ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
ntinak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Φεβ 18, 2009 4:41 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ntinak » Παρ Δεκ 27, 2019 5:33 pm

Κάνω κάποια τεστ τα οποία αγόρασα από κάποιο φροντιστήριο... Μιας και δεν έβρισκα κάποιο βιβλίο σχετικό... Δεν είναι κακά αλλά προφανώς δεν θα έπρεπε να υπάρχουν ερωτήσεις εκτός ύλης. Δεν είμαι του κλάδου οπότε γι αυτό ρώτησα μήπως μου έχει διαφύγει κάτι!

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Σάβ Ιαν 11, 2020 11:41 pm

Μιας κ δεν έχω συμμετάσχει ξανά σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ, εκτός από την ταυτότητά μας χρειάζεται να έχουμε κάτι άλλο μαζί την ημέρα της εξέτασης;

foufout0s
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 2:46 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό foufout0s » Πέμ Ιαν 23, 2020 10:13 pm

Πιστεύω ταυτότητα και κομπιουτεράκι. Τώρα εγώ έχω σημειώσει και τον ΑΜ της αίτησης και των εξετάσεων μήπως χρειαστούν. Κι εγώ πρώτη φορά δίνω αλλά δεν νομίζω να θέλει κάτι άλλο.

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anto » Σάβ Ιαν 25, 2020 9:55 pm

Πώς σας φάνηκαν τα θέματα? Απαιτητικά άλλα βατα για τους καλά διαβασμενους.Στην άλγεβρα ήταν απαράδεκτοι με τόσα λανθασμένα θέματα.

marykit
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 12:38 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό marykit » Κυρ Ιαν 26, 2020 5:46 pm

Καταρχάς η αποχή πως κυμάνθηκε τη δεύτερη μέρα; Για χθες μάθαμε ότι το 60 % περίπου δεν προσήλθε. Τα θέματα τα βρίσκω μέτρια προς εύκολα αφού θεωρώ ότι απάντησα τουλάχιστον το 60% μέχρι και άριστα στα λεκτικά, με διάβασμα λίγων ωρών. Ίσως να κριθεί το θέμα στις προσαυξήσεις; Τί λέτε;

konak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 29, 2019 5:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό konak » Κυρ Ιαν 26, 2020 8:31 pm

Η αποχή πράγματι πρέπει να ήταν τουλάχιστον 40%...Βέβαια θα πρέπει να περιμένουμε επίσημα στοιχεία...
Όσον αφορά τα θέματα στις Λεκτικές Δεξιότητες ήταν βατά και ο χρόνος πολύς οπότε η μεγάλη πλειοψηφία έχει περάσει τη βάση και πάρα πολλοί θα έχουν γράψει και άριστα.
Τα υπόλοιπα μαθήματα απαιτούσαν ταχύτητα και πολύ καλή διαχείριση του χρόνου, ακόμη και για τους καλά διαβασμένους, ειδικά στη λογιστική και στην άλγεβρα όπου είχαμε 80 ερωτήσεις για 2.5 ώρες...Από άποψη δυσκολίας θα έλεγα ότι ήταν μέτρια προς απαιτητικά καθώς έκρυβαν παγίδες σε κάποια σημεία.
Συγκριτικά με τον προηγούμενο διαγωνισμό το επίπεδο δυσκολίας ήταν πολύ ανεβασμένο κατά τη γνώμη μου.

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Κυρ Ιαν 26, 2020 9:05 pm

marykit έγραψε:Καταρχάς η αποχή πως κυμάνθηκε τη δεύτερη μέρα; Για χθες μάθαμε ότι το 60 % περίπου δεν προσήλθε. Τα θέματα τα βρίσκω μέτρια προς εύκολα αφού θεωρώ ότι απάντησα τουλάχιστον το 60% μέχρι και άριστα στα λεκτικά, με διάβασμα λίγων ωρών. Ίσως να κριθεί το θέμα στις προσαυξήσεις; Τί λέτε;


Για μένα η δυσκολία των θεμάτων αφορούσε την ποσότητά τους. Θεωρώ ότι ήταν δύσκολο να απαντηθούν και οι 80 ερωτήσεις μαθηματικών και λογιστικής σε 2,5 ώρες. Δεν ήταν δύσκολα τα θέματα, αλλά το πλήθος των ερωτήσεων σε συνδυασμό με το άγχος δυσκόλευε την κατάσταση. Και εγώ τα λεκτικά τα βρήκα πιο εύκολα απ' ότι περίμενα.

mastoras
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Απρ 21, 2019 5:09 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό mastoras » Κυρ Ιαν 26, 2020 9:47 pm

Από την πλευρά μου ήταν κάπως διαφορετικά τα πράγματα.
1. Μαθηματικά - Πολλά θέματα και απαιτητικά. Τα λάθη που έκανε η επιτροπή,
οδήγησαν κάποιους σε μικρή σύγχυση. Λόγω δουλειάς εγώ τα πήγα καλά.
2. Οικονομία - Πάλι ήταν πολλά και αρκετά ύπουλα. Επειδή είχα προετοιμαστεί
μόνο από το σχολικό βιβλίο, πολλά πράγματα τα αντιμετώπισα πρώτη φορά,
λογικά, με άσχημα αποτελέσματα.
3. Λογιστική - 80 ερωτήσεις εκ των οποίων πολλές ήταν κανονικές ασκήσεις.
Ίσως αν κάποιοι είχαν πάει φροντιστήριο να τα πήγαν καλύτερα.
4. Λεκτικές - Το μόνο εύκολο τεστ. Άνετα μπορούσε κάποιος να γράψει πάνω από
90% χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία.
Το συμπέρασμά μου: Από τις 5700 που είχαν δικαίωμα συμμετοχής, χοντρικά πιστεύω
ότι απείχε το 40% (χωρίς να είναι προφανώς ακριβές αυτό το νούμερο). Αρκετοί, (λογικά
και εγώ μέσα σε αυτούς) έστω και σε ένα από τα 3 πρώτα μαθήματα θα είναι κάτω από τη
βάση. Εκτιμώ ότι οι επιτυχόντες δε θα είναι περισσότεροι από 500. Για τους 36 διορισθέντες
πραγματικά δεν έχω ιδέα ποιο θα είναι το όριο.

Giasemi2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 26, 2019 11:25 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Giasemi2 » Δευ Ιαν 27, 2020 8:33 am

Θεωρώ απαράδεκτο να βάλουν 80 ερωτήσεις άλγεβρα -στατιστική και να μην σου δίνουν ούτε 2 λεπτά στην ερώτηση . Θεωρία δεν είχε σχεδόν καθόλου για να πεις ότι θα κερδίζεις χρόνο. Το θεωρώ αντιπαιδαγωγικό να σου βάζουν 80 ερωτήσεις κ να πρέπει να τις τελειώσεις σε 2,5 ώρες .Δεν μπορούσα να διαχειριστώ το χρόνο σωστά από το άγχος όποτε πολλές ερωτήσεις πήγαν στην τύχη . Μπορεί για άλλους να έφτασε ο χρόνος . Εγώ όμως ήθελα περισσότερο χρόνο . Ο καθένας είναι διαφορετικός . Έτσι μου έρχεται να κάνω ένσταση . Ήταν απαράδεκτοι . Πολλές οι ερωτήσεις . Το έκαναν για να κόψουν άτομα .

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anto » Δευ Ιαν 27, 2020 9:33 am

Καλησπέρα πάντως είχε μεγάλη αποχή . (2.541 υποψήφιοι )

marykit
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 12:38 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό marykit » Δευ Ιαν 27, 2020 11:39 am

Όντως σε άλγεβρα και λογιστική ο χρόνος δεν επαρκούσε... Αλλά τη βάση μάλλον την πιάνει ο πολύς κόσμος... Όχι όλοι όμως σίγουρα οι μισοί; Δεν ξέρω, θέλω να δω το ποσοστό απορριπτέων όταν με το καλό βγουν κ τα αποτελέσματα...

panikos21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Απρ 01, 2019 4:15 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό panikos21 » Δευ Ιαν 27, 2020 1:16 pm

Η άποψή μου, είναι πως συνολικά στα θέματα θα μπορούσε να ανταποκριθεί περισσότερο ικανοποιητικά, κάποιος με σπουδές σε Οικονομικά (έχοντας σχέση με λογιστική) ή Διοίκηση Επιχειρήσεων με πολύ καλό υπόβαθρο στο πεδίο των σπουδών του. Νομίζω πως η Οικονομία, η στατιστική και εν πολλοίς η άλγεβρα καλύπτονται από τα συγκεκριμένα πεδία σπουδών, ενώ η Λογιστική καλύπτεται από την Διοίκηση Επιχειρήσεων και σε πολλές περιπτώσεις το Οικονομικό.
Οι βάσεις νομίζω πως θα κριθούν από το επίπεδο συμμετοχής τέτοιων ατόμων και το επίπεδο γνώσεων που διατηρούν από τις σχετικές σπουδές. Για μη συναφείς ειδικότητες, νομίζω χρειαζόταν να έχει γίνει αρκετά μεγάλη προσπάθεια για ικανοποιητική προετοιμασία.

goku1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 2:25 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό goku1 » Δευ Ιαν 27, 2020 1:46 pm

Γεια σας.
εμένα μου φάνηκαν εύκολα όλα τα θέματα. πιστεύω ότι έχω περάσει γιατί από ότι διαβάζω οι περισσότεροι δεν τα πήγατε καλά.
βέβαια έκανα προετοιμασία αρκετό καιρό. άνεργος εδώ και 1,5 χρόνο και έριξα διάβασμα μόνο για τον διαγωνισμό.
τα είχα ξεκοκαλίσει όλα. πιστεύω πως άξιζε η αναμονή. έχασα κάποια χρήματα επειδή έμεινα άνεργος αλλά θα τα πάρω πίσω τώρα που θα περάσω.
καλή αντάμωση στους υπόλοιπους συναδέλφους - επιτυχόντες!

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Δευ Ιαν 27, 2020 3:43 pm

Γενικά, τα θέματα δεν ήταν πολύ δύσκολα, κατά τη γνώμη μου, αλλά ήταν πολλά για το χρόνο που είχαμε. Πλην των Λεκτικών φυσικά, οι οποίες ήταν το πιο εύκολο τεστ. Προσωπικά, δυσκολότερο απ' όλα βρήκα τη Λογιστική, ίσως επειδή δεν είχα λύσει ασκήσεις ελλείψει βοηθημάτων σχετικών με το μάθημα. Η Άλγεβρα σε μένα πήγε πιο στρωτά από τη Λογιστική. Επίσης, το όλο θέμα δεν είναι τι έκανε ο καθένας από μας αλλά τι έκανε σε σχέση με τους άλλους... Εκεί κρίνεται το αποτέλεσμα. Αν έχουμε πολλούς υποψηφίους κοντά στους ίδιους βαθμούς, οι προσαυξήσεις θα παίξουν σημαντικό ρόλο!

Πιστεύετε ότι όσοι τελικά μπουν θα έχουν γράψει πάνω από 85% μέσο όρο σε όλα; Λέτε να παίξουμε και σε βαθμολογίες άνω του 92%-93%; Να είχαμε δηλαδή κόσμο που έγραψε κοντά στο 95% σε όλα; Απ'την άλλη διόλου απίθανο για 36 θέσεις όλες κι όλες να γίνει κάτι τέτοιο... Τι λέτε κι εσείς;

Επίσης, από ηλικίες τι πιστεύετε ότι παίζει; Δηλαδή θα έχουμε πολλούς που θα έχουν τα μόρια της προϋπηρεσίας;

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anto » Δευ Ιαν 27, 2020 4:22 pm

Κοίτα οι μικρές ηλικίες είχαν το πλεονέκτημα ότι μάλλον δεν εργάζονται, άρα αφιέρωσαν χρόνο στο διάβασμα και επίσης έχουν φρέσκο μυαλό. Αν δεν κάνω λάθος με 2450 υποψηφίους για 30 θέσεις περίπου η αναλογία είναι 1 τοις εκατό. Συνεπώς αυτοί που θα περάσουν σίγουρα θα έχουν πάνω από 90 τοις εκατό δεδομένου ότι τα θέματα ήταν απαιτητικά αλλά όχι άπιαστα. Επίσης από πριν φαινόταν ότι ήθελαν άτομα οικονομικών σπουδών πε ή τε και όχι δε που ήταν η προκήρυξη. Βάζοντας όμως δε θα μπορούσαν να μετέχουν λέω γω τώρα και παιδιά υπαλλήλων της τραπέζης που απλά είχαν τελειώσει 1 λύκειο .Άρα έδωσαν την ευκαιρία να μετέχουν περισσότεροι διευρύνοντας την βάση των υποψηφίων.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες