ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Giasemi2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 26, 2019 11:25 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Giasemi2 » Κυρ Οκτ 20, 2019 4:04 pm

Giota1987 έγραψε:
Giasemi2 έγραψε:Ναι υπήρχε αρνητική βαθμολογία . Μπορείς να δεις το ΦΕΚ του διαγωνισμού 2007

Άρα θα υπάρχει και σε αυτόν το διαγωνισμό, σωστά;



Σε αυτή την προκήρυξη γράφει ότι αυτό θα το αποφασίσει η κεντρική επιτροπή όποτε δεν είναι σίγουρο

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό titig » Δευ Οκτ 21, 2019 8:26 am

hrms33 έγραψε:
nafs0 έγραψε:Καλησπέρα!
έχουμε νεότερα για την ημερομηνία διεξαγωγής των εξετάσεων; θα είναι τελικά 15/12?
Ευχαριστώ!


Είχα καλέσει πριν 2 μέρες στο ΑΣΕΠ και μου απάντησαν ότι δεν έχει ληφθεί κάποια απόφαση για την ημερομηνία διεξαγωγής του διαγωνισμού και να παρακολουθώ τα δελτία τύπου τους. Έχει κανείς καμία άλλη ενημέρωση να μας πληροφορήσει κι εμάς;;

Εν τω μεταξύ οι θέσεις είναι τόσο λίγες συγκριτικά με τις αιτήσεις (6000) που ανάθεμα κι αν έχει νόημα η συμμετοχή...


Πολλοί από αυτούς που έκαναν αίτηση δεν θα πάνε καν να δώσουν, ειδικά αν οι πόλεις εξέτασης είναι λίγες. Πάρα πολλοί θα πάνε εντελώς απροετοίμαστοι, οπότε μειώνεται κατά πολύ ο αριθμός!

ntinak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Φεβ 18, 2009 4:41 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ntinak » Τετ Οκτ 23, 2019 2:59 pm

Αν κοιτάξει κανείς τα στατιστικά του διαγωνισμού που έγινε το 2007 θα δει ότι το ποσοστό αποχής ήταν περίπου το 25% αυτών που είχαν αιτηθεί. Οπότε λογικά και τώρα κάτι αντίστοιχο θα συμβεί.
Ας ελπίσουμε ότι θα μάθουμε σύντομα την ημερομηνία του διαγωνισμού!

zetakimr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2018 10:40 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό zetakimr » Τετ Οκτ 30, 2019 8:52 am

KAΛΗΜΕΡΑ...παρατήρησα πως στην ηλεκτρονικη αιτηση εβαλα εμπειρια 6 μηνεσ και 29 μέρες ενω στην πραγματικοτητα η εμπειρία μου ηταν 6 μηνες( και στο δικαιολογητικο εγγραφο που έστειλα αναφέρονταν οι 6 μηνεσ εργασία)..πιστευετε θα εχω καποιο θέμα?
ευχαριστω!

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Τετ Οκτ 30, 2019 4:30 pm

zetakimr έγραψε:KAΛΗΜΕΡΑ...παρατήρησα πως στην ηλεκτρονικη αιτηση εβαλα εμπειρια 6 μηνεσ και 29 μέρες ενω στην πραγματικοτητα η εμπειρία μου ηταν 6 μηνες( και στο δικαιολογητικο εγγραφο που έστειλα αναφέρονταν οι 6 μηνεσ εργασία)..πιστευετε θα εχω καποιο θέμα?
ευχαριστω!

K εγώ θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις λάθους. Και επίσης αν εγώ δήλωσα την εμπειρία μου και τλκ αποφασίσει το ΑΣΕΠ ότι αυτή δεν είναι συναφής με τη θέση, θα βγει άκυρη η αίτηση μου ή απλά δεν θα μετρήσουν οι μήνες που δήλωσα στην αίτηση;

Giasemi2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 26, 2019 11:25 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Giasemi2 » Πέμ Οκτ 31, 2019 8:10 pm

Δεν θα ακυρωθεί η αίτηση σας , απλώς δεν θα προσμετρηθεί .

ntinak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Φεβ 18, 2009 4:41 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ntinak » Δευ Νοέμ 04, 2019 5:10 pm

Καλησπέρα!
Ξέρετε πόσες μέρες πριν το διαγωνισμό είναι υποχρεωμένοι να ανακοινώσουν την ημερομηνία διεξαγωγής του? Να ελπίζουμε για 15 Δεκέμβρη?

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Δευ Νοέμ 04, 2019 9:01 pm

ntinak έγραψε:Καλησπέρα!
Ξέρετε πόσες μέρες πριν το διαγωνισμό είναι υποχρεωμένοι να ανακοινώσουν την ημερομηνία διεξαγωγής του? Να ελπίζουμε για 15 Δεκέμβρη?


Το σύνηθες είναι κανένα μήνα με 40 μέρες πριν να ανακοινώνεται, αν κρίνω από άλλους γραπτούς διαγωνισμούς. Νομίζω πώς δε θα γίνει 15 Δεκεμβρίου και ότι πάει για αρχές 2020 (στην καλή περίπτωση). Είχα πάρει τηλ και κλασικά δε γνώριζαν πότε θα γίνει. Γενικά, έχει τραβήξει πολύ. Δεν ξέρω αν είναι κακό ή καλό αυτό.

Έχει κανείς κάποια άλλη πληροφόρηση;

ntinak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Φεβ 18, 2009 4:41 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ntinak » Τετ Νοέμ 20, 2019 2:00 pm

25/01/2020 o διαγωνισμός! Ανακοινώθηκαν ημερομηνία και εξεταστικά κέντρα.

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Τετ Νοέμ 20, 2019 3:27 pm

Βγήκαν οι ημερομηνίες παιδιά. Δύο ερωτήσεις θέλω να κάνω. Πρώτον, έχουμε τελικά αρνητική βαθμολογία; Θα βγει αργότερα κάποια ενημέρωση; Και δεύτερον, μπορεί κανείς να αλλάξει εξεταστικό κέντρο; Με έστειλαν Πάτρα, ενώ με βολεύει περισσότερο η Θεσσαλονίκη.

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anto » Πέμ Νοέμ 21, 2019 3:51 pm

Καλησπέρα σε όλους. Αρνητική βαθμολογία θα χει σίγουρα. Το θέμα θα είναι τι ποσοστό θα έχει 25% μιας σωστής απάντησης. Αν ναι τότε απαντας. Αν είναι 1 σωστή ίσον 1 λάθος τότε δυσκολεύει. Τα θέματα θεωρώ πως θα είναι πονηρά έτσι ώστε να αποκλησουν όσους περισσότερους μπορούν. Και τονίζω πονηρά όχι δύσκολα όπως αυτά του τελευταίου γραπτού διαγωνισμου των εφοριακων. Όσοι έδωσαν καταλαβαίνουν τι εννοώ. Καλή επιτυχία σε όλους.

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Σάβ Νοέμ 23, 2019 3:10 pm

Τα εύκολα θέματα ειναι και επίφοβα... Τρανό παράδειγμα ο διαγωνισμός της ΕΤΕ 2010, όπου περίπου το 70% (!) των υποψηφίων (όλοι πτυχιουχοι του 5ου πεδίου, πολλοι με μεταπτυχιακά, πολλοί με φροντιστήρια) κρίθηκαν απορριπτέοι. Οι ΠΑΝεύκολες αλλά ΠΑΜπόνηρες ερωτήσεις τότε, σε συνδυασμό με την αρνητική βαθμολογία καταπόντησαν κόσμο και κοσμάκι, κυρίως στην ενότητα "Γενικές Γνώσεις", με συνέπεια αφού δεν έπιασαν τη βάση σε ΜΙΑ ενότητα να απορριφθούν στο σύνολο και να μην συμπεριληφθούν στους πίνακες κατάταξης.

Η ίδια παγίδα υπάρχει και σε αυτόν τον διαγωνισμό αφού το ΦΕΚ αναφέρει "Η βάση της βαθμολογίας είναι εξήντα (60) μονάδες, για κάθε μάθημα" και "Επισημαίνεται ότι για να καταταγεί ο υποψήφιος στους πίνακες κατάταξης, πρέπει απαραιτήτως να έχει συγκεντρώσει τη βάση της βαθμολογίας, για κάθε μάθημα".

Αρνητική βαθμολογία πιθανόν θα υπάρχει (αν κρίνουμε απο διαγωνισμούς που έχουν προηγηθεί) χωρίς να έχει οριστεί ακόμα. Θα το μάθουμε μάλλον εκείνη τη μέρα αφού "Η Κεντρική Επιτροπή Διαγωνισμού καθορίζει το βαθμό που αντιστοιχεί σε κάθε ορθή απάντηση ή το ποσοστό επί της ανώτατης βαθμολογίας που αντιστοιχεί στο σύνολο των ερωτήσεων που δίνονται. Μπορεί,
επίσης, να ορίζεται μείωση της βαθμολογίας για κάθε εσφαλμένη απάντηση (αρνητική βαθμολόγηση). Τα
ανωτέρω γνωστοποιούνται στους υποψηφίους μαζί με το κείμενο των ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών
στις οποίες καλούνται να απαντήσουν.
"

Αυτό που έχω τύχει, σε 3 διαγωνισμούς έως τώρα, είναι η αρνητική βαθμολογία να αφαιρεί ποσοστό ορθής, ανάλογα με το πλήθος των απαντήσεων που δίνονται ως επιλογές. Δλδ αν έχει 4 απαντήσεις αφαιρείται το 25% μιας ορθής, αν έχει 3 απαντήσεις το 33% μιας ορθής κ.ο.κ.

ntinak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Φεβ 18, 2009 4:41 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ntinak » Δευ Δεκ 23, 2019 11:52 am

Καλημέρα σας,

Διαβάζω για το διαγωνισμό και κάνοντας κάποια τεστ έπεσα πάνω σε ερωτήσεις που αφορούν τις μεθόδους αποτίμησης του τελικού αποθέματος (FIFO, LIFO, Μ.Σ.Ο). Δεν υπάρχει κάτι σχετικό στο βιβλίο της Λογιστικής. Είναι προφανώς εκτός ύλης. Σωστά? Υπάρχει λόγος να ασχοληθώ?

konak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 29, 2019 5:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό konak » Τρί Δεκ 24, 2019 11:47 am

ntinak έγραψε:Καλημέρα σας,

Διαβάζω για το διαγωνισμό και κάνοντας κάποια τεστ έπεσα πάνω σε ερωτήσεις που αφορούν τις μεθόδους αποτίμησης του τελικού αποθέματος (FIFO, LIFO, Μ.Σ.Ο). Δεν υπάρχει κάτι σχετικό στο βιβλίο της Λογιστικής. Είναι προφανώς εκτός ύλης. Σωστά? Υπάρχει λόγος να ασχοληθώ?


Όχι, δεν υπάρχουν στην ύλη του διαγωνισμού. Κάνεις τεστ κατηγορίας Π.Ε. να υποθέσω?

foufout0s
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 2:46 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό foufout0s » Τετ Δεκ 25, 2019 11:10 am

Μιας που το αναφέρατε παιδιά έχω δει οτι υπάρχουν δύο βιβλία, οι Αρχές Λογιστικής και οι Γενικές Αρχές Λογιστικής, εμείς διαβάζουμε το πρώτο.

Επί τη ευκαιρία, βρίσκω κι εγώ βοηθητικό υλικό μόνο για το 2ο βιβλίο, ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάτι και για το δικό μας? Δεν μπορώ να βρω ούτε τις λύσεις των ακήσεων του βιβλίου!!! Εννοείται πως εννοώ να μου πείτε πως λέγεται το βιβλίο-βοήθημα να πάω να το αγοράσω, :D


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες