ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
foufout0s
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 2:46 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό foufout0s » Δευ Ιαν 27, 2020 5:13 pm

Γκόκου συγχαρητήρια (: D)

Κατ'εμέ, στα μαθηματικά (και λιγότερο στην λογιστική) τα θέματα ήταν τέτοια που πετάξαν έξω το 90% όσων δεν είχαν κάνει φροντιστήριο ή αγοράσει θέματα! Εκεί που έδινα εγώ υπήρχαν αρκετοί/ες (στην τάξη μου το 1/4) που έδωσαν την κόλα στο όριο αποχώρησης και δεν ήρθαν να δώσουν ΑΟΘ μετά! Αλήθεια, πόσα εξεταστικά κέντρα υπήρχαν?

Καλά για τα λάθη στα θέματα δεν τα συζητάω καν. Έχουν την απαίτηση από όσους δώσουν να είναι προετοιμασμένοι λες και θα πηγαίναμε να δώσουμε για αστρονάυτες και αυτοί είναι εντελώς καφενεία να πούμε!!

Επίσης όσον αφορά τις προσαυξήσεις εγώ που έχω μάξιμουμ προϋπηρεσία και απολυτήριο 17, παίρνω μπόνους 9, 5 βαθμούς, όσο δίνουν 6 ερωτήσεις του ΑΟΘ! Αποκλείεται να κριθεί εκεί. Το κακό είναι ότι θα μπουν άτομα που είχαν τα χρήματα για να τα επενδύσουν στον διαγωνισμό, όχι ότι είναι κατ ανάγκη άδικο κάτι τέτοιο βεβαία.

Καλά αποτελέσματα σε όλους!

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anto » Δευ Ιαν 27, 2020 7:35 pm

Επίσης παιδιά πώς σας φάνηκε το μπαχαλο στην άλγεβρα?

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Τρί Ιαν 28, 2020 1:18 am

foufout0s έγραψε:Γκόκου συγχαρητήρια (: D)

Κατ'εμέ, στα μαθηματικά (και λιγότερο στην λογιστική) τα θέματα ήταν τέτοια που πετάξαν έξω το 90% όσων δεν είχαν κάνει φροντιστήριο ή αγοράσει θέματα! Εκεί που έδινα εγώ υπήρχαν αρκετοί/ες (στην τάξη μου το 1/4) που έδωσαν την κόλα στο όριο αποχώρησης και δεν ήρθαν να δώσουν ΑΟΘ μετά! Αλήθεια, πόσα εξεταστικά κέντρα υπήρχαν?

Καλά για τα λάθη στα θέματα δεν τα συζητάω καν. Έχουν την απαίτηση από όσους δώσουν να είναι προετοιμασμένοι λες και θα πηγαίναμε να δώσουμε για αστρονάυτες και αυτοί είναι εντελώς καφενεία να πούμε!!

Επίσης όσον αφορά τις προσαυξήσεις εγώ που έχω μάξιμουμ προϋπηρεσία και απολυτήριο 17, παίρνω μπόνους 9, 5 βαθμούς, όσο δίνουν 6 ερωτήσεις του ΑΟΘ! Αποκλείεται να κριθεί εκεί. Το κακό είναι ότι θα μπουν άτομα που είχαν τα χρήματα για να τα επενδύσουν στον διαγωνισμό, όχι ότι είναι κατ ανάγκη άδικο κάτι τέτοιο βεβαία.

Καλά αποτελέσματα σε όλους!


Κατ' αρχάς, με απολυτηριο 17 κ φουλ εμπειρία (εφόσον πιαστεί γιατι εχουμε ίσως κι αυτο το θεμα), έχεις +7,5 προσαύξηση, οχι 9,5. Κατά δευτερον, οι 6 ερωτησεις ΑΟΘ που ειναι 10%, ειναι στο συγκεκριμένο μαθημα κι οχι στο σύνολο, γιατι η προσαύξηση θα παει στον τελικό βαθμό που θα εχει βγει στα 100 κι απο τα 4 μαθήματα. Αρα οι 6 ερωτήσεις ΑΟΘ ειναι στην ουσια 2,5 στον τελικό βαθμό. Το οποιο 2,5 φυσικα πολυ ειναι, καθως θεωρω οτι κάποιοι θα μείνουν εκτός για μερικα δεκαδικα στον τελικο βαθμο τους. Γενικα, νομίζω οτι οποιος δεν έχει κυρίως την προϋπηρεσία, αλλα κ ένα σχετικά καλο απολυτηριο, ξεκινάει ηδη σε μειονεκτικοτερη θέση! Εξαρτάται βέβαια πώς εχει γράψει ο κοσμος γενικά...

@Anto,
Οπότε λες οτι θα είμαστε πανω απο 90% βαση στα γραπτά, ε; Δηλαδή να πλησιάσουμε ως βαση το 100 μαζι με προσαυξήσεις; Δυστυχώς, δεν το αποκλείω κ γω! Αν κ θα ηθελα να ελπίζω σε χαμηλότερη βάση...

Γενικα, έχετε εικόνα ποσο μπορει να έχετε παρει σε καθε μαθημα; Εγω νομίζω όχι απ τα τοσα ερωτήματα... Δε θυμαμαι. Ισως οταν ανακοινωθούν τα θεματα να θυμηθώ κάποια..

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anto » Τρί Ιαν 28, 2020 8:47 am

Καλημέρα λογικό είναι να έχουμε πάνω από 90% και ναι κάποιοι πιστεύω οι 5 πρώτοι μπορεί και πάνω απο 100. Τώρα εγώ 2 μέρες και 2 απογεύματα διάβασα γιατί δεν είχα χρόνο γιατί εργάζομαι και έχω και μικρό παιδί .Αλλά έχω γνώσεις γενικά και εμπειρία σε εξετάσεις ,οπότε για το χρόνο που είχα έκανα 1 αξιοπρεπή προσπάθεια .Καλά αποτελέσματα σε όλους.Δε νομίζω ότι έχω περάσει , αλλά αν έχει γίνει θα ήταν θάυμα ;-)

ntinak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Φεβ 18, 2009 4:41 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ntinak » Τρί Ιαν 28, 2020 10:53 am

Kαλά αποτελέσματα σε όλους.
Συμφωνώ ότι σημασία έχει όχι πώς έγραψε ο καθένας από εμάς αλλά που κυμαίνονται οι καλύτεροι. Υπομονή λοιπόν μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα!
Γνωρίζετε αν θα βγουν πρώτα οι βαθμοί της γραπτής εξέτασης ή κατευθείαν ο πίνακας κατάταξης (δηλαδή θα γίνει και ο έλεγχος των δικαιολογητικών όσων έχουν περάσει τη βάση) ?

zaraki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 28, 2020 5:56 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό zaraki » Τρί Ιαν 28, 2020 8:33 pm

Καλησπέρα σε όλους Παιδιά!

Έψαχνα να βρω ένα forum σχετικά με το διαγωνισμό έτσι για την συζήτηση μιας και μας ενδιεφερε ολους το θεμα και να μαι.

Καταρχήν να πω συγχαρητήρια στο goku. Χαίρομαι που ένας fun του Dragon ball θα είναι στους διοριστεους :)

Σχετικά με τα θέματα ήταν σχετικά απλά αλλά πολλά.. Όποιοι είχαν σχετικά ένα βασικό υπόβαθρο δεν θα είχαν πρόβλημα να λύσουν κάποιο θέμα μεμονωμένα αλλά το συνολο τους σε συνάρτηση του χρόνου επηρεαζε καθοριστικα τις βελτιστες δυνατες επιδοσεις του καθενος που θα επετρεπαν να κάνουν τη διαφορα. Δυστυχώς για μένα (και καλως για τους υπόλοιπους ανταγωνιστικούς υποψηφίους φυσικά :) ) ήμουν κι εγώ ανάμεσα στους αργούς που δεν κατάφεραν να πιάσουν το μέγιστο των δυνατοτήτων τους στο δεδομένο χρόνο. Δύσκολο συναίσθημα αυτό και μαλλον θα το συμμεριζονται πολλοί αν κρίνω από τα σχόλια.

Σχετικά με τις οποιες προγνώσεις έχει ενδιαφέρον να συνεκτιμηθούν τα εξής στοιχεία. Στον προηγούμενο διαγωνισμό ο αντίστοιχος 36ος στη κατάταξη είχε συνολικό σκορ 88.2. ( ο 1ος 97.58). Αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι σε αυτόν τον διαγωνισμό το επίπεδο τον συμμετεχόντων ήταν πολύ αξιόλογο βγαίνει το λογικό συμπέρασμα ότι η πόρτα του διορισμού θα ανοίξει για σκορ από 94 και πάνω. Εντελως απαγορευτικο για οσους ηταν απλα καλοι. Βέβαια τα θέματα στο παρόντα διαγωνισμό ήταν αισθητά πιο απαιτητικά από τον προηγούμενο αλλά πιστεύω ότι το επίπεδο των συμμετεχόντων τώρα υπεραντισταθμιζε αυτή τη διαφορά.

Πάντα έχει ενδιαφέρον να γίνονται προγνωσεις..

Μπραβο σε όσους άγγιξαν το άριστα καθε φορα σε αυτές τις 2,5 ώρες!!

Analyzer
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 27, 2020 6:23 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Analyzer » Τρί Ιαν 28, 2020 9:02 pm

Με βάση τα θέματα που τέθηκαν ήταν τουλάχιστον επιπέδου ΤΕ.

Μεγάλη παρωδία με τα θέματα Μαθηματικών, ανεπίτρεπτο να υπάρχουν τόσα πολλά λάθη. Χωρίς την παράταση ήταν δύσκολο να λυθούν τα θέματα σε 2.5 ώρες. Συν ότι ήταν και λίγο τσιμπημένα.
ΑΟΘ μέσες άκρες ήταν καλά. Στη Λογιστική αν δεν είχες κάνει από προπτυχιακό επίπεδο, σίγουρα θα μπερδευόσουν με αποθέματα και αποσβέσεις. Τέλος τα λεκτικά της πλάκας.

Γενικά όπως ήταν η δομή των θεμάτων ευνοούσε περισσότερο απόφοιτους/φοιτητές Οικονομικών Σχολών και από θετικές επιστήμες. Όσοι ήταν από θεωρητική κατεύθυνση χαιρέτησαν ήδη από τα μαθηματικά.

Πιστεύω ότι θα γίνει μάχη μεταξύ 0,80-0,85 με βάση τα γραπτά. Τα 0,95+ του προηγούμενου διαγωνισμού μόνο με προσαυξήσεις...

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Τετ Ιαν 29, 2020 12:15 am

Anto έγραψε:Καλημέρα λογικό είναι να έχουμε πάνω από 90% και ναι κάποιοι πιστεύω οι 5 πρώτοι μπορεί και πάνω απο 100. Τώρα εγώ 2 μέρες και 2 απογεύματα διάβασα γιατί δεν είχα χρόνο γιατί εργάζομαι και έχω και μικρό παιδί .Αλλά έχω γνώσεις γενικά και εμπειρία σε εξετάσεις ,οπότε για το χρόνο που είχα έκανα 1 αξιοπρεπή προσπάθεια .Καλά αποτελέσματα σε όλους.Δε νομίζω ότι έχω περάσει , αλλά αν έχει γίνει θα ήταν θάυμα ;-)


Μπράβο σου πάντως αν διάβασες τόσο λίγο και πήγες καλά. Μόνο να θυμηθείς την Άλγεβρα και να κατανοήσεις τη Λογιστική, αν δεν είσαι από σχετικό αντικείμενο με τη Λογιστική, θες κάποιο χρόνο!

Αναφορικά με το 90%, εννοούσα για γραπτό βαθμό και μόνο. Κι εγώ θεωρώ ότι ο τελικός βαθμός των διοριστέων θα είναι σίγουρα άνω του 90%, αλλά ήλπιζα οι διοριστέοι να είναι στη γραπτή τους βαθμολογία μεταξύ 85-87% και 90%. Δεν μπορώ να αποκλείσω, όμως, την περίπτωση ακόμα και να δούμε τελικό βαθμό μαζί με προσαυξήσεις άνω του 100 στον τελευταίο διοριστέο, δεδομένου ότι όπως είπες τα θέματα ήθελαν ταχύτητα και γνώση αλλά δεν ήταν άπιαστα.

Επίσης, τι ποσοστό πιστεύετε θα ήταν ΔΕ και μόνο; Δηλαδή πχ απόφοιτοι Τεχνικού/Επαγγελματικού Λυκείου και μόνο ή απόφοιτοι ΙΕΚ που είναι συνήθως και οι διοριστέοι σε άλλες Προκηρύξεις ΔΕ που εφαρμόζεται σύστημα μορίων και μόνο;

@zaraki,
Συμφωνώ ότι έχουν ενδιαφέρον οι προγνώσεις :) Απλά το 88,2 του 36ου στον προηγούμενο διαγωνισμό, είναι επί της ουσίας χωρίς μόρια προϋπηρεσίας γιατί εκεί μοριοδοτούσε πολύ συγκεκριμένη εμπειρία! Εδώ ενδιαφέρον θα έχει το αν αυτοί που θα γράψουν καλά θα έχουν και προϋπηρεσία, γιατί το +4 δίνει ένα σημαντικό boost, ειδικά στις υψηλές βαθμολογίες που θα κριθεί ο διορισμός...

Ίσως όταν ανακοινωθούν τα θέματα και οι λύσεις τους να μπορούμε να εκτιμήσουμε λίγο καλύτερα τι έχει κάνει ο καθένας μας.
Θα με ενδιέφερε, όμως, στο πλαίσιο των προβλέψεων και το να μάθω πόσοι ήταν μόνο ΔΕ και όχι ΠΕ/ΤΕ με μεταπτυχιακά/διδακτορικά. :)

marykit
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 12:38 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό marykit » Τετ Ιαν 29, 2020 2:08 pm

Εγώ είμαι ΠΕ με πτυχίο λογιστικής όμως δεν πιστεύω να πιάνω πάνω από 80/100 σύνολο. Θα ήθελα τα θέματα να σιγουρεψω όσο μπορέσω το βαθμό μου. Οι προσαυξήσεις μου μικρές, μόνο 1 χρόνο εμπειρία... 5,35.

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Τετ Ιαν 29, 2020 2:49 pm

hrms33 έγραψε:
Anto έγραψε:Καλημέρα λογικό είναι να έχουμε πάνω από 90% και ναι κάποιοι πιστεύω οι 5 πρώτοι μπορεί και πάνω απο 100. Τώρα εγώ 2 μέρες και 2 απογεύματα διάβασα γιατί δεν είχα χρόνο γιατί εργάζομαι και έχω και μικρό παιδί .Αλλά έχω γνώσεις γενικά και εμπειρία σε εξετάσεις ,οπότε για το χρόνο που είχα έκανα 1 αξιοπρεπή προσπάθεια .Καλά αποτελέσματα σε όλους.Δε νομίζω ότι έχω περάσει , αλλά αν έχει γίνει θα ήταν θάυμα ;-)


Μπράβο σου πάντως αν διάβασες τόσο λίγο και πήγες καλά. Μόνο να θυμηθείς την Άλγεβρα και να κατανοήσεις τη Λογιστική, αν δεν είσαι από σχετικό αντικείμενο με τη Λογιστική, θες κάποιο χρόνο!

Αναφορικά με το 90%, εννοούσα για γραπτό βαθμό και μόνο. Κι εγώ θεωρώ ότι ο τελικός βαθμός των διοριστέων θα είναι σίγουρα άνω του 90%, αλλά ήλπιζα οι διοριστέοι να είναι στη γραπτή τους βαθμολογία μεταξύ 85-87% και 90%. Δεν μπορώ να αποκλείσω, όμως, την περίπτωση ακόμα και να δούμε τελικό βαθμό μαζί με προσαυξήσεις άνω του 100 στον τελευταίο διοριστέο, δεδομένου ότι όπως είπες τα θέματα ήθελαν ταχύτητα και γνώση αλλά δεν ήταν άπιαστα.

Επίσης, τι ποσοστό πιστεύετε θα ήταν ΔΕ και μόνο; Δηλαδή πχ απόφοιτοι Τεχνικού/Επαγγελματικού Λυκείου και μόνο ή απόφοιτοι ΙΕΚ που είναι συνήθως και οι διοριστέοι σε άλλες Προκηρύξεις ΔΕ που εφαρμόζεται σύστημα μορίων και μόνο;

@zaraki,
Συμφωνώ ότι έχουν ενδιαφέρον οι προγνώσεις :) Απλά το 88,2 του 36ου στον προηγούμενο διαγωνισμό, είναι επί της ουσίας χωρίς μόρια προϋπηρεσίας γιατί εκεί μοριοδοτούσε πολύ συγκεκριμένη εμπειρία! Εδώ ενδιαφέρον θα έχει το αν αυτοί που θα γράψουν καλά θα έχουν και προϋπηρεσία, γιατί το +4 δίνει ένα σημαντικό boost, ειδικά στις υψηλές βαθμολογίες που θα κριθεί ο διορισμός...

Ίσως όταν ανακοινωθούν τα θέματα και οι λύσεις τους να μπορούμε να εκτιμήσουμε λίγο καλύτερα τι έχει κάνει ο καθένας μας.
Θα με ενδιέφερε, όμως, στο πλαίσιο των προβλέψεων και το να μάθω πόσοι ήταν μόνο ΔΕ και όχι ΠΕ/ΤΕ με μεταπτυχιακά/διδακτορικά. :)


Κ εδώ όμως μοριοδοτείται συγκεκριμένη εμπειρία (λογιστική - ταμιακή). Εγώ αν κ δουλεύω αρκετά χρόνια, δεν είχα κάποια σχετική προυπηρεσία να καταθέσω. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι κανένας από τους διοριστέους θα είναι μόνο ΔΕ. Αξίζει να αναφέρω ότι στην αίθουσα μου όλοι ήμασταν ΠΕ και ΤΕ

Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Τετ Ιαν 29, 2020 3:19 pm

Χαίρεται παιδιά.
Εμένα πιο δύσκολη μου φάνηκε η λογιστική. Τα μαθηματικά επίσης ήταν πάρα πολλά και χωρίς τον έξτρα χρόνο δε θα προλάβαινα να απαντήσω σε όλα. ΑΟΘ και γλωσσικές τα βρήκα και εγώ πιο βατά.
Με μια πρόχειρη εκτίμηση-πρόβλεψη (με επιφύλαξη φυσικά) πιστεύω οτι στα γραπτά είμαι ~90% μέσο όρο για το σύνολο των μαθημάτων (+4.5 μονάδες- 19,00 απολυτηρίο). Περιμένω και τις απαντήσεις βέβαια για πιο ακριβή προσέγγιση του βαθμού.
Δυστυχώς όπως έγραψε ο hrms33 ίσως δούμε βαθμολογία βάσης πάνω απο 95.

-Ξέρουμε τι συμμετοχή υπήρχε στο διαγωνισμό της Τράπεζας Ελλάδος το 2007 για το ΠΕ και για το ΔΕ αντίστοιχα; Επίσης υπάρχουν κάπου οι βαθμολογίες των επιτυχόντων για αυτόν το διαγωνισμό;

zaraki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 28, 2020 5:56 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό zaraki » Τετ Ιαν 29, 2020 5:31 pm

Tokalon

Το 2007 για ΔΕ οι αιτούντες ήταν 2318 και οι τελικοι συμμετεχοντες 1697. Για ΠΕ ήταν 1509 & 1110 αντίστοιχα.

Στη ΔΕ υπηρξαν 319 επιτυχοντες. ο 1ος είχε με τις προσαυξήσεις σκορ 97.58 ενώ ο 36ος 88.2.

Στη ΠΕ υπήρξαν 154 επιτυχόντες. Ο 1ος 91.52, 2ος 88.22 ...... & 36ος 76.22 με τις προσαυξήσεις.

Αν πιάνεις ~ 95 συνολικά πρέπει να σου πούμε συγχαρητήρια από τώρα νομίζω λογικά θα είσαι στους διοριστεους!!

Αναρωτιέμαι πόσοι από τους συμμετεχοντες ΔΕ του προηγούμενου διαγωνισμού ήταν κάτοχοι τίτλου ΠΕ.

Οι ΠΕ το 2007 πάτωσαν και με βάση το 50%. Αν ήταν και τότε 60% στους ΠΕ οι επιτυχόντες θα ήταν σχεδόν κατ' αναλογία και διοριστεοι.

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Τετ Ιαν 29, 2020 8:08 pm

Καλησπέρα κ από μένα!
Βρήκα τα θέματα σε οικονομική, άλγεβρα μέτρια κ σε γλώσσα εύκολα, με την δυσκολία κατά γενική ομολογια να βρίσκεται στην αναλογία ογκου-χρονου. Αλλά κ αυτό είναι ένας δείκτης αξιολόγησης, πόσο δλδ κανείς λειτουργεί υπό πίεση ή αγχώνεται, πως οργανώνει το χρόνο του κλπ

Τα θέματα σίγουρα δεν ήταν ΔΕ!

Δυσκολότερη η λογιστική από την άποψη ότι για κάποιον άσχετο με το πεδίο, είναι δύσκολο να παπαγαλισει πράγματα. Απαιτεί πλήρη κατανόηση της λογικής με την οποία γίνονται οι διαδικασίες της. Ακόμα, υπήρξαν "γκρουπαριστες" ερωτήσεις (αποθέματα, ΦΠΑ αγορών-πωλησεων, αποσβέσεις) όπου αν κάποιος δεν ήξερε τη λογική, τις έχανε όλες! Πολύς κόσμος ζοριστηκε εκεί. Άκουσα άτομα να λένε ότι πρόλαβαν να δουν μόνο τις μισές κ τις υπόλοιπες τις έβαλαν στην τύχη. Κ ότι τέτοιες ασκήσεις δεν τους είχαν δώσει ούτε από φροντιστήρια. Οπότε θεωρώ ότι η λογιστική ήταν το μάθημα κλειδί, έκανε πολλούς να μην πιάσουν βάση και ακόμα τόσους να έχουν χαμηλό βαθμό εξανεμιζοντας τις πιθανότητες τους.

Στην αίθουσα μου ήμασταν όλοι απόφοιτοι: οικονομικών, λογιστικής, δ.επιχειρησεων, νομικής (!), μαθηματικών, Πολυτεχνείου καααααιιιιι στρατιωτικών σχολών (!)

Θεωρώ δεδομένο ότι οι βάσεις, μόνο από τα γραπτά, θα κινηθούν πάνω από 90. Αυτό μεταφράζεται μεσοσταθμικα σε έως από 8 λάθη για τις ενότητες των 80 και έως από 6 σε αυτές των 60, πράγμα που θεωρώ ότι έχει επιτευχθεί από πολλούς.

Προσωπικά έχω την αίσθηση ότι έχω γράψει καλά χωρίς να μπορώ να το προσδιορίσω, αφού έβαλα στην τύχη μόνο 3 ερωτήσεις, αλλά δεν μπορώ να ξέρω πόσα λάθη έχω κάνει. Κ δυστυχώς δεν πιστεύω ότι μπορώ να τα εκτιμήσω όταν βγουν τα θέματα, γιατί οι ερωτήσεις ήταν πάρα πολλές για να θυμάμαι τι έβαλα σε όλα.
Οπότε περιμένουμε, όχι απλώς τις βαθμολογίες, αλλά μάλλον τα αποτελέσματα!

Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Τετ Ιαν 29, 2020 9:13 pm

Zaraki,

Ευχαριστώ πολύ για την πλήρη απάντηση!

Sirap48
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2020 12:01 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Sirap48 » Τετ Ιαν 29, 2020 11:27 pm

Συγγνώμη αλλά δεν αντιλήφθηκε κανείς σας τα εκτός βιβλίων θέματα σε ΑΟΘ και Λογιστική???

Αρνητικές τιμές και περίεργες συναρτήσεις στις εκφωνήσεις μεν, αποσβέσεις με το κιλό και ωφέλιμη ζωή δε...
Έννοιες και μεθοδολογίες που δεν αναφέρονται καν στην "ύλη".

Γνωρίζετε αν υπάρχει τρόπος να γίνουν ενστάσεις για να μη βαθμολογηθούν οι συγκεκριμένες απαντήσεις, όπως έγινε σε παλαιότερους διαγωνισμούς; Είτε άσχετοι ήταν στην επιτροπή, είτε (τολμώ να σκεφτώ ότι) τις.. "πούλησαν" σε ημέτερους!
Επίσημες απαντήσεις και θέματα πότε θα ανακοινωθούν;


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες