ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Τετ Φεβ 19, 2020 7:18 pm

Εγώ είχα πάντα μια άλλη απορία σχετικά με τις ειδικές θέσεις...
Κάποιος που έχει δηλώσει για ειδική θέση, αν πχ καλυφθούν οι θέσεις, εντάσσεται στις γενικές κ αν έχει υψηλή βαθμολογία μπορεί να καλύψει μια από αυτές?!
Ή άπαξ κ δηλώσει σε ειδικές κατατάσσεται μόνο σε αυτές?
Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, τότε οι ξεκάθαροι υποψήφιοι για τις γενικές θέσεις είναι σαφώς πιο λίγοι από 2541.
Πραγματικά, αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα να μας το πει.

Όσον αφορά στις βαθμολογίες, θα ήθελα να πιστεύω (με βάση προηγούμενους διαγωνισμούς) ότι το πολύ μέχρι 10 Μαρτίου θα έχουμε ανακοίνωση....ελπίζω τουλάχιστον. Αν κ ούτε κ αυτό θα μας πει κάτι ουσιαστικο. Αν δεν βγουν τα προσωρινά...

panikos21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Απρ 01, 2019 4:15 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό panikos21 » Τετ Φεβ 19, 2020 10:35 pm

natalia1 έγραψε:Εγώ είχα πάντα μια άλλη απορία σχετικά με τις ειδικές θέσεις...
Κάποιος που έχει δηλώσει για ειδική θέση, αν πχ καλυφθούν οι θέσεις, εντάσσεται στις γενικές κ αν έχει υψηλή βαθμολογία μπορεί να καλύψει μια από αυτές?!
Ή άπαξ κ δηλώσει σε ειδικές κατατάσσεται μόνο σε αυτές?
Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, τότε οι ξεκάθαροι υποψήφιοι για τις γενικές θέσεις είναι σαφώς πιο λίγοι από 2541.
Πραγματικά, αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα να μας το πει.

Όσον αφορά στις βαθμολογίες, θα ήθελα να πιστεύω (με βάση προηγούμενους διαγωνισμούς) ότι το πολύ μέχρι 10 Μαρτίου θα έχουμε ανακοίνωση....ελπίζω τουλάχιστον. Αν κ ούτε κ αυτό θα μας πει κάτι ουσιαστικο. Αν δεν βγουν τα προσωρινά...


Αν κάποιος που έχει δηλώσει ειδική θέση, με τα μόρια που συγκέντρωσε καταφέρνει και είναι στους διοριστέους των γενικών θέσεων, καταλαμβάνει θέση από τις γενικές, χωρίς να δεσμεύει θέση από την ειδική κατηγορία, πρακτικά συμμετέχει και στις γενικές έχοντας τα γενικά απαιτούμενα χαρακτηριστικά και στην ειδική κατηγορία για την οποία συγκεντρώνει τα ειδικά χαρακτηριστικά που απαιτούνται. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι τι συμβαίνει με όσους έχουν τα προσόντα υπαγωγής σε παραπάνω από μια ειδικές κατηγορίες, με ποια σειρά ελέγχονται οι ειδικές κατηγορίες για το αν διορίζονται ή όχι.

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Πέμ Φεβ 20, 2020 10:18 am

Ευχαριστούμε πολύ panikos21.
Άρα, όπως κ να έχει, λίγο δύσκολο να "περισσέψουν" θέσεις από τις ειδικές. Τουλάχιστον από τις κατηγορίες πολυτεκνων-τριτεκνων.

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Πέμ Φεβ 20, 2020 12:22 pm

Οι θέσεις στις ειδικές κατηγορίες, λειτουργούν μονο βοηθητικά. Δηλαδή ενεργοποιούνται όταν ο υποψήφιος δεν καταφέρει να μπει με τη γενικη κατηγορία. Γι αυτο κ παντα οι βάσεις στις ειδικες είναι πιο χαμηληες απ τις γενικες. Σε περίπτωση που κάποιος ανήκει σε περισσότερες από μια ειδικες, εχω την εντύπωση πως η πληρωση θεσης παει με τη σειρα που αναγράφει η προκηρυξη τις θεσεις, δηλαδή πρωτα γενικη, μετα πολυτέκνων, μετα τριτεκνων κλπ, που ειναι κ η σειρα απ τις πιο πολλές στις πιο λιγες θέσεις.

Εχει μηπως κανείς πληροφόρηση για το ποτε να αναμένουμε βαθμολογία εξέτασης;

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Πέμ Φεβ 20, 2020 1:14 pm

natalia1 έγραψε:Ευχαριστούμε πολύ panikos21.
Άρα, όπως κ να έχει, λίγο δύσκολο να "περισσέψουν" θέσεις από τις ειδικές. Τουλάχιστον από τις κατηγορίες πολυτεκνων-τριτεκνων.


Ο μόνος "τρόπος" για να περισσέψουν θέσεις από ειδικές είναι να μη βρεθούν τόσα άτομα όσα οι θέσεις των ειδικών που να πιάσουν τη βάση της εξέτασης. Απίθανο λέτε, ε;; Πάντως, στην 1Γ/2017 συνέβη αυτό. Βέβαια, τα θέματα ήταν σαφώς δυσκολότερα (ΠΕ κατηγορία ο διαγωνισμός) και οι θέσεις πολύ περισσότερες!

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anto » Πέμ Φεβ 20, 2020 3:21 pm

Στην 1γ/2017 τα θέματα ήταν διαστημικά. Στην 1γ/2019 τα θέματα είχαν λάθη στην άλγεβρα. Στα θέματα του 2101 ίσως καταφέρουν να τα κάνουν σωστά όλα.

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Πέμ Φεβ 20, 2020 5:54 pm

hrms33 έγραψε:
Ο μόνος "τρόπος" για να περισσέψουν θέσεις από ειδικές είναι να μη βρεθούν τόσα άτομα όσα οι θέσεις των ειδικών που να πιάσουν τη βάση της εξέτασης. Απίθανο λέτε, ε;; Πάντως, στην 1Γ/2017 συνέβη αυτό. Βέβαια, τα θέματα ήταν σαφώς δυσκολότερα (ΠΕ κατηγορία ο διαγωνισμός) και οι θέσεις πολύ περισσότερες!


Νομίζω είναι πολύ λίγες οι θέσεις για να μην βρεθούν τόσοι πολύτεκνοι ή τριτεκνοι. Δεν ξέρω τι γίνεται με τα άτομα με αναπηρία..
Νομίζω πως ο μόνος παράγοντας που μπορεί να ωθήσει προς τα εκεί, είναι να είναι πολλοί αυτοί που δεν έχουν πιάσει βάση, ώστε να μείνουν κενές θέσεις.
Έχω μεγάλη περιέργεια να δω κ το γενικότερο ποσοστό που δεν έπιασε βάση (δεν ξέρω κ αν θα βγουν τέτοια στοιχεία...), γιατί νομίζω ότι αυτό το 4 στα 4 θα είναι καθοριστικό...

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anto » Πέμ Φεβ 20, 2020 7:12 pm

Εκτίμηση κάνω αφευθερτη, δε νομίζω ότι θα είναι αρκετά τα άτομα που θα έχουν 4/4 πάνω από τη βάση , αλλά σίγουρα θα είναι 30 τοις εκατό, δηλαδή περίπου στα 700 άτομα από τους 2500 που έδωσαν. Στο κέντρο πάντως που έδινα είδα αρκετά άτομα με βιβλία σημειώσεις και πιθανόν να είχαν πάει και φροντιστήριο. Βέβαια για κάποιον που δεν είχε τελειώσει οικονομικά μόνο τη λογιστική να βάλεις είχε τεράστιο κενό να καλύψει.Τα θέματα πάντως για δε δεν τα λες.Απο τις 60 θέσεις το πολύ να βρεθούν 15 άτομα που δεν είχαν πρότερες γνώσεις λογιστικής και μικρό μάκρο οικονομίας.

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Πέμ Φεβ 20, 2020 8:06 pm

Κ εγώ, αυθαίρετα, κάπου εκεί το εκτμω το ποσοστό των επιτυχόντων. 30 με 45 μάξιμουμ.
Θεωρώ ότι η λογιστική θα κάνει τη διαφορά. Αοθ κ άλγεβρα, ακόμα κ άτομα που δεν έγραψαν πολύ καλά, πιστεύω θα πιάσουν βάση.
Αλήθεια, υπάρχει κάποιος που να πήγε φροντιστήριο, να μας πει αν άξιζε τον κόπο? Αν του προσέφερε κάτι παραπάνω ή αν τελικά θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα διαβάζοντας την ύλη που δόθηκε μόνος του?

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Παρ Φεβ 21, 2020 8:42 am

Πάντως, στον διαγωνισμό του 2007 για τις ΔΕ θέσεις το ποσοστό που έπιασε βάση ήταν 19%, ενώ στην 1Γ/2017 ήταν λιγότερο από 10%. Βέβαια στην 1Γ/2017 με πολύ πιο δύσκολα θέματα!
Επίσης, αν εκτιμάμε ότι ο τελευταίος διοριστέος θα έχει πάνω από 90 στα γραπτά μέσο όρο (στη γενική κατηγορία), μάλλον δεν έχει πολύ νόημα να ασχολούμαστε με το αν θα πάρει κάποιος 60 σε μάθημα γιατί με 60 δε βγάζει εύκολα μέσο όρο 90.

Το ποσοστό επιτυχόντων θα το καταλάβουμε από τα αποτελέσματα (πχ προσωρινά), θα υπάρχουν μόνο όσοι έπιασαν βάση από τους 2500.

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Παρ Φεβ 21, 2020 10:17 am

hrms33 έγραψε:Πάντως, στον διαγωνισμό του 2007 για τις ΔΕ θέσεις το ποσοστό που έπιασε βάση ήταν 19%, ενώ στην 1Γ/2017 ήταν λιγότερο από 10%. Βέβαια στην 1Γ/2017 με πολύ πιο δύσκολα θέματα!
Επίσης, αν εκτιμάμε ότι ο τελευταίος διοριστέος θα έχει πάνω από 90 στα γραπτά μέσο όρο (στη γενική κατηγορία), μάλλον δεν έχει πολύ νόημα να ασχολούμαστε με το αν θα πάρει κάποιος 60 σε μάθημα γιατί με 60 δε βγάζει εύκολα μέσο όρο 90.

Το ποσοστό επιτυχόντων θα το καταλάβουμε από τα αποτελέσματα (πχ προσωρινά), θα υπάρχουν μόνο όσοι έπιασαν βάση από τους 2500.


Ναι, έχεις δίκιο. Ίσως να μην έχει νόημα ούτε καν και το πόσοι θα είναι επιτυχόντες τελικά (αν κ όσο λιγότεροι, τόσο βελτιώνεται η αναλογία προσληπτεων-επιτυχοντων)
Σημασία στο τέλος θα έχει πόσο καλά έγραψαν οι κορυφαίοι και πόσοι είναι αυτοι. Η κάλυψη των τελευταίων θέσεων θα κριθεί σε δεκαδικά...

ntinak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Φεβ 18, 2009 4:41 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ntinak » Παρ Φεβ 21, 2020 10:53 am

Mακάρι να βγουν κατευθείαν τα προσωρινά για να μην κάνουμε εικασίες! Συμφωνώ ότι σημασία έχει που θα βρίσκονται οι πρώτοι και όχι ποιο θα είναι το ποσοστό τον επιτυχόντων. Το αν η βάση, από τα γραπτά, θα είναι κοντά στο 90 δεν είναι απίθανο, αλλά είναι εικασία. Μπορεί να είναι λίγο πάνω ή λίγο κάτω, θα δείξει. Όλοι μας έχουμε άγχος και από ότι καταλαβαίνω οι περισσότεροι που είμαστε εδώ στο forum έχουμε γράψει καλά αλλά πρέπει να περιμένουμε! Ελπίζω όχι για πολύ ακόμη!

ntinak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Φεβ 18, 2009 4:41 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ntinak » Παρ Φεβ 21, 2020 10:57 am

Έχω ακούσει και εγώ από υπάλληλο της τράπεζας, διορισμένο πολλά χρόνια πριν, ότι είχαν πάρει περισσότερα άτομα από αυτά που είχαν ζητήσει στην προκήρυξη, λόγω υπηρεσιακών αναγκών.

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Παρ Φεβ 21, 2020 10:40 pm

ntinak έγραψε:Mακάρι να βγουν κατευθείαν τα προσωρινά για να μην κάνουμε εικασίες! Συμφωνώ ότι σημασία έχει που θα βρίσκονται οι πρώτοι και όχι ποιο θα είναι το ποσοστό τον επιτυχόντων. Το αν η βάση, από τα γραπτά, θα είναι κοντά στο 90 δεν είναι απίθανο, αλλά είναι εικασία. Μπορεί να είναι λίγο πάνω ή λίγο κάτω, θα δείξει. Όλοι μας έχουμε άγχος και από ότι καταλαβαίνω οι περισσότεροι που είμαστε εδώ στο forum έχουμε γράψει καλά αλλά πρέπει να περιμένουμε! Ελπίζω όχι για πολύ ακόμη!


Αν βγουν κατευθείαν προσωρινά, σημαίνει ότι μάλλον θα αργήσουμε αρκετά, γιατί στο ΑΣΕΠ κάνουν συνήθως αρκετούς μήνες για προσωρινά. Προσωπικά, προτιμώ να ξέρω βαθμό γραπτής εξέτασης, είναι ένα στοιχείο μαζί με το βαθμό απολυτηρίου. Γιατί και το πόσο έχουμε γράψει εκτίμηση είναι. Δεν ξέρουμε ακριβώς. Επίσης, σημαντικό στο όλο θέμα είναι και το θέμα των προσαυξήσεων ή μάλλον της εμπειρίας, μιας και λίγο - πολύ ένα σχετικά καλό απολυτήριο όλοι το έχουμε θεωρώ...

Θα ξαναρωτήσω : μήπως έχει ρωτήσει κανείς ή έχει ακούσει (από κάνα φροντιστήριο π.χ.) πότε παίζει να βγάλουν βαθμολογίες;

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Σάβ Φεβ 22, 2020 11:12 am

Θα ήθελα να πιστεύω ότι ακόμα και τα προσωρινά δεν θα αργήσουν πολύ όπως σε άλλους διαγωνισμούς ( πχ να μη φτάσουμε στο τετράμηνο). Κ αυτό το λέω γιατί πρόκειται για έναν μόνο κωδικό θέσης, χωρίς προτιμήσεις θέσεων από τους υποψηφίους που περιπλέκουν την κατασταση. Στην ουσία αν βγουν οι βαθμολογίες, έχουν να προστεθούν απλώς οι προσαυξήσεις και να γίνει μια φθίνουσα σειρά. Ακόμα,τα στοιχεία για 60 θέσεις απαιτούν λιγότερο χρόνο για να ελεγχθούν απ' ότι για 400 ή 500 θέσεις.

Όσον αφορά στην προϋπηρεσία, θεωρώ ότι αν ήθελαν κάποια ειδική προϋπηρεσία θα αναφερόταν ρητά. Το πιθανότερο είναι ότι η "συναφής" περιλαμβάνει και αντικείμενα υπαλλήλων γραφείου και θα κριθεί πχ από τους κωδικούς ΙΚΑ (πχ κώδ 419). Το "συναφής" διαχωρίζει μάλλον ότι δεν θα γίνουν αποδεκτές προυπηρεσιες πχ καθηγητών σε φροντιστήρια, φυσικών, βιολόγων, πολιτικών μηχανικών, εργατών, ή ότι άλλο, αφού είδαμε την ημέρα των εξετάσεων οτι συμμετείχαν άτομα από πολλές κ διάφορες ειδικότητες, όπως και είχαν δικαίωμα να το κάνουν καθότι ΔΕ.

Προσωπικά δεν έχω κάνει καμία εκτίμηση της βαθμολογίας μου, πλην των γλωσσικών δεξιοτήτων όπου υπολόγισα ακριβώς, γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να θυμάμαι τις απαντήσεις μου σε συνολικά 280 θέματα. Το πιθανότερο θα ήταν πως θα τα ελυνα εξαρχής, μη κάνοντας τα λάθη που έκανα και θα είχα μάλλον ψευδή εικόνα...θα εκπλαγω μια κ έξω με τις βαθμολογίες :D


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες