SOS - Παλιά Πτυχία ECPE Michigan

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 12:53 pm

SOS - Παλιά Πτυχία ECPE Michigan

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Κυρ Μάιος 17, 2020 2:46 am

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τα παλιά πτυχία Αγγλικών Proficiency του Πανεπιστημίου Michigan.

Διάβασα σε ένα περσινό thread σε κάποιο forum εκπαιδευτικών πως τα παλιά πτυχία Αγγλικών Proficiency Michigan, τα οποία είναι της εξής μορφής

"THE UNIVERSITY OF MICHIGAN
ENGLISH LANGUAGE INSTITUTE
Ann Arbor, Michigan - United States of America

Certificate of Proficiency in English

This is to certify that ... "

δε γίνονται δεκτά από το ΑΣΕΠ και έχω χάσει τον ύπνο μου γιατί αυτό έχω καταθέσει σε προκηρύξεις που συμμετέχω!!!! Ο λόγος που γίνεται αυτό, όπως αναφέρουν κάποια μέλη εκείνου του forum, είναι επειδή στο παράρτημα γλωσσομάθειας του ΑΣΕΠ αναφέρει ECPE- EXAMINATION FOR THE CERTIFICATE OF PROFICIENCY IN ENGLISH του Πανεπιστημίου MICHIGAN (Cambridge Michigan Language Assessments - CaMLA)ή του Michigan Language Assessment και δεν λέει "English Language Institute". Επειδή το έψαξα το θέμα στο ίντερνετ, είδα ότι απλά από το 2010 το English Language Institute (ELI) που διοργάνωνε μέχρι τότε τις εξετάσεις πιστοποίησης Αγγλικών του Michigan άρχισε να συνεργάζεται με το Πανεπιστήμιο του Cambridge και έτσι από ELI έγινε CaMLA και εν συνεχεία το 2018 έγινε Michigan Language Assessment. Ωστόσο τα πτυχία, ο τρόπος εξέτασης, ο φορέας στην Ελλάδα, δηλαδή η Ελληνοαμερικανική Ένωση, είναι όλα τα ίδια, μιλάμε δηλαδή για το ίδιο πτυχίο ECPE του Πανεπιστημίου Michigan. Εγώ πιστεύω ότι αυτή η παρένθεση στο παράρτημα γλωσσομάθειας που αναφέρει Cambridge Michigan Language Assessments - CaMLA έγινε γιατί στα καινούργια πτυχία ECPE δεν αναγράφει πλέον στην κορυφή "The University of Michigan" αλλά CaMLA ή Michigan Language Assessment (ανάλογα με την παλαιότητα του πτυχίου), με αποτέλεσμα κάποιοι υποψήφιοι να μπερδεύονται και γι'αυτό το βάζουν ως διευκρίνηση. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι τα παλιά πτυχία Michigan (εκδοθέντα πριν το 2010) θεωρούνται άκυρα, καθώς αυτό είναι τελείως αυθαίρετο! Εξάλλου, στην αρχή του παραρτήματος γλωσσομάθειας για την Αγγλική γλώσσα αναφέρει εκτός των άλλων ότι η Άριστη γνώση των Αγγλικών αποδεικνύεται με "β) με πιστοποιητικά αντίστοιχου επιπέδου των πανεπιστημίων CAMBRIDGE ή MICHIGAN"

Γνωρίζει λοιπόν κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο, περί απόρριψης παλιών πτυχίων Proficiency Michigan, που αναφέρουν επάνω "The University of Michigan, English Language Institute" και όχι CaMLA ή Michigan Language Assessment; Έχει συμμετάσχει κανείς σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ με παλιό πτυχίο και να του το έχουν απορρίψει; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας καθώς έχω αγχωθεί τρομερά μετά την ανάγνωση εκείνου του thread!

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: SOS - Παλιά Πτυχία ECPE Michigan

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Τετ Μάιος 27, 2020 7:15 am

Καλημέρα, θα ήθελα να σου αναφέρω ότι από τη στιγμή που διάβασα την ανάρτηση σου αγχώθηκα και εγώ γιατί έχω το ίδιο παλιό πτυχίο Proficiency του Michigan. Βέβαια εγώ προσλήφθηκα το 2019 με προκήρυξη του 2017, όπου αναγραφόταν ξεκάθαρα ότι γινόταν δεκτό αλλά σε πρόσφατες προκηρύξεις που το κοίταξα είδα τη διαφοροποίηση όπως ακριβώς την αναφέρεις εσύ.
Επειδή είναι κάπως μπερδεμένο το όλο θέμα και συμφωνώντας απόλυτα μαζί σου και για να είσαι 100% σίγουρη για το τι ισχύει θα σου πρότεινα άμεσα να στείλεις εμαιλ στον ΑΣΕΠ θέτοντας αυτό το ερώτημα σου. Αν είσαι από Αθήνα και δεν ήταν κλειστός ο ΑΣΕΠ λόγω κορωνοιού θα σου έλεγα να πήγαινες απευθείας από εκεί. Τώρα δεδομένης της κατάστασης στείλε εμαιλ και επισύναψε τους μια φώτο του πτυχίου σου για να τους γίνει άμεσα κατανοητό σε ποιο πτυχίο αναφέρεσαι. Θα σου απαντήσουν ίσως αργήσουν λιγάκι.
Πιστεύω ότι μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα γιατί όπως και συ ανέφερες στην αρχή του παραρτήματος γλωσσομάθειας για την Αγγλική γλώσσα αναφέρει εκτός των άλλων ότι η Άριστη γνώση των Αγγλικών αποδεικνύεται με "β) με πιστοποιητικά αντίστοιχου επιπέδου των πανεπιστημίων CAMBRIDGE ή MICHIGAN.
Βέβαια τίποτα δεν είναι αυτονόητο εάν δεν είναι και γραπτώς διατυπωμένο.Θα μπορούσες να κάνεις και ένα ερώτημα στην Ελληνοαμερικάνικη ένωση αλλά τη σίγουρη απάντηση θα στη δώσει ο ΑΣΕΠ.
Ενημέρωσε με για ότι νεότερο έχεις.

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 12:53 pm

Re: SOS - Παλιά Πτυχία ECPE Michigan

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Τετ Μάιος 27, 2020 11:51 pm

katpant81 έγραψε:Καλημέρα, θα ήθελα να σου αναφέρω ότι από τη στιγμή που διάβασα την ανάρτηση σου αγχώθηκα και εγώ γιατί έχω το ίδιο παλιό πτυχίο Proficiency του Michigan. Βέβαια εγώ προσλήφθηκα το 2019 με προκήρυξη του 2017, όπου αναγραφόταν ξεκάθαρα ότι γινόταν δεκτό αλλά σε πρόσφατες προκηρύξεις που το κοίταξα είδα τη διαφοροποίηση όπως ακριβώς την αναφέρεις εσύ.
Επειδή είναι κάπως μπερδεμένο το όλο θέμα και συμφωνώντας απόλυτα μαζί σου και για να είσαι 100% σίγουρη για το τι ισχύει θα σου πρότεινα άμεσα να στείλεις εμαιλ στον ΑΣΕΠ θέτοντας αυτό το ερώτημα σου. Αν είσαι από Αθήνα και δεν ήταν κλειστός ο ΑΣΕΠ λόγω κορωνοιού θα σου έλεγα να πήγαινες απευθείας από εκεί. Τώρα δεδομένης της κατάστασης στείλε εμαιλ και επισύναψε τους μια φώτο του πτυχίου σου για να τους γίνει άμεσα κατανοητό σε ποιο πτυχίο αναφέρεσαι. Θα σου απαντήσουν ίσως αργήσουν λιγάκι.
Πιστεύω ότι μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα γιατί όπως και συ ανέφερες στην αρχή του παραρτήματος γλωσσομάθειας για την Αγγλική γλώσσα αναφέρει εκτός των άλλων ότι η Άριστη γνώση των Αγγλικών αποδεικνύεται με "β) με πιστοποιητικά αντίστοιχου επιπέδου των πανεπιστημίων CAMBRIDGE ή MICHIGAN.
Βέβαια τίποτα δεν είναι αυτονόητο εάν δεν είναι και γραπτώς διατυπωμένο.Θα μπορούσες να κάνεις και ένα ερώτημα στην Ελληνοαμερικάνικη ένωση αλλά τη σίγουρη απάντηση θα στη δώσει ο ΑΣΕΠ.
Ενημέρωσε με για ότι νεότερο έχεις.


Καλησπέρα και σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, katpant81!

Είχα αναφέρει το ίδιο θέμα και σε άλλο thread εδώ στο forum και έλαβα πολύ καθησυχαστικές απαντήσεις, καθώς υπήρχαν άτομα που είχαν συμμετάσχει με το παλιό πιστοποιητικό αγγλικών (University of Michigan - English Language Institute) σε καινούργιες προκηρύξεις που ανέφεραν στο παράρτημα γλωσσομάθειας το όνομα νέου φορέα και το πιστοποιητικό τους έγινε κανονικά δεκτό. Πήρα τηλέφωνο επίσης και στην Ελληνοαμερικάνικη Ένωση και μου είπαν με απόλυτη βεβαιότητα ότι τα πιστοποιητικά τους αναγνωρίζονται κανονικότατα, είτε είναι παλιά είτε νέα, είχαν πάντα όλα απεριόριστη χρονική ισχύ στο Δημόσιο και πως ουδέποτε καταργήθηκε η αναγνώριση των παλιών ECPE από το ΑΣΕΠ. Μάλιστα όπως ανέφερα και στο άλλο thread, σε συζητήσεις που είχα με την καθηγήτρια Αγγλικών μου και δικηγόρους με ενημέρωσαν πως σε περίπτωση που είχε καταργηθεί κάποιο παλιό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας, τότε θα αναφερόταν ΡΗΤΑ στην προκήρυξη και θα είχαν βγει και ανακοινώσεις προς ενημέρωση των κατόχων παλιών πιστοποιητικών, των καθηγητών Αγγλικών αλλά και των δικηγόρων που επικυρώνουν τα εν λόγω πιστοποιητικά, πράγμα που ουδέποτε έχει συμβεί. Έψαξα και τα ΦΕΚ που αναφέρονται στην προκήρυξη στην αρχή του παραρτήματος γλωσσομάθειας του ΑΣΕΠ και βάσει των οποίων γίνεται η αξιολόγηση των πιστοποιητικών γλωσσομάθειας, και στα ΦΕΚ γράφουν ξεκάθαρα "Πιστοποιητικό PROFICIENCY των πανεπιστημίων Cambridge ή Michigan". Το συγκεκριμένο ΦΕΚ είναι του 2006 (ΦΕΚ 115/9.6.2006/τ.Α’), είναι το ίδιο που ισχύει μέχρι σήμερα στο ΑΣΕΠ, και μάλιστα στο ίδιο ΦΕΚ υπάρχει και μνεία για ακόμα παλιότερα πιστοποιητικά, καθώς αναφέρει "Πιστοποιητικά φορέων, τα οποία ως τη δημοσίευση του παρόντος έχουν γίνει αποδεκτά από το ΑΣΕΠ ως αποδεικτικά γνώσης ξένης γλώσσας σε οποιοδήποτε επίπεδο, δεν θίγονται."

Επομένως μπορείς να είσαι ήρεμη, καθώς δεν τίθεται κάποιο θέμα κατάργησης της αναγνώρισης των παλιών ECPE! :D Ζητώ ειλικρινά συγγνώμη αν άγχωσα τόσο εσένα όσο και τους υπόλοιπους που διάβασαν το συγκεκριμένο topic, καθώς πάνω στο άγχος μου δεν κοίταξα πρώτα να επαληθεύσω από επίσημες πηγές αν ισχύει αυτό που είχα διαβάσει σε κάποιο άλλο forum και έσπευσα να αναζητήσω απάντηση εδώ. Όπως και να 'χει, σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι για την απάντησή σου και σου εύχομαι καλή συνέχεια και καλή σταδιοδρομία!

Υ.Γ: Όταν διαπίστωσα πως δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας, προσπάθησα να διαγράψω το συγκεκριμένο topic για να μην αγχώνονται άδικα και άλλοι που μας διαβάζουν, αλλά δυστυχώς δε βρήκα να υπάρχει κάπου τέτοια επιλογή. Παρακαλώ πολύ αν μας διαβάζει κάποιος εκ των διαχειριστών και έχει αυτήν τη δυνατότητα, να με βοηθήσει να το διαγράψω. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: SOS - Παλιά Πτυχία ECPE Michigan

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Πέμ Μάιος 28, 2020 10:56 am

Καλημέρα, τελικά μίλησα και εγώ με την Ελληνοαμερικανική Ένωση και μου επεβεβαίωσαν ακριβώς αυτά που προανέφερες οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα παλιά πτυχία των αγγλικών. Η υπάλληλος που μου απάντησε ήταν απόλυτα σύμφωνη ότι ισχύουν τα παλιά πτυχία καθώς είχε υπάρξει έγγραφη επικοινωνία της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης με το ΑΣΕΠ για να δοθούν διευκρινήσεις σε ορισμένες Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, οι οποίες δεν κατανοούσαν σωστά τί ίσχυε με αφορμή τα πτυχία των καθηγητών στις τελευταίους διαγωνισμούς των καθηγητών.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ.

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 12:53 pm

Re: SOS - Παλιά Πτυχία ECPE Michigan

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Πέμ Μάιος 28, 2020 5:53 pm

katpant81 έγραψε:Καλημέρα, τελικά μίλησα και εγώ με την Ελληνοαμερικανική Ένωση και μου επεβεβαίωσαν ακριβώς αυτά που προανέφερες οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα παλιά πτυχία των αγγλικών. Η υπάλληλος που μου απάντησε ήταν απόλυτα σύμφωνη ότι ισχύουν τα παλιά πτυχία καθώς είχε υπάρξει έγγραφη επικοινωνία της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης με το ΑΣΕΠ για να δοθούν διευκρινήσεις σε ορισμένες Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, οι οποίες δεν κατανοούσαν σωστά τί ίσχυε με αφορμή τα πτυχία των καθηγητών στις τελευταίους διαγωνισμούς των καθηγητών.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ.


Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και σου εύχομαι και πάλι καλή σταδιοδρομία σε ό,τι κι αν κάνεις! :D


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες