Παλιό ECDL - Ισχύς

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Παλιό ECDL - Ισχύς

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Τρί Φεβ 04, 2020 1:19 am

Χαίρεται,

Στους διαγωνισμούς που ζητάνε ECDL σαν προσόν ζητάνε 3 ενότητες 1)Επεξεργασία κειμένου 2) Υπολογιστικά φύλλα
και 3) Υπηρεσίες διαδικτύου.

Εγώ το έχω πάρει το 2005 τότε που η ενότητα Υπηρεσίες διαδικτυου λεγόταν Πληροφορίες και Επικοινωνίες.

Στη συνέχεια μετονομάστηκε στο τωρινό της όνομα. Ξέρει κανείς αν γίνεται δεκτό το ECDL μου; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

fanmor
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 03, 2007 6:12 pm

Re: Παλιό ECDL - Ισχύς

Δημοσίευσηαπό fanmor » Τρί Φεβ 25, 2020 12:33 pm

Tokalon έγραψε:Χαίρεται,

Στους διαγωνισμούς που ζητάνε ECDL σαν προσόν ζητάνε 3 ενότητες 1)Επεξεργασία κειμένου 2) Υπολογιστικά φύλλα
και 3) Υπηρεσίες διαδικτύου.

Εγώ το έχω πάρει το 2005 τότε που η ενότητα Υπηρεσίες διαδικτυου λεγόταν Πληροφορίες και Επικοινωνίες.

Στη συνέχεια μετονομάστηκε στο τωρινό της όνομα. Ξέρει κανείς αν γίνεται δεκτό το ECDL μου; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;


Εγώ έχω ecdl από το 2001 , πριν ακόμα αναγνωριστεί από τον ΑΣΕΠ, και τις 7 ενότητες. Δεν έχεις πρόβλημα λοιπόν
Πήγαινε απλά σ ενα δικηγόρο να σου κάνει επικύρωση αντιγράφου.

Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Re: Παλιό ECDL - Ισχύς

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Κυρ Μαρ 01, 2020 12:40 pm

fanmor έγραψε:
Εγώ έχω ecdl από το 2001 , πριν ακόμα αναγνωριστεί από τον ΑΣΕΠ, και τις 7 ενότητες. Δεν έχεις πρόβλημα λοιπόν
Πήγαινε απλά σ ενα δικηγόρο να σου κάνει επικύρωση αντιγράφου.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απλά με προβληματίζει η διαφορά του ονόματος στη συγκεκριμένη ενότητα. Και σε σένα έτσι την γράφει αυτήν την ενότητα; Δηλαδή ''Πληροφορίες και Επικοινωνίες; Και αν ναι έχεις συμμετάσχει σε διαγωνισμό που ζητούσε ρητά ενότητα Υπηρεσίες Διαδικτύου και στο δέχτηκαν;

fanmor
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 03, 2007 6:12 pm

Re: Παλιό ECDL - Ισχύς

Δημοσίευσηαπό fanmor » Παρ Μαρ 06, 2020 5:51 pm

Tokalon έγραψε:
fanmor έγραψε:
Εγώ έχω ecdl από το 2001 , πριν ακόμα αναγνωριστεί από τον ΑΣΕΠ, και τις 7 ενότητες. Δεν έχεις πρόβλημα λοιπόν
Πήγαινε απλά σ ενα δικηγόρο να σου κάνει επικύρωση αντιγράφου.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απλά με προβληματίζει η διαφορά του ονόματος στη συγκεκριμένη ενότητα. Και σε σένα έτσι την γράφει αυτήν την ενότητα; Δηλαδή ''Πληροφορίες και Επικοινωνίες; Και αν ναι έχεις συμμετάσχει σε διαγωνισμό που ζητούσε ρητά ενότητα Υπηρεσίες Διαδικτύου και στο δέχτηκαν;


Κι εμένα έτσι γράφει. Κ να σου πω την αλήθεια δε το είχα προσέξει, τώρα το είδα κι εγώ που ρώτησες.
Έχω πάρει μέρος σε άπειρες προκηρύξεις για μόνιμες θέσεις κ έγινε δεκτο
Επίσης έχω δουλέψει σε συμβάσεις ορισμένου χρόνου πολλές φορές όλα αυτά τα χρόνια κ ήταν οκ

Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Re: Παλιό ECDL - Ισχύς

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Σάβ Μαρ 07, 2020 2:27 pm

fanmor έγραψε:
Κι εμένα έτσι γράφει. Κ να σου πω την αλήθεια δε το είχα προσέξει, τώρα το είδα κι εγώ που ρώτησες.
Έχω πάρει μέρος σε άπειρες προκηρύξεις για μόνιμες θέσεις κ έγινε δεκτο
Επίσης έχω δουλέψει σε συμβάσεις ορισμένου χρόνου πολλές φορές όλα αυτά τα χρόνια κ ήταν οκ


Μάλιστα. Μήπως θυμάσαι αν σε κάποια από αυτές που δούλεψες έγραφε συγκεκριμένα ότι ζητούσε την ενότηταΥπηρεσίες Διαδικτύου; Ή απλά ζητούσε ECDL χωρίς να περιγράφει τις ενότητες που πρέπει να περιλαμβάνει;

Επίσης για τις μόνιμες που γράφεις, έχω την εντύπωση πως αν δεν συμπληρώσεις την βαθμολογία για να είσαι στους επιτυχόντες δεν ελέγχουν καν τα χαρτιά σου όπως το ECDL. Οπότε θεωρητικά αν πετύχαινες την απαραίτητη βαθμολογία μπορεί σε δεύτερο χρόνο να σε απορρίπταν. Σωστά;

Με συγχωρείς αν γίνομαι κουραστικός με τις ερωτήσεις, απλά τη φοβάμαι τη γραφειοκρατία του ΑΣΕΠ.

fanmor
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 03, 2007 6:12 pm

Re: Παλιό ECDL - Ισχύς

Δημοσίευσηαπό fanmor » Κυρ Μαρ 08, 2020 7:17 pm

Tokalon έγραψε:
fanmor έγραψε:
Κι εμένα έτσι γράφει. Κ να σου πω την αλήθεια δε το είχα προσέξει, τώρα το είδα κι εγώ που ρώτησες.
Έχω πάρει μέρος σε άπειρες προκηρύξεις για μόνιμες θέσεις κ έγινε δεκτο
Επίσης έχω δουλέψει σε συμβάσεις ορισμένου χρόνου πολλές φορές όλα αυτά τα χρόνια κ ήταν οκ


Μάλιστα. Μήπως θυμάσαι αν σε κάποια από αυτές που δούλεψες έγραφε συγκεκριμένα ότι ζητούσε την ενότηταΥπηρεσίες Διαδικτύου; Ή απλά ζητούσε ECDL χωρίς να περιγράφει τις ενότητες που πρέπει να περιλαμβάνει;

Επίσης για τις μόνιμες που γράφεις, έχω την εντύπωση πως αν δεν συμπληρώσεις την βαθμολογία για να είσαι στους επιτυχόντες δεν ελέγχουν καν τα χαρτιά σου όπως το ECDL. Οπότε θεωρητικά αν πετύχαινες την απαραίτητη βαθμολογία μπορεί σε δεύτερο χρόνο να σε απορρίπταν. Σωστά;

Με συγχωρείς αν γίνομαι κουραστικός με τις ερωτήσεις, απλά τη φοβάμαι τη γραφειοκρατία του ΑΣΕΠ.


Αν φοβάσαι τόσο τη γραφειοκρατία του ΑΣΕΠ μπορείς να στείλεις ερώτημα με όλες τις λεπτομέρειες που χρειάζεσαι στον ίδιο τον ΑΣΕΠ. Θα σου απαντήσουν μέσα σε λίγες ημέρες

Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Re: Παλιό ECDL - Ισχύς

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Τρί Μαρ 10, 2020 7:31 pm

Έχω στείλει αναλυτικά την ερώτησή μου αλλά δεν πήρα σαφή απάντηση. Ουσιαστικά δε μου απάντησαν, αλλά αρκέστηκαν στο ''διαβάστε προσεκτικά την προκήρυξη''.

azanka
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 11, 2020 10:10 pm

Re: Παλιό ECDL - Ισχύς

Δημοσίευσηαπό azanka » Παρ Οκτ 16, 2020 11:53 pm

Αν πας στο ecdl.gr στην ενότητα Γνησιότητα Πιστοποιητικού και βάλεις το Serial Number του δικού σου πιστοποιητικού δες αν σου γράφει "Το πιστοποιητικό έχει διάρκεια εφ' όρου ζωής και αναγνωρίζεται από το Ελληνικό Δημόσιο σύμφωνα με την Κ.Υ.Α. 121929/Η (ΦΕΚ-2123 Β/01-08-14)." Επίσης οι ενότητες που αναφέρονται εκεί έχουν διαφορετική περιγραφή από ότι το πιστοποιητικό (π.χ. το Πληροφορίες και Επικοινωνίες αναφέρεται ως Υπηρεσίες Διαδικτύου).

Σε email που έστειλα στην ECDL Hellas (έχω ECDL Core 7 ενότητες του 2004) έλαβα την ακόλουθη απάντηση:
"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι η ισχύς του πιστοποιητικού σας -όπως σωστά καταλάβατε- είναι εφ' όρου ζωής σε ο,τι αφορά στο Δημόσιο τομέα. Αντιστοίχως και στον ΑΣΕΠ. Ανάγκη ανανέωσης υπάρχει μετά το πέρας τριών χρόνων, μόνο σε ό,τι αφορά σε αιτήσεις προς τον Ιδιωτικό Τομέα."

Πιστεύω λοιπόν ότι το συγκεκριμένο πιστοποιητικό αναγνωρίζεται ως τρόπος απόδειξης γνώσης χειρισμού Η/Υ στα αντικείμενα: επεξεργασίας κειμένων, υπολογιστικών φύλλων και υπηρεσιών διαδικτύου από τον ΑΣΕΠ.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες