ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
gb331984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 6:30 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό gb331984 » Κυρ Απρ 05, 2020 10:41 pm

Υπάρχει περίπτωση να παγώσει τελείως ο διορισμός μας;

Yannis1980
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Απρ 15, 2019 12:45 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Yannis1980 » Δευ Απρ 06, 2020 8:18 pm

gb331984 έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να παγώσει τελείως ο διορισμός μας;


Αν δεν κάνω λάθος, σύμφωνα με εγκύκλιο του ΥΠΕΣ (02/04) οι προσλήψεις δεν παγώνουν, αλλά συνεχίζονται κανονικά. Ωστόσο, τα δικαιολογητικά αποστέλλονται ηλεκτρονικά. Σε περίπτωση που δικαιολογητικά δεν είναι δυνατόν να αποσταλούν λόγω της καραντίνας αρκεί υπεύθυνη δήλωση και η υποχρέωση προσκόμισής τους θα γίνεται σε δεύτερο χρόνο, με το πέρας των απαγορεύσεων.

nikpap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2015 12:33 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό nikpap » Τετ Απρ 08, 2020 3:38 pm

Καλημέρα,

Είμαι κι εγώ επιτυχών στα προσωρινά των ΠΕ. Από την επικοινωνία μου την ΕΥΔΑΠ αλλά κι επειδή εργάζομαι ήδη σε άλλη ΔΕΚΟ, μπορώ να διευκρινίσω μερικά πράγματα σχετικά με τα μισθολογικά/εργασιακά:
1) Οι (εισηγμένες στο χρηματιστήριο) ΔΕΚΟ τυπικά είναι Α.Ε. και ΔΕΝ ανήκουν στο ευρύτερο δημόσιο ακόμα και αν το κράτος έχει την πλειοψηφία μετοχών και τη διοίκηση (όπως στην ΕΥΔΑΠ). Οι εργαζόμενοι στις ΔΕΚΟ έχουν σχέση εργασίας αορίστου χρόνου όπως ακριβώς στις εταιρείες του ιδιωτικού τομέα και δεν έχουν τη μονιμότητα του ΔΥ. Στην πράξη, όμως, κανείς δεν απολύεται από ΔΕΚΟ.
2) Οι μισθοί στις ΔΕΚΟ ΔΕΝ υπάγονται στο ενιαίο μισθολόγιο του δημοσίου και κάθε ΔΕΚΟ καθορίζει τα μισθολογικά της με συλλογική σύμβαση εργασίας που υπογράφει με τους εκπροσώπους των εργαζομένων. Γενικά, οι μισθοί στις ΔΕΚΟ είναι λίγο μεγαλύτεροι από τον αντίστοιχο μισθό (για ίδια προσόντα, προϋπηρεσία κλπ.) στο στενό δημόσιο.
3) Το δώρο είναι 1000 € ΜΙΚΤΑ το χρόνο, καθαρά θα βγει περίπου 700 €. Δίνονται σε 3 δόσεις: 250 € δώρο Πάσχα, 250 € επίδομα αδείας, 500 € δώρο Χριστουγένων (μικτά).
4) Η προϋπηρεσία προσμετράται μόνο μέσω του χρονοεπιδόματος. Από μνημονιακούς νόμους, το χρονοεπίδομα έχει παγώσει στις 14/2/2012. Δηλαδή, ως προϋπηρεσία θα θεωρηθεί μόνο αυτή που έχει γίνει πριν τις 14/2/2012 και μόνο αν είναι στο ίδιο επίπεδο σπουδών (ΤΕ, ΠΕ κλπ) με τη θέση στην ΕΥΔΑΠ. Υπάρχει μια συζήτηση (μιας και βγήκαμε από τα μνημόνια) να ξεπαγώσουν τα χρονοεπιδόματα αλλά ακόμα τίποτα επίσημο, απ' ότι ξέρω. Επειδή το χρονοεπίδομα μαζί με τον βασικό μισθό είναι η βάση υπολογισμού για όλες τις υπόλοιπες προσαυξήσεις (κλιμάκια, επιδόματα κλπ.), κανένας δε μπορεί να σας πει με ακρίβεια τον μισθό αν πρώτα δεν ξεκαθαριστούν τα παραπάνω (ξεπάγωμα χρονοεπιδόματος, αναγνώριση προϋπηρεσίας κλπ.).
4) Μετά τον διορισμό, ο μισθός αυξάνει με τα κλιμάκια. Κλιμάκιο αλλάζεις ανά 3 χρόνια. Δυστυχώς, όπως μου είπαν από την ΕΥΔΑΠ, τα κλιμάκια είναι και αυτά παγωμένα προσωρινά.
5) Στην ΕΥΔΑΠ υπάρχουν έξτρα επιδόματα: 10 % για δεύτερο πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ, 10 % για μεταπτυχιακό και 15 % για διδακτορικό.
6) Επίσης, υπάρχει παροχή σε είδος 120 € το μήνα, δηλαδή κουπόνια για ψώνια σε supermarket. Ακόμα, υπάρχει ομαδική ιδιωτική ασφάλιση.

gb331984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 6:30 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό gb331984 » Τετ Απρ 08, 2020 5:40 pm

nikpap έγραψε:Καλημέρα,

Είμαι κι εγώ επιτυχών στα προσωρινά των ΠΕ. Από την επικοινωνία μου την ΕΥΔΑΠ αλλά κι επειδή εργάζομαι ήδη σε άλλη ΔΕΚΟ, μπορώ να διευκρινίσω μερικά πράγματα σχετικά με τα μισθολογικά/εργασιακά:
1) Οι (εισηγμένες στο χρηματιστήριο) ΔΕΚΟ τυπικά είναι Α.Ε. και ΔΕΝ ανήκουν στο ευρύτερο δημόσιο ακόμα και αν το κράτος έχει την πλειοψηφία μετοχών και τη διοίκηση (όπως στην ΕΥΔΑΠ). Οι εργαζόμενοι στις ΔΕΚΟ έχουν σχέση εργασίας αορίστου χρόνου όπως ακριβώς στις εταιρείες του ιδιωτικού τομέα και δεν έχουν τη μονιμότητα του ΔΥ. Στην πράξη, όμως, κανείς δεν απολύεται από ΔΕΚΟ.
2) Οι μισθοί στις ΔΕΚΟ ΔΕΝ υπάγονται στο ενιαίο μισθολόγιο του δημοσίου και κάθε ΔΕΚΟ καθορίζει τα μισθολογικά της με συλλογική σύμβαση εργασίας που υπογράφει με τους εκπροσώπους των εργαζομένων. Γενικά, οι μισθοί στις ΔΕΚΟ είναι λίγο μεγαλύτεροι από τον αντίστοιχο μισθό (για ίδια προσόντα, προϋπηρεσία κλπ.) στο στενό δημόσιο.
3) Το δώρο είναι 1000 € ΜΙΚΤΑ το χρόνο, καθαρά θα βγει περίπου 700 €. Δίνονται σε 3 δόσεις: 250 € δώρο Πάσχα, 250 € επίδομα αδείας, 500 € δώρο Χριστουγένων (μικτά).
4) Η προϋπηρεσία προσμετράται μόνο μέσω του χρονοεπιδόματος. Από μνημονιακούς νόμους, το χρονοεπίδομα έχει παγώσει στις 14/2/2012. Δηλαδή, ως προϋπηρεσία θα θεωρηθεί μόνο αυτή που έχει γίνει πριν τις 14/2/2012 και μόνο αν είναι στο ίδιο επίπεδο σπουδών (ΤΕ, ΠΕ κλπ) με τη θέση στην ΕΥΔΑΠ. Υπάρχει μια συζήτηση (μιας και βγήκαμε από τα μνημόνια) να ξεπαγώσουν τα χρονοεπιδόματα αλλά ακόμα τίποτα επίσημο, απ' ότι ξέρω. Επειδή το χρονοεπίδομα μαζί με τον βασικό μισθό είναι η βάση υπολογισμού για όλες τις υπόλοιπες προσαυξήσεις (κλιμάκια, επιδόματα κλπ.), κανένας δε μπορεί να σας πει με ακρίβεια τον μισθό αν πρώτα δεν ξεκαθαριστούν τα παραπάνω (ξεπάγωμα χρονοεπιδόματος, αναγνώριση προϋπηρεσίας κλπ.).
4) Μετά τον διορισμό, ο μισθός αυξάνει με τα κλιμάκια. Κλιμάκιο αλλάζεις ανά 3 χρόνια. Δυστυχώς, όπως μου είπαν από την ΕΥΔΑΠ, τα κλιμάκια είναι και αυτά παγωμένα προσωρινά.
5) Στην ΕΥΔΑΠ υπάρχουν έξτρα επιδόματα: 10 % για δεύτερο πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ, 10 % για μεταπτυχιακό και 15 % για διδακτορικό.
6) Επίσης, υπάρχει παροχή σε είδος 120 € το μήνα, δηλαδή κουπόνια για ψώνια σε supermarket. Ακόμα, υπάρχει ομαδική ιδιωτική ασφάλιση.


Δηλαδή, πτυχίο ΑΕΙ και πτυχίο ΤΕΙ στην ίδια ειδικότητα (π.χ. Μηχανολόγος Μηχανικος), συνεπάγεται αύξηση 10%;

konstantiaa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 9:01 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Τετ Απρ 08, 2020 8:52 pm

Τηλεφωνησε κανείς για το πότε θα γίνει η πρόσληψη;

semiramis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 5:16 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό semiramis » Τετ Απρ 08, 2020 11:34 pm

@nikpap: Η ομαδική ιδιωτική ασφάλιση έχει σχέση με το "εφάπαξ" των δημοσίων υπαλλήλων; Δηλαδή λαμβάνουν κάποιο ποσό αντίστοιχο με το εφάπαξ;

Επιπλέον γνωρίζω ότι η ΕΥΔΑΠ καλύπτει μερικώς το κόστος μιας ξένης γλώσσας άνα τέκνο. Μήπως ξέρεις για τι ποσό μιλάμε περίπου; Αντίστοιχα για το επίδομα παιδικού σταθμού.

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό sotinela » Πέμ Απρ 09, 2020 2:04 am

Mktacc έγραψε:
gb331984 έγραψε:
Mktacc έγραψε:

Στο 210 7495186!
Θα καλέσεις για καμία επιπρόσθετη πληροφορία;


Μπορεί να πάρει ξανά κάποιος για νεότερα;



Από τότε που άκουσα διαφορετικά ποσά μέχρι και 350 ευρώ το μήνα από το ένα τηλέφωνο στο άλλο είπα να μην τηλεφωνήσω ποτέ ξανά εκεί.

Μόνο εγγράφως απο ΚΕΠ; απο δικηγόρο για υπεύθυνη απάντηση και όχι αερολογίες και ανευθυνότητες.
Μην την πατήσετε και εσείς


Υπάρχει δυνατότητα των ΚΕΠ για αποστολή αιτήματος σε ΔΕΚΟ περί καθορισμού ύψους μισθολογικών αποδοχών; Δηλαδή μπορώ να παω σε ΚΕΠ και να πω στείλε επιστολή στην ΔΕΗ κλπ να μάθω τι μισθό θα παίρνω; Το ΚΕΠ πως πιστοποιεί οτι ο πολίτης που πάει και ζητάει αυτό είναι όντως οριστικά διοριστέος; Αυτό δεν το έχω ξανα ακούσει ποτέ.
Επίσης ο δικηγόρος τι έγγραφο θα στείλει ακριβώς στην ΕΥΔΑΠ; Εξωδικη διαμαρτυρία; Θα πληρώσει κάποιος νομικό για να μάθει το ύψος αποδοχών; :shock: :shock: :shock:

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Πέμ Απρ 09, 2020 3:39 pm

sotinela έγραψε:
Mktacc έγραψε:
gb331984 έγραψε:
Μπορεί να πάρει ξανά κάποιος για νεότερα;



Από τότε που άκουσα διαφορετικά ποσά μέχρι και 350 ευρώ το μήνα από το ένα τηλέφωνο στο άλλο είπα να μην τηλεφωνήσω ποτέ ξανά εκεί.

Μόνο εγγράφως απο ΚΕΠ; απο δικηγόρο για υπεύθυνη απάντηση και όχι αερολογίες και ανευθυνότητες.
Μην την πατήσετε και εσείς


Υπάρχει δυνατότητα των ΚΕΠ για αποστολή αιτήματος σε ΔΕΚΟ περί καθορισμού ύψους μισθολογικών αποδοχών; Δηλαδή μπορώ να παω σε ΚΕΠ και να πω στείλε επιστολή στην ΔΕΗ κλπ να μάθω τι μισθό θα παίρνω; Το ΚΕΠ πως πιστοποιεί οτι ο πολίτης που πάει και ζητάει αυτό είναι όντως οριστικά διοριστέος; Αυτό δεν το έχω ξανα ακούσει ποτέ.
Επίσης ο δικηγόρος τι έγγραφο θα στείλει ακριβώς στην ΕΥΔΑΠ; Εξωδικη διαμαρτυρία; Θα πληρώσει κάποιος νομικό για να μάθει το ύψος αποδοχών; :shock: :shock: :shock:



Ναι μέσω ΚΕΠ γίνεται, το έκανε ένας γνωστός μου και πήρε απάντηση. Άργησε λίγο αλλά πήρε.

nikpap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2015 12:33 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό nikpap » Σάβ Απρ 11, 2020 7:17 pm

gb331984 έγραψε: Δηλαδή, πτυχίο ΑΕΙ και πτυχίο ΤΕΙ στην ίδια ειδικότητα (π.χ. Μηχανολόγος Μηχανικος), συνεπάγεται αύξηση 10%;


Λογικά, αν είσαι σε θέση ΤΕ κι έχεις και πτυχίο ΑΕΙ θα πάρεις +10% επί του μισθού του ΤΕ. Αν είσαι σε θέση ΠΕ, δεν είμαι σίγουρος αν θα πάρεις γιατί το πτυχίο ΤΕΙ μπορεί να θεωρηθεί κατώτερης βαθμίδας (είναι ισότιμα πλέον ή όχι;) από αυτό που είχες για να πάρεις τη θέση.

nikpap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2015 12:33 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό nikpap » Σάβ Απρ 11, 2020 7:24 pm

semiramis έγραψε:@nikpap: Η ομαδική ιδιωτική ασφάλιση έχει σχέση με το "εφάπαξ" των δημοσίων υπαλλήλων; Δηλαδή λαμβάνουν κάποιο ποσό αντίστοιχο με το εφάπαξ;

Επιπλέον γνωρίζω ότι η ΕΥΔΑΠ καλύπτει μερικώς το κόστος μιας ξένης γλώσσας άνα τέκνο. Μήπως ξέρεις για τι ποσό μιλάμε περίπου; Αντίστοιχα για το επίδομα παιδικού σταθμού.


Ιδιωτική ασφάλιση σημαίνει ότι έχεις δωρεάν περίθαλψη σε συμβεβλημένα ιδιωτικά νοσοκομεία.
Ξέρω ότι πράγματι καλύπτει ξένη γλώσσα και παιδικό σταθμό αλλά δεν ξέρω τα ποσά.

gb331984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 6:30 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό gb331984 » Σάβ Απρ 11, 2020 9:00 pm

nikpap έγραψε:
gb331984 έγραψε: Δηλαδή, πτυχίο ΑΕΙ και πτυχίο ΤΕΙ στην ίδια ειδικότητα (π.χ. Μηχανολόγος Μηχανικος), συνεπάγεται αύξηση 10%;


Λογικά, αν είσαι σε θέση ΤΕ κι έχεις και πτυχίο ΑΕΙ θα πάρεις +10% επί του μισθού του ΤΕ. Αν είσαι σε θέση ΠΕ, δεν είμαι σίγουρος αν θα πάρεις γιατί το πτυχίο ΤΕΙ μπορεί να θεωρηθεί κατώτερης βαθμίδας (είναι ισότιμα πλέον ή όχι;) από αυτό που είχες για να πάρεις τη θέση.


Παρά το γεγονός ότι μιλάμε για την ίδια ειδικότητα;

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό gery » Τρί Απρ 14, 2020 1:33 am

gb331984 έγραψε:
konstantiaa έγραψε:Περιμένουν το φεκ κατανομής

Τώρα με τον κωροναϊό, να δούμε πόσο και αν θα καθυστερήσουν.



Να ρωτήσω, ακόμα δεν έχει βγει το φεκ κατανομής για τους ΤΕ ;
Μήπως το καθυστερούν για να βγει μαζί με τους ΔΕ ή περιμένουν να βγει και των ΠΕ ;
Δηλαδή μπορεί να τραβήξει αρκετά ;

gb331984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 6:30 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό gb331984 » Τρί Απρ 14, 2020 3:04 pm

gery έγραψε:
gb331984 έγραψε:
konstantiaa έγραψε:Περιμένουν το φεκ κατανομής

Τώρα με τον κωροναϊό, να δούμε πόσο και αν θα καθυστερήσουν.



Να ρωτήσω, ακόμα δεν έχει βγει το φεκ κατανομής για τους ΤΕ ;
Μήπως το καθυστερούν για να βγει μαζί με τους ΔΕ ή περιμένουν να βγει και των ΠΕ ;
Δηλαδή μπορεί να τραβήξει αρκετά ;

Αυτό λέω/ρωτάω τόσο καιρό.
Ας πάρει τηλέφωνο κάποιος στο ΥΠ.ΕΣ. ρε παιδιά.
Δεν μπορώ προσωπικά να το κάνω γιατί κοιμάμαι αργά το βράδυ αυτόν τον καιρό.

semiramis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 5:16 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό semiramis » Τετ Απρ 15, 2020 3:01 pm

Καλησπέρα σε όλους. Βγήκαν επιτέλους τα οριστικά αποτελέσματα. Καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες.

Στο τηλέφωνο 2107495186 δεν απαντούν, προσπάθησα πριν λίγο και πριν 2 ημέρες. Αυτό είναι λογικό καθότι λόγω της κατάστασης πιθανόν οι περισσότεροι υπάλληλοι να εργάζονται απομακρυσμένα.

kwstas1980k
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 12, 2019 11:27 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό kwstas1980k » Τετ Απρ 15, 2020 3:02 pm

Βγήκανε τα οριστικά για ΠΕ. Καλη επιτυχία σε όλους!


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες