ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τρί Σεπ 24, 2019 8:41 pm

Mr.Green έγραψε:Έψαξα τις είκοσι (20) τελευταίες συμβάσεις επικουρικών στη Διαύγεια (όχι γιατρών, αλλά λοιπού επικουρικού προσωπικού) και δεν βρήκα αυτό το "χωρίς δυνατότητα ανανέωσης". Μπορείτε να μου αναγράψετε ενδεικτικά ένα ΑΔΑ???
Επίσης, βρήκα δύο συμβάσεις επικουρικών στην ίδια ακριβώς θέση στο ίδιο Νοσοκομείο. Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε αυτόν που μπήκε το 2015 και αυτόν που μπήκε το 2019 είναι ο χρόνος απασχόλησης της αρχικής σύμβασης και τίποτε άλλο (στην πρώτη περίπτωση 12 μήνες, στη δεύτερη 24). Ούτε ένα "και" δεν υπάρχει ως διαφορά!
Αυτή είναι η πραγματικότητα κι αυτό που ισχύει τώρα. Το τι θα γίνει το 2021 που θα λήξουν αυτές οι συμβάσεις, θα το δείξει ο χρόνος... Υπομονή... Κάθε δύο-τρεις μήνες βγαίνουν οδηγίες, ανάλογα με τις ανάγκες και τις συμβάσεις που λήγουν εκείνη την περίοδο, όπως Κοινωφελή, ΟΑΕΔ, ΣΟΧ κτλ. Δεν έχει νόημα να ασχολείστε από τόσο νωρίς για το τι θα γίνει μετά από δύο χρόνια.

Τί ακριβώς έψαξες στη Διαύγεια?Αποφάσεις των ΥΠΕ ή τις συμβάσεις των νοσοκομείων κ.λπ.?Αν κοίταζες ότι έχει εκδοθεί από ΥΠΕ σίγουρα δε θα το δείς καθόλου αυτό.Παίζει μόνο στις συμβάσεις που υπογράφονται κατά την πρόσληψη με τον φορέα.Βασικά εγώ δεν έχω δεί πουθενά το 'χωρίς δυνατότητα ανανέωσης'.Αλλά έχω δεί και σε νέες συμβάσεις και σε παρατάσεις παλαιών επικουρικών, ότι 'μετά τη λήξη της σύμβασης ο συμβαλλόμενος υποχρεούται χωρίς άλλη ειδοποίηση να αποχωρήσει από την υπηρεσία χωρίς αξίωση αποζημίωσης'.Αν και το ίδιο πάνω κάτω σημαίνει και αυτό.Τελοσπάντων, είναι νωρίς ακόμα να ξέρουμε το τί θα γίνει.Υπομονή μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή που θα μάθουμε αν ανανεώνονται οι πρώτοι της νέας φουρνιάς.

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό melimeli » Τετ Σεπ 25, 2019 10:07 am

NSSN έγραψε:
Mr.Green έγραψε:Έψαξα τις είκοσι (20) τελευταίες συμβάσεις επικουρικών στη Διαύγεια (όχι γιατρών, αλλά λοιπού επικουρικού προσωπικού) και δεν βρήκα αυτό το "χωρίς δυνατότητα ανανέωσης". Μπορείτε να μου αναγράψετε ενδεικτικά ένα ΑΔΑ???
Επίσης, βρήκα δύο συμβάσεις επικουρικών στην ίδια ακριβώς θέση στο ίδιο Νοσοκομείο. Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε αυτόν που μπήκε το 2015 και αυτόν που μπήκε το 2019 είναι ο χρόνος απασχόλησης της αρχικής σύμβασης και τίποτε άλλο (στην πρώτη περίπτωση 12 μήνες, στη δεύτερη 24). Ούτε ένα "και" δεν υπάρχει ως διαφορά!
Αυτή είναι η πραγματικότητα κι αυτό που ισχύει τώρα. Το τι θα γίνει το 2021 που θα λήξουν αυτές οι συμβάσεις, θα το δείξει ο χρόνος... Υπομονή... Κάθε δύο-τρεις μήνες βγαίνουν οδηγίες, ανάλογα με τις ανάγκες και τις συμβάσεις που λήγουν εκείνη την περίοδο, όπως Κοινωφελή, ΟΑΕΔ, ΣΟΧ κτλ. Δεν έχει νόημα να ασχολείστε από τόσο νωρίς για το τι θα γίνει μετά από δύο χρόνια.

Τί ακριβώς έψαξες στη Διαύγεια?Αποφάσεις των ΥΠΕ ή τις συμβάσεις των νοσοκομείων κ.λπ.?Αν κοίταζες ότι έχει εκδοθεί από ΥΠΕ σίγουρα δε θα το δείς καθόλου αυτό.Παίζει μόνο στις συμβάσεις που υπογράφονται κατά την πρόσληψη με τον φορέα.Βασικά εγώ δεν έχω δεί πουθενά το 'χωρίς δυνατότητα ανανέωσης'.Αλλά έχω δεί και σε νέες συμβάσεις και σε παρατάσεις παλαιών επικουρικών, ότι 'μετά τη λήξη της σύμβασης ο συμβαλλόμενος υποχρεούται χωρίς άλλη ειδοποίηση να αποχωρήσει από την υπηρεσία χωρίς αξίωση αποζημίωσης'.Αν και το ίδιο πάνω κάτω σημαίνει και αυτό.Τελοσπάντων, είναι νωρίς ακόμα να ξέρουμε το τί θα γίνει.Υπομονή μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή που θα μάθουμε αν ανανεώνονται οι πρώτοι της νέας φουρνιάς.


Έχεις δίκιο, αυτή είναι η ακριβής φράση 'μετά τη λήξη της σύμβασης ο συμβαλλόμενος υποχρεούται χωρίς άλλη ειδοποίηση να αποχωρήσει από την υπηρεσία χωρίς αξίωση αποζημίωσης'
Στις συμβάσεις επικουρικών που προέρχονται από την καινούργια διαδικασία (από τον Οκτώβρη του '18 και μετά) αναγράφεται σίγουρα. Για τους παλιούς επικουρικούς δε γνωρίζω καθόλου και αυτή την απορία εξέφρασα.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τετ Σεπ 25, 2019 11:16 am

melimeli έγραψε:
NSSN έγραψε:
Mr.Green έγραψε:Έψαξα τις είκοσι (20) τελευταίες συμβάσεις επικουρικών στη Διαύγεια (όχι γιατρών, αλλά λοιπού επικουρικού προσωπικού) και δεν βρήκα αυτό το "χωρίς δυνατότητα ανανέωσης". Μπορείτε να μου αναγράψετε ενδεικτικά ένα ΑΔΑ???
Επίσης, βρήκα δύο συμβάσεις επικουρικών στην ίδια ακριβώς θέση στο ίδιο Νοσοκομείο. Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε αυτόν που μπήκε το 2015 και αυτόν που μπήκε το 2019 είναι ο χρόνος απασχόλησης της αρχικής σύμβασης και τίποτε άλλο (στην πρώτη περίπτωση 12 μήνες, στη δεύτερη 24). Ούτε ένα "και" δεν υπάρχει ως διαφορά!
Αυτή είναι η πραγματικότητα κι αυτό που ισχύει τώρα. Το τι θα γίνει το 2021 που θα λήξουν αυτές οι συμβάσεις, θα το δείξει ο χρόνος... Υπομονή... Κάθε δύο-τρεις μήνες βγαίνουν οδηγίες, ανάλογα με τις ανάγκες και τις συμβάσεις που λήγουν εκείνη την περίοδο, όπως Κοινωφελή, ΟΑΕΔ, ΣΟΧ κτλ. Δεν έχει νόημα να ασχολείστε από τόσο νωρίς για το τι θα γίνει μετά από δύο χρόνια.

Τί ακριβώς έψαξες στη Διαύγεια?Αποφάσεις των ΥΠΕ ή τις συμβάσεις των νοσοκομείων κ.λπ.?Αν κοίταζες ότι έχει εκδοθεί από ΥΠΕ σίγουρα δε θα το δείς καθόλου αυτό.Παίζει μόνο στις συμβάσεις που υπογράφονται κατά την πρόσληψη με τον φορέα.Βασικά εγώ δεν έχω δεί πουθενά το 'χωρίς δυνατότητα ανανέωσης'.Αλλά έχω δεί και σε νέες συμβάσεις και σε παρατάσεις παλαιών επικουρικών, ότι 'μετά τη λήξη της σύμβασης ο συμβαλλόμενος υποχρεούται χωρίς άλλη ειδοποίηση να αποχωρήσει από την υπηρεσία χωρίς αξίωση αποζημίωσης'.Αν και το ίδιο πάνω κάτω σημαίνει και αυτό.Τελοσπάντων, είναι νωρίς ακόμα να ξέρουμε το τί θα γίνει.Υπομονή μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή που θα μάθουμε αν ανανεώνονται οι πρώτοι της νέας φουρνιάς.


Έχεις δίκιο, αυτή είναι η ακριβής φράση 'μετά τη λήξη της σύμβασης ο συμβαλλόμενος υποχρεούται χωρίς άλλη ειδοποίηση να αποχωρήσει από την υπηρεσία χωρίς αξίωση αποζημίωσης'
Στις συμβάσεις επικουρικών που προέρχονται από την καινούργια διαδικασία (από τον Οκτώβρη του '18 και μετά) αναγράφεται σίγουρα. Για τους παλιούς επικουρικούς δε γνωρίζω καθόλου και αυτή την απορία εξέφρασα.

Μόνο σε παρατάσεις παλαιών επικουρικών το έχω δεί αλλά παρ' όλα αυτά πήραν και άλλες παρατάσεις.Για τις αρχικές συμβάσεις τους δε γνωρίζω.Αλλά μη βασίζεσαι σε αυτό.Ο χρόνος θα δείξει.

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό thourios » Τετ Σεπ 25, 2019 1:07 pm

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να γίνουν παρατάσεις.
Η δυνατότητα παράτασης που δίνεται με τις διατάξεις του Ν4618/2019 δύναται να λαμβάνει χώρα μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και μόνον εφόσον εκκρεμούν διαδικασίες πρόσληψης.... σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4412/2016, που για λόγους ανωτέρας βίας δεν κατέστη δυνατόν να ολοκληρωθούν εντός του προβλεπόμενου χρονικού διαστήματος

αναφέρει σχετικό έγγραφο

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Πέμ Σεπ 26, 2019 7:06 pm

thourios έγραψε:Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να γίνουν παρατάσεις.
Η δυνατότητα παράτασης που δίνεται με τις διατάξεις του Ν4618/2019 δύναται να λαμβάνει χώρα μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και μόνον εφόσον εκκρεμούν διαδικασίες πρόσληψης.... σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4412/2016, που για λόγους ανωτέρας βίας δεν κατέστη δυνατόν να ολοκληρωθούν εντός του προβλεπόμενου χρονικού διαστήματος

αναφέρει σχετικό έγγραφο

Όλα αυτά αφορούσαν τους παλιούς επικουρικούς.Για τους νέους δεν ξέρουμε τίποτα.

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό thourios » Παρ Σεπ 27, 2019 11:09 am

Το έγγραφο έχει ημερομηνία τελευταίων ημερών.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Κυρ Σεπ 29, 2019 5:55 pm

thourios έγραψε:Το έγγραφο έχει ημερομηνία τελευταίων ημερών.

Την 2Κ θα φωτογραφίζει.Για τους νέους επικουρικούς άγνωστη η τύχη νομίζω.

raftmar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2010 9:38 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό raftmar » Πέμ Δεκ 05, 2019 9:54 pm

Το επικουρικό προσωπικό με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου είναι δημόσιοι υπάλληλοι? Σε περίπτωση στάσης εργασίας καλύπτονται από την ΑΔΕΔΥ ή τη ΓΣΕΕ? Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει με βεβαιότητα καθώς και που μπορώ να βρω επίσημο έγγραφο που να το αναφέρει. Ευχαριστώ πολύ!

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό thourios » Παρ Δεκ 06, 2019 10:41 am

Καλύπτονται από την ΑΔΕΔΥ αφού είναι δημόσιοι υπάλληλοι συμβασιούχοι όμως.
Υπάρχουν σωματεία όμως των ίδιων των εργαζομένων στα νοσοκομεία. Σίγουρα θα έχετε τις αναρτήσεις τους στους πίνακες ανακοινώσεων των νοσοκομείων των νοσοκομείων.

raftmar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2010 9:38 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό raftmar » Παρ Δεκ 06, 2019 12:20 pm

Και αν δεν είσαι εγγεγραμμένος στο σωματείο ακολουθείς τις στάσεις που προκηρύσσει το σωματείο του νοσοκομείου ή η ΑΔΕΔΥ? Μπορώ να πάω στο σωματείο και να ζητήσω την προκήρυξη για τη συγκεκριμένη στάση εργασίας πριν από ένα μήνα? Γιατί έκανα στάση εργασίας όπως ανέφερε η προκήρυξη της ΑΔΕΔΥ και μου έκοψαν όλη τη μέρα και ψάχνω να βρω που ανήκω ώστε να διεκδικήσω το μισό ημερομίσθιο και να μην χάσω το ένσημο. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :D

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό thourios » Παρ Δεκ 06, 2019 1:03 pm

Εγώ στην θέση σου θα απευθυνόμουν σε αυτούς που ασχολούνται με αυτά στο νοσοκομείο. Κατόπιν επικοινωνία με την ΑΔΕΔΥ.
Γενικά πάντως εκ πείρας σου λέω ότι οι συμβασιούχοι αντιμετωπίζονται διαφορετικά αν και δεν πρέπει αφού θεωρείται διάκριση αυτό αλλά άντε βγάλε άκρη.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό optimus » Παρ Δεκ 06, 2019 10:31 pm

raftmar έγραψε:Το επικουρικό προσωπικό με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου είναι δημόσιοι υπάλληλοι? Σε περίπτωση στάσης εργασίας καλύπτονται από την ΑΔΕΔΥ ή τη ΓΣΕΕ? Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει με βεβαιότητα καθώς και που μπορώ να βρω επίσημο έγγραφο που να το αναφέρει. Ευχαριστώ πολύ!

Το επικουρικό προσωπικό, ως υπάλληλοι ΙΔΟΧ, δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι με την έννοια σύμβασης δημοσίου δικαίου. Καλύπτεσαι από τη ΓΣΕΕ και νομίμως σου αφαιρέθηκε το ημερομίσθιο.
Τα σωματεία των νοσοκομείων, ως πρωτοβάθμια υπάγονται στην ΠΟΕΔΗΝ ( δευτεροβαθμιο) και στην ΑΔΕΔΥ (τριτοβάθμιο). Κατά κανόνα, δεν μπορούν να εγγραφούν σ αυτά οι συμβασιούχοι, γιατί έχουν παλιά καταστατικά. Σε ελάχιστες περιπτώσεις, μπορεί να έχουν τροποποιήσει το καταστατικό και να επιτρέπεται εγγραφή ΙΔΟΧ, αλλά λίγο δύσκολο

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό thourios » Σάβ Δεκ 07, 2019 8:32 am

Δώρο Χριστουγέννων, Πάσχα και επίδομα άδειας παίρνουν εφόσον είναι ΙΔΟΧ και δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι;
Μάλλον όπου μας συμφέρει είναι δημόσιοι οπου δεν μας ενδιαφέρει ιδιωτικοί.
Ποιός ιδιώτης είναι ο εργοδότης τους;
Ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας δεν ισχύει για αυτούς;

raftmar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2010 9:38 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό raftmar » Σάβ Δεκ 07, 2019 1:22 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Μίλησα με την Ποεδυν χθες σχετικά με το θέμα και ανέφερα ότι είμαι επικουρικο προσωπικό ΙΔΟΧ. Απάντησαν ότι είμαι δημοσιος υπάλληλος και ότι ακολουθώ όσα βγάζει το σωματείο, είτε είμαι εγγεγραμένη είτε όχι. Οπότε πρέπει να βρω τι είχε εξαγγείλει το σωματείο του νοσοκομείου. Πάντως στο νοσοκομείο που δουλεύω κατά την πρόσληψη μάς έδωσαν αίτηση για να εγγραφούμε στο σωματείο.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό optimus » Δευ Δεκ 16, 2019 9:39 pm

thourios έγραψε:Δώρο Χριστουγέννων, Πάσχα και επίδομα άδειας παίρνουν εφόσον είναι ΙΔΟΧ και δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι;
Μάλλον όπου μας συμφέρει είναι δημόσιοι οπου δεν μας ενδιαφέρει ιδιωτικοί.
Ποιός ιδιώτης είναι ο εργοδότης τους;
Ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας δεν ισχύει για αυτούς;


Πληρώνεται όμως απο το κράτος και αυτή είναι η αιτιολογία που δεν παίρνουν δώρο, ακολουθώντας τις δημοσιονομικές περικοπές.Στον ιδιωτικό τομέα, δεν βάζει τα λεφτά το κράτος


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες