ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Mariadra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 14, 2017 2:32 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Mariadra » Τετ Φεβ 05, 2020 8:09 pm

Καλησπέρα, και εγώ με πάρα πολύ διάβασμα ο μέσος όρος μου με τις προσαυξήσεις είναι κάπου στο 87,5% και με τα σχόλια που βλέπω περί βαθμολογιών απογοητεύομαι είναι η αλήθεια..

Βέβαια, η βάση στο διαγωνισμό του 2007 είχε κυμανθεί περίπου στο 85%.. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι αντιπροσωπευτικό μέτρο σύγκρισης αλλά είναι τα μόνα στατιστικά που υπάρχουν από αντίστοιχο διαγωνισμό αν και με διαφορετική ύλη..

ste85 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Εαν έχω βγάλει μέσο όρο περίπου 80% ( στα 4 μαθηματα) συν την προσαυξηση 7 μονάδες, δλδ συνολο 87 μονάδες, πιστευετε υπάρχει περίπτωση να είμαι στο πίνακα διοριστέων ή πολύ δύσκολο...
Εχοντας ακουσει απο αλλους που γραψαν απο 90% και πανω με εχει πιάσει ένα αγχος, διότι και για το 80% εχω ξεσκιστεί στο διάβασμα συν ότι έκανα και φροντιστήριο.
Θα ηθελα να ακουσα τις γνώμες σας.

ste85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 05, 2020 10:41 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ste85 » Τετ Φεβ 05, 2020 9:59 pm

Mariadra έγραψε:Καλησπέρα, και εγώ με πάρα πολύ διάβασμα ο μέσος όρος μου με τις προσαυξήσεις είναι κάπου στο 87,5% και με τα σχόλια που βλέπω περί βαθμολογιών απογοητεύομαι είναι η αλήθεια..

Βέβαια, η βάση στο διαγωνισμό του 2007 είχε κυμανθεί περίπου στο 85%.. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι αντιπροσωπευτικό μέτρο σύγκρισης αλλά είναι τα μόνα στατιστικά που υπάρχουν από αντίστοιχο διαγωνισμό αν και με διαφορετική ύλη..

ste85 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Εαν έχω βγάλει μέσο όρο περίπου 80% ( στα 4 μαθηματα) συν την προσαυξηση 7 μονάδες, δλδ συνολο 87 μονάδες, πιστευετε υπάρχει περίπτωση να είμαι στο πίνακα διοριστέων ή πολύ δύσκολο...
Εχοντας ακουσει απο αλλους που γραψαν απο 90% και πανω με εχει πιάσει ένα αγχος, διότι και για το 80% εχω ξεσκιστεί στο διάβασμα συν ότι έκανα και φροντιστήριο.
Θα ηθελα να ακουσα τις γνώμες σας.


Εαν λάβουμε υπόψιν ότι τα θέματα έχουν δυσκολέψει, λογικά θα πρέπει και ή βάση να πέσει. Υπομονή και καλά αποτελέσματα!

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anto » Πέμ Φεβ 06, 2020 9:22 am

Καλημέρα οι βάσεις να πέσουν λίγο δύσκολο, ωστόσο σκεφτόμαστε θετικά .Λίγη υπομονή ακόμα και σε κάνα δίμηνο θα ξέρουμε.

Vourvaxis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Φεβ 05, 2020 3:21 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Vourvaxis » Πέμ Φεβ 06, 2020 9:40 am

Καλημέρα.
Η βάση στο διαγωνισμό του 2007 ήταν περίπου στο 87 για τις γενικές θέσεις. Σε αυτόν το διαγωνισμό θεωρώ ότι η βάση θα ανέβει πάνω από τα 90 μόρια (πιθανόν να φτάσει και μέχρι 95) για τρεις λόγους: Οι υποψήφιοι ήταν περισσότεροι (2.500 έναντι 1.600), οι γενικές θέσεις λιγότερες (36 έναντι 49) και δεν υπήρχε αρνητική βαθμολόγηση. Επίσης, είναι δεδομένο ότι το επίπεδο είναι υψηλό. Στον διαγωνισμό ΔΕ του 2007 όλοι οι διοριστέοι ήταν πτυχιούχοι ή φοιτητές.
Στο θέμα της εμπειρίας, το θέμα της συνάφειας έχει τεθεί πολλές φορές και σε προηγούμενους διαγωνισμούς. Θα μπορούσε το ΑΣΕΠ να διευκρινίζει με ακρίβεια ποια εμπειρία θεωρείται συναφής, ώστε να μπορούν οι υποψήφιοι να υπολογίζουν τα μόριά τους χωρίς αμφιβολίες.
Τέλος, χωρίς να θέλω να δημιουργήσω ψεύτικες ελπίδες, η πρακτική της Τράπεζας Ελλάδος τα τελευταία χρόνια είναι να προσλαμβάνει περισσότερους υποψηφίους από τις προκηρυχθείσες θέσεις.

goku1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 2:25 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό goku1 » Πέμ Φεβ 06, 2020 11:43 am

ξέρει κανείς εάν παίζει ρόλο η βαθμολογία για το εάν θα επιλέξουμε πρώτοι με τι αντικείμενο θα ασχοληθούμε στην Τράπεζα ή το αντικείμενο θα είναι ίδιο για όλους τους διορισμένους? το ρωτάω αυτό γιατί είμαι σίγουρα στους επιτυχόντες, με βάση τις απαντήσεις που έχω δώσει και τις απαντήσεις που έχει δημοσιεύσει ο ΑΣΕΠ και θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται μετά την πρόσληψη και τον διορισμό μας.

konak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 29, 2019 5:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό konak » Πέμ Φεβ 06, 2020 7:02 pm

goku1 έγραψε:ξέρει κανείς εάν παίζει ρόλο η βαθμολογία για το εάν θα επιλέξουμε πρώτοι με τι αντικείμενο θα ασχοληθούμε στην Τράπεζα ή το αντικείμενο θα είναι ίδιο για όλους τους διορισμένους? το ρωτάω αυτό γιατί είμαι σίγουρα στους επιτυχόντες, με βάση τις απαντήσεις που έχω δώσει και τις απαντήσεις που έχει δημοσιεύσει ο ΑΣΕΠ και θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται μετά την πρόσληψη και τον διορισμό μας.


Δε γνωρίζω εάν υπάρχει δυνατότητα επιλογής , πιο πιθανό θεωρώ να τοποθετήσει η Τράπεζα τους διοριστέους ανάλογα με πτυχία/προσόντα ή επαγγελματική εμπειρία, μια πρώτη συνέντευξη ή και σε κάποια ιδιαίτερη περίπτωση με "διασυνδέσεις" που μπορεί να έχει κάποιος στο αντίστοιχο τμήμα.
Goku, εσύ που θεωρείς ότι κυμαίνεσαι βαθμολογικά/πόσα λάθη είχες ανά μάθημα(αν είχες :P ); Θα είχε ενδιαφέρον για τους υπόλοιπους που περιμένουμε αποτελέσματα να ακούσουμε πως έχει γράψει κάποιος που τα έχει πάει τόσο καλά...

kafouros
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 27, 2020 4:47 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό kafouros » Πέμ Φεβ 06, 2020 7:31 pm

Δηλαδή goku πόσο έχεις γράψει 100% σε όλα και λες σίγουρα έχεις μπει?

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Πέμ Φεβ 06, 2020 9:35 pm

Vourvaxis έγραψε:Καλημέρα.
Η βάση στο διαγωνισμό του 2007 ήταν περίπου στο 87 για τις γενικές θέσεις. Σε αυτόν το διαγωνισμό θεωρώ ότι η βάση θα ανέβει πάνω από τα 90 μόρια (πιθανόν να φτάσει και μέχρι 95) για τρεις λόγους: Οι υποψήφιοι ήταν περισσότεροι (2.500 έναντι 1.600), οι γενικές θέσεις λιγότερες (36 έναντι 49) και δεν υπήρχε αρνητική βαθμολόγηση. Επίσης, είναι δεδομένο ότι το επίπεδο είναι υψηλό. Στον διαγωνισμό ΔΕ του 2007 όλοι οι διοριστέοι ήταν πτυχιούχοι ή φοιτητές.
Στο θέμα της εμπειρίας, το θέμα της συνάφειας έχει τεθεί πολλές φορές και σε προηγούμενους διαγωνισμούς. Θα μπορούσε το ΑΣΕΠ να διευκρινίζει με ακρίβεια ποια εμπειρία θεωρείται συναφής, ώστε να μπορούν οι υποψήφιοι να υπολογίζουν τα μόριά τους χωρίς αμφιβολίες.
Τέλος, χωρίς να θέλω να δημιουργήσω ψεύτικες ελπίδες, η πρακτική της Τράπεζας Ελλάδος τα τελευταία χρόνια είναι να προσλαμβάνει περισσότερους υποψηφίους από τις προκηρυχθείσες θέσεις.


Συμφωνώ απόλυτα με την προσέγγισή σου, αν και θέλω να ελπίζω ότι το 95 με προσαυξήσεις θα αρκεί. Ας κρατήσουμε ότι το 2007 η μοριοδοτούμενη εμπειρία οριζόταν πολύ πιο στενά στην Προκήρυξη, άρα λίγοι την πήραν, άρα και μόνο αυτό ωθεί τις βάσεις προς τα πάνω. Επίσης, ας κρατήσουμε ότι το 2007 ο 36ος έγραψε 83,75 και πήρε 4,45 από το απολυτήριο (σύνολο 88,2). Τα θέματα ήταν σαφώς πιο εύκολα αλλά και πιο λίγα με αρνητική βαθμολογία, άρα κάθε λάθος στοίχιζε βαθμολογικά πάρα πολύ. Βέβαια σε Άλγεβρα, Στατιστική, Λογιστική ήταν πάρα πολύ εύκολα. Αν όμως το επίπεδο δεν έχει αλλάξει, τότε ίσως δεν πρέπει να περιμένουμε πολύ πάνω από 90 σε γραπτό βαθμό ως βάση χοντρικά. Γνωρίζουμε σίγουρα ότι οι ΔΕ διοριστέοι του 2007 ήταν πτυχιούχοι ή φοιτητές; Αν ναι, αυτό είναι καλό γιατί σημαίνει ότι δεν κατέβηκαν και τότε επιπέδου ΔΕ.

Αλήθεια, θεωρείτε πιθανό να περισσέψουν θέσεις από ειδικές; Αυτό θα έριχνε λίγο τις βάσεις και θα αύξανε τις πιθανότητες κάθε επιτυχόντα στο διαγωνισμό.

Για το αν θα πάρει περισσότερους, ας κρατάμε μικρό καλάθι. Μπορεί να μη θέλει πιο πολλούς από 60 ΔΕ, δεν το γνωρίζουμε. Εκτός αν ξέρεις κάτι παραπάνω κ το λες...

ntinak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Φεβ 18, 2009 4:41 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ntinak » Τρί Φεβ 11, 2020 3:48 pm

Καλησπέρα!
Στο διαγωνισμό του 2007 τα προσωρινά αποτελέσματα είχαν βγει 20 μέρες μετά το διαγωνισμό! Λέτε να έχουμε σύντομα έστω τις βαθμολογίες?
Προσωπικά δεν θεωρώ απίθανο να περισσέψουν θέσεις από τις ειδικές κατηγορίες.

Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Τρί Φεβ 11, 2020 8:56 pm

ntinak έγραψε:Καλησπέρα!
Στο διαγωνισμό του 2007 τα προσωρινά αποτελέσματα είχαν βγει 20 μέρες μετά το διαγωνισμό! Λέτε να έχουμε σύντομα έστω τις βαθμολογίες?
Προσωπικά δεν θεωρώ απίθανο να περισσέψουν θέσεις από τις ειδικές κατηγορίες.


Στα προσωρινά αποτελέσματα θα εχουν ελέγξει τα δικαιολογητικά και θα έχουν συμπεριλάβει και την εμπειρία;

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Τετ Φεβ 12, 2020 7:54 am

Tokalon έγραψε:
ntinak έγραψε:Καλησπέρα!
Στο διαγωνισμό του 2007 τα προσωρινά αποτελέσματα είχαν βγει 20 μέρες μετά το διαγωνισμό! Λέτε να έχουμε σύντομα έστω τις βαθμολογίες?
Προσωπικά δεν θεωρώ απίθανο να περισσέψουν θέσεις από τις ειδικές κατηγορίες.


Στα προσωρινά αποτελέσματα θα εχουν ελέγξει τα δικαιολογητικά και θα έχουν συμπεριλάβει και την εμπειρία;


Στα προσωρινα ναι θα τα έχουν ελέγξει. Αλλά πρώτα θα βγει η βαθμολογία της εξετασης (υποθέτω οπως απο αλλους διαγωνισμούς) και μετα τα προσωρινά. Πάντως, τα τελευταία χρόνια το ΑΣΕΠ δε βγάζει σύντομα αποτελέσματα. Το 2007 για καποιο λογο τα είχε βγάλει πολυ τσακ μπαμ... Μακάρι να τα βγάλουν σύντομα. Εχει κανεις καμια πληροφόρηση;

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Τετ Φεβ 12, 2020 8:05 am

Tokalon έγραψε:
ntinak έγραψε:Καλησπέρα!
Στο διαγωνισμό του 2007 τα προσωρινά αποτελέσματα είχαν βγει 20 μέρες μετά το διαγωνισμό! Λέτε να έχουμε σύντομα έστω τις βαθμολογίες?
Προσωπικά δεν θεωρώ απίθανο να περισσέψουν θέσεις από τις ειδικές κατηγορίες.


Στα προσωρινά αποτελέσματα θα εχουν ελέγξει τα δικαιολογητικά και θα έχουν συμπεριλάβει και την εμπειρία;


Χωρίς να ειμαι σίγουρη, νομίζω θα καταστεί ο πίνακας με βάση τα όσα έχουμε δηλώσει εμείς κ χωρίς να ελεγχθούν. Νομίζω ότι για τα οριστικά θα αρχίσουν να ανοίγουν φακέλους κ να ελέγχουν ξεκινώντας από τον πρώτο κ φτάνοντας μέχρι εκεί π χρειάζεται για να συμπληρώσουν τον αριθμό των διοριστεων. Το λέω γτ σε προηγούμενο διαγωνισμό μου είχαν είχαν δώσει μονάδες για το πτυχίο των γερμανικών μ, το οποίο μετά κατάλαβα ότι είναι β1 επιπεδου. Δεν ήμουν στους επιτυχόντες κ ποτέ δεν χρειάστηκε τλκ να το ελέγξουν και να μου αλλάξουν τα μόρια.

icon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Φεβ 12, 2020 9:58 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό icon » Τετ Φεβ 12, 2020 1:33 pm

ioannachr έγραψε:
Tokalon έγραψε:
ntinak έγραψε:Καλησπέρα!
Στο διαγωνισμό του 2007 τα προσωρινά αποτελέσματα είχαν βγει 20 μέρες μετά το διαγωνισμό! Λέτε να έχουμε σύντομα έστω τις βαθμολογίες?
Προσωπικά δεν θεωρώ απίθανο να περισσέψουν θέσεις από τις ειδικές κατηγορίες.


Στα προσωρινά αποτελέσματα θα εχουν ελέγξει τα δικαιολογητικά και θα έχουν συμπεριλάβει και την εμπειρία;


Χωρίς να ειμαι σίγουρη, νομίζω θα καταστεί ο πίνακας με βάση τα όσα έχουμε δηλώσει εμείς κ χωρίς να ελεγχθούν. Νομίζω ότι για τα οριστικά θα αρχίσουν να ανοίγουν φακέλους κ να ελέγχουν ξεκινώντας από τον πρώτο κ φτάνοντας μέχρι εκεί π χρειάζεται για να συμπληρώσουν τον αριθμό των διοριστεων. Το λέω γτ σε προηγούμενο διαγωνισμό μου είχαν είχαν δώσει μονάδες για το πτυχίο των γερμανικών μ, το οποίο μετά κατάλαβα ότι είναι β1 επιπεδου. Δεν ήμουν στους επιτυχόντες κ ποτέ δεν χρειάστηκε τλκ να το ελέγξουν και να μου αλλάξουν τα μόρια.


Πιστεύω ότι απο τον προσωρινό πίνακα επιτυχόντων ελέγχουν τα δικαιολογητικά και εμπειρία τόσων ατόμων όσες είναι οι θέσεις της προκήρυξης συν περίπου 40% για περίπτωση που υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τους 60.Για τους υπολοίπους αναγράφεται στον προσωρινό πίνακα επιτυχόντων ό,τι δηλωσαν στην ηλεκτρονική υπευθυνη δήλωση χωρίς να ελεγχθουν τα δικαιολογητικά και η εμπειρία .Έτσι βγαίνει η προσωρινή λίστα διοριστέων.Π.χ στους 60 προσωρινά διοριστέους ελέγχονται και τα δικαιολογητικά 24 επιπλέον(40%).Μετά απο αυτό γίνονται οι ενστάσεις που συνήθως αλλά όχι πάντα γίνονται απο κάποιους ανάμεσα σε αυτους τους 84(οι άλλοι έχουν μικρές πιθανότητες πρόσληψης) .Για όσους υποβάλλουν ένσταση επανεξετάζεται ολόκληρος ο φάκελος και η εμπειρία ή αν δεν ήταν ανάμεσα στους 84 εξετάζονται τα δικαιολογητικά για πρώτη φορά.Τα νέα στοιχεία μπορεί να είναι υπέρ τους αλλά και κατά τους στην επανεξέταση.Εμπειρία που έδινε π.χ 2 μόρια μπορεί στη νεα εξέταση να δώσει 1 ή και 3 μόρια ακόμη και αν έχουν ήδη εξετασθεί τα δικαιολογητικά,Αν πάλι δεν έχουν εξετασθεί δηλαδή είναι σε θέση κατάταξης 88 ας πούμε τότε αποφασίζει η επιτροπή αν θα γίνουν αλλαγές.(μόνο για αυτούς που υποβάλλουν ένσταση)Αφου εξετασθούν όλες οι Ενστάσεις βγαίνει ο οριστικός πίνακας επιτυχόντων και σύμφωνα με τον αριθμό θεσεων ο οριστικός πίνακας διοριστέων,ο οποίος μπορεί και να είναι κατάτι διαφορετικός απο τον προσωρινό αντίστοιχο διότι μετά τις ενστάσεις μπορεί κάποιοι να ανέβουν ή να να κατέβουν στην σειρά κατάταξης ή να συμπεριληφθούν στους πίνακες ενω αρχικά ήταν απορριπτέοι.

panikos21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Απρ 01, 2019 4:15 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό panikos21 » Τρί Φεβ 18, 2020 6:41 pm

Υπάρχει κάποια πληροφορία για τον χρόνο ανακοίνωσης των βαθμολογιών στα τέσσερα μαθήματα;

Alexandrakis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2020 12:39 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Alexandrakis » Τετ Φεβ 19, 2020 5:55 pm

Καλησπέρα παιδιά. Εγώ βάζω για τις 9 θέσεις πολυτέκνων. Είναι κανείς από δω μέσα που βάζει κι αυτός με τους πολύτεκνους; Και μήπως ξέρει κανείς πόσοι δηλώσαν με αυτή την κατηγορία;


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες