2ο ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
marianna89
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 08, 2019 10:15 am

2ο ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό marianna89 » Τετ Μάιος 27, 2020 1:14 pm

Έχω τελειώσει Ενιαίο Λύκειο.. Με χαμηλό βαθμό
Μπορώ να γραφτώ σε ΕΠΑΛ για να πάρω 2ο Απολυτήριο;

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: 2ο ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τετ Μάιος 27, 2020 5:59 pm

marianna89 έγραψε:Έχω τελειώσει Ενιαίο Λύκειο.. Με χαμηλό βαθμό
Μπορώ να γραφτώ σε ΕΠΑΛ για να πάρω 2ο Απολυτήριο;



Όχι απολυτήριο παίρνουμε μόνο μια φορά,μπορείς να πάρεις πτυχίο όμως.

Athina1610
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2020 12:44 am

Re: 2ο ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Athina1610 » Τετ Μάιος 27, 2020 10:21 pm

dionisis1925 έγραψε:
marianna89 έγραψε:Έχω τελειώσει Ενιαίο Λύκειο.. Με χαμηλό βαθμό
Μπορώ να γραφτώ σε ΕΠΑΛ για να πάρω 2ο Απολυτήριο;



Όχι απολυτήριο παίρνουμε μόνο μια φορά,μπορείς να πάρεις πτυχίο όμως.

Γιατί να μην μπορεί να πάει σε ΕΠΑΛ?
Απολυτήριο ενιαίου Λυκείου σίγουρα μια φορά παίρνεις αλλά αν θέλει να πάει σε κάποιο επαγγελματικό λύκειο να μάθει πχ μια τέχνη ποιος το απαγορεύει?? Είναι δεύτερος τίτλος τελειωνεις,όπως τελειωνεις πανεπιστήμιο και αν θες πας και σε όσες άλλες πανεπιστημιακές σχολές θέλεις!!

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: 2ο ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Πέμ Μάιος 28, 2020 3:28 pm

Athina1610 έγραψε:
dionisis1925 έγραψε:
marianna89 έγραψε:Έχω τελειώσει Ενιαίο Λύκειο.. Με χαμηλό βαθμό
Μπορώ να γραφτώ σε ΕΠΑΛ για να πάρω 2ο Απολυτήριο;



Όχι απολυτήριο παίρνουμε μόνο μια φορά,μπορείς να πάρεις πτυχίο όμως.

Γιατί να μην μπορεί να πάει σε ΕΠΑΛ?
Απολυτήριο ενιαίου Λυκείου σίγουρα μια φορά παίρνεις αλλά αν θέλει να πάει σε κάποιο επαγγελματικό λύκειο να μάθει πχ μια τέχνη ποιος το απαγορεύει?? Είναι δεύτερος τίτλος τελειωνεις,όπως τελειωνεις πανεπιστήμιο και αν θες πας και σε όσες άλλες πανεπιστημιακές σχολές θέλεις!!



Είπα εγώ ότι δεν μπορεί να πάει στο ΕΠΑΛ? Το επαλ δίνει απολυτήριο και πτυχίο,απολυτήριο από την στιγμή που έχει από Ενιαίο Λύκειο δεν μπορεί να ξαναπάρει.

Μπορεί να βγάλει όσα πτυχία θέλει από ΕΠΑΛ,απολυτήριο δεν μπορεί να βγάλει.

Νομίζω το γράφω αρκετά ξεκάθαρα.

Athina1610
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2020 12:44 am

Re: 2ο ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Athina1610 » Πέμ Μάιος 28, 2020 4:04 pm

dionisis1925 έγραψε:
Athina1610 έγραψε:
dionisis1925 έγραψε:

Όχι απολυτήριο παίρνουμε μόνο μια φορά,μπορείς να πάρεις πτυχίο όμως.

Γιατί να μην μπορεί να πάει σε ΕΠΑΛ?
Απολυτήριο ενιαίου Λυκείου σίγουρα μια φορά παίρνεις αλλά αν θέλει να πάει σε κάποιο επαγγελματικό λύκειο να μάθει πχ μια τέχνη ποιος το απαγορεύει?? Είναι δεύτερος τίτλος τελειωνεις,όπως τελειωνεις πανεπιστήμιο και αν θες πας και σε όσες άλλες πανεπιστημιακές σχολές θέλεις!!



Είπα εγώ ότι δεν μπορεί να πάει στο ΕΠΑΛ? Το επαλ δίνει απολυτήριο και πτυχίο,απολυτήριο από την στιγμή που έχει από Ενιαίο Λύκειο δεν μπορεί να ξαναπάρει.

Μπορεί να βγάλει όσα πτυχία θέλει από ΕΠΑΛ,απολυτήριο δεν μπορεί να βγάλει.

Νομίζω το γράφω αρκετά ξεκάθαρα.



Στους αποφοίτους του Μεταδευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών των Επαγγελματικών Λυκείων χορηγείται:

Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου, ισότιμο με το απολυτήριο Γενικού Λυκείου, τόσο για την πρόσβαση στην Ανώτατη Εκπαίδευση (Πανεπιστήμια και Τ.Ε.Ι.), όσο και για την πρόσληψη στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, μετά τις ενδοσχολικές εξετάσεις

ΚΑΙ

Πτυχίο Ειδικότητας επιπέδου 4, μετά από ενδοσχολικές εξετάσεις, το οποίο εξασφαλίζει το δικαίωμα να λάβουν άδεια άσκησης και πρόσβαση στην αγορά εργασίας.

Οπότε επειδή έχει απολυτήριο ενιαίου Λυκείου δεν πάει να πει πως όταν τελειώσει το ΕΠΑΛ δεν θα πάρει το απολυτήριο της ειδικότητας του.αλλα και το πτυχίο

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: 2ο ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Πέμ Μάιος 28, 2020 6:00 pm

Athina1610 έγραψε:
dionisis1925 έγραψε:
Athina1610 έγραψε:Γιατί να μην μπορεί να πάει σε ΕΠΑΛ?
Απολυτήριο ενιαίου Λυκείου σίγουρα μια φορά παίρνεις αλλά αν θέλει να πάει σε κάποιο επαγγελματικό λύκειο να μάθει πχ μια τέχνη ποιος το απαγορεύει?? Είναι δεύτερος τίτλος τελειωνεις,όπως τελειωνεις πανεπιστήμιο και αν θες πας και σε όσες άλλες πανεπιστημιακές σχολές θέλεις!!



Είπα εγώ ότι δεν μπορεί να πάει στο ΕΠΑΛ? Το επαλ δίνει απολυτήριο και πτυχίο,απολυτήριο από την στιγμή που έχει από Ενιαίο Λύκειο δεν μπορεί να ξαναπάρει.

Μπορεί να βγάλει όσα πτυχία θέλει από ΕΠΑΛ,απολυτήριο δεν μπορεί να βγάλει.

Νομίζω το γράφω αρκετά ξεκάθαρα.



Στους αποφοίτους του Μεταδευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών των Επαγγελματικών Λυκείων χορηγείται:

Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου, ισότιμο με το απολυτήριο Γενικού Λυκείου, τόσο για την πρόσβαση στην Ανώτατη Εκπαίδευση (Πανεπιστήμια και Τ.Ε.Ι.), όσο και για την πρόσληψη στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, μετά τις ενδοσχολικές εξετάσεις

ΚΑΙ

Πτυχίο Ειδικότητας επιπέδου 4, μετά από ενδοσχολικές εξετάσεις, το οποίο εξασφαλίζει το δικαίωμα να λάβουν άδεια άσκησης και πρόσβαση στην αγορά εργασίας.

Οπότε επειδή έχει απολυτήριο ενιαίου Λυκείου δεν πάει να πει πως όταν τελειώσει το ΕΠΑΛ δεν θα πάρει το απολυτήριο της ειδικότητας του.αλλα και το πτυχίο



Απόφοιτοι Ενιαίου Λυκείου που εγγράφονται σε ΕΠΑΛ ξεκινάνε από την Β' Λυκείου και παρακολουθούν μόνο τα μαθήματα ειδικότητας ώστε να πάρουν πτυχίο.

Αυτά στα λέω από εμπειρία και όχι από googlarisma στο ίντερνετ,ας πάρει τηλέφωνο η Μαριάννα σε ένα ΕΠΑΛ να τους το επιβεβαιώσουν.

Τέλος από εμένα.

kristal
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 28, 2017 7:16 pm

Re: 2ο ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό kristal » Σάβ Μάιος 30, 2020 9:30 am

Μόνο Πτυχίο θα πάρει όχι απολυτήριο.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες