Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Kleos99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 5:24 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό Kleos99 » Τετ Ιουν 24, 2020 12:27 pm

optimus έγραψε:zardim,
το φυσικά, μη το λες και με τόση βεβαιότητα. Έχει κυκλοφορήσει η φήμη (δεν ξέρω αν επαληθεύεται, αλλά αν είναι αληθινή καλώς γίνεται), ότι το ΑΣΕΠ στις τελευταίες τουλάχιστον προκηρύξεις ΥΕ, ελέγχει από τις Δευτεροβάθμιες Εκπαιδεύσεις, αν όσοι δηλώνουν ΥΕ, είναι πράγματι ΥΕ ή αν έχει αποκτηθεί και απολυτήριο Λυκείου (ΔΕ). Στην περίπτωση αυτή, απορρίπτεται ο υποψήφιος, καθώς απέκρυψε τίτλο ανώτερης βαθμίδας.
Και επειδή στο παρελθόν αυτό γινόταν (και γίνεται ίσως ακόμη), με αποτέλεσμα μετά από 8 χρόνια να αιτούνται εξέλιξη σε ΔΕ και να αδειάζουν θέσεις, αυτό θέλουν να ελαχιστοποιηθεί και να πάρουν τις θέσεις οι πραγματικά δικαιούχοι. Κανείς βέβαια δεν του στερεί το δικαίωμα της μόρφωσης και εξέλιξης, αλλά αυτή να γίνει πραγματικά στο χρόνο υπηρεσίας και όχι να ήταν ήδη κάτοχος. Με αυτή τη λογική και ο ΠΕ και ο ΤΕ θα μπορούσε να καταλάβει θέση ΥΕ και μετά να ζητήσει εξέλιξη.

Προσέχετε τι λέτε γιατι χωρίς στοιχεία και αποδείξεις δεν μπορειτε να τα λετε αυτα δημοσίως.Μην θεωρειτε οτι πισω απο την ανωνυμία μπορείτε να λέτε ο,τι θέλετε.Λυπάμαι πολύ που δημοσιεύονται τέτοιες αναρτήσεις.

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τετ Ιουν 24, 2020 2:21 pm

optimus έγραψε:zardim,
το φυσικά, μη το λες και με τόση βεβαιότητα. Έχει κυκλοφορήσει η φήμη (δεν ξέρω αν επαληθεύεται, αλλά αν είναι αληθινή καλώς γίνεται), ότι το ΑΣΕΠ στις τελευταίες τουλάχιστον προκηρύξεις ΥΕ, ελέγχει από τις Δευτεροβάθμιες Εκπαιδεύσεις, αν όσοι δηλώνουν ΥΕ, είναι πράγματι ΥΕ ή αν έχει αποκτηθεί και απολυτήριο Λυκείου (ΔΕ). Στην περίπτωση αυτή, απορρίπτεται ο υποψήφιος, καθώς απέκρυψε τίτλο ανώτερης βαθμίδας.
Και επειδή στο παρελθόν αυτό γινόταν (και γίνεται ίσως ακόμη), με αποτέλεσμα μετά από 8 χρόνια να αιτούνται εξέλιξη σε ΔΕ και να αδειάζουν θέσεις, αυτό θέλουν να ελαχιστοποιηθεί και να πάρουν τις θέσεις οι πραγματικά δικαιούχοι. Κανείς βέβαια δεν του στερεί το δικαίωμα της μόρφωσης και εξέλιξης, αλλά αυτή να γίνει πραγματικά στο χρόνο υπηρεσίας και όχι να ήταν ήδη κάτοχος. Με αυτή τη λογική και ο ΠΕ και ο ΤΕ θα μπορούσε να καταλάβει θέση ΥΕ και μετά να ζητήσει εξέλιξη.



Στις ΣΟΧ τουλάχιστον γίνεται και το αναγράφει μέσα και το παράρτημα.

Οι υποψήφιοι Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης (ΥΕ) συμπληρώνουν μόνο τη στήλη α.ονομασία τίτλου της Ενότητας, εφόσον για τις επιδιωκόμενες ειδικότητες κατηγορίας ΥΕ απαιτείται συγκεκριμένος τίτλος σπουδών από την ανακοίνωση [βλ. Τίτλος σπουδών και λοιπά απαιτούμενα (τυπικά & τυχόν πρόσθετα) προσόντα]. Εάν οι υποψήφιοι προσκομίσουν ανώτερο τίτλο σπουδών (π.χ. δευτεροβάθμιας ή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης) από το ζητούμενο στην ανακοίνωση, ο τίτλος αυτός γίνεται δεκτός. Σε κάθε περίπτωση, ο προσκομιζόμενος για κάλυψη θέσεων ΥΕ κατηγορίας τίτλος σπουδών δεν
βαθμολογείται.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό optimus » Τετ Ιουν 24, 2020 4:55 pm

dionisis1925 έγραψε:
optimus έγραψε:zardim,
το φυσικά, μη το λες και με τόση βεβαιότητα. Έχει κυκλοφορήσει η φήμη (δεν ξέρω αν επαληθεύεται, αλλά αν είναι αληθινή καλώς γίνεται), ότι το ΑΣΕΠ στις τελευταίες τουλάχιστον προκηρύξεις ΥΕ, ελέγχει από τις Δευτεροβάθμιες Εκπαιδεύσεις, αν όσοι δηλώνουν ΥΕ, είναι πράγματι ΥΕ ή αν έχει αποκτηθεί και απολυτήριο Λυκείου (ΔΕ). Στην περίπτωση αυτή, απορρίπτεται ο υποψήφιος, καθώς απέκρυψε τίτλο ανώτερης βαθμίδας.
Και επειδή στο παρελθόν αυτό γινόταν (και γίνεται ίσως ακόμη), με αποτέλεσμα μετά από 8 χρόνια να αιτούνται εξέλιξη σε ΔΕ και να αδειάζουν θέσεις, αυτό θέλουν να ελαχιστοποιηθεί και να πάρουν τις θέσεις οι πραγματικά δικαιούχοι. Κανείς βέβαια δεν του στερεί το δικαίωμα της μόρφωσης και εξέλιξης, αλλά αυτή να γίνει πραγματικά στο χρόνο υπηρεσίας και όχι να ήταν ήδη κάτοχος. Με αυτή τη λογική και ο ΠΕ και ο ΤΕ θα μπορούσε να καταλάβει θέση ΥΕ και μετά να ζητήσει εξέλιξη.



Στις ΣΟΧ τουλάχιστον γίνεται και το αναγράφει μέσα και το παράρτημα.

Οι υποψήφιοι Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης (ΥΕ) συμπληρώνουν μόνο τη στήλη α.ονομασία τίτλου της Ενότητας, εφόσον για τις επιδιωκόμενες ειδικότητες κατηγορίας ΥΕ απαιτείται συγκεκριμένος τίτλος σπουδών από την ανακοίνωση [βλ. Τίτλος σπουδών και λοιπά απαιτούμενα (τυπικά & τυχόν πρόσθετα) προσόντα]. Εάν οι υποψήφιοι προσκομίσουν ανώτερο τίτλο σπουδών (π.χ. δευτεροβάθμιας ή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης) από το ζητούμενο στην ανακοίνωση, ο τίτλος αυτός γίνεται δεκτός. Σε κάθε περίπτωση, ο προσκομιζόμενος για κάλυψη θέσεων ΥΕ κατηγορίας τίτλος σπουδών δεν
βαθμολογείται.


Στις ΣΟΧ προφανώς και μπορεί να γίνει. Είναι de facto ορισμένου χρόνου και ο προσλαμβανόμενος δεν έχει καμία βαθμολογική εξέλιξη. Για την ακρίβεια δεν έχει καν αρχική κατάταξη σε βαθμό, όπως και κάθε προσλαμβανόμενος στο Δημόσιο με ΣΟΧ (π.χ. Δήμοι, επικουρικό προσωπικό), παρά μόνο τη μισθολογική. Επομένως δεν έχει και καμία απαίτηση ή δικαίωμα εξέλιξης ή αλλαγής κλάδου ή κατηγορίας

zardim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 2:33 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό zardim » Τετ Ιουν 24, 2020 5:33 pm

optimus έγραψε:zardim,
το φυσικά, μη το λες και με τόση βεβαιότητα. Έχει κυκλοφορήσει η φήμη (δεν ξέρω αν επαληθεύεται, αλλά αν είναι αληθινή καλώς γίνεται), ότι το ΑΣΕΠ στις τελευταίες τουλάχιστον προκηρύξεις ΥΕ, ελέγχει από τις Δευτεροβάθμιες Εκπαιδεύσεις, αν όσοι δηλώνουν ΥΕ, είναι πράγματι ΥΕ ή αν έχει αποκτηθεί και απολυτήριο Λυκείου (ΔΕ). Στην περίπτωση αυτή, απορρίπτεται ο υποψήφιος, καθώς απέκρυψε τίτλο ανώτερης βαθμίδας.
Και επειδή στο παρελθόν αυτό γινόταν (και γίνεται ίσως ακόμη), με αποτέλεσμα μετά από 8 χρόνια να αιτούνται εξέλιξη σε ΔΕ και να αδειάζουν θέσεις, αυτό θέλουν να ελαχιστοποιηθεί και να πάρουν τις θέσεις οι πραγματικά δικαιούχοι. Κανείς βέβαια δεν του στερεί το δικαίωμα της μόρφωσης και εξέλιξης, αλλά αυτή να γίνει πραγματικά στο χρόνο υπηρεσίας και όχι να ήταν ήδη κάτοχος. Με αυτή τη λογική και ο ΠΕ και ο ΤΕ θα μπορούσε να καταλάβει θέση ΥΕ και μετά να ζητήσει εξέλιξη.


Δεν γνωρίζω αν ισχύει αυτο που λες, οτι σε απορρίπτουν αν αποκρύψεις τίτλο ανώτερης βαθμίδας. Γνωρίζω όμως άτομο, όπου στην 3Κ/2018 διορίστηκε κάνοντας αίτηση ως ΔΕ, έχοντας και πτυχίο ΤΕΙ. Σε καμία προκήρυξη όμως για μόνιμες θέσεις, δεν έχω δει να αναγράφεται ότι δεν μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση σε βαθμίδα κατώτερη του τίτλου σπουδών που κατέχει. Επίσης αν έχεις τίτλο πχ ΠΕ ή ΤΕ και διοριστείς ως ΥΕ, στη θέση που διορίστηκες δεν μπορείς να εξελιχθείς. Αν διοριστεί κάποιος ως πχ κηπουρός και προσκομίσει αργότερα το πτυχίο ΠΕ, τι θα γίνει διευθυντής; Εκτός αν αιτηθεί απόσπαση σε άλλη θέση με το πτυχίο του.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό optimus » Τετ Ιουν 24, 2020 10:34 pm

zardim έγραψε:
optimus έγραψε:zardim,
το φυσικά, μη το λες και με τόση βεβαιότητα. Έχει κυκλοφορήσει η φήμη (δεν ξέρω αν επαληθεύεται, αλλά αν είναι αληθινή καλώς γίνεται), ότι το ΑΣΕΠ στις τελευταίες τουλάχιστον προκηρύξεις ΥΕ, ελέγχει από τις Δευτεροβάθμιες Εκπαιδεύσεις, αν όσοι δηλώνουν ΥΕ, είναι πράγματι ΥΕ ή αν έχει αποκτηθεί και απολυτήριο Λυκείου (ΔΕ). Στην περίπτωση αυτή, απορρίπτεται ο υποψήφιος, καθώς απέκρυψε τίτλο ανώτερης βαθμίδας.
Και επειδή στο παρελθόν αυτό γινόταν (και γίνεται ίσως ακόμη), με αποτέλεσμα μετά από 8 χρόνια να αιτούνται εξέλιξη σε ΔΕ και να αδειάζουν θέσεις, αυτό θέλουν να ελαχιστοποιηθεί και να πάρουν τις θέσεις οι πραγματικά δικαιούχοι. Κανείς βέβαια δεν του στερεί το δικαίωμα της μόρφωσης και εξέλιξης, αλλά αυτή να γίνει πραγματικά στο χρόνο υπηρεσίας και όχι να ήταν ήδη κάτοχος. Με αυτή τη λογική και ο ΠΕ και ο ΤΕ θα μπορούσε να καταλάβει θέση ΥΕ και μετά να ζητήσει εξέλιξη.


Δεν γνωρίζω αν ισχύει αυτο που λες, οτι σε απορρίπτουν αν αποκρύψεις τίτλο ανώτερης βαθμίδας. Γνωρίζω όμως άτομο, όπου στην 3Κ/2018 διορίστηκε κάνοντας αίτηση ως ΔΕ, έχοντας και πτυχίο ΤΕΙ. Σε καμία προκήρυξη όμως για μόνιμες θέσεις, δεν έχω δει να αναγράφεται ότι δεν μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση σε βαθμίδα κατώτερη του τίτλου σπουδών που κατέχει. Επίσης αν έχεις τίτλο πχ ΠΕ ή ΤΕ και διοριστείς ως ΥΕ, στη θέση που διορίστηκες δεν μπορείς να εξελιχθείς. Αν διοριστεί κάποιος ως πχ κηπουρός και προσκομίσει αργότερα το πτυχίο ΠΕ, τι θα γίνει διευθυντής; Εκτός αν αιτηθεί απόσπαση σε άλλη θέση με το πτυχίο του.


Ανέφερα και πιο πάνω, ότι αυτό που λες, γινόταν συχνά στο παρελθόν. Και φυσικά ίσως και γίνεται ακόμη. Το βέβαιο είναι ότι δεν το απαγορεύω εγώ, ανέφερα τη φήμη που κυκλοφορεί. Και η φήμη, είναι φήμη, ούτε την επιβεβαίωσα, ούτε την αγνόησα.
Για το παράδειγμα του κηπουρού που αναφέρεις, φυσικά και η υπηρεσία θα τον εξελίξει σε ΠΕ. Είναι υποχρεωτική από το νόμο και δε μπορεί να του το αρνηθεί. Φυσικά δε θα γίνει ΠΕ κηπουρός, αλλά ΠΕ στον κλάδο που περιγράφει το πτυχίο του και η διαδικασία ονομάζεται μετάταξη (αλλαγή βαθμίδας και κλάδου). Η μόνη περίπτωση να μη γίνει η εξέλιξη, είναι η περίπτωση που ο φορέας δεν έχει κενή οργανική θέση στον κλάδο που αιτείται τη μετάταξη. Σ' αυτές τις περιπτώσεις απαιτείται είτε σπρώξιμο με δημιουργία θέσης ή περιμένει κάποιος να κενωθεί οργανική. Ισχύουν βέβαια και κάποια επιπλέον πράγματα, που όμως δεν ειναι και τόσο της παρούσης (υποχρεωτική παραμονή στο φορέα για κάποια χρόνια, λόγω χρήσης εκπαιδευτικών αδειών κ.α)
Και κάτι τελευταίο, επειδή συχνά διαβάζω αντιπαραθέσεις σε posts και απαντήσεις τύπου ' δεν το αναφέρει η προκήρυξη, άρα μπορώ να κάνω κάτι διαφορετικό'. Στο Δημόσιο Δίκαιο, ό,τι δεν αναγράφεται ή δεν περιγράφεται ρητά, απαγορεύεται. Γι' αυτό και σε όσους νόμους βγαίνουν και υπάρχουν ασάφειες ή δυσερμηνείες, ακολουθούν σχεδόν πάντα ερμηνευτικές εγκύκλιοι για την αποσαφήνιση των γκρίζων σημείων. Η αυθαίρετη ερμηνεία από υπαλλήλους, ούτε νόμιμη είναι, ούτε κατ' ανάγκη σωστή. Το αποτέλεσμα αυτών, συχνά αλλάζει τα δεδομένα και μετά ο ενδιαφερόμενος ωρύεται για την παραπλάνηση. Όμως η πολυνομία και οι αντιφάσεις, οδηγούν τον καθένα μας να ερμηνεύει διασταλτικά τους νομούς και της προκηρύξεις, σύμφωνα και με το πως μας βολεύει.
Για μένα λοιπόν, η συμμετοχή ενός ΠΕ,ΤΕ,ΔΕ σε κατηγορία ΥΕ, είναι διασταλτική ερμηνεία των όρων της προκήρυξης. Αυτό έγραψα και πιο πάνω

Danahh
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιουν 24, 2020 3:57 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό Danahh » Πέμ Ιουν 25, 2020 11:08 am

Οποιος είναι άνεργος με το μεγιστο των μορίων, έχει 3 παιδιά, έχει πάνω από 2 εξάμηνα ειδική εμπειρία ή έχει απλή εμπειρία το μέγιστο των μορίων μπαίνει σίγουρα στην κατηγορία ΥΕ του δήμου Ζηρού. Εάν είστε Άρτα, Πρέβεζα, Ιωαννινα ή απο άλλο μέρος της Ελλάδας και δεν έχετε πρόβλημα μετακόμισης ή μετακίνησης και έχετε αυτά τα προσόντα σίγουρα είστε μέσα. Κωδ. Θεσης 1502.
Κορυφή

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό dino77 » Πέμ Ιουν 25, 2020 12:30 pm

Καλησπέρα συγγνωμη αλλα με αυτα που γράφεις optimus θα διαφωνήσω 100%..χωρις να θέλω φυσικά να σου αλλάξω γνώμη...απλά τα γράφεις δημόσια και δημιουργείς συγχυση..
Καταρχάς ειναι 100% νόμιμο πτυχιούχος τει η αει η ακόμα και ΔΕ να κάνει τα χαρτιά για ΥΕ 100% ομως..Και δεν έχει να κάνει με το γράμμα και το πνευμα του νόμου οπως αναφέρεις..είναι νομιμότατο...
Οσον αφορά την φήμη που άκουσες καλό θα ήταν να μας γράψεις που το διάβασες τουλαχιστον...Αν και δεν υπαρχει περίπτωση να συμβεί..
Και τέλος ποσο τελικά θα ζημιωθεί το δημόσιο αν ενας περάσει ως ΥΕ και μετα απο χρόνια δείξει απολυτήριο λυκείου??Να σου απαντήσω εγώ...σχεδόν καθόλου..
Καλη σου μέρα και ευχομαι καλή επιτυχία...κι αν αυτα που γράφω αποδειχθουν αναληθή ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη..

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό dino77 » Πέμ Ιουν 25, 2020 3:37 pm

Και για να συμπληρώσω- ξεκαθαρίσω και κάτι
optimus απο σενα έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις αναρτήσεις σου και πραγματικά σου βγάζω το καπέλο...ολόσωστος σε ο,τι γράφεις και πάντα to the point....απλά σ αυτο το θέμα διαφωνώ..Να είσαι καλά..

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό optimus » Πέμ Ιουν 25, 2020 4:28 pm

dino77 έγραψε:Και για να συμπληρώσω- ξεκαθαρίσω και κάτι
optimus απο σενα έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις αναρτήσεις σου και πραγματικά σου βγάζω το καπέλο...ολόσωστος σε ο,τι γράφεις και πάντα to the point....απλά σ αυτο το θέμα διαφωνώ..Να είσαι καλά..


Σ' ευχαριστώ. Κάθε αντίλογος έχει μια ουσία,όταν είναι δομημένος με επιχειρήματα. Οπότε θεμιτή και η 'αντιπαράθεση' (που δεν είναι βέβαια προσωπική).
Για τη φήμη που με ρώτησες λοιπόν, υποψήφιοι ΥΕ που γνωρίζω και συμμετείχαν σε προκήρυξη, προτίθενται να κάνουν ενστάσεις κατά άλλων υποψηφίων ΥΕ, για τους οποίους γνωρίζουν ότι συμμετείχαν στην ίδια προκήρυξη παρόλο που είναι απόφοιτοι Λυκείου. Τώρα άγνωστο πως θα το αντιμετωπίσει το ΑΣΕΠ, άρα δεν είμαι σίγουρος αν τελικά όντως θα το ψάξει αυτεπάγγελτα ή θα ασχοληθεί μόνο στην περίπτωση ένστασης. Οι αστικοί μύθοι άλλωστε πάντα ήταν ίδιον του λαού μας. Το βέβαιο είναι ότι δεν ήθελα, ούτε θέλω να προκαλέσω σύγχυση, γι αυτό και έγραψα ότι για μένα είναι διασταλτική ερμηνεία (άρα και δεν απαγορεύει σε κανέναν να το κάνει και ούτε θα χάσει τελικά και κάτι που ήταν κεκτημένο του).

Και για να συμπληρώσω κι εγώ : έχω δώσει μια λάθος πληροφορία σε κάποιο παλιότερο post και ζήτησα συγγνώμη. Υπήρξε κάποιος γνώστης, που έδωσε τη σωστή πληροφορία και το έσωσε. :)

AVGVSTVS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 1:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό AVGVSTVS » Τετ Οκτ 07, 2020 8:33 am

Έχουμε κανένα νέο; Πού βρισκόμαστε; Αποστολή διακιολογητικών;

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Κυρ Ιαν 10, 2021 6:46 pm

Καλησπέρα και καλή χρονιά!! Σχετικά με την προκήρυξη βοήθεια στο σπίτι που άρχισε η αποστολή δικαιολογητικων. Στην περίπτωση μου που δεν είχα σύμβαση στο βοήθεια στο σπίτι... στην περιγραφή προϋπηρεσίας έπρεπε να αναφέρω οπωσδήποτε στο κουτάκι ότι εργάστηκα με ηλικιωμένους και αμεα; Επειδή σε κάποιες προϋπηρεσίες έχω γράψει πχ απλά διάγνωση αναγκών ευπαθών ομάδων βοήθεια σε πρόσβαση σε δομές πρόνοιας. Πιάνεται;Από ότι είδα στην περιγραφή λέει στην αρχή για ηλικιωμένους και αμεα αλλά μετά το διευρύνει. Εσείς τι λέτε; ευχαριστώ

agistri
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 29, 2021 3:19 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό agistri » Παρ Ιαν 29, 2021 5:51 pm

ΓΕΙΑ σας, η εκτίμηση σας για τα προσωρινά ποια είναι? πότε υπολογίζεται να βγουν μετά την κατάθεση δικαιολογητικών?

AORISTAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2021 6:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό AORISTAS » Τρί Φεβ 02, 2021 5:43 pm

Καλησπέρα. Πιθανολογώ πως αν στις συμβάσεις και συνακόλουθα στη βεβαίωση ΑΣΕΠ δεν φαίνεται η ειδικότητα (όπως στη περίπτωση που αναγράφεις ότι εργάστηκες ως διοικητικός) δεν προσμετράται αυτή η προϋπηρεσία. Μοναδική εξαιρέσή τα ερευνητικά προγράμματα εφόσον βέβαια έχεις πάρει βεβαίωση από τον επιστημονικά υπεύθυνο ή το πρόεδρο της επιτροπής ερευνών.

evrialon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 23, 2020 10:12 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό evrialon » Τρί Φεβ 02, 2021 11:10 pm

dhmosio85 έγραψε:Καλησπέρα σας. Ηθελα να ρωτήσω σχετικά με την συμπλήρωση προϋπηρεσίας στο βοήθεια. Εγώ έκανα για θέσεις κοινωνιολογου. Σε όλες τις θέσεις έβαλα θέση κοινωνιολογος και έβαλα σχετική περιγραφή αντικειμένου.Σε λίγες εργασίες μου όμως αναφέρομαι ως κοινωνιολογος στη σύμβαση. Αλλού με αναφέρει ως κοινωνικό επιστήμονα ενώ σε εξαρτημένη εργασία με μπλοκάκι που ήμουν τρία χρόνια η σύμβαση με αναφέρει ως εργασιακό σύμβουλο και αλλού υπεύθυνο κοινωνικής δικτύωσης. Στον δε οαεε είχα βάλει έναν κωδικό που θα μου επέτρεπε να μην έχω ΦΠΑ"παροχή υπηρεσιών χωρίς κσταλυμστα" . Θέλω να πω αν γίνει αυτεπαγγελτος μετά τα οριστικά έλεγχος υπάρχει περίπτωση να με απολύσουν επειδή δεν αναφέρεται ακριβώς η λέξη κοινωνιολογος πιθανά στο σύστημα του εφκα η αλλού; φαντάζομαι όλοι θα έχουν αυτό το θέμα. Ελπίζω η περιγραφή αντικειμένου να βοηθά να γίνει κατανοητό ότι όντως εργαζόμουν σε αντικείμενα που άπτονται της κοινωνιολογιας.Τέλος, έχω μια προϋπηρεσία έξι μηνών όπου ήμουν διοικητικός καθαρά αλλά εγώ το προσαρμοσα γιατί όντως άσκουσα κοινωνικά καθήκοντα.Το ρωτάω γιατί μου είπαν ότι το ασεπ ζητάει από το εφκα κωδικούς θέσεων. Αν όμως αυτοί δεν συμπίπτουν απόλυτα τι γίνεται;; Φαντάζομαι για αυτό υπάρχει η περιγραφή αντικειμένου. Τι λέτε;

Για να μετρήσει η προϋπηρεσία θα πρέπει να έχεις δηλωθεί στον ΕΦΚΑ με τον κωδικό της ειδικότητάς σου. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα μετρήσει δυστυχώς.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τετ Φεβ 03, 2021 11:12 am

Kleos99 έγραψε:
optimus έγραψε:zardim,
το φυσικά, μη το λες και με τόση βεβαιότητα. Έχει κυκλοφορήσει η φήμη (δεν ξέρω αν επαληθεύεται, αλλά αν είναι αληθινή καλώς γίνεται), ότι το ΑΣΕΠ στις τελευταίες τουλάχιστον προκηρύξεις ΥΕ, ελέγχει από τις Δευτεροβάθμιες Εκπαιδεύσεις, αν όσοι δηλώνουν ΥΕ, είναι πράγματι ΥΕ ή αν έχει αποκτηθεί και απολυτήριο Λυκείου (ΔΕ). Στην περίπτωση αυτή, απορρίπτεται ο υποψήφιος, καθώς απέκρυψε τίτλο ανώτερης βαθμίδας.
Και επειδή στο παρελθόν αυτό γινόταν (και γίνεται ίσως ακόμη), με αποτέλεσμα μετά από 8 χρόνια να αιτούνται εξέλιξη σε ΔΕ και να αδειάζουν θέσεις, αυτό θέλουν να ελαχιστοποιηθεί και να πάρουν τις θέσεις οι πραγματικά δικαιούχοι. Κανείς βέβαια δεν του στερεί το δικαίωμα της μόρφωσης και εξέλιξης, αλλά αυτή να γίνει πραγματικά στο χρόνο υπηρεσίας και όχι να ήταν ήδη κάτοχος. Με αυτή τη λογική και ο ΠΕ και ο ΤΕ θα μπορούσε να καταλάβει θέση ΥΕ και μετά να ζητήσει εξέλιξη.

Προσέχετε τι λέτε γιατι χωρίς στοιχεία και αποδείξεις δεν μπορειτε να τα λετε αυτα δημοσίως.Μην θεωρειτε οτι πισω απο την ανωνυμία μπορείτε να λέτε ο,τι θέλετε.Λυπάμαι πολύ που δημοσιεύονται τέτοιες αναρτήσεις.

Αυτά που λέτε δεν ισχύουν. Δεν είναι παράνομο ένας ΔΕ, ΤΕ,ΠΕ να κάνει αίτηση για ΥΕ, κανένας νόμος δεν το απαγορεύει και φυσικά δεν τον απορρίπτει ο ΑΣΕΠ .Δεν εξετάζει κάτι τέτοιο ο ΑΣΕΠ μην λέτε ψέματα. Ο κάθε υποψήφιος μπορεί να κάνει για όποια κατηγορία θέλει αρκεί να έχει τα προσόντα της κατηγορίας που αιτήται, αυτό λέει ο νόμος 2190/94 . καλό είναι τέτοιες ασυναρτησίες να μην δημοσεύονται


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες