ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Σάβ Φεβ 22, 2020 3:09 pm

natalia1 έγραψε:Θα ήθελα να πιστεύω ότι ακόμα και τα προσωρινά δεν θα αργήσουν πολύ όπως σε άλλους διαγωνισμούς ( πχ να μη φτάσουμε στο τετράμηνο). Κ αυτό το λέω γιατί πρόκειται για έναν μόνο κωδικό θέσης, χωρίς προτιμήσεις θέσεων από τους υποψηφίους που περιπλέκουν την κατασταση. Στην ουσία αν βγουν οι βαθμολογίες, έχουν να προστεθούν απλώς οι προσαυξήσεις και να γίνει μια φθίνουσα σειρά. Ακόμα,τα στοιχεία για 60 θέσεις απαιτούν λιγότερο χρόνο για να ελεγχθούν απ' ότι για 400 ή 500 θέσεις.

Όσον αφορά στην προϋπηρεσία, θεωρώ ότι αν ήθελαν κάποια ειδική προϋπηρεσία θα αναφερόταν ρητά. Το πιθανότερο είναι ότι η "συναφής" περιλαμβάνει και αντικείμενα υπαλλήλων γραφείου και θα κριθεί πχ από τους κωδικούς ΙΚΑ (πχ κώδ 419). Το "συναφής" διαχωρίζει μάλλον ότι δεν θα γίνουν αποδεκτές προυπηρεσιες πχ καθηγητών σε φροντιστήρια, φυσικών, βιολόγων, πολιτικών μηχανικών, εργατών, ή ότι άλλο, αφού είδαμε την ημέρα των εξετάσεων οτι συμμετείχαν άτομα από πολλές κ διάφορες ειδικότητες, όπως και είχαν δικαίωμα να το κάνουν καθότι ΔΕ.

Προσωπικά δεν έχω κάνει καμία εκτίμηση της βαθμολογίας μου, πλην των γλωσσικών δεξιοτήτων όπου υπολόγισα ακριβώς, γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να θυμάμαι τις απαντήσεις μου σε συνολικά 280 θέματα. Το πιθανότερο θα ήταν πως θα τα ελυνα εξαρχής, μη κάνοντας τα λάθη που έκανα και θα είχα μάλλον ψευδή εικόνα...θα εκπλαγω μια κ έξω με τις βαθμολογίες :D


Για την προϋπηρεσία θα συμφωνήσω. Κι εγώ έτσι το εκτιμώ το θέμα. Όπως επίσης συμφωνώ ότι άλλο να κάνουν έλεγχο για 400 ή 500 θέσεις κι άλλο για 60. Όσον αφορά τον ένα και μοναδικό κωδικό θέσης, θεωρώ ότι επί της ουσίας δεν παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο στο να βγουν νωρίτερα τα αποτελέσματα, γιατί οι διοριστέοι σε κάθε κωδικό προκύπτουν μηχανογραφικά (από το σύστημα). Δηλαδή οι υπάλληλοι κάνουν τον απαιτούμενο έλεγχο σε όποιον τους "υποδείξει" το σύστημα, σύμφωνα με όσα δήλωσαν οι υποψήφιοι, κι αφού γίνουν οι έλεγχοι, προκύπτει πάλι απ' το σύστημα ποιος διορίζεται σε κάθε κωδικό θέσης. Θέλω να πω ότι δεν κάθεται κανείς να βγάλει τα μάτια του με το πώς δηλώθηκαν οι θέσεις σε σχέση με τα μόρια. Άρα νομίζω ο ένας κωδικός θέσης δεν επιταχύνει τη διαδικασία, παρά μόνο οι 60 θέσεις συγκριτικά με το να είχαμε περισσότερες.

Πάντως, έχεις δίκιο στο ότι θεωρητικά θα πρέπει να περιμένουμε προσωρινά πριν το 4μηνο που είχαν βγει στην 1Γ/2017.

panikos21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Απρ 01, 2019 4:15 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό panikos21 » Κυρ Φεβ 23, 2020 4:33 pm

Alexandrakis έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Εγώ βάζω για τις 9 θέσεις πολυτέκνων. Είναι κανείς από δω μέσα που βάζει κι αυτός με τους πολύτεκνους; Και μήπως ξέρει κανείς πόσοι δηλώσαν με αυτή την κατηγορία;

Κι εγώ σε αυτήν την κατηγορία είμαι.. δυστυχώς δεν έχω ιδέα πόσοι δήλωσαν..

ntinak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Φεβ 18, 2009 4:41 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ntinak » Πέμ Μαρ 05, 2020 1:10 pm

Kαλησπέρα!
Καμιά πληροφόρηση βρε παιδιά υπάρχει για το πότε θα βγουν οι βαθμολογίες/ αποτελέσματα ? Ή βιάζομαι πολύ ??? :P

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anto » Πέμ Μαρ 05, 2020 7:23 pm

Μέχρι τέλη Μαρτίου πιστεύω θα ξέρουμε

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Πέμ Μαρ 05, 2020 9:12 pm

ntinak έγραψε:Kαλησπέρα!
Καμιά πληροφόρηση βρε παιδιά υπάρχει για το πότε θα βγουν οι βαθμολογίες/ αποτελέσματα ? Ή βιάζομαι πολύ ??? :P


Αν υποθέσουμε ότι σε "χρόνους" θέλουμε ό,τι και στην 1Γ/2017, τότε την επόμενη βδομάδα "θα πρέπει" να βγει η βαθμολογία της εξέτασης. Στην 1Γ/2017 βγήκε την 7η εβδομάδα από την εξέταση. Όχι ότι υπάρχει κατ' ανάγκη αντιστοιχία, απλά το λέω ενδεικτικά. Το θέμα είναι ότι αν δε βγουν τα προσωρινά έστω, με τη βαθμολογία θα μπορούμε να κάνουμε μόνο εικασίες...

rotsa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 27, 2020 2:12 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό rotsa » Παρ Μαρ 06, 2020 8:04 pm

Λογικά θα πρέπει να αγχώνονται όσοι έχουν γράψει 85% και πάνω και αυτό λόγω των πολλών ερωτημάτων αλλιώς πιστεύω ότι η βάση θα ήταν σίγουρα πάνω από 90% καλά αποτελέσματα σε όλους...

rotsa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 27, 2020 2:12 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό rotsa » Παρ Μαρ 06, 2020 10:04 pm

Λόγω των πολλων ερωτημάτων πιστεύετε θα υπάρχουν γραπτά πάνω από 90%?

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Σάβ Μαρ 07, 2020 9:45 am

Πιστεύω πως ο τόσο μεγάλος αριθμός ερωτημάτων σε συνδυασμό με τον περιορισμένο χρόνο, επί της ουσίας λειτούργησε σαν αρνητική βαθμολογία. Προσωπικά (και πιστεύω ισχύει για τους περισσότερους) τα λάθη που έκανα δεν δικαιολογούνται από το επίπεδο γνώσεων μου. Ήταν όλα λάθη-απροσεξιες της στιγμής, και όχι έλλειψη γνώσης, που αν υπήρχε χρόνος για δεύτερη ανάγνωση θα είχαν αποφευχθεί όλα.
Για αυτό και θα συμφωνήσω ότι τελικά και βαθμολογιες γύρω στο 87 ή 88 μπορεί να είναι αρκετές.
Σίγουρα θα υπάρχουν άτομα με 90 και πάνω. Το θέμα είναι πόσοι θα είναι αυτοί, γιατί μην ξεχνάμε ότι μιλάμε μόνο για 36 θέσεις...

rotsa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 27, 2020 2:12 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό rotsa » Σάβ Μαρ 07, 2020 1:50 pm

Αυτό ακριβώς ότι οι θέσεις είναι ελάχιστες ώστε να μην υπάρχουν 36 τέλεια γραπτά από τους 2500 συμμετέχοντες άριστα δλδ 90% και πάνω, μακάρι να κάνω λάθος ώστε να διατηρήσουμε τις ελπίδες όλων...

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Σάβ Μαρ 07, 2020 2:07 pm

natalia1 έγραψε:Πιστεύω πως ο τόσο μεγάλος αριθμός ερωτημάτων σε συνδυασμό με τον περιορισμένο χρόνο, επί της ουσίας λειτούργησε σαν αρνητική βαθμολογία. Προσωπικά (και πιστεύω ισχύει για τους περισσότερους) τα λάθη που έκανα δεν δικαιολογούνται από το επίπεδο γνώσεων μου. Ήταν όλα λάθη-απροσεξιες της στιγμής, και όχι έλλειψη γνώσης, που αν υπήρχε χρόνος για δεύτερη ανάγνωση θα είχαν αποφευχθεί όλα.
Για αυτό και θα συμφωνήσω ότι τελικά και βαθμολογιες γύρω στο 87 ή 88 μπορεί να είναι αρκετές.
Σίγουρα θα υπάρχουν άτομα με 90 και πάνω. Το θέμα είναι πόσοι θα είναι αυτοί, γιατί μην ξεχνάμε ότι μιλάμε μόνο για 36 θέσεις...


Η αλήθεια είναι ότι δεν έβαλαν αρνητική γιατί θα παραήταν τιμωρητικό το σύστημα : και να τρέχεις να απαντήσεις και να έχεις αρνητική. Ωστόσο, τα θέματα στις Λεκτικές ήταν πολύ εύκολα, άρα πολύς κόσμος θα έχει πάνω από 90% δεδομένης και της μη ύπαρξης αρνητικής βαθμολογίας, ενώ στα θέματα σε Άλγεβρα και Οικονομική Θεωρία επίσης θεωρώ ότι έγραφες όχι ιδιαίτερα δύσκολα από 90% και πάνω. Προσωπικά με δυσκόλεψε η Λογιστική αλλά σκέφτομαι ότι θα υπήρχαν και άτομα που έχουν σπουδάσει Λογιστικά/Χρηματοοικονομικά και λογικά θα τους φάνηκαν βατά. Άρα μέσος όρος 90 θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου απίθανο για κάποιον που δεν πήγε πολύ άσχημα σε κάποιο και στα άλλα πήγε καλά (πάνω από 90). Εν ολίγοις, πιστεύω ότι στους 2500 (!!) σίγουρα θα υπάρχουν 36 άτομα με μέσο όρο πάνω από 90, μη σας πω και πάνω από 92-93... Γι' αυτό και θεωρώ ότι και οι προσαυξήσεις θα παίξουν το ρόλο τους. Από την άλλη, γραπτούς διαγωνισμούς που όλοι οι διοριστέοι να έχουν τελικό βαθμό πάνω από 95+, δεν έχουμε δει...

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Σάβ Μαρ 07, 2020 5:33 pm

Όλα παίζουν. Όλα είναι ρευστά και εξαρτομαστε ο ένας από την απόδοση του άλλου. Τι να σας πω?! Ότι έχω γράψει σε διαγωνισμό αρκετά πάνω από 90 και έχω μείνει απ' έξω για 0,2 :D ?!
Μπορεί οι βάσεις να ανέβουν στο θεό... Μπορεί να έχει γίνει πανωλεθρία και να μην το έχουμε καταλάβει....
Όταν βγουν οι βαθμολογίες με το καλό, θα αποκτήσουμε μια εικόνα σύμφωνα με αυτά που θα πούμε εδώ. Κ πάλι δεν μας εγγυάται κανείς ότι δεν θα υπάρχουν άτομα με υψηλότερη βαθμολογία που ή δεν παρακολουθούν το φόρουμ ή παρακολουθούν αλλά δεν συμμετέχουν.
Ελπίζω να έχουμε σύντομους χρόνους για βαθμούς και -κυριως- προσωρινά για να μην μας τρώει η αγωνία!

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Σάβ Μαρ 07, 2020 5:51 pm

hrms33 έγραψε:
natalia1 έγραψε:Πιστεύω πως ο τόσο μεγάλος αριθμός ερωτημάτων σε συνδυασμό με τον περιορισμένο χρόνο, επί της ουσίας λειτούργησε σαν αρνητική βαθμολογία. Προσωπικά (και πιστεύω ισχύει για τους περισσότερους) τα λάθη που έκανα δεν δικαιολογούνται από το επίπεδο γνώσεων μου. Ήταν όλα λάθη-απροσεξιες της στιγμής, και όχι έλλειψη γνώσης, που αν υπήρχε χρόνος για δεύτερη ανάγνωση θα είχαν αποφευχθεί όλα.
Για αυτό και θα συμφωνήσω ότι τελικά και βαθμολογιες γύρω στο 87 ή 88 μπορεί να είναι αρκετές.
Σίγουρα θα υπάρχουν άτομα με 90 και πάνω. Το θέμα είναι πόσοι θα είναι αυτοί, γιατί μην ξεχνάμε ότι μιλάμε μόνο για 36 θέσεις...


Η αλήθεια είναι ότι δεν έβαλαν αρνητική γιατί θα παραήταν τιμωρητικό το σύστημα : και να τρέχεις να απαντήσεις και να έχεις αρνητική. Ωστόσο, τα θέματα στις Λεκτικές ήταν πολύ εύκολα, άρα πολύς κόσμος θα έχει πάνω από 90% δεδομένης και της μη ύπαρξης αρνητικής βαθμολογίας, ενώ στα θέματα σε Άλγεβρα και Οικονομική Θεωρία επίσης θεωρώ ότι έγραφες όχι ιδιαίτερα δύσκολα από 90% και πάνω. Προσωπικά με δυσκόλεψε η Λογιστική αλλά σκέφτομαι ότι θα υπήρχαν και άτομα που έχουν σπουδάσει Λογιστικά/Χρηματοοικονομικά και λογικά θα τους φάνηκαν βατά. Άρα μέσος όρος 90 θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου απίθανο για κάποιον που δεν πήγε πολύ άσχημα σε κάποιο και στα άλλα πήγε καλά (πάνω από 90). Εν ολίγοις, πιστεύω ότι στους 2500 (!!) σίγουρα θα υπάρχουν 36 άτομα με μέσο όρο πάνω από 90, μη σας πω και πάνω από 92-93... Γι' αυτό και θεωρώ ότι και οι προσαυξήσεις θα παίξουν το ρόλο τους. Από την άλλη, γραπτούς διαγωνισμούς που όλοι οι διοριστέοι να έχουν τελικό βαθμό πάνω από 95+, δεν έχουμε δει...


Προσωπικά θεωρώ αρκετά πιθανόν να υπάρχουν 36 άτομα π έχουν γράψει πάνω από 90. Το θέμα είναι αν αυτά τα άτομα θα έχουν κ την αντίστοιχη προϋπηρεσία. Αν συμβεί αυτό, τα πράγματα είναι δύσκολα. Ας ελπίσουμε για το καλύτερο κ να έχουμε σύντομα τα αποτελέσματα.

rotsa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 27, 2020 2:12 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό rotsa » Δευ Μαρ 09, 2020 1:32 am

Σύμφωνα με προηγούμενες αναρτήσεις έχει αναφερθεί ότι σε αντίστοιχους διαγωνισμούς οι θέσεις όπου καλύφθηκαν ήταν περισσότερες από τις αρχικές υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει συγκεκριμένη περίπτωση?

ntinak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Φεβ 18, 2009 4:41 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ntinak » Τρί Μαρ 10, 2020 1:57 pm

Έχει ακουστεί ότι θα πάρουν και τώρα επιλαχόντες αλλά ποιος ξέρει αν ισχύει και αν ναι πόσους τελικά … Σίγουρα βέβαια άλλο 36 θέσεις και άλλο 50 ! Όσο καθυστερούν τα αποτελέσματα οι εικασίες αναπόφευκτα θα συνεχίζονται !!! Υπομονή σε όλους μας … :-p

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Τρί Μαρ 17, 2020 12:09 pm

Βγήκαν οι βαθμοί!
Μόνο συνολική, όχι ανά μάθημα!


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες