ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Andkai
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Μαρ 18, 2020 4:57 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Andkai » Τετ Μάιος 27, 2020 4:40 pm

Αν δεν έχεις γράψει πάνω από 90% οι πιθανότητες είναι μηδαμινές για να μη πω ανύπαρκτες.. Δυστυχώς ήταν εξαιρετικά υψηλό το επίπεδο!

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Τετ Μάιος 27, 2020 7:21 pm

Andkai έγραψε:Αν δεν έχεις γράψει πάνω από 90% οι πιθανότητες είναι μηδαμινές για να μη πω ανύπαρκτες.. Δυστυχώς ήταν εξαιρετικά υψηλό το επίπεδο!


Για την γενική κατηγορία θα συμφωνήσω μαζί σ. Αλλά στην κατηγορία πολυτέκνων δεν νομίζω να κυμανθούν τόσο ψηλά οι βάσεις (ούτε βέβαια κ τόσο χαμηλα, όπως στον προηγούμενο διαγωνισμό).

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 12:53 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Πέμ Μάιος 28, 2020 12:22 am

ioannachr έγραψε:
Andkai έγραψε:Αν δεν έχεις γράψει πάνω από 90% οι πιθανότητες είναι μηδαμινές για να μη πω ανύπαρκτες.. Δυστυχώς ήταν εξαιρετικά υψηλό το επίπεδο!


Για την γενική κατηγορία θα συμφωνήσω μαζί σ. Αλλά στην κατηγορία πολυτέκνων δεν νομίζω να κυμανθούν τόσο ψηλά οι βάσεις (ούτε βέβαια κ τόσο χαμηλα, όπως στον προηγούμενο διαγωνισμό).


Συμφωνώ με την ioannachr, όπως και με ένα παλιότερο σχόλιο του χρήστη ACSnt που είχε πει πως απόλυτα σίγουροι μπορεί να είναι μόνο όσοι της γενικής κατηγορίας έχουν γράψει 95+ και έχουν συναφή προϋπηρεσία ή όσοι έχουν γράψει 90+ και ταυτόχρονα είναι και ειδική κατηγορία. Μετά στο "ίσως" είμαστε όλοι όσοι που είτε γράψαμε 80+ και είμαστε ειδική κατηγορία είτε όσοι είναι γενική κατηγορία και έγραψαν 90+.

Τώρα όσον αφορά την ημερομηνία των προσωρινών, πιστεύω και εγώ τις προσεχείς ημέρες να έχουμε νεότερα, το αργότερο μέχρι τα μέσα Ιουνίου.

Τέλος, με αφορμή αυτό που ανέφερε ο χρήστης Andkai ότι το επίπεδο ήταν πολύ υψηλό, ήθελα να πω πως απ' ό,τι έχω διαπιστώσει τον τελευταίο καιρό κοιτάζοντας αποτελέσματα κι άλλων προκηρύξεων, δυστυχώς πλέον αυτός είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση στο Δημόσιο... Δεν ξέρω αν είδε κανείς από περιέργεια τα αποτελέσματα για ΤΕ, ΔΕ της 3Κ/2019 που βγήκαν σήμερα, αλλά εγώ δεν ήξερα αν πρέπει να γελάσω γιατί μας τρολάρουν ασύστολα εκεί στο ΑΣΕΠ ή αν έπρεπε να κλάψω γιατί πλέον για να μπεις στο Δημόσιο θες προσόντα που θα ζήλευαν και καθηγητές Πανεπιστημίου ή CEO μεγάλων πολυεθνικών... Ενδεικτικά να αναφέρω πως στη θέση ΔΕ Διοικητικού διορίστηκε άτομο με απολυτήριο 19,6, δεύτερο τίτλο σπουδών, full προϋπηρεσία 7 ετών και 4 άριστες ξένες γλώσσες!!! Στην ΤΕ Πληροφορικής διορίστηκε άτομο με συναφές Διδακτορικό, συναφές Μεταπτυχιακό, Proficiency και 81 μήνες προϋπηρεσία, ενώ ο αμέσως επόμενος είχε και αυτός τα ίδια προσόντα αλλά με full προϋπηρεσία (84 μήνες) και ΔΕΝ πέρασε για λίγα μόρια επειδή είχε χαμηλότερο βαθμό πτυχίου! Δηλαδή να έλεγες πριν κάποια χρόνια ότι με τέτοια προσόντα και δεν πέρασες και θα γελάγανε μέχρι και οι πέτρες...

ACSnt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2020 11:41 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ACSnt » Πέμ Μάιος 28, 2020 11:51 am

Απλά να πω φορ δε ρέκορντ ότι δεν ήμουν εγώ που είπα πως για να είσαι σίγουρος πρέπει να έχει γράψει 95+. Διότι εγώ ήμουν που έγραψα όλους τους βαθμούς και 95+ έχουν γράψει 2-3 άτομα (δεν θυμάμαι ακριβώς και δεν τα έχω και πρόχειρα τώρα).
Ας πούμε 93+ για μένα, αν θυμάμαι καλά, είναι ασφαλής βαθμός.

Επίσης, άλλο οι γραπτοί διαγωνισμοί και άλλο οι με σειρά προτεραιότητας. Έχω προσέξει εδώ και χρόνια ότι πρέπει να έχεις 2 πτυχία, μεταπτυχιακό, συναφές διδακτορικό, 3 γλώσσες άριστα και το μέγιστο της σχετικής εμπειρίας (περίπου 80-90 μήνες;) για να περάσεις στο δημόσιο με σειρά προτεραιότητας και μάλιστα σε θέση που δεν ζητάνε μόνο έναν... Και όλα αυτά για να πας να πάρεις 800 ευρώ (;;; 900;;; 950;;; πόσα;). Και x12 κιόλας. Όχι ότι το σνομπάρω, αλλά.......
Και αυτός, λοιπόν, ήταν ο λόγος που ασχολήθηκα φουλ με αυτόν τον διαγωνισμό...

Ελπίζω να βγουν να ησυχάσουμε.

Κάποιος είπε ότι ακόμα και αυτή τη βδομάδα μπορεί να βγουν. Δεν κατάλαβα όμως.. Το είπε η υπάλληλος ή το υπέθεσε από τα συμφραζόμενά της;;;

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Πέμ Μάιος 28, 2020 11:51 am

Epanouir έγραψε:
ioannachr έγραψε:
Andkai έγραψε:Αν δεν έχεις γράψει πάνω από 90% οι πιθανότητες είναι μηδαμινές για να μη πω ανύπαρκτες.. Δυστυχώς ήταν εξαιρετικά υψηλό το επίπεδο!


Για την γενική κατηγορία θα συμφωνήσω μαζί σ. Αλλά στην κατηγορία πολυτέκνων δεν νομίζω να κυμανθούν τόσο ψηλά οι βάσεις (ούτε βέβαια κ τόσο χαμηλα, όπως στον προηγούμενο διαγωνισμό).


Συμφωνώ με την ioannachr, όπως και με ένα παλιότερο σχόλιο του χρήστη ACSnt που είχε πει πως απόλυτα σίγουροι μπορεί να είναι μόνο όσοι της γενικής κατηγορίας έχουν γράψει 95+ και έχουν συναφή προϋπηρεσία ή όσοι έχουν γράψει 90+ και ταυτόχρονα είναι και ειδική κατηγορία. Μετά στο "ίσως" είμαστε όλοι όσοι που είτε γράψαμε 80+ και είμαστε ειδική κατηγορία είτε όσοι είναι γενική κατηγορία και έγραψαν 90+.

Τώρα όσον αφορά την ημερομηνία των προσωρινών, πιστεύω και εγώ τις προσεχείς ημέρες να έχουμε νεότερα, το αργότερο μέχρι τα μέσα Ιουνίου.

Τέλος, με αφορμή αυτό που ανέφερε ο χρήστης Andkai ότι το επίπεδο ήταν πολύ υψηλό, ήθελα να πω πως απ' ό,τι έχω διαπιστώσει τον τελευταίο καιρό κοιτάζοντας αποτελέσματα κι άλλων προκηρύξεων, δυστυχώς πλέον αυτός είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση στο Δημόσιο... Δεν ξέρω αν είδε κανείς από περιέργεια τα αποτελέσματα για ΤΕ, ΔΕ της 3Κ/2019 που βγήκαν σήμερα, αλλά εγώ δεν ήξερα αν πρέπει να γελάσω γιατί μας τρολάρουν ασύστολα εκεί στο ΑΣΕΠ ή αν έπρεπε να κλάψω γιατί πλέον για να μπεις στο Δημόσιο θες προσόντα που θα ζήλευαν και καθηγητές Πανεπιστημίου ή CEO μεγάλων πολυεθνικών... Ενδεικτικά να αναφέρω πως στη θέση ΔΕ Διοικητικού διορίστηκε άτομο με απολυτήριο 19,6, δεύτερο τίτλο σπουδών, full προϋπηρεσία 7 ετών και 4 άριστες ξένες γλώσσες!!! Στην ΤΕ Πληροφορικής διορίστηκε άτομο με συναφές Διδακτορικό, συναφές Μεταπτυχιακό, Proficiency και 81 μήνες προϋπηρεσία, ενώ ο αμέσως επόμενος είχε και αυτός τα ίδια προσόντα αλλά με full προϋπηρεσία (84 μήνες) και ΔΕΝ πέρασε για λίγα μόρια επειδή είχε χαμηλότερο βαθμό πτυχίου! Δηλαδή να έλεγες πριν κάποια χρόνια ότι με τέτοια προσόντα και δεν πέρασες και θα γελάγανε μέχρι και οι πέτρες...


Στις θέσεις ΔΕ ο 2ος τίτλος (+150 μόρια) είναι ο κανόνας για να είσαι στους διοριστέους. Ωστόσο, το 19,6 δε λέει κάτι γιατί πολύ απλά μπορεί να είναι από Τεχνικό Λύκειο (ΕΠΑΛ, ΤΕΕ κλπ) που εκεί οι μέτριοι μαθητές βγάζουν 18+. Στην 3Κ/2019 η θέση της κατηγορίας ΔΕ Διοικητικού - Λογιστικού είναι μόνο μία, γι αυτό η βάση ανέβηκε στο Θεό. Γενικά, πιστεύω ότι ως ΔΕ αν έχεις 2ο τίτλο, βαθμό πάνω από 19 και φουλ εμπειρία κάποια στιγμή σίγουρα κάπου θα περάσεις. Βέβαια τα χρήματα στο Δημόσιο για ΔΕ είναι πολύ λίγα. Εκεί που γίνεται ο κακός χαμός είναι στην ΠΕ κατηγορία που μερικές φορές το Διδακτορικό (εννοείται μαζί με το μάστερ) και τη φουλ εμπειρία δεν αρκούν για να περάσεις. Θες και καλό βαθμό πτυχίου ή παραπάνω γλώσσες. Αυτό είναι το πιο τραγικό κατά τη γνώμη μου.

Στα δικά μας. Υπάρχει λέτε περίπτωση να δούμε αυτή την εβδομάδα προσωρινά; Ξυπνάω και κοιμάμαι με αυτή την έγνοια τις τελευταίες μέρες...

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 12:53 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Πέμ Μάιος 28, 2020 6:30 pm

Συγγνώμη ACSnt, έγραψα αυτό που είχες πει εσύ για το 90+ στις ειδικές κατηγορίες μαζί με τη δική μου άποψη για τους 95+ της γενικής και φάνηκε σαν να τα είχες πει εσύ και τα δύο. Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες και ζητάω συγγνώμη και πάλι.

Τώρα, όσον αφορά και πάλι την ημερομηνία των προσωρινών, από τη στιγμή που πέρασε και η σημερινή μέρα και μένει μόνο η αυριανή για τον Μάιο, τότε πιο πιθανό είναι να πάμε για Ιούνιο. Όταν είχα πάρει εγώ τηλέφωνο κάπου στις αρχές Μαΐου όπου μόλις είχε λήξει η καραντίνα, ο υπάλληλος ναι μεν μου ανέφερε ότι υπήρχε πιθανότητα να βγουν μέσα στον Μάιο αλλά έτεινε πιο πολύ προς Ιούνιο καθώς όπως μου είχε πει θα επέστρεφαν σιγά σιγά οι υπάλληλοι στις θέσεις τους ενώ υπήρχαν και πολλοί που δε θα επέστρεφαν καθόλου καθώς είχαν πάρει την άδεια ειδικού σκοπού κτλ. Επίσης νομίζω πως όλον τον Μάιο οι δημόσιες υπηρεσίες δούλευαν με το 30-40% του δυναμικού τους, ενώ από 1/6 ξεκινούν πάλι να δουλεύουν με το 100%. Βέβαια δε γνωρίζω αν αυτό ίσχυε και στο ΑΣΕΠ.

Συμπάσχω όμως απόλυτα με όλους όσους αναφέρουν ότι είναι αγχωμένοι, καθώς το ίδιο είμαι και εγώ. Τις τελευταίες μέρες όλο κοιτάω το site του ΑΣΕΠ να δω μήπως έχει βγει κάποια ανακοίνωση και το κινητό μου μήπως μας έχουν στείλει εκείνο το SMS που μας στέλνουν κάθε φορά που βγαίνουν τα αποτελέσματα ενός διαγωνισμού στον οποίο συμμετέχουμε. Ας ελπίσουμε τουλάχιστον μέχρι τα μέσα Ιουνίου να βγουν για να ηρεμήσουμε όλοι...

vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 7:24 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Πέμ Μάιος 28, 2020 9:44 pm

Γεια σας. Κάλεσα σήμερα σε ένα από τα τηλέφωνα που είχε γράψει κάποιος σε προηγούμενες σελίδες και σε ερώτηση για το πότε θα ανακοινωθούν τα προσωρινά, μου είπε η κυρία που το σήκωσε ότι "καταβάλλεται προσπάθεια για να ανακοινωθούν μέχρι τέλος της εβδομάδας, το αργότερο αρχές της επόμενης". Είχα το νου μου μήπως βγουν και σήμερα αλλά τίποτα. Ας ελπίσουμε να βγουν αύριο. Πάντως, από τα λόγια της δεν προέκυπτε σε καμία περίπτωση ότι θα φτάσουμε μέσα Ιουνίου.

Αν μάθει κανείς κάτι άλλο, ας ενημερώσει.

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 12:53 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Παρ Μάιος 29, 2020 12:18 pm

Καλημέρα παιδιά!

Μόλις πήρα τηλέφωνο στο ΑΣΕΠ και μου είπαν πως θα βγουν σήμερα μέχρι τις 3-4μμ!!!

ACSnt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2020 11:41 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ACSnt » Παρ Μάιος 29, 2020 12:47 pm

Epanouir, όχι βέβαια, γιατί να παρεξηγηθώ. Απλά απάντησα γιατί μου φάνηκε ακραίο το 95+ δεδομένου ότι έχω δει τους βαθμούς και έχουν γράψει τόσο πολύ λίγα άτομα.

Αλήθεια;;; Στέλνουν μήνυμα στο κινητό;;;
Τσάμπα έχω τρελαθεί και μπαίνω στο σάιτ κάθε τρεις και λίγο.

Φίλη που δουλεύει στο δημόσιο πρέπει να μου έχει αναφέρει ότι είναι στο 70% του προσωπικού εδώ και καιρό..

Ας ελπίσουμε το καλύτερο για όλους...

Rena87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μαρ 18, 2020 10:14 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Rena87 » Παρ Μάιος 29, 2020 2:16 pm

Epanouir έγραψε:Καλημέρα παιδιά!

Μόλις πήρα τηλέφωνο στο ΑΣΕΠ και μου είπαν πως θα βγουν σήμερα μέχρι τις 3-4μμ!!!

Παιδιά καλή επιτυχία σε όλους!! Ελπίζω πραγματικά να το εννοούν για σήμερα..

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Παρ Μάιος 29, 2020 2:47 pm

Μόλις είδα δημοσίευμα που έλεγε ότι ολοκληρώθηκε ο διαγωνισμός 1Γ/2019 και ότι το ΑΣΕΠ θα ανακοινώσει τα αποτελέσματα σήμερα ή το αργότερο τη Δευτέρα. Ας ελπίσουμε να μας λυπηθούν και να μη μείνουμε με την αγωνία...

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 12:53 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Παρ Μάιος 29, 2020 2:56 pm

ACSnt έγραψε:Epanouir, όχι βέβαια, γιατί να παρεξηγηθώ. Απλά απάντησα γιατί μου φάνηκε ακραίο το 95+ δεδομένου ότι έχω δει τους βαθμούς και έχουν γράψει τόσο πολύ λίγα άτομα.

Αλήθεια;;; Στέλνουν μήνυμα στο κινητό;;;
Τσάμπα έχω τρελαθεί και μπαίνω στο σάιτ κάθε τρεις και λίγο.

Φίλη που δουλεύει στο δημόσιο πρέπει να μου έχει αναφέρει ότι είναι στο 70% του προσωπικού εδώ και καιρό..

Ας ελπίσουμε το καλύτερο για όλους...


Ναι, τουλάχιστον εμένα σε άλλους διαγωνισμούς που συμμετείχα μου έστειλαν μήνυμα στο κινητό όταν βγήκαν τα αποτελέσματα, παρόλο που δεν είχα περάσει. Απλά το μήνυμα έρχεται αργότερα, όχι αμέσως μόλις αναρτηθούν τα αποτελέσματα στο site.

Καλή επιτυχία σε όλους!!!! Η υπάλληλος στο τηλέφωνο πάντως μου είπε με απόλυτη βεβαιότητα ότι θα βγουν σήμερα! Μήπως πήρε τηλέφωνο και κανένας άλλος να ρωτήσει;

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Παρ Μάιος 29, 2020 3:06 pm

Epanouir έγραψε:Καλημέρα παιδιά!

Μόλις πήρα τηλέφωνο στο ΑΣΕΠ και μου είπαν πως θα βγουν σήμερα μέχρι τις 3-4μμ!!!


Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Άντε να βγουν για να ηρεμήσουμε (είτε είναι θετικα τα αποτελέσματα είτε όχι). Τουλάχιστον να ξέρουμε

Presta
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 12:48 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Presta » Παρ Μάιος 29, 2020 3:47 pm

Παιδιά, δημοσιεύτηκαν στον ΑΣΕΠ τα προσωρινά!
Συγχαρητήρια σε όλους τους διοριστέους!!!

Blacky1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 4:26 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Blacky1 » Παρ Μάιος 29, 2020 5:14 pm

Εμεινα για μια ερωτηση έξω... δν το πιστευω.. Συγχαρητηρια σε ολους τους επιτυχόντες. Για εμάς που είμαστε κοντά δε θα βγουν αν είναι οκ τα δικαιολογητικά τουλάχιστον; Μπας και μας πάρουν αργότερα;


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες