ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
dimitriss86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2020 4:29 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό dimitriss86 » Πέμ Ιαν 30, 2020 11:37 am

Καλημέρα παιδιά! Εγώ είχα διαβάσει μόνο 15 μέρες και δεν έτρεφα ελπίδες ότι θα μπορούσα να γράψω ιδιαίτερα καλά. Ωστόσο είχα φτάσει σε ένα σημείο να μου φαίνονται σχετικά βατά τα θέματα του παλαιότερου διαγωνισμού. Αυτά που μπήκαν τώρα, απ΄ όσο μπορώ να καταλάβω, ήταν πολύ πιο δύσκολα. Αλλά οκ δεν είναι και κακό αυτό. Θα πάρουν τις θέσεις άτομα που είχαν διαβάσει πάρα πολύ καλά. Και πιθανότατα τα ίδια άτομα θα έπαιρναν τις θέσεις, ακόμα και αν τα θέματα ήταν ευκολότερα.
Το κακό για μένα ήταν ο αριθμός των θεμάτων. οι 80 ερωτήσεις στα μαθηματικά ήταν αδιανόητα υψηλός αριθμός. Πάλι καλά που έγιναν τα λάθη και μας έδωσαν 45 λεπτά επιπλέον. Πολλές ήταν οι ερωτήσεις και στη Λογιστική. Και δεν είχε και καμία λογική σε σχέση με τα άλλα δύο μαθήματα. Πως βαζεις 80 σε Μαθηματικά-Λογιστική και 60 σε Οικονομική Θεωρία - Λεκτικές Δεξιότητες ? Το αντίστροφο θα ήταν πολύ πιο λογικό.
Εντωμεταξύ εγώ είχα πρόσβαση σε κάποιες σημειώσεις από φροντιστήριο, αλλά ουσιαστικά εκμεταλλεύτηκα μόνο τις σημειώσεις για τις Λεκτικές Δεξιότητες (μιας και δεν υπήρχε κάποιο σχετικό βιβλίο). Και τελικά τζάμπα διέθεσα χρόνο για να διαβάσω για το συγκεκριμένο μάθημα, αφού νομίζω το ίδιο καλά θα έγραφα σε αυτό ακόμα και αν δεν είχα διαβάσει λεπτό.

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Πέμ Ιαν 30, 2020 12:04 pm

Δε νομίζω ότι υπήρχαν θέματα εκτός ύλης. Το βιβλίο περιείχε θεωρία σχετική με αποσβέσεις, τελικά αποθέματα, κόστος πωληθεντων κλπ
Εντός ύλης δε σημαίνει ότι αυτό που μας ρωτάνε αναγράφεται έτσι ακριβώς στο βιβλίο, αλλά με τη θεωρία του βιβλίου μπορουμε να οδηγηθούμε στη λύση.

Η μόνη ερώτηση που μπορώ να θεωρήσω "εκτός ύλης" είναι αυτή στην αοθ με την αρνητική τιμή. ΠΕ οικονομικό εδώ, δεν είχα ξαναδεί τέτοιο σχήμα! ΑΛΛΑ, και δια της ατοπου, σκέφτηκα ως εξής:
-Κανονικο, κατώτερο (ή και πολυτελές) αγαθό δεν μπορεί να έχει αρνητική τιμή (τα βιβλία αναφέρουν ότι αυτές οι συναρτήσεις ισχύουν για Ρ και Q θετικό)
-Το ελεύθερο αγαθό (αναφέρει κ το βιβλίο) δεν αποτελει αντικείμενο της οικονομικής ( πχ ο αέρας που αναπνέουμε έχει καμπύλη προσφοράς? Δεν το παράγει κάνεις..)
-Απο την άλλη, από άλλο μέρος της θεωρίας, ξέρουμε ότι σε ορισμένα αγαθά το κράτος παρεμβαίνει θέτοντας κατώτερες τιμές (πιο ψηλές από αυτήν της ισορροπίας) ώστε να στηρίξει κάποια αγαθά...άρα ένα αγαθό με πολύ χαμηλή ή αρνητική τιμή, θα μπορούσε να είναι δημόσιο, γιατί αλλιως δεν θα μπορούσε να ισορροπήσει.
Μπορεί το σκεπτικό μου να είναι μην είναι σωστό... Μπορεί να έχω απαντήσει λάθος! Δεν ξέρω! Έπρεπε να βρω ένα σκεπτικό βάσει της θεωρίας.

Ξαναλέω πως τα θέματα δεν ήταν ΔΕ!
Αλλά άπαξ κ η λύση του πατάει στη θεωρία του βιβλίου, δεν μπορεί να θεωρηθεί εκτός ύλης δυστυχώς. Τα θέματα ήταν πραγματικά δύσκολα για άτομα που δεν γνωρίζουν το αντικείμενο.

Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Πέμ Ιαν 30, 2020 1:31 pm

Sirap48 έγραψε:Συγγνώμη αλλά δεν αντιλήφθηκε κανείς σας τα εκτός βιβλίων θέματα σε ΑΟΘ και Λογιστική???

Αρνητικές τιμές και περίεργες συναρτήσεις στις εκφωνήσεις μεν, αποσβέσεις με το κιλό και ωφέλιμη ζωή δε...
Έννοιες και μεθοδολογίες που δεν αναφέρονται καν στην


Έτσι είναι. Ειδικά στη Λογιστική το παραξηλώσανε. Θα μπορούσανε να βάλουν κάλλιστα δύσκολα θέματα αλλά εντός ύλης.
Οι απαντήσεις έγραψε ο ΑΣΕΠ θα βγουν εντός της εβδομάδας (αύριο ίσως;).

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anto » Πέμ Ιαν 30, 2020 1:45 pm

Προσωπικά δεν είχα χρόνο να διαβάσω το βιβλίο της λογιστικής , οπότε δεν θα καταλάβαινα αν ήταν κάτι εκτός ύλης. Επειδή στο παρελθόν είχα διαβάσει για το CFA ,μίκρο μάκρο αποσβέσεις τα είχα διαβάσει τότε.Από προϋπηρεσία λογικά θ μου δώσουν την μέγιστη διότι είχα 8 χρόνια σε τράπεζα .Οπότε εκεί μαζεύω μόρια. Τέλος τα άτομα που έδωσαν ήταν αρκετά οπότε σίγουρα θα βρεθούν 50 άτομα που τα πήγαν αρκετά καλά , εκτός και να όλοι πήγαμε τουρίστες όπως εγώ.

Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Πέμ Ιαν 30, 2020 4:55 pm

Ανέβηκαν τα θέματα και οι απαντήσεις στη σελίδα του ΑΣΕΠ.

marykit
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 12:38 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό marykit » Πέμ Ιαν 30, 2020 5:13 pm

Βγήκαν και τα θέματα!! Παρατηρώ αρχικά ότι όντως ο χρόνος για λογιστική, άλγεβρα ήταν πολύ περιορισμένος... Μετράω ελάχιστη βαθμολογία μου σε λογιστική 58/80 μέχρι και 70/80 ή παραπάνω, δε θυμάμαι ακριβώς και επίσης περίπου 8 ερωτήσεις τις έβαλα τυχαία, δεν πρόλαβα να λύσω.

Christie88
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιαν 27, 2020 9:51 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Christie88 » Πέμ Ιαν 30, 2020 7:03 pm

Εγώ έχω 93.67 με τις προσαυξήσεις. Τα υπολόγισα εφόσον βγήκαν τα θέματα και οι ορθές απαντήσεις. Ωστόσο ανησυχώ πολύ ότι με αυτό το σκορ δε θα καταφέρω να μπω. Έχω την αίσθηση ότι το επίπεδο των συμμετεχόντων ήταν υψηλό και φοβάμαι ότι θα μείνουν έξω άνθρωποι με ανταγωνιστικά σκορ.

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Πέμ Ιαν 30, 2020 7:27 pm

marykit έγραψε:Βγήκαν και τα θέματα!! Παρατηρώ αρχικά ότι όντως ο χρόνος για λογιστική, άλγεβρα ήταν πολύ περιορισμένος... Μετράω ελάχιστη βαθμολογία μου σε λογιστική 58/80 μέχρι και 70/80 ή παραπάνω, δε θυμάμαι ακριβώς και επίσης περίπου 8 ερωτήσεις τις έβαλα τυχαία, δεν πρόλαβα να λύσω.


Προσωπικά, μέτρησα σίγουρα 5 λάθη στην Άλγεβρα, σίγουρα 2 στην Οικονομική Θεωρία, σίγουρα 1 στις Λεκτικές, ενώ στη Λογιστική γίνεται ο κακός χαμός. Την πάτησα σίγουρα και σε κάποια που αν δεν είχα την πίεση του χρόνου θα τα είχα λύσει σωστά. Δυστυχώς, ήμουν άσχετος με τη Λογιστική οπότε διάβασα απλά το βιβλίο. Υπολογίζω στη Λογιστική στην καλή περίπτωση 15 λάθη και στη χειρότερη γύρω στα 22-25. Στην καλύτερη των περιπτώσεων με υπολογίζω μέσο όρο 92,5% στα γραπτά (που το θεωρώ λίγο απίθανο να το έχω πιάσει) και στη χειρότερη γύρω στο 87,5% θεωρώντας ότι μου έχουν ξεφύγει κι άλλα που τώρα τα απάντησα σωστά. Με μία μέτρια προσέγγιση (ούτε αισιόδοξη ούτε απαισιόδοξη) υπολογίζω γύρω στο 90% γραπτά. Έχω πολύ καλό απολυτήριο και προϋπηρεσία την οποία όμως δεν μπορώ να θεωρώ δεδομένο ότι θα την πιάσουν.

Δικές σας προσεγγίσεις της βαθμολογίας σας; Άραγε αυτή η βάση με προσαυξήσεις να είναι πολύ πάνω του 95;

Σκέψεις κ εκτιμήσεις ευπρόσδεκτες στη συζήτησή μας! :)

marykit
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 12:38 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό marykit » Πέμ Ιαν 30, 2020 9:26 pm

στην άλγεβρα όμως δύσκολα πιάνω βάση... Ήταν αρκετά δύσκολα

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Πέμ Ιαν 30, 2020 10:16 pm

Christie88 έγραψε:Εγώ έχω 93.67 με τις προσαυξήσεις. Τα υπολόγισα εφόσον βγήκαν τα θέματα και οι ορθές απαντήσεις. Ωστόσο ανησυχώ πολύ ότι με αυτό το σκορ δε θα καταφέρω να μπω. Έχω την αίσθηση ότι το επίπεδο των συμμετεχόντων ήταν υψηλό και φοβάμαι ότι θα μείνουν έξω άνθρωποι με ανταγωνιστικά σκορ.


Κι εγώ αυτό φοβάμαι, Christie88! Ότι και 95κατι με προσαυξήσεις (χωρίς να πιάνω το μεγαλύτερο μέρος της προϋπηρεσίας μου) να έχω ότι μπορεί να μείνω έξω. Προσωπικά τα πήγα άσχημα στη Λογιστική. Συγκριτικά με τα άλλα πάντα.

Αν επιτρέπεται, εσύ με το 93,67 που υπολογίζεις, έχεις βάλει εμπειρία μέσα; Ή πιάνεις γραπτά συν απολυτήριο;

Λέτε η βάση να είναι 100; Δηλαδή full εμπειρία, πολύ καλό απολυτήριο και γραπτά άνω του 90; Από την άλλη, αυτό θα σημαίνει ότι όποιος δεν έχει εμπειρία δε θα μπορέσει να μπει. Λίγο κουφό για γραπτό διαγωνισμό..

Το άλλο που σκέφτομαι είναι όλοι όσοι ήταν πραγματικά καλοί, ήταν πολύ καλοί σε όλα και έχουν κ εμπειρία κ καλό απολυτήριο; Τόσο τρελός ο ανταγωνισμός; Εσείς τι λέτε;

Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Πέμ Ιαν 30, 2020 10:18 pm

Εγω είμαι με 4 λάθη γλωσσικες, 5 λαθη ΑΟΘ, 2 λαθη Αλγεβρα και Λογιστική ειμαι 9-11 λαθη.
Αρα ~92% αν θεωρήσουμε οτι δεν εχω κανει αλλου λαθος.
Άρα σύνολο με προσαυξήσεις στην καλύτερη πάω 96.5.

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Πέμ Ιαν 30, 2020 10:40 pm

Δυστυχώς έχασα θέματα, τα οποία χωρίς άγχος θα μπορούσα να απαντήσω. Είμαι κ εγώ γύρω στο 90 από τα γραπτά, αλλά δεν έχω προυπηρεσία. Νομίζω οι 2, 2,5 μονάδες που έχασα θα αποδειχτούν μοιραίες, βλέποντας το υψηλό επίπεδο που υπάρχει.

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anto » Παρ Ιαν 31, 2020 7:48 am

Καλημέρα , δεν έχει νόημα να καθόμαστε να γράφουμε τι κάναμε. Ότι γράψαμε γράψαμε ! Όσοι με τις προσαυξήσεις έχουν πάνω από 90 θέτουν σημαντική υποψηφιότητα για τους επιτυχόντες .Βέβαια κάποιος με 92,2 μπορεί να κόβεται και κάποιος με 93,3 μπορεί να περνάει. Ποτέ δεν θα ξέρεις που θα κάτσει η μπίλια .Και στις 2 περιπτώσεις και οι 2 ήταν άξιοι αλλά μόνο ο ένας θα πιεί νερό. Συγχαρητήρια σε όλους γιατί πάλεψαν τα θέματα ,αλλά η ζωή δεν τελειώνει εκεί . Καλά αποτελέσματα σε όλους.

Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Παρ Ιαν 31, 2020 9:21 am

hrms33 έγραψε:Λέτε η βάση να είναι 100; Δηλαδή full εμπειρία, πολύ καλό απολυτήριο και γραπτά άνω του 90; Από την άλλη, αυτό θα σημαίνει ότι όποιος δεν έχει εμπειρία δε θα μπορέσει να μπει. Λίγο κουφό για γραπτό διαγωνισμό..

Το άλλο που σκέφτομαι είναι όλοι όσοι ήταν πραγματικά καλοί, ήταν πολύ καλοί σε όλα και έχουν κ εμπειρία κ καλό απολυτήριο; Τόσο τρελός ο ανταγωνισμός; Εσείς τι λέτε;


Αν δεις σε προηγούμενο post από το zaraki έχει τα στατιστικά του διαγωνισμου της ΤτΕ 2007. Εκεί θα δεις ότι ακόμα και στους ΠΕ οι τελικοί βαθμοί δεν ήταν και τόσο υψηλοί. Βέβαια ο αντίλογος λέει ότι δεν ξέρουμε τη δυσκολία εκείνων των θεμάτων (των ΠΕ) για να συγκρίνουμε με τα δικά μας( διαφορετική ύλη το γνωρίζω αλλά ισως στέκει συγκριση δυσκολιας). Ίσως κάποιος που έχει ασχοληθεί να μας διαφωτίσει. Επίσης η συμμετοχη ηταν 1100 άτομα (στα ΠΕ πάντα) σε αντίθεση με εμας (2500) οπότε πολυ μικρότερος ανταγωνισμός.

*Δεν αναφερομαι στα ΔΕ του 2007 γιατί φαντάζομαι έδωσαν πραγματικά άτομα ΔΕ στην πλειονότητα οπότε δε μπορούμε να συγκρίνουμε με εμάς.

Geo89
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 31, 2020 5:23 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Geo89 » Παρ Ιαν 31, 2020 5:42 pm

Καλησπερα,

Μετά και από την επαλήθευση των απαντήσεων και εγώ βρίσκομαι σε επίπεδο γύρω από το 90 με τις προσαυξήσεις, καθώς δεν μπορώ να είμαι απολύτως σίγουρος για τις απαντήσεις που έδωσα την ημέρα των εξετάσεων...

Θεωρώ ότι η η βάση για τους διοριστέους δεν θα είναι πολύ πάνω από 90.. μπορεί και κάτω από αυτή.. αν δείτε και σε παλαιοτερους διαγωνισμούς ΤτΕ, εφοριακών κτλ η βάση ποτέ δεν έχει καταγράψει τόσο υψηλά ποσοστά.
Μου είναι αδιανόητο 36 άτομα να έχουν γράψει 100 η ακόμη και 93 σε 4 διαφορετικά πεδία.

Θα έλεγα να μην υπερβάλλουμε και να περιμένουμε τα τελικά αποτελέσματα.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες