Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
panos196
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2012 11:45 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό panos196 » Τρί Νοέμ 26, 2019 11:55 pm

καλησπέρα !!! Εκανα αίτηση στο γραφείο προσωπικού του Δήμου για μετάταξη με μεταφορά θέσης απο ΥΕ εργάτης καθαριότητας σε ΔΕ εποπτών καθαριότητας .....Πέρασε υπηρεσιακό συμβούλιο, αλλά δεν προχώρησε σε φεκ γιατί ακυρώθηκε απο το δήμαρχο γιατί δήθεν δεν υπάρχει κενή οργανική θέση..ΤΕΛΙΚΑ ο Δήμαρχος αποφασίζει? το υπηρεσιακό τι ρόλο έχει ?

Jimgs
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 21, 2019 8:24 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό Jimgs » Τετ Δεκ 11, 2019 10:09 pm

Ακριβώς το ίδιο έπαθα κ γω...ενώ πέρασα υπηρεσιακό μου έκοψε την μετάταξη ο δήμαρχος λόγω έλλειψης προσωπικού πράγμα που δεν ισχύει κιόλας...

val0val
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 09, 2019 8:00 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό val0val » Πέμ Δεκ 12, 2019 9:28 pm

Ποια η διαδικασία μετά την απάντηση του υπηρεσιακού? Αν το Υπηρεσιακό αποφανθεί θετικά, δε θα πρέπει να προχωρήσει η μετάταξη? Αναφέρομαι σε ΟΤΑ

Jimgs
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 21, 2019 8:24 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό Jimgs » Παρ Δεκ 13, 2019 3:52 am

val0val έγραψε:Ποια η διαδικασία μετά την απάντηση του υπηρεσιακού? Αν το Υπηρεσιακό αποφανθεί θετικά, δε θα πρέπει να προχωρήσει η μετάταξη? Αναφέρομαι σε ΟΤΑ

Εγω τώρα το ψάχνω ...κ γω σε ΟΤΑ αναφέρομαι π

val0val
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 09, 2019 8:00 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό val0val » Σάβ Δεκ 14, 2019 9:50 pm

Jimgs έγραψε:
val0val έγραψε:Ποια η διαδικασία μετά την απάντηση του υπηρεσιακού? Αν το Υπηρεσιακό αποφανθεί θετικά, δε θα πρέπει να προχωρήσει η μετάταξη? Αναφέρομαι σε ΟΤΑ

Εγω τώρα το ψάχνω ...κ γω σε ΟΤΑ αναφέρομαι π


Άν μάθεις κάτι γράψε σε παρακαλώ

hraklhspap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2019 4:08 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό hraklhspap » Δευ Δεκ 16, 2019 6:26 pm

Καλησπέρα. Έχω κάνει αίτηση για μετάταξη από ΔΕ σε ΤΕ σε δήμο και έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος χωρίς να έχουν στείλει την αίτηση στο Υπηρεσιακό, με δικαιολογία φόρτο εργασίας. Έχω ενοχλήσει, προφορικά και εγγράφως (έχω κρατήσει τα πρωτόκολλα) πολλές φορές το Τμήμα Προσωπικού, τον Δήμαρχο και τους αντιδημάρχους, αλλά δεν αλλάζει τίποτα. Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι ο υπάλληλος στο Τμήμα Προσωπικού, διότι συνηθίζει να καθυστερεί διάφορα αιτήματα συναδέλφων.
Γνωρίζει κανείς τι θα μπορούσα να κάνω? Αναφορά στον υπάλληλο του Τμήματος Προσωπικού που δεν προχωρά την μετάταξη, να απευθυνθώ στη Περιφέρεια, στο Υπουργείο Εσωτερικών, σε δικηγόρο? Δεν θέλω να γίνω κακός, είναι και συνάδελφος, αλλά δεν βλέπω να υπάρχει σωτηρία με τον συγκεκριμένο.

elpapa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 17, 2020 12:49 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό elpapa » Δευ Ιαν 20, 2020 10:05 am

Καλήμερα σας. Συμμετείχα και εγώ στην κινητικότητα, το ιστορικό μου έχει ως εξής: η πρόσληψη μου έγινε το 2009 ως ΔΕ το 2011 αναγνώρισα πτυχίο γιατί το πήρα μέτα και έγινα ΤΕ, το 2013 μπήκα σε υποχρεωτική κινητικότητα και πήγα σε υπηρεσία του δεν υπήρχαν ΤΕ θέσεις οπότε απο το 2014 έως και το 2019 ήμουν ΔΕ, με την κινητικότητα μετακινήθηκα σε θέση ΤΕ ξανά. Η επίτροπος δεν θεώρησε το ένταλμα μου, το ένταλμα με τις αντιρρήσεις πήγαν στην Αθήνα και η απάντηση του Ελεγκτικού Συμβουλίου είναι ότι πρέπει να ξεκινήσω απο το ΜΚ1. Το γνωστό πρόβλημα που έχουν όλοι όσοι μετατάχθηκαν σε ανώτερη κατηγορία. Η ερώτηση μου είναι τι μπορώ να κάκω τώρα??? Μπορώ να το πάω το θέμα κάπου παραπάνω? Που και πώς?? Ευχαριστώ πολύ

lexluthor
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Παρ Φεβ 23, 2007 10:09 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό lexluthor » Δευ Ιαν 20, 2020 12:59 pm

elpapa έγραψε:Καλήμερα σας. Συμμετείχα και εγώ στην κινητικότητα, το ιστορικό μου έχει ως εξής: η πρόσληψη μου έγινε το 2009 ως ΔΕ το 2011 αναγνώρισα πτυχίο γιατί το πήρα μέτα και έγινα ΤΕ, το 2013 μπήκα σε υποχρεωτική κινητικότητα και πήγα σε υπηρεσία του δεν υπήρχαν ΤΕ θέσεις οπότε απο το 2014 έως και το 2019 ήμουν ΔΕ, με την κινητικότητα μετακινήθηκα σε θέση ΤΕ ξανά. Η επίτροπος δεν θεώρησε το ένταλμα μου, το ένταλμα με τις αντιρρήσεις πήγαν στην Αθήνα και η απάντηση του Ελεγκτικού Συμβουλίου είναι ότι πρέπει να ξεκινήσω απο το ΜΚ1. Το γνωστό πρόβλημα που έχουν όλοι όσοι μετατάχθηκαν σε ανώτερη κατηγορία. Η ερώτηση μου είναι τι μπορώ να κάκω τώρα??? Μπορώ να το πάω το θέμα κάπου παραπάνω? Που και πώς?? Ευχαριστώ πολύ


Καλησπέρα, έχεις το σκεπτικό του Ελ.Συν? Μπορείς σίγουρα να προσφύγεις στα Διοικητικά Δικαστήρια.

BGPVirus
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2008 9:48 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό BGPVirus » Τρί Ιαν 21, 2020 3:31 pm

Ο ΕΦΚΑ προσπαθεί με νύχια και με δόντια να αποτελέσει φορέα "λαγό" ώστε να δημιουργηθούν Δημόσιοι Υπάλληλοι 2 ταχυτήτων (μεταταχθέντες προ 2016 και μετά).
Το έγκλημα οργανώθηκε από τρεις-τεσσερις υπαλλήλους της διεύθυνσης προσωπικού και μισθοδοσίας καθώς και από τον διοικητή που για πρώτη φορά στα χρονικά δημοσίων υπηρεσιών γενίκευσε απόφαση τμήματος που αφορούσε μια υπάλληλο στο σύνολο των μεταταχθέντων σε ανώτερη κατηγορία.
Τα παρακάτω αποτελουν υπόμνημα της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Προσωπικού Οργανισμών Κοινωνικής Πολιτικής προς τη διοίκηση του ΕΦΚΑ:
"Όπως είναι γνωστό με το άρθρο 8 του ν. 4354/2015 αποσυνδέθηκε ο μισθός από τον βαθμό ενώ με το άρθρο 9 του ιδίου νόμου ορίζονται τα μισθολογικά κλιμάκια και η κατάταξη των δημοσίων υπαλλήλων σε αυτά, ανάλογα με την κατηγορία (ΠΕ, ΤΕ & ΔΕ). Ωστόσο, καθώς στον ως άνω νόμο δεν γινόταν σαφής αναφορά σχετικά με την κατάταξη των υπαλλήλων που μετατάσσονται σε ανώτερη κατηγορία λόγω απόκτησης του αντίστοιχου τυπικού προσόντος, έγινε προσπάθεια αρχικά να καλυφθεί το κενό με την αριθμ. 2/88138/ΔΕΠ/10-11-2016 εγκύκλιο του Γ.Λ.Κ. παρέχοντας διευκρινίσεις και συγκεκριμένο παράδειγμα στην κατεύθυνση της αναγνώρισης του συνόλου της προϋπηρεσίας του μετατασσόμενου υπαλλήλου. Καθώς η ανωτέρω εγκύκλιος δεν θεωρήθηκε αρκετή για την επίλυση του θέματος ψηφίστηκε ο ν. 4569/11-10-2018, που στο άρθρο 44 προέβλεψε την αναγνώριση στην ανώτερη κατηγορία, του συνόλου της προϋπηρεσίας που διανύθηκε στην κατώτερη, με ισχύ της διάταξης από 1-1-2016, σύμφωνα με το άρθρο 63 του ν. 4587/24-12-2018. Σε εφαρμογή αυτών των διατάξεων πραγματοποιήθηκαν πολλές κατατάξεις μετατασσόμενων υπαλλήλων τόσο στον ΕΦΚΑ , όσο και στο υπόλοιπο Δημόσιο.

Ωστόσο, με έκπληξη ενημερωθήκαμε για την κατάταξη, εντός του Αυγούστου, πολλών μεταταχθέντων υπαλλήλων σε ανώτερη κατηγορία, χωρίς την αναγνώριση της προβλεπόμενης από τον νόμο προϋπηρεσίας, σε εφαρμογή της αριθμ. 151 πράξης κλιμακίου του Ελεγκτικού Συνεδρίου επί Χ.Ε. πληρωμής συγκεκριμένης υπόθεσης μετάταξης υπαλλήλου, που είχε αρνηθεί να θεωρήσει η αρμόδια επίτροπος του ΕΦΚΑ στις 5-12-2018, πριν την κατάργηση του προληπτικού ελέγχου. Επιπλέον ενημερωθήκαμε ότι οι αρμόδιες υπηρεσίες του ΕΦΚΑ έχουν λάβει οδηγία να επανακατατάξουν και όσους υπαλλήλους είχε προχωρήσει η κατάταξη και πληρωμή τους από τις αρχές του 2019. Για όσα διαλαμβάνονται στην αναφερθείσα πράξη του κλιμακίου, αλλά και για την πρακτική που ακολουθείται έχουμε να παρατηρήσουμε τα ακόλουθα.

Επισημαίνεται ότι οι διατάξεις των άρθρων 9 & 11 του ν. 4354/2015, που αφορούν στην εξέλιξη του μόνιμου υπαλλήλου στα κλιμάκια της κάθε κατηγορίας και στην αναγνώριση προϋπηρεσίας, δεν αναφέρονται στις περιπτώσεις μετάταξης σε ανώτερη κατηγορία, τις οποίες επιλύει ο ν. 4569/2018, ο οποίος προβλέπει στο άρθρο 44 την αναγνώριση του συνόλου της υπηρεσίας που είχε διανυθεί και λαμβανόταν υπόψιν για τη μισθολογική κατάταξη και εξέλιξη στο Μ.Κ. της κατώτερης εκπαιδευτικής βαθμίδας. Η διάταξη αυτή προστέθηκε ως παράγραφος 13 στο άρθρο 25 του ν. 4354/2015.

Το επιχείρημα της αντισυνταγματικότητας του ν. 4569/2018, ως δήθεν ερχόμενου σε αντίθεση με τις αρχές της ισότητας και της αξιοκρατίας είναι ανυπόστατο, καθώς η αναγνώριση της προϋπηρεσίας δεν παράγει καθ΄ οιονδήποτε τρόπο αποτελέσματα ανισότητας στους υπηρετούντες υπαλλήλους που κατείχαν το τυπικό προσόν σε σχέση με τους μετατασσόμενους συναδέλφους τους, ούτε στο βαθμό, ούτε στις κρίσεις για την κατάληψη θέσης ευθύνης, ούτε στην αξιολόγηση. Αντίθετα, με τη ρύθμιση της αναγνώρισης προϋπηρεσίας διαφαίνεται η βούληση του νομοθέτη να διαφυλάξει την ισότητα και την αξιοκρατία, καθώς εξασφαλίζει ίση αμοιβή για την παρεχόμενη εργασία με το ίδιο τυπικό προσόν. Με την αναγνώριση της προϋπηρεσίας η έννοια της ισότητας πραγματώνεται κάθε στιγμή. Όταν ο υπάλληλος δεν διέθετε το τυπικό προσόν της ανώτερης κατηγορίας αμειβόταν σύμφωνα με την κατώτερη κατηγορία που ανήκε. Ενώ από τη στιγμή που απέκτησε το τυπικό προσόν θα πρέπει να αμείβεται ανάλογα με τον συνάδελφό του που το κατείχε και διαθέτει τον ίδιο χρόνο εργασίας, καθώς προσφέρουν ίσης αξίας (σε σχέση με τα τυπικά προσόντα τους) εργασία, σύμφωνα με τα άρθρα 4 & 22 του Συντάγματος.

Έκπληξη όμως αποτελεί και το μοντέλο κατάταξης που προτείνεται στη σχετική πράξη του κλιμακίου. Η επινόηση του συγκριτικού κλιμακίου της ανώτερης κατηγορίας προς τις αποδοχές που ελάμβανε ο μεταταχθείς υπάλληλος στην κατώτερη κατηγορία, δεν προβλέπεται σε κανένα νόμο ούτε εγκύκλιο, δημιουργεί έντονη ανισότητα αφού έχει ως αποτέλεσμα εργασία τυπικών προσόντων ανώτερης κατηγορίας, να αμείβεται τελικά ως εργασία τυπικών προσόντων κατώτερης κατηγορίας, ενώ παράγει ανισότητα ακόμη και ανάμεσα στους μετατασσόμενους εισάγοντας τον παράγοντα της τύχης στην κατάταξη. Αδικούνται περισσότερο οι υπάλληλοι που υπηρετούν περισσότερα χρόνια και κατά τεκμήριο διαθέτουν εμπειρία, ενώ ανάλογα με τη χρονική στιγμή της επανακατάταξης, η μισθολογική επιβράβευση της φιλομάθειας του υπαλλήλου και της προσπάθειάς του (υλικής και ψυχικής) να επιμορφωθεί και να γίνει περισσότερο χρήσιμος στην Υπηρεσία, φτάνει σε κάποιες περιπτώσεις το υπέρογκο ποσό του 1 €.

Κατόπιν των παραπάνω προκαλεί έκπληξη η βιασύνη της Διοίκησης να υιοθετήσει το σκεπτικό της πράξης του κλιμακίου και να το γενικεύσει στο σύνολο των περιπτώσεων, ενώ δε δεσμεύεται αφού έχει καταργηθεί ο προληπτικός έλεγχος, επιπλέον δεν έχει κριθεί (τελεσιδικήσει) το θέμα από την ολομέλεια του Ελεγκτικού και είναι επίσης γνωστό ότι για να κριθεί ένας νόμος αντισυνταγματικός θα πρέπει να αποφανθούν δύο δικαστήρια π.χ. το Ελεγκτικό Συνέδριο και ο Άρειος Πάγος. Ακόμη δημιουργεί εύλογα ερωτήματα η απόφαση της Διοίκησης να προτιμήσει την εφαρμογή ενός μη προβλεπόμενου συστήματος κατάταξης που δημιουργεί ανισότητα και αναξιοκρατία, σε παραβίαση των αρχών του Συντάγματος, και να μην εφαρμόσει τον ψηφισμένο από την ελληνική Βουλή ν. 4569/2018, ο οποίος εφαρμόζεται στον υπόλοιπο Δημόσιο Τομέα, συμπεριλαμβανομένης π.χ. της Κεντρικής Υπηρεσίας του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους. Η επιλογή προφανώς αποσκοπεί στη μείωση του κόστους μισθοδοσίας, δημιουργεί όμως ήδη έντονο το αίσθημα αδικίας στους υπαλλήλους του ΕΦΚΑ διαλύοντας ό,τι έχει απομείνει από την εργασιακή ενότητα και ειρήνη, ενώ θα προκαλέσει σωρεία δικαστικών προσφυγών κατά του ΕΦΚΑ και θα εντείνει το κύμα φυγής των υπαλλήλων από τον Οργανισμό."

manos1998
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Αύγ 08, 2018 2:35 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό manos1998 » Παρ Φεβ 21, 2020 9:09 am

Έγγραφο του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους απαντά σε ερωτήματα σχετικά με τη μισθολογική κατάταξη των υπαλλήλων, που μετατάσσονται από κατώτερη σε ανώτερη κατηγορία.

Mε το άρθρο 44 του Ν.4569/2018 που συμπλήρωσε το άρθρο 25 του Ν.4304/2015, το θέμα ξεκαθαρίζει πλήρως.

Αναλυτικά:



Άρθρο 44 Τροποποίηση του άρθρου 25 του ν. 4354/2015

Στο άρθρο 25 του ν. 4354/2015 (Α΄176) προστίθεται παράγραφος 13 ως εξής:

«13. Για τη μισθολογική κατάταξη στα Μ.Κ. του άρθρου 9 των υπαλλήλων που μετατάσσονται από κατώτερη σε ανώτερη κατηγορία εκπαίδευσης, λαμβάνεται υπόψη το σύνολο της υπηρεσίας που είχε διανυθεί και λαμβανόταν υπόψη για τη μισθολογική κατάταξη και εξέλιξη στα Μ.Κ. της κατώτερης εκπαιδευτικής βαθμίδας.» Επειδή, όμως, ορισμένοι πάρεδροι δεν εφαρμόζουν τις παραπάνω ξεκάθαρες διατάξεις επικοινωνήσαμε με το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους, το οποίο μας ενημέρωσε ότι στο στενό Δημόσιο Τομέα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αλλά υπάρχει στους Δήμους και στα Νομικά Πρόσωπα και για αυτό έχουν απευθύνει σχετικό ερώτημα στην Ολομέλεια του Ελεγκτικού Συνεδρίου».

Σχολιάζοντας τα παραπάνω, η Εκτελεστική Επιτροπή της ΑΔΕΔΥ κρίνει ότι «είναι αδιανόητο να μην εφαρμόζονται οι Νόμοι και να ταλαιπωρούνται οι υπάλληλοι».

kontas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 23, 2020 6:37 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό kontas » Κυρ Φεβ 23, 2020 8:50 pm

Στο νομοσχέδιο που έχει κατατεθεί στην βουλη προς ψήφιση

https://www.hellenicparliament.gr/Nomot ... 6900116208

Μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία:
"Σε περίπτωση μετάταξης σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας, ο χρόνος υπηρεσίας που έχει διανυθεί στον βαθμό με τον οποίο μετατάσσεται ο υπάλληλος, θεωρείται ότι έχει διανυθεί στον βαθμό της θέσης, στην οποία μετατάσσεται, εΦόσον έχει διανυθεί με τον τίτλο σπουδών που απαιτείται για τον κλάδο αυτόν".


Υπάρχει η εξής προτεινόμενη ρύθμιση :

Άρθρο 46
Ρυθμίσεις θεμάτων προσωπικού
1. Η κατάργηση των διατάξεων των άρθρων 71, 72, 74 και 75 τον Υπαλληλικού Κώδικα (ν. 3528/ΖΟΟ?, Α' 26) με την παράγραΦο 3 του άρθρου 19 του ν. 4440/2016 (7-Υ 224), όπως ισχύει, αΦορά στην κατάργηση των άρθρων αυτόν ως ίσχυαν μέχρι την έναρξη ισχύος του
4440/2016.
2. Οι παράγραΦοι 2 και 3 του άρθρου 71 του Κώδικα Κατάστασης Δημόσιων Πολιτικών και Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.ΓI.Δ.Δ., αντικαθίστανται ως εξής: ‹‹2. ο υπάλληλος μετατάσσεται με τον βαθμό και το μισθολογικό κλιμάκιο που κατέχει, εΦόσον στην υπηρεσία υποδοχής εΦαρμόζεται το ίδιο βαθμολογικό και μισθολογικό καθεστώς με την υπηρεσία προέλευσης, άλλως κατατάσσεται βάσει των διατάξεων που διέπουν τη βαθμολογική και μισθολογική κατάταξη και εξέλιξη των υπαλλήλων του Φορέα υποδοχής. Σε ή,τι αΦορά στην μισθολογική προώθηση του υπαλλήλου λόγω κτήσης μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών, αυτοί λαμβάνονται υπόψη για τη μισθολογική κατάταξη του υπαλλήλου κατόπιν αναγνώρισης της συνάΦειας αυτών βάσει των ισχυουσών μισθολογικών διατάξεων. Σε περίπτωση μετάταξης σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας, ο χρόνος υπηρεσίας που έχει διανυθεί στον βαθμό με τον οποίο μετατάσσεται ο υπάλληλος, θεωρείται ότι έχει διανυθεί στον βαθμό της θέσης, στην οποία μετατάσσεται, εΦόσον έχει διανυθεί με τον τίτλο σπουδών που απαιτείται για τον κλάδο αυτόν.

xristos753
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Φεβ 24, 2020 11:23 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό xristos753 » Τετ Φεβ 26, 2020 8:33 am

Καλησπέρα σας.Στις αρχές του 2016 αναγνώρισα το πτυχίο μου και μετατάχθηκα απο ΔΕ σε ΤΕ με ενα κλιμάκιο λιγότερο χωρίς να ληφθεί υπόψη το χρονικό διάστημα μετά την 01/01/2016 λόγω του μισθολογικού παγώματος 2016-2018 οπως μου ανάφεραν απο την υπηρεσία μου.Θα ηθελα να ρωτήσω αν με τα νεα δεδομένα και τη τροποποίηση του άρθρου 44 του Ν.4569/2018 που συμπλήρωσε το άρθρο 25 του Ν.4304/2015 μπορώ να ζητήσω να υπολογιστεί η προυπηρεσία μου εξ ολοκλήρου.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

manos1998
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Αύγ 08, 2018 2:35 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό manos1998 » Πέμ Φεβ 27, 2020 10:03 am

xristos753 έγραψε:Καλησπέρα σας.Στις αρχές του 2016 αναγνώρισα το πτυχίο μου και μετατάχθηκα απο ΔΕ σε ΤΕ με ενα κλιμάκιο λιγότερο χωρίς να ληφθεί υπόψη το χρονικό διάστημα μετά την 01/01/2016 λόγω του μισθολογικού παγώματος 2016-2018 οπως μου ανάφεραν απο την υπηρεσία μου.Θα ηθελα να ρωτήσω αν με τα νεα δεδομένα και τη τροποποίηση του άρθρου 44 του Ν.4569/2018 που συμπλήρωσε το άρθρο 25 του Ν.4304/2015 μπορώ να ζητήσω να υπολογιστεί η προυπηρεσία μου εξ ολοκλήρου.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.



Όχι δε μπορεί να υπολογιστεί η προϋπηρεσία της διετίας από 1/1/2016 έως 31/12/2017 για μισθολογική εξέλιξη για κανένα υπάλληλο, δεν έχει αλλάξει κάτι ως προς αυτό προς το παρόν.

thelastofus
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Οκτ 29, 2019 12:51 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό thelastofus » Πέμ Φεβ 27, 2020 12:56 pm

Καλησπέρα σε όλους!Μηπως γνωρίζει κάποιος να μου πεί πόσο καιρό κάνει να ψήφιστει η νομοθετική ρύθμιση που κατατέθηκε προχθές στή βουλή? Επίσης μετά την ψηφισή του,ποιές είναι οι ενέργειες που πρέπει να κάνω προς το γραφείο προσωπικού του δήμου που εργάζομαι για να διεκδικήσω ολόκληρο το ποσο της μετάταξης μου απο ΔΕ σε ΠΕ? Ευχαριστώ!

Evimyl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 09, 2019 9:35 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό Evimyl » Παρ Φεβ 28, 2020 7:30 am

thelastofus έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!Μηπως γνωρίζει κάποιος να μου πεί πόσο καιρό κάνει να ψήφιστει η νομοθετική ρύθμιση που κατατέθηκε προχθές στή βουλή? Επίσης μετά την ψηφισή του,ποιές είναι οι ενέργειες που πρέπει να κάνω προς το γραφείο προσωπικού του δήμου που εργάζομαι για να διεκδικήσω ολόκληρο το ποσο της μετάταξης μου απο ΔΕ σε ΠΕ? Ευχαριστώ!

Σε ποια ρύθμιση αναφέρεσαι;


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες