Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
angelikka
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 2:10 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό angelikka » Παρ Φεβ 21, 2020 7:37 am

konstantiaa έγραψε:Επειδή τυχαίνει να είμαι αυτή με τα πολλά μόρια. Θα ήθελα να σε ενημερώσω angelica ότι ακόμα δεν έχω διοριστεί στην 8κ/2017. Οπότε μπορώ να κάνω αίτηση όπου θέλω. Επιπρόσθετα είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέγει που θέλει να πάει. Γιατί κάποιος που μπορεί, να μην επιλέξει την καλύτερη υπηρεσία, με τα καλύτερα χρήματα; Και όσο καλύτερο περιβάλλον εργασίας;

Σαφέστατα είναι δικαίωμα σου να επιλέξεις σε ποια θέση ή υπηρεσία θα είσαι καλύτερα...και όπως βλέπεις δε σχολίασα τη νομιμότητα του πράγματος, άλλωστε το τόνισα ότι δεν πρόκειται περί αυτού. Όμως μέχρι εσύ να αποφασίσεις ποια θέση σου αρέσει περισσότερο, κάποιοι άλλοι θα ταλαιπωρηθούν. Και τι εννοώ.
Έστω ότι εσύ έχεις επιλέξει τη Θεσσαλονίκη για τις προκηρύξεις και είναι πρώτη σου επιλογή. Επειδή έχεις πολλά μόρια καταλαμβάνεις την πρώτη θέση.
Έστω ότι κι εγώ έχω ως πρώτη επιλογή τη Θεσσαλονίκη γιατί μένω εκεί με την οικογένεια μου. Έχω αρκετά μόρια αλλά δε φτάνουν. Οπότε διορίζομαι στη Λάρισα.
Βγαίνουν οι πίνακες διοριστέων και οι πίνακες κατάταξης.
Εσύ επειδή μπορείς τελικά επιλέγεις άλλη θέση σε άλλη υπηρεσία.
Εγώ επειδή δέχτηκα το διορισμό στη Λάρισα δεν έχω δικαίωμα να πάω Θεσσαλονίκη, αλλά καλούν τον πρώτο επιλαχόντα για τη θέση που έχει λιγότερα μόρια από εμένα.
Είμαι λοιπόν αναγκασμένη να πηγαινοέρχομαι Λάρισα γιατί απλά εσύ μπορούσες.....κι έχασα την ευκαιρία να διοριστώ στην πόλη μου.
Το νόμιμο λοιπόν είναι και ηθικό?
Είσαι ήδη επιτυχούσα σε 2 προκηρύξεις και προφανώς και στην 6κ. Μπορείς να καταλάβεις την αναστάτωση που προκαλείς στους πίνακες του ΑΣΕΠ και στους επιτυχόντες με την επιλογή σου ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις αιτήσεις σε όλες τις προκηρύξεις?

konstantiaa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 9:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Παρ Φεβ 21, 2020 8:01 am

Καλημέρα dino. Σε ευχαριστώ αλλά δεν είναι κάτι το σπουδαίο, απλά θέλει να βάλεις στόχο και να κάνεις τα σωστά βήματα

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Παρ Φεβ 21, 2020 2:50 pm

angelikka έγραψε:
konstantiaa έγραψε:Επειδή τυχαίνει να είμαι αυτή με τα πολλά μόρια. Θα ήθελα να σε ενημερώσω angelica ότι ακόμα δεν έχω διοριστεί στην 8κ/2017. Οπότε μπορώ να κάνω αίτηση όπου θέλω. Επιπρόσθετα είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέγει που θέλει να πάει. Γιατί κάποιος που μπορεί, να μην επιλέξει την καλύτερη υπηρεσία, με τα καλύτερα χρήματα; Και όσο καλύτερο περιβάλλον εργασίας;

Σαφέστατα είναι δικαίωμα σου να επιλέξεις σε ποια θέση ή υπηρεσία θα είσαι καλύτερα...και όπως βλέπεις δε σχολίασα τη νομιμότητα του πράγματος, άλλωστε το τόνισα ότι δεν πρόκειται περί αυτού. Όμως μέχρι εσύ να αποφασίσεις ποια θέση σου αρέσει περισσότερο, κάποιοι άλλοι θα ταλαιπωρηθούν. Και τι εννοώ.
Έστω ότι εσύ έχεις επιλέξει τη Θεσσαλονίκη για τις προκηρύξεις και είναι πρώτη σου επιλογή. Επειδή έχεις πολλά μόρια καταλαμβάνεις την πρώτη θέση.
Έστω ότι κι εγώ έχω ως πρώτη επιλογή τη Θεσσαλονίκη γιατί μένω εκεί με την οικογένεια μου. Έχω αρκετά μόρια αλλά δε φτάνουν. Οπότε διορίζομαι στη Λάρισα.
Βγαίνουν οι πίνακες διοριστέων και οι πίνακες κατάταξης.
Εσύ επειδή μπορείς τελικά επιλέγεις άλλη θέση σε άλλη υπηρεσία.
Εγώ επειδή δέχτηκα το διορισμό στη Λάρισα δεν έχω δικαίωμα να πάω Θεσσαλονίκη, αλλά καλούν τον πρώτο επιλαχόντα για τη θέση που έχει λιγότερα μόρια από εμένα.
Είμαι λοιπόν αναγκασμένη να πηγαινοέρχομαι Λάρισα γιατί απλά εσύ μπορούσες.....κι έχασα την ευκαιρία να διοριστώ στην πόλη μου.
Το νόμιμο λοιπόν είναι και ηθικό?
Είσαι ήδη επιτυχούσα σε 2 προκηρύξεις και προφανώς και στην 6κ. Μπορείς να καταλάβεις την αναστάτωση που προκαλείς στους πίνακες του ΑΣΕΠ και στους επιτυχόντες με την επιλογή σου ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις αιτήσεις σε όλες τις προκηρύξεις?



Σιγά μη κλάψουμε κιόλας.
ας ήσουν εσύ αυτή με τα μόρια που αποκτήθηκαν νομιμότατα και ηθικότατα να έχεις τις επιλογές που έχει η konstantiaa ή όποιος αντίστοιχος και να μην εισαι ''αναγκασμένη'' όπως λες να θεωρείς ότι άλλοι σε αναστατώνουν.
και όχι να θεωρείς μη ηθικό αυτό που κάνει ο πρώτος.

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό nvi » Παρ Φεβ 21, 2020 9:08 pm

konstantiaa έγραψε:Καλημέρα dino. Σε ευχαριστώ αλλά δεν είναι κάτι το σπουδαίο, απλά θέλει να βάλεις στόχο και να κάνεις τα σωστά βήματα

Όλοι όσοι έχουμε δει τα προσόντα σου, σου βγάζουμε το καπέλο! Καλά κάνεις κ κοιτάς το καλύτερο, ο καθένας μας αυτό θα έκανε. Αν επιτρέπεται για ποιο νομό ενδιαφέρεσαι?

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό sotinela » Σάβ Φεβ 22, 2020 12:19 am

angelikka έγραψε:Παρατήρησα τουλάχιστον 4-5 ονόματα διοριστέοι και στις 2 προκηρύξεις που ανέφερα. Μία συγκεκριμένη με πολύ υψηλά μόρια 2030 εμφανίζεται πρώτη στους πίνακες. Ένας άνδρας γύρω στα 1960 μόρια διοριστέος σε μια από τις 2. Δύο γυναίκες με μόρια 1902,5 διοριστέες στην προκύρηξη στα δικαστήρια. Δεν καταλαβαίνω. Θα καταλάβουν θέσεις στους πίνακες και απλά θα καθυστερήσουν την πρόσληψη επιλαχόντων. Όσον αφορά τα αποτελέσματα έχουν βγεί από τον Απρίλιο νομίζω του 2019. Αιτήσεις για τη 6κ κάναμε τον Οκτώβριο, άρα......


εχεις απόλυτο δίκιο. το δε παράλογο είναι οτι οι αναπληρώσεις καθυστερούν πάνω απο 1 χρόνο και ολο αυτό επειδή κάποιοι κάνουν αίτηση χωρίς να θέλουν πραγματικά τη θέση. όταν έχεις 1900-2000 μόρια είσαι με τα 2 πόδια μέσα σε οτι επιλογή και να κάνεις. τώρα γιατί δηλώνουν θέσεις τις οποίες δε θέλουν δε ξέρω. ακου παράδειγμα της ξαδέρφης μου. μένει στον βόλο με την οικογένειά της και δήλωσε 1η επιλογή βόλο και μετά ολη την ελλάδα. πέρασε στην 1η επιλογή ενας που δεν δέχτηκε τη θέση, η ξαδέρφη διορίστηκε σε νησί και ενω είχε τα μόρια σαν 1η επιλαχούσα στον βόλο, είχε ήδη διοριστεί στο νησι επειδή κάποιος/α δήλωσε βόλο για πλάκα και δεν πήγε. προσωπικά δηλώνω μόνον θέσεις που αν μου πούνε αύριο το πρωι ξεκινάς δουλειά, θα πάω τρέχοντας, οχι να δηλώνω θέσεις σε 1000 προκηρύξεις και να καθυστερώ τη στελέχωση των υπηρεσιών απο το καπρίτσιο μου να βλέπω το όνομά μου στους διοριστέους, να μην αποδέχομαι και να μένει κενή η θέση και ο φορέας να αναγκάζεται να προβεί σε αναπλήρωση που διαρκεί πανω απο 1 έτος. θα έπρεπε να υπάρξει νομοθετική ρύθμιση ανάλογη των εκπαιδευτικών αναπληρωτών, εποχικών επικουρικών σε νοσοκομεία κλπ με αποκλεισμό απο επόμενη προκήρυξη σε περίπτωση μη αποδοχής θέσης κλπ. μόνον τότε το ασεπ και η διαδικασία πλήρωσης θέσεων στο δημόσιο θα γινότανε σε χρόνους ρεκορ.
όσο ο καθένας δηλώνει θέσεις και δεν αποδέχεται έτσι γιατί μπορεί και όσο ο καθένας δηλώνει ψευδή στοιχεία και αργει την έκδοση αποτελεσμάτων σε προκηρύξεις, τόσο το ΑΣΕΠ και η δημόσια διοίκηση θα σέρνονται στον τομέα στελέχωσης. η ολη διαδικασία με τις μη αποδοχές μου θυμίζει τους αναπληρωτές που τους καλούνε να πάνε στην Κάσο και λένε ολοι οχι. Βάλε εναν περιορισμό απο συμμετοχή το επόμενο έτος να δεις πόσο πιο ορθά θα γίνονται οι επιλογές των υποψηφίων.

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό sotinela » Σάβ Φεβ 22, 2020 12:25 am

konstantiaa έγραψε:Επειδή τυχαίνει να είμαι αυτή με τα πολλά μόρια. Θα ήθελα να σε ενημερώσω angelica ότι ακόμα δεν έχω διοριστεί στην 8κ/2017. Οπότε μπορώ να κάνω αίτηση όπου θέλω. Επιπρόσθετα είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέγει που θέλει να πάει. Γιατί κάποιος που μπορεί, να μην επιλέξει την καλύτερη υπηρεσία, με τα καλύτερα χρήματα; Και όσο καλύτερο περιβάλλον εργασίας;



καταλάβετε και τον υπόλοιπο κόσμο που περιμένει στωικά μια θέση για να ζήσει και που μπορεί με εσας να έχει διαφορά 1 μορίου και έτσι επειδή εσεις μπορείτε με τη διαφορά του 1 μοριού του πάτε πίσω ολη τη ζωη. αυτή η πλεονεξία θα μας φάει. δε σας κατηγορώ αλλά για κάτι τέτοια σκεπτικά σαν το δικό σας πάει πίσω η στελέχωση υπηρεσιών με υπαλλήλους και θα έπρεπε άμεσα ο νομοθέτης να θεσπίσει ρύθμιση που σε περίπτωση μη αποδοχής θέσης να επιφέρεται αποκλεισμός για τουλάχιστον 1 με 2 έτη απο διαγωνισμό ασεπ.

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό sotinela » Σάβ Φεβ 22, 2020 12:42 am

Mktacc έγραψε:
angelikka έγραψε:
konstantiaa έγραψε:Επειδή τυχαίνει να είμαι αυτή με τα πολλά μόρια. Θα ήθελα να σε ενημερώσω angelica ότι ακόμα δεν έχω διοριστεί στην 8κ/2017. Οπότε μπορώ να κάνω αίτηση όπου θέλω. Επιπρόσθετα είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέγει που θέλει να πάει. Γιατί κάποιος που μπορεί, να μην επιλέξει την καλύτερη υπηρεσία, με τα καλύτερα χρήματα; Και όσο καλύτερο περιβάλλον εργασίας;

Σαφέστατα είναι δικαίωμα σου να επιλέξεις σε ποια θέση ή υπηρεσία θα είσαι καλύτερα...και όπως βλέπεις δε σχολίασα τη νομιμότητα του πράγματος, άλλωστε το τόνισα ότι δεν πρόκειται περί αυτού. Όμως μέχρι εσύ να αποφασίσεις ποια θέση σου αρέσει περισσότερο, κάποιοι άλλοι θα ταλαιπωρηθούν. Και τι εννοώ.
Έστω ότι εσύ έχεις επιλέξει τη Θεσσαλονίκη για τις προκηρύξεις και είναι πρώτη σου επιλογή. Επειδή έχεις πολλά μόρια καταλαμβάνεις την πρώτη θέση.
Έστω ότι κι εγώ έχω ως πρώτη επιλογή τη Θεσσαλονίκη γιατί μένω εκεί με την οικογένεια μου. Έχω αρκετά μόρια αλλά δε φτάνουν. Οπότε διορίζομαι στη Λάρισα.
Βγαίνουν οι πίνακες διοριστέων και οι πίνακες κατάταξης.
Εσύ επειδή μπορείς τελικά επιλέγεις άλλη θέση σε άλλη υπηρεσία.
Εγώ επειδή δέχτηκα το διορισμό στη Λάρισα δεν έχω δικαίωμα να πάω Θεσσαλονίκη, αλλά καλούν τον πρώτο επιλαχόντα για τη θέση που έχει λιγότερα μόρια από εμένα.
Είμαι λοιπόν αναγκασμένη να πηγαινοέρχομαι Λάρισα γιατί απλά εσύ μπορούσες.....κι έχασα την ευκαιρία να διοριστώ στην πόλη μου.
Το νόμιμο λοιπόν είναι και ηθικό?
Είσαι ήδη επιτυχούσα σε 2 προκηρύξεις και προφανώς και στην 6κ. Μπορείς να καταλάβεις την αναστάτωση που προκαλείς στους πίνακες του ΑΣΕΠ και στους επιτυχόντες με την επιλογή σου ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις αιτήσεις σε όλες τις προκηρύξεις?



Σιγά μη κλάψουμε κιόλας.
ας ήσουν εσύ αυτή με τα μόρια που αποκτήθηκαν νομιμότατα και ηθικότατα να έχεις τις επιλογές που έχει η konstantiaa ή όποιος αντίστοιχος και να μην εισαι ''αναγκασμένη'' όπως λες να θεωρείς ότι άλλοι σε αναστατώνουν.
και όχι να θεωρείς μη ηθικό αυτό που κάνει ο πρώτος.


αυτή η έπαρση θα σας φάει κύριε/κυρία.
όπως έγραψα και σε άλλα ποστ μου, γνωρίζετε οτι οι εκπαιδευτικοί αναπληρωτές έχουν αποκλεισμό εαν δεν αποδεχτούν την θέση;
μην λοιπόν θεωρείτε εσείς οτι επειδή έχετε μόρια έχετε και το απόλυτο δικαίωμα να παίζετε με ζωές και νοικοκυριά άλλων ανθρώπων μόνο και μόνο για το καπρίτσιο σας επειδή εσείς μπορεί να έχετε 2000 μόρια και εγώ 1999. όποιος/α κάνει αίτηση είναι ενήλικας και πρέπει να αναλαμβάνει μετά πλήρης επίγνωσης τη δήλωση θέσης προτίμησης και οχι να νομίζει οτι παίζει τζόκερ και μπορεί να παίζει με το ασεπ, τις υπηρεσίες και ανθρώπους με ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ που έχουν πραγματική ανάγκη να δουλέψουν πχ στη Θεσσαλονίκη όπως αναφέρθηκε παραπάνω. το νόμιμο δεν είναι και ηθικά ορθό και προσυπογράφω με την παραπάνω χρήστη του φορουμ που έγραψε πολυ ορθά οτι αυτή η στάση ορισμένων να βλέπουν το όνομά τους σε 1000 προκηρύξεις ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΣ ,δημιουργεί θέμα σοβαρό τόσο στις υπηρεσίες που δεν στελεχώνονται άμεσα, όσο και σε επιλαχόντες που θέλουν πολύ τη θέση και το ασεπ τους ρίχνει στα νησιά επειδή κάποιοι παίζουν τζοκερ με τις θέσεις και τις προτιμήσεις έτσι απλά επειδή μπορούν. είδα σχόλια σας οτι και εσείς δεν είχατε αποδεχθεί στην 3κ2018,και βλέπω μετά τι μανίας γράφετε στο θέμα της 1κ 2018 ευδαπ για το αν ο μισθός σας θα έχει +-200 300 ευρώ πάνω κάτω.. δε θα κλάψουμε και εμείς λοιπόν κύριε/α αν δε σας φτάνει ο μισθός της ΕΥΔΑΠ. Να μην κάνατε αίτηση αν δεν σας αρέσει ο μισθός της ΕΥΔΑΠ. Γιατί η δική σας μη αποδοχή μισθού και απόρριψη της θέσης στην ευδαπ και τον κάθε φορέα, θα ζημιώσει την ευδαπ 1 χρόνο χωρίς υπάλληλο επειδή τόσο θα κάνει η αναπλήρωση. αλλά θα μου πείτε μπορώ και παίζω με τις τύχες υπηρεσιών και ανθρώπων.
όσο για την φράση σας σιγά μην κλάψω απλά ευτελής. δείχνετε τι είδους συνάδελφος θα είστε στις υπηρεσίες που θα διοριστείτε όταν απροκάλυπτα σε ενα φόρουμ ειρωνεύεστε την γυναίκα που είπε τη θέση της.
επι προσωπικού δεν έχω με κανέναν/καμία προσωπικό θέμα, αλλά σε κάποιες απόψεις επηρμένες και ντιβίστικες βγάζω σπυράκια.

ell1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2014 7:23 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό ell1 » Σάβ Φεβ 22, 2020 12:47 am

Όταν κάποιος έχει διοριστεί σε παλαιότερο διαγωνισμό και είναι ήδη δημόσιος υπάλληλος, δεν μπορεί να κάνει ανά πάσα στιγμή αίτηση σε έναν νέο διαγωνισμό ώστε να αλλάξει θέση εργασίας και υπηρεσία;

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό dino77 » Σάβ Φεβ 22, 2020 7:34 am

Καλημέρα δυο πράγματα πρέπει να γίνουν οπωσδηποτε στους διαγωνισμούς ασεπ..
Πρώτον ταχύτερα αποτελέσματα το αργότερο 6 μήνες οριστικά αποτελέσματα και διορισμος( δηλαδη μην τρελαθούμε διαβασα χθες πως στην 1κ 2019 μετα απο ένα χρόνο βγάλαν προσωρινά για 4 θέσεις ΤΕ και βαλτε και άλλο τοσο για οριστικά..και φυσικά το ίδιο συμβαίνει και στις υπόλοιπες προκηρύξεις).
Δευτερον δε μπορώ παρα να συμφωνήσω με το να υπάρχει αποκλεισμός σε περίπτωση που δε δεχτεί καποιος τη θέση που διορίστηκε οπως δηλαδή συμβαίνει και στους εκπαιδευτικούς..αυτο το θεώρω δίκαιο.
Καλή επιτυχία σε όλους..

angelikka
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 2:10 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό angelikka » Σάβ Φεβ 22, 2020 8:21 am

Mktacc έγραψε:
angelikka έγραψε:
konstantiaa έγραψε:Επειδή τυχαίνει να είμαι αυτή με τα πολλά μόρια. Θα ήθελα να σε ενημερώσω angelica ότι ακόμα δεν έχω διοριστεί στην 8κ/2017. Οπότε μπορώ να κάνω αίτηση όπου θέλω. Επιπρόσθετα είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέγει που θέλει να πάει. Γιατί κάποιος που μπορεί, να μην επιλέξει την καλύτερη υπηρεσία, με τα καλύτερα χρήματα; Και όσο καλύτερο περιβάλλον εργασίας;

Σαφέστατα είναι δικαίωμα σου να επιλέξεις σε ποια θέση ή υπηρεσία θα είσαι καλύτερα...και όπως βλέπεις δε σχολίασα τη νομιμότητα του πράγματος, άλλωστε το τόνισα ότι δεν πρόκειται περί αυτού. Όμως μέχρι εσύ να αποφασίσεις ποια θέση σου αρέσει περισσότερο, κάποιοι άλλοι θα ταλαιπωρηθούν. Και τι εννοώ.
Έστω ότι εσύ έχεις επιλέξει τη Θεσσαλονίκη για τις προκηρύξεις και είναι πρώτη σου επιλογή. Επειδή έχεις πολλά μόρια καταλαμβάνεις την πρώτη θέση.
Έστω ότι κι εγώ έχω ως πρώτη επιλογή τη Θεσσαλονίκη γιατί μένω εκεί με την οικογένεια μου. Έχω αρκετά μόρια αλλά δε φτάνουν. Οπότε διορίζομαι στη Λάρισα.
Βγαίνουν οι πίνακες διοριστέων και οι πίνακες κατάταξης.
Εσύ επειδή μπορείς τελικά επιλέγεις άλλη θέση σε άλλη υπηρεσία.
Εγώ επειδή δέχτηκα το διορισμό στη Λάρισα δεν έχω δικαίωμα να πάω Θεσσαλονίκη, αλλά καλούν τον πρώτο επιλαχόντα για τη θέση που έχει λιγότερα μόρια από εμένα.
Είμαι λοιπόν αναγκασμένη να πηγαινοέρχομαι Λάρισα γιατί απλά εσύ μπορούσες.....κι έχασα την ευκαιρία να διοριστώ στην πόλη μου.
Το νόμιμο λοιπόν είναι και ηθικό?
Είσαι ήδη επιτυχούσα σε 2 προκηρύξεις και προφανώς και στην 6κ. Μπορείς να καταλάβεις την αναστάτωση που προκαλείς στους πίνακες του ΑΣΕΠ και στους επιτυχόντες με την επιλογή σου ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις αιτήσεις σε όλες τις προκηρύξεις?



Σιγά μη κλάψουμε κιόλας.
ας ήσουν εσύ αυτή με τα μόρια που αποκτήθηκαν νομιμότατα και ηθικότατα να έχεις τις επιλογές που έχει η konstantiaa ή όποιος αντίστοιχος και να μην εισαι ''αναγκασμένη'' όπως λες να θεωρείς ότι άλλοι σε αναστατώνουν.
και όχι να θεωρείς μη ηθικό αυτό που κάνει ο πρώτος.


Δεν κατανοώ το ύφος της απάντησης σας.
Αν θέλετε μου εξηγείτε το λόγο που απαντάτε για λογαριασμό τρίτου ή γενικώς έτσι.
Ήμουν σαφέστατη. Περί νομιμότητας και ηθικότητας απόκτησης μορίων προφανώς χρειάζεται να ξαναδιαβάσετε αυτά που έχω γράψει.
Ηθικότατο είναι να έχεις τα προσόντα για μία θέση. Συγχαρητήρια ειλικρινά.
Ηθικό όμως δεν είναι να παίζεις με τις θέσεις ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙΣ.
Η μία θέση της είναι στο ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ. Κι όμως έχει κάνει αίτηση και στην 6Κ. Θα βγει στους διοριστέους. Θα πάρει τη θέση κάποιου άλλου που μπορεί να διοριστεί τελικά στο Βόλο. Θα αφήσει οικογένεια και παιδιά.
Αλλά τι μας νοιάζει : " ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ......ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ"

angelikka
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 2:10 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό angelikka » Σάβ Φεβ 22, 2020 8:58 am

ell1 έγραψε:Όταν κάποιος έχει διοριστεί σε παλαιότερο διαγωνισμό και είναι ήδη δημόσιος υπάλληλος, δεν μπορεί να κάνει ανά πάσα στιγμή αίτηση σε έναν νέο διαγωνισμό ώστε να αλλάξει θέση εργασίας και υπηρεσία;

Ναι βεβαίως μπορεί.
Δεν πρόκειται περί αυτού.
Όταν έχεις τόσα πολλά μόρια ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ότι μπορείς να καταλάβεις όποια θέση θέλεις.
Επίλεξε λοιπόν τη θέση που θα σου άρεσε και κάνε εκεί τα χαρτιά σου γιατί ο διορισμός είναι σίγουρος.
Και όταν έχεις διορισμό στο ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ, άσε εμάς με τα λιγότερα μόρια να μείνουμε τουλάχιστον στην πόλη μας.

angelikka
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 2:10 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό angelikka » Σάβ Φεβ 22, 2020 9:03 am

Mktacc έγραψε:
angelikka έγραψε:
konstantiaa έγραψε:Επειδή τυχαίνει να είμαι αυτή με τα πολλά μόρια. Θα ήθελα να σε ενημερώσω angelica ότι ακόμα δεν έχω διοριστεί στην 8κ/2017. Οπότε μπορώ να κάνω αίτηση όπου θέλω. Επιπρόσθετα είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέγει που θέλει να πάει. Γιατί κάποιος που μπορεί, να μην επιλέξει την καλύτερη υπηρεσία, με τα καλύτερα χρήματα; Και όσο καλύτερο περιβάλλον εργασίας;

Σαφέστατα είναι δικαίωμα σου να επιλέξεις σε ποια θέση ή υπηρεσία θα είσαι καλύτερα...και όπως βλέπεις δε σχολίασα τη νομιμότητα του πράγματος, άλλωστε το τόνισα ότι δεν πρόκειται περί αυτού. Όμως μέχρι εσύ να αποφασίσεις ποια θέση σου αρέσει περισσότερο, κάποιοι άλλοι θα ταλαιπωρηθούν. Και τι εννοώ.
Έστω ότι εσύ έχεις επιλέξει τη Θεσσαλονίκη για τις προκηρύξεις και είναι πρώτη σου επιλογή. Επειδή έχεις πολλά μόρια καταλαμβάνεις την πρώτη θέση.
Έστω ότι κι εγώ έχω ως πρώτη επιλογή τη Θεσσαλονίκη γιατί μένω εκεί με την οικογένεια μου. Έχω αρκετά μόρια αλλά δε φτάνουν. Οπότε διορίζομαι στη Λάρισα.
Βγαίνουν οι πίνακες διοριστέων και οι πίνακες κατάταξης.
Εσύ επειδή μπορείς τελικά επιλέγεις άλλη θέση σε άλλη υπηρεσία.
Εγώ επειδή δέχτηκα το διορισμό στη Λάρισα δεν έχω δικαίωμα να πάω Θεσσαλονίκη, αλλά καλούν τον πρώτο επιλαχόντα για τη θέση που έχει λιγότερα μόρια από εμένα.
Είμαι λοιπόν αναγκασμένη να πηγαινοέρχομαι Λάρισα γιατί απλά εσύ μπορούσες.....κι έχασα την ευκαιρία να διοριστώ στην πόλη μου.
Το νόμιμο λοιπόν είναι και ηθικό?
Είσαι ήδη επιτυχούσα σε 2 προκηρύξεις και προφανώς και στην 6κ. Μπορείς να καταλάβεις την αναστάτωση που προκαλείς στους πίνακες του ΑΣΕΠ και στους επιτυχόντες με την επιλογή σου ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις αιτήσεις σε όλες τις προκηρύξεις?



Σιγά μη κλάψουμε κιόλας.
ας ήσουν εσύ αυτή με τα μόρια που αποκτήθηκαν νομιμότατα και ηθικότατα να έχεις τις επιλογές που έχει η konstantiaa ή όποιος αντίστοιχος και να μην εισαι ''αναγκασμένη'' όπως λες να θεωρείς ότι άλλοι σε αναστατώνουν.
και όχι να θεωρείς μη ηθικό αυτό που κάνει ο πρώτος.


Τι να πουν και οι ΠΕ με μεταπτυχιακά.
Για θέσεις ΔΕ μιλάμε.
Keep calm...με τα προσόντα.

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό dino77 » Σάβ Φεβ 22, 2020 3:00 pm

Καλησπέρα νομίζω πως η κουβέντα δεν οδηγεί πουθενα...θεωρώ πως όλοι έχετε δικιο σ αυτά που γράφετε...ναι υπαρχουν και αυτές οι φορές που μπορεί να έχουν δίκιο και οι δυο πλευρές..
Αλλα καλύτερα ας μην γράφουμε για θέματα ηθικής το θεωρώ άδικο....και ας μην ειρωνευόμαστε.
Ανήθικο θα θεωρούσα διορισμό με πλαστά πτυχία ή τελοσπάντων με παράνομο τρόπο.
Ελπίζω να σας πανε ολα καλά εν τέλει..

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Σάβ Φεβ 22, 2020 3:54 pm

dino77 έγραψε:Καλησπέρα νομίζω πως η κουβέντα δεν οδηγεί πουθενα...θεωρώ πως όλοι έχετε δικιο σ αυτά που γράφετε...ναι υπαρχουν και αυτές οι φορές που μπορεί να έχουν δίκιο και οι δυο πλευρές..
Αλλα καλύτερα ας μην γράφουμε για θέματα ηθικής το θεωρώ άδικο....και ας μην ειρωνευόμαστε.
Ανήθικο θα θεωρούσα διορισμό με πλαστά πτυχία ή τελοσπάντων με παράνομο τρόπο.
Ελπίζω να σας πανε ολα καλά εν τέλει..


dino77 εξαιρετικά ωραία η απάντησή σου και μπράβο.

Θα ευχηθώ καλή τύχη στις αναζητήσεις όλων.
Ακόμη και σε αυτών που βρίσκουν πιο εύκολο να κάθονται να ασχολούνται με προηγούμενες απαντήσεις συμφορουμιτών από το να κάτσουν να διαβάσουν και να μαζέψουν κανένα πτυχίο, ή μόριο παραπάνω ώστε να μην τους φταίει αυτοί που είχαν την αξία και το έκαναν.

Γιατί εδώ δεν μιλάμε ότι πχ μπαίνει μέσ ΑΣΕΠ όποιος ήταν ψηλότερος επειδή έπινε το γάλα του μικρός αλλά όποιος μάζεψε καλύτερους βαθμούς πτυχία κτλ

ell1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2014 7:23 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό ell1 » Κυρ Φεβ 23, 2020 12:13 am

angelikka έγραψε:
ell1 έγραψε:Όταν κάποιος έχει διοριστεί σε παλαιότερο διαγωνισμό και είναι ήδη δημόσιος υπάλληλος, δεν μπορεί να κάνει ανά πάσα στιγμή αίτηση σε έναν νέο διαγωνισμό ώστε να αλλάξει θέση εργασίας και υπηρεσία;

Ναι βεβαίως μπορεί.
Δεν πρόκειται περί αυτού.
Όταν έχεις τόσα πολλά μόρια ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ότι μπορείς να καταλάβεις όποια θέση θέλεις.
Επίλεξε λοιπόν τη θέση που θα σου άρεσε και κάνε εκεί τα χαρτιά σου γιατί ο διορισμός είναι σίγουρος.
Και όταν έχεις διορισμό στο ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ, άσε εμάς με τα λιγότερα μόρια να μείνουμε τουλάχιστον στην πόλη μας.


Καταλαβαίνω το σκεπτικό σας, εγώ ρώτησα γιατί είδα σε προηγούμενες σελίδες του topic το εξής "Σωστά παρατηρήσες, μην ξεχνας οτι στην 3κ 2018 που γνωρίζω ειχε ΙΔΑΧ θέσεις ειδικότερα στις ΔΕΥΑ. οποτε οποιος ειναι στους πινακες διοριστέων σε ΙΔΑΧ (ιδιωτικου δικαιου αοριστου χρονου) θέση εχει καθε δικαιωμα να κανει τα χαρτια του και σε αλλη προκήρυξη.Δεν θα ειχε το δικαιωμα αν ηταν στους δημους που ειναι Δημοσίου Δικαιου οποτε σε αυρην την περιπρωση μπορείς να τον δώσεις . Εγω θελω να ρωτήσω κατι αν γνωρίζει κάποιος ; Γνωρίζουμε χρονοδιαγραμμα για προσωρινά ; ποσο δύσκολο ειναι πια να βγούνε μασημένη τροφη έχουν
"
οπότε συμπέρανα ότι υπάρχει κάποιο κώλυμα διορισμού. Πότε δεν μπορεί να διοριστεί κανείς σε άλλη δημόσια υπηρεσία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση!


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες