάριο του 2012, νομίζω αυτά πρέπει να
διεκρυνιστούν. Από εκεί προκύπτει η διαφορά που αναφέρθηκε.

Sandrenia83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2020 6:49 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Sandrenia83 » Κυρ Ιούλ 19, 2020 7:18 pm

diaviou180523 έγραψε:
Sandrenia83 έγραψε:Θα σου πω τι ισχύει για μένα που διορίστηκα στην καταμέτρηση. ανήκουμε στα κατά τόπους περιφερειακά γραφεία και όχι στην Ωρωπού. Δε μου είπαν κριτηρια τοποθέτησης. Απλά ότι τοποθετηθηκα στο τάδε περιφερειακό γραφείο.
Όσον αφορά τη σύμβαση δεν αναφέρει πόσο. Το ποσό προσαρμόζεται βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων όπως πχ αν είσαι Δε , Πε κλπ,, αν είσαι παντρεμένος, αν έχεις παιδιά , υπάρχουν κάποια επιδόματα ανάλογα τη θέση κ.α. Και στο γραφείο προσωπικού να ρωτήσεις το ίδιο σου λένε. Κι εγώ το ρώτησα.
Πάντως μισθολογικά ξέρω ότι είναι πολύ καλύτερα από τον υπόλοιπο δημοσιο τομέα.

Γνωρίζεις δηλαδή που θα σε τοποθετήσουν; Είσαι καταμετρητής ΔΕ; Και πότε με το καλό ξεκινάς; Ο καθένας ξεχωριστά ξεκινά; Λίγες μέρες αφού υπογράψει;

Ναι. Γνωρίζω σε ποιο περιφερειακό γραφείο θα ανήκω. Μου γνωστοποιηθηκε την ημέρα πού υπέγραψα τη σύμβαση όπως και σε όλους τους υπόλοιπους μελλοντικούς συναδέλφους από διάφορές ειδικότητες που βρίσκονταν εκεί την ίδια μέρα. Ναι, ΔΕ Καταμετρητών. Ξεκινάω τέλη της επόμενης εβδομάδας. Φαντάζομαι ότι θα είναι ξεχωριστά γιατί εκτός του ότι δεν συνάντησα κανέναν άλλον την ίδια μέρα στο γραφείο, δεν είναι και δυνατόν να συγχρονιστουμε όλοι και να έχουμε ολοκληρώσει τα διαδικαστικά πριν την πρόσληψη σε ίδιο χρόνο. Εγώ θα ξεκινήσω σε διάστημα 5-6 ημερών μετά την πρόσληψη.

Stefanos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 09, 2006 7:58 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Stefanos » Κυρ Ιούλ 19, 2020 8:05 pm

Και μένα με παρέπεμψαν στον κ.Μελάκη και δεν απαντάει. Συμφωνώ μαζί σου οτι πρέπει να ξέρουμε μισθό, τόπο και συνθήκες εργασίας πριν υπογράψουμε γιατί κάποιοι θα παραιτηθούμε από άλλες δουλειές. Τα κεντρικά στο Γαλάτσι, χωρίς ένα βασικό μέσο μεταφοράς κοντά δεν είναι ότι καλύτερο.

semiramis έγραψε:
Sandrenia83 έγραψε:Όσον αφορά τη σύμβαση δεν αναφέρει πόσο. Το ποσό προσαρμόζεται βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων όπως πχ αν είσαι Δε , Πε κλπ,, αν είσαι παντρεμένος, αν έχεις παιδιά , υπάρχουν κάποια επιδόματα ανάλογα τη θέση κ.α. Και στο γραφείο προσωπικού να ρωτήσεις το ίδιο σου λένε. Κι εγώ το ρώτησα.
Πάντως μισθολογικά ξέρω ότι είναι πολύ καλύτερα από τον υπόλοιπο δημοσιο τομέα.


Καλημέρα Sandrenia83 και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Από το γραφείο προσωπικού με παρέμπεψαν στον υπεύθυνο μισθοδοσίας κ. Μελάκη (2107495186) για να μου υπολογίσει τον μισθό. Προσπάθησα την Παρασκευή να τον καλέσω 3 - 4 φορές αλλά δεν τον βρήκα, υποθέτω ότι θα έχει υψηλό φόρτο εργασίας αυτές τις ημέρες. Διαβάζω ότι η σύμβαση δεν αναφέρει ποσό (ούτε καν μικτές αποδοχές) και είμαι αρκετά ανήσυχος. Θα παραιτηθούμε και θα βασιστούμε στις εκτιμήσεις ενός υπαλλήλου και μάλιστα από το τηλέφωνο; Η ΕΥΔΑΠ δεν σου απαντά εγγράφως για τις αποδοχές αλλά το να υπογράφεις σύμβαση χωρίς να φαίνονται πουθενά νούμερα είναι ένα θέμα.

Παλαιότερα ο κ. Μελάκης είχε απαντήσει ότι μετράει η προϋπηρεσία, μετά ότι δεν μετράει ή ότι δεν ήταν σίγουρος. Εδώ στο forum χρήστης είχε διαμαρτυρηθεί ότι του υπολόγισε μισθό πάνω από 1.200 € και μετά κάτω από 1.000 €. Προσωπικά θα ζητήσω να μου αναλύσει πώς υπολόγισε τον μισθό μου και ακόμα καλύτερα να συναντηθούμε για να το κάνουμε μαζί με βάση την επιχειρησιακή σύμβαση. Δεν είναι πυρηνική φυσική να υπάρχει ένα αρχείο Excel και να μπορεί ο καθένας να κάνει τον υπολογισμό ή να ζητήσει την γνώμη ενός πιο ειδικού (π.χ. εργατολόγου).

Τέλος οι περισσότεροι δεν ξέρουμε ούτε σε ποια περιοχή θα πάμε (π.χ. Γαλάτσί η αλλού) ούτε έχουμε μιλήσει με κάποιον για να έχουμε μια ακριβή εικόνα της φύσης της εργασίας. Όλα αυτά θα πρέπει να ξεκαθαρίσουν και επειδή ο Αύγουστος είναι μήνας διακοπών, θα συνιστούσα στους συναδέλφους να μην βιαστούν να υπογράψουν και να συλλέξουν ότι πληροφορίες μπορούν.

Επιπλέον δεν χρειάζεται πιστοποιητικό προϋπηρεσίας από προηγούμενους εργοδότες για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας. Όπως μου απάντησαν από το γραφείο προσωπικού, αρκεί η βεβαίωση από το ΙΚΑ.

semiramis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 5:16 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό semiramis » Κυρ Ιούλ 19, 2020 11:48 pm

Στη σελίδα 18 του thread υπάρχει η απάντηση του χρήστη nikpap, ο οποίος εργάζεται ήδη σε άλλη ΔΕΚΟ και ως εκ τούτου γνωρίζει. Επιβεβαιώνεται ο κ. Μελάκης (υπεύθυνος μισθοδοσίας) και όχι το τμήμα προσωπικού που στην τελική δεν είναι το πλέον αρμόδιο.

4) Η προϋπηρεσία προσμετράται μόνο μέσω του χρονοεπιδόματος. Από μνημονιακούς νόμους, το χρονοεπίδομα έχει παγώσει στις 14/2/2012. Δηλαδή, ως προϋπηρεσία θα θεωρηθεί μόνο αυτή που έχει γίνει πριν τις 14/2/2012 και μόνο αν είναι στο ίδιο επίπεδο σπουδών (ΤΕ, ΠΕ κλπ) με τη θέση στην ΕΥΔΑΠ.

5) Μετά τον διορισμό, ο μισθός αυξάνει με τα κλιμάκια. Κλιμάκιο αλλάζεις ανά 3 χρόνια. Δυστυχώς, όπως μου είπαν από την ΕΥΔΑΠ, τα κλιμάκια είναι και αυτά παγωμένα προσωρινά.


ΠΕ Αναλυτής - Προγραμματιστής ξεκινάς κλιμάκιο 5 (1.021,90 € μικτά). Ας υποθέσουμε ότι κερδίζω 1 κλιμάκιο λόγο προϋπηρεσίας, πηγαίνω στα 1.047,57 € μικτά. Τα επιδόματα που αυξάνουν τον μισθό είναι:

- 10% για μεταπτυχιακό, δηλαδή επιπλέον 104,75 € μικτά.
- 10% για επίδομα οθόνης/ υπολογιστή; Κάποιος ας το επιβεβαιώσει. Οπότε άλλα 104,75 € μικτά.

Το σύνολο είναι 1.257,07 € μικτά. Τι άλλο να προσθέσω; Να βάλω άλλα 50 - 70 € επίδομα τέκνων (δεν ξέρω αν υπάρχει); Άντε να πάμε στα 1.307 - 1327,07 € μικτά. Αυτά τα χρήματα βγαίνουν καθαρά γύρω στα 1.000 €.

Αυτό που έγραφα σε πολλές σελίδες δηλαδή ότι ο μισθός της ΕΥΔΑΠ δεν είναι καλός.

Τυπικά κάποιος ξεκινάει 5 ημέρες μετά την υπογραφή του συμβολαίου του.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες