ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό theod75 » Σάβ Οκτ 05, 2019 6:36 pm

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
marios1969 έγραψε:Λοιπόν, επειδή ο καθένας λέει ό,τι του κατέβει χωρίς να γνωρίζει τα πράγματα, επισημαίνω τα εξής ως υπάλληλος Γραφείο Προσωπικού: Δεν ήταν "ράδιο αρβύλα" των Δήμων οι αιτήσεις θεραπείας, όπως ειπώθηκε! Το ίδιο το ΑΣΕΠ εδώ και πολύ καιρό συμβούλευε τις Δ/νσεις Προσωπικού να καθυστερήσουμε την έκδοση των ΦΕΚ διορισμών διότι οι δήμοι έβρισκαν φοβερά λάθη στη μοριοδότηση και στην πληρότητα των δικαιολογητικών των διοριστέων! Όχι μόνο θα δικαιωθούν εκατοντάδες αιτήσεις θεραπείας, αλλά θα βγουν εκτός οριστικών και άλλοι που δεν έπρεπε να είναι στα οριστικά και που τους ανακάλυψαν οι δήμοι ειδοποιώντας με έγγραφο το ΑΣΕΠ! Στην υπηρεσία μου βρήκαμε άτομα στα οριστικά που δεν έπρεπε να είναι (πχ είχαν χάσει την ιδιότητα του πολυκένου όταν είχαν κάνει αίτηση κλπ). Επίσης και η Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής βρήκε σε οριστικούς πίνακες λάθη και δεν τους ενέκρινε! Όμως μετά από πιέσεις, οι Δήμοι άρχισαν να βγάζουν ΦΕΚ διορισμού,ξέροντας ότι μετά την ανασύνταξη των πινάκων από το ΑΣΕΠ θα βρεθούν πάρα πολλοί εκτός οριστικών εντελώς,ή θα περνάνε σε άλλα δήμο προκαλώντας ντόμινο, ή απλώς θα χάνουν μόρια αλλά θα παραμένουν στους πίνακες. Αυτά τα τρία θα συμβούν. Δυστυχώς θα γίνουν και απολύσεις, και μάλιστα όχι από επιλαχόντες όπως γράφηκε, αλλά από αυτούς που είναι στους οριστικούς και που ορκίστηκαν!


Καλημέρα...
Φυσικά και είμαι κάργα υπέρ του να απολυθούν όσοι προσπάθησαν με δόλο την πρόσληψη τους με παραποιημένα ή και πλαστά πιστοποιητικά που στην πραγματικότητα δεν ίσχυαν το διάστημα των ηλεκτρονικών αιτήσεων, αλλά αυτό με τις εκτεταμένες "καραμπόλες" το ΑΣΕΠ οφείλει να το προσέξει πολύ καλά και να φερθεί με την μεγαλύτερη δυνατή σύνεση διότι υφίστανται και κατηγορίες διοριστέων με πολλές θέσεις ,ακόμη και πάνω από 50 ' και σε περιοχές που φυσικά δεν βρίσκονται στο ίδιο μέρος αλλά απέχουν ακόμη και εκατοντάδες χιλιόμετρα η μία από την άλλη και που οι ,με την αξία τους, επιτυχόντες ΔΕΝ πρόκειται με την καμία να ανεχθούν να πληρώσουν πανάκριβα πιθανά λάθη του ΑΣΕΠ.....
Πιο συνετό είναι λοιπόν να τα βάλεις με ένα και μόνο παρά με 27 για παράδειγμα που στο κάτω-κάτω της γραφής δεν σου φταίνε σε τίποτε αν εσύ δεν έκανες σωστά τη δουλειά σου....

Συμφωνό απόλυτα . Επειδή πολλοί μπερδεύονται άλλο οι αναπληρώσεις λόγω πλαστών κλπ και που πολύ σωστα γίνονται, οι αναπληρώσεις αυτές δεν επηρεάζουν τους διορισθέντες . Οι ατήσεις θεραπείας επηρεάζουν τους διορισθέντες και εκεί θα πρέπει να υπαρχει ρύθμιση για αυτούς που τουλάχιστον έχουν ορκιστεί ή εχει βγει φεκ διορισμού κατά τη γνώμη μου.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό theod75 » Σάβ Οκτ 05, 2019 8:11 pm

marios1969 έγραψε:
theod75 έγραψε:
Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Καλημέρα..
Τώρα που το σκέφτομαι λίγο καλύτερα ' υφίστανται και άλλοι σημαντικοί , πέραν των αιτήσεων θεραπείας, λόγοι ' για τις τροποποιήσεις των πινάκων κατάταξης που επίκεινται ...
Για παράδειγμα γνωρίζω ήδη περίπτωση επιτυχόντα που ανακλήθηκε ο διορισμός του λόγω ποινικού μητρώου , όπως και ενός άλλου που δεν αποδέχτηκε τη θέση του, λόγω του ότι προηγήθηκε διορισμός του σε άλλη προκήρυξη και σε θέση που συμφέρει οικονομικά περισσότερο...
Αρκετοί και αυτοί που δεν δέχονται τις θέσεις επιτυχίας τους διότι δεν διορίζονται στον τόπο που θέλουν...
Ας ελπίσουμε να είναι κυρίως έτσι τα πράγματα...

Οι αναπληρώσεις θα γίνουν από τους επιλαχόντες , τους ήδη διορισμένους δεν τους επηρεάζει.Και εγώ πιστεώ ότι θα γίνουν πολλές αναπληρώσεις λόγω άρνηση διορισμού ή λόγω ανάκληση από δήμο. ξέρω 3 περιπτώσεις ανάκληση διορισμου


Λοιπόν, επειδή ο καθένας λέει ό,τι του κατέβει χωρίς να γνωρίζει τα πράγματα, επισημαίνω τα εξής ως υπάλληλος Γραφείο Προσωπικού: Δεν ήταν "ράδιο αρβύλα" των Δήμων οι αιτήσεις θεραπείας, όπως ειπώθηκε! Το ίδιο το ΑΣΕΠ εδώ και πολύ καιρό συμβούλευε τις Δ/νσεις Προσωπικού να καθυστερήσουμε την έκδοση των ΦΕΚ διορισμών διότι οι δήμοι έβρισκαν φοβερά λάθη στη μοριοδότηση και στην πληρότητα των δικαιολογητικών των διοριστέων! Όχι μόνο θα δικαιωθούν εκατοντάδες αιτήσεις θεραπείας, αλλά θα βγουν εκτός οριστικών και άλλοι που δεν έπρεπε να είναι στα οριστικά και που τους ανακάλυψαν οι δήμοι ειδοποιώντας με έγγραφο το ΑΣΕΠ! Στην υπηρεσία μου βρήκαμε άτομα στα οριστικά που δεν έπρεπε να είναι (πχ είχαν χάσει την ιδιότητα του πολυκένου όταν είχαν κάνει αίτηση κλπ). Επίσης και η Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής βρήκε σε οριστικούς πίνακες λάθη και δεν τους ενέκρινε! Όμως μετά από πιέσεις, οι Δήμοι άρχισαν να βγάζουν ΦΕΚ διορισμού,ξέροντας ότι μετά την ανασύνταξη των πινάκων από το ΑΣΕΠ θα βρεθούν πάρα πολλοί εκτός οριστικών εντελώς, ή θα περνάνε σε άλλα δήμο προκαλώντας ντόμινο, ή απλώς θα χάνουν μόρια αλλά θα παραμένουν στους πίνακες. Αυτά τα τρία θα συμβούν. Δυστυχώς θα γίνουν και απολύσεις, και μάλιστα όχι από επιλαχόντες όπως γράφηκε, αλλά από αυτούς που είναι στους οριστικούς και που ορκίστηκαν!

Θα ήθελα να επησημάνω και εγώ από το δικό μου δήμο τα εξής. Ποτέ δεν μας δόθηκε συμβουλή από τον ΑΣΕΠ να καθυστερήσουμε τις προσλήψεις για την 3κ/2018 και επίσης σε κανέναν δήμο του νομού μας ξέρω δεν έχει δοθεί τέτοια συμβουλή εκτός και αν λέει άλλα ο ΑΣΕΠ σε ένα δήμο και άλλα σε άλλον..... Δηλαδή σας λενε να παραβείτε το νόμο 4440/2016 (Αρθρο 32. Προθεσμία τριών μηνών από την έκδοση απόφασης κατανομής για την ολοκλήρωση διορισμού
Στο τέλος της παρ. 21 του άρθρου ένατου του ν. 4057/ 2012 (Α'54) προστίθενται εδάφια, ως εξής:
«Τα αρμόδια για το διορισμό ή πρόσληψη όργανα οφείλουν να προβούν στη δημοσίευση των ατομικών πράξεων διορισμού ή πρόσληψης εντός τριών (3) μηνών από τη δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως της απόφασης κατανομής. Η μη τήρηση της προθεσμίας του προηγούμενου εδαφίου συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα κατά τα οριζόμενα στην περίπτωση β' της παραγράφου 1 του άρθρου 107 του Υπαλληλικού Κώδικα.»).Οι δήμοι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν έλεγχο των δικαιολογητικών των διοριστέων και μια σειρά από άλλους ελέγχους όπως π.χ. έλεγχος ποινικού μητρώου κ.λ.π. Όταν κάποιος δήμος βγάλει κάποιον εκτός ή έχουμε μη αποδοχή διορισμού αναπληρώνετε από τον επομενο επιλαχόντα του πινακα κατάταξης και δεν επηρεάζονται οι υπόλοιποι διοριστέοι(αυτό γίνετε σε όλες τις προκυρήξεις) . Κανένας δεν έγραψε ότι θα απολυθούν οι επιλαχόντες αλλά θα διορισθούν επιλαχόντες στη θέση διορισθέντων (και πως να απολυθούν αφού δεν έχουν διορισθεί καν) . Για να μην μπερδεύονται μερικοί : Οσοι είναι διοριστέοι διαγράφονται από τον πίνακα κατάταξης και εγγράφονται στο πίνακα διοριστέων. Οι αιτήσεις θεραπείας που θα γίνουν δεκτές θα φέρουν ανακατάταξεις στον πίνακα διοριστέων και απολύσεις διοριστέων. Ο ΑΣΕΠ δημοσιεύει τον πίνακα διοριστέων, το πίνακα κατάταξης(επιλαχόντες) και το πίνακας απορριφθέντων.

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Σάβ Οκτ 05, 2019 10:21 pm

theod75 έγραψε:
marios1969 έγραψε:
theod75 έγραψε:Οι αναπληρώσεις θα γίνουν από τους επιλαχόντες , τους ήδη διορισμένους δεν τους επηρεάζει.Και εγώ πιστεώ ότι θα γίνουν πολλές αναπληρώσεις λόγω άρνηση διορισμού ή λόγω ανάκληση από δήμο. ξέρω 3 περιπτώσεις ανάκληση διορισμου


Λοιπόν, επειδή ο καθένας λέει ό,τι του κατέβει χωρίς να γνωρίζει τα πράγματα, επισημαίνω τα εξής ως υπάλληλος Γραφείο Προσωπικού: Δεν ήταν "ράδιο αρβύλα" των Δήμων οι αιτήσεις θεραπείας, όπως ειπώθηκε! Το ίδιο το ΑΣΕΠ εδώ και πολύ καιρό συμβούλευε τις Δ/νσεις Προσωπικού να καθυστερήσουμε την έκδοση των ΦΕΚ διορισμών διότι οι δήμοι έβρισκαν φοβερά λάθη στη μοριοδότηση και στην πληρότητα των δικαιολογητικών των διοριστέων! Όχι μόνο θα δικαιωθούν εκατοντάδες αιτήσεις θεραπείας, αλλά θα βγουν εκτός οριστικών και άλλοι που δεν έπρεπε να είναι στα οριστικά και που τους ανακάλυψαν οι δήμοι ειδοποιώντας με έγγραφο το ΑΣΕΠ! Στην υπηρεσία μου βρήκαμε άτομα στα οριστικά που δεν έπρεπε να είναι (πχ είχαν χάσει την ιδιότητα του πολυκένου όταν είχαν κάνει αίτηση κλπ). Επίσης και η Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής βρήκε σε οριστικούς πίνακες λάθη και δεν τους ενέκρινε! Όμως μετά από πιέσεις, οι Δήμοι άρχισαν να βγάζουν ΦΕΚ διορισμού,ξέροντας ότι μετά την ανασύνταξη των πινάκων από το ΑΣΕΠ θα βρεθούν πάρα πολλοί εκτός οριστικών εντελώς, ή θα περνάνε σε άλλα δήμο προκαλώντας ντόμινο, ή απλώς θα χάνουν μόρια αλλά θα παραμένουν στους πίνακες. Αυτά τα τρία θα συμβούν. Δυστυχώς θα γίνουν και απολύσεις, και μάλιστα όχι από επιλαχόντες όπως γράφηκε, αλλά από αυτούς που είναι στους οριστικούς και που ορκίστηκαν!

Θα ήθελα να επησημάνω και εγώ από το δικό μου δήμο τα εξής. Ποτέ δεν μας δόθηκε συμβουλή από τον ΑΣΕΠ να καθυστερήσουμε τις προσλήψεις για την 3κ/2018 και επίσης σε κανέναν δήμο του νομού μας ξέρω δεν έχει δοθεί τέτοια συμβουλή εκτός και αν λέει άλλα ο ΑΣΕΠ σε ένα δήμο και άλλα σε άλλον..... Δηλαδή σας λενε να παραβείτε το νόμο 4440/2016 (Αρθρο 32. Προθεσμία τριών μηνών από την έκδοση απόφασης κατανομής για την ολοκλήρωση διορισμού
Στο τέλος της παρ. 21 του άρθρου ένατου του ν. 4057/ 2012 (Α'54) προστίθενται εδάφια, ως εξής:
«Τα αρμόδια για το διορισμό ή πρόσληψη όργανα οφείλουν να προβούν στη δημοσίευση των ατομικών πράξεων διορισμού ή πρόσληψης εντός τριών (3) μηνών από τη δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως της απόφασης κατανομής. Η μη τήρηση της προθεσμίας του προηγούμενου εδαφίου συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα κατά τα οριζόμενα στην περίπτωση β' της παραγράφου 1 του άρθρου 107 του Υπαλληλικού Κώδικα.»).Οι δήμοι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν έλεγχο των δικαιολογητικών των διοριστέων και μια σειρά από άλλους ελέγχους όπως π.χ. έλεγχος ποινικού μητρώου κ.λ.π. Όταν κάποιος δήμος βγάλει κάποιον εκτός ή έχουμε μη αποδοχή διορισμού αναπληρώνετε από τον επομενο επιλαχόντα του πινακα κατάταξης και δεν επηρεάζονται οι υπόλοιποι διοριστέοι(αυτό γίνετε σε όλες τις προκυρήξεις) . Κανένας δεν έγραψε ότι θα απολυθούν οι επιλαχόντες αλλά θα διορισθούν επιλαχόντες στη θέση διορισθέντων (και πως να απολυθούν αφού δεν έχουν διορισθεί καν) . Για να μην μπερδεύονται μερικοί : Οσοι είναι διοριστέοι διαγράφονται από τον πίνακα κατάταξης και εγγράφονται στο πίνακα διοριστέων. Οι αιτήσεις θεραπείας που θα γίνουν δεκτές θα φέρουν ανακατάταξεις στον πίνακα διοριστέων και απολύσεις διοριστέων. Ο ΑΣΕΠ δημοσιεύει τον πίνακα διοριστέων, το πίνακα κατάταξης(επιλαχόντες) και το πίνακας απορριφθέντων.


1)Καταρχάς Πράξεις κατανομής από τον Υπουργό εκδίδονται μόνο για τις κατηγορίες ΠΕ και ΤΕ. Οι κατηγορίες ΔΕ και ΥΕ της 3Κ δεν χρειάζονται πράξεις κατανομής.
2) Ναι, σε εμάς και σε άλλους κεντρικούς δήμους το ΑΣΕΠ μάς συμβούλευσε να καθυστερήσουμε. Και ναι, δεν είναι η πρώτη φορά που το ΑΣΕΠ άλλα λέει στους μεν και άλλα στους δε!Εννοείται ότι Δεν μας είπε να μην τα βγάλουμε ποτέ, αλλά να εξαντλήσουμε το περιθώριο που είχαμε από τον νόμο, διότι στην αρχή νόμιζε ότι το πρόβλημα ήταν μικρής έκτασης. Όταν όμως υποβλήθηκαν σωρηδόν οι αιτήσεις θεραπείας (αλλά και οι καταγγελίες), κατάλαβαν ότι το πρόβλημα δεν θα λυνόταν εντός Οκτωβρίου και άρχισε να μας "αδειάζει" ....
3) Οι Δήμοι ΔΕΝ κάνουν έλεγχο της μοριοδότησης! ΟΥΤΕ μετράνε μόρια! Μόνο αυταπάγγελτη αναζήτηση ποινικού και στρατολογικού και έλεγχο γνησιότητας! Όμως διαπιστώσαμε (τυχαία τις περισσότερες φορές) φοβερά λάθη και ειδοποιήθηκε αρμοδίως το ΑΣΕΠ, το οποίο γνώριζε ήδη το προβλημα ...
4) Το μόνο σίγουρο είναι ότι για άλλη μια φορά επλήγη ανεπανόρθωτα το κύρος και η αξιοκρατία του ΑΣΕΠ
5) Δυστυχώς κάποιοι θα την πληρώσουν: έχουν ήδη διοριστεί κάπου και μάλιστα μακριά από τον τόπο τους, και κάποιοι από αυτούς ή θα απολυθούν (στη χειρότερη περίπτωση) ή θα περάσουν σε άλλη επιλογή τους (στην καλύτερη).

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό theod75 » Κυρ Οκτ 06, 2019 11:26 am

Οι δήμοι αναγκαστηκά πλέον θα πρέπει να προχωρήσουν στους διορισμούς διότι πια ο χρόνος πιέζει. Οι δήμοι δεν κάνουν έλεγχο μοριοδότησης αλλά αν διαπιστώσουν κάποιο λάθος προφανώς και θα πρεπει να ειδοποιήσουν τον ασεπ . Οι αιτήσεις θεραπείας θα κάνουν πολύ χρόνο να εκδικαστούν . θα πρέπει να γίνει ρύθμιση κατά τη γνώμη μου γι αυτούς που έχουν διοριστεί , δεν φταίνε αυτοί για τα λάθη του ΑΣΕΠ.

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Κυρ Οκτ 06, 2019 4:03 pm

theod75 έγραψε:Οι δήμοι αναγκαστηκά πλέον θα πρέπει να προχωρήσουν στους διορισμούς διότι πια ο χρόνος πιέζει. Οι δήμοι δεν κάνουν έλεγχο μοριοδότησης αλλά αν διαπιστώσουν κάποιο λάθος προφανώς και θα πρεπει να ειδοποιήσουν τον ασεπ . Οι αιτήσεις θεραπείας θα κάνουν πολύ χρόνο να εκδικαστούν . θα πρέπει να γίνει ρύθμιση κατά τη γνώμη μου γι αυτούς που έχουν διοριστεί , δεν φταίνε αυτοί για τα λάθη του ΑΣΕΠ.


Συμφωνώ και το θέσαμε κι εμείς αυτό ακριβώς που λες! Θα πρέπει να γίνει ειδική ρύθμιση, διότι θα εκδικαστούν πολλές θεραπείες και μετά απο πολύ καιρό. Ήταν κάτι πρωτόγνωρο αυτό..

agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό agrileza » Τρί Οκτ 08, 2019 4:04 pm

Ισχύει τελικά ότι μέσα στο μήνα Οκτώβριο θα βγεί ο διορθωμένος πίνακας διοριστέων (βάση αιτήσεων θεραπείας) ή θα το τραβήξουν όπως περιμέναμε τότε τα οριστικά; :roll:

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Παρ Οκτ 11, 2019 9:25 am

agrileza έγραψε:Ισχύει τελικά ότι μέσα στο μήνα Οκτώβριο θα βγεί ο διορθωμένος πίνακας διοριστέων (βάση αιτήσεων θεραπείας) ή θα το τραβήξουν όπως περιμέναμε τότε τα οριστικά; :roll:

Σύμφωνα με προσωπικές πληροφορίες οι αιτήσεις θεραπείας έχουν φθάσει τις 1200 συνολικά και συνεχίζουν και τους έρχονται και άλλες..Κάποιους πίνακες το ΑΣΕΠ θέλει να τους αλλάξει κατά 80 περίπου τις εκατό αλλά οι άνθρωποι του ανησυχούν για τις σφοδρές αντιδράσεις που θα προκύψουν από τέτοια ενέργεια...Κατά πάσα πιθανότητα η μεγάλη σφαγή (Αν γίνει) θα γίνει στην κατηγορία ΥΕ ...Πάντως δεν επιθυμούν να αφήσουν ανεξέταστη καμμία αίτηση θεραπείας για μελλοντικό χρονικό διάστημα...Ίσως μπει κάποιου είδους "κόφτης" σε αυτές.......
Οι νέοι πίνακες έπειτα από τις αιτήσεις θεραπείας ενδεχομένως θα αναρτηθούν τέλος Οκτώβρη......Τωρινές πληροφορίες μου είναι αυτές αλλά κρατώ μία πισινή γιατί όπως είπα πολλά έχουν δει τα μάτια μου.....
Δεν έχουν την περισσότερη ευθύνη οι άνθρωποι του ΑΣΕΠ.. Οι προηγούμενοι κυβερνώντες τα έκαναν σαλάτα και τώρα την πληρώνει ΑΣΕΠ και επιτυχόντες του Ιουνίου...

agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό agrileza » Παρ Οκτ 11, 2019 11:57 am

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
agrileza έγραψε:Ισχύει τελικά ότι μέσα στο μήνα Οκτώβριο θα βγεί ο διορθωμένος πίνακας διοριστέων (βάση αιτήσεων θεραπείας) ή θα το τραβήξουν όπως περιμέναμε τότε τα οριστικά; :roll:

Σύμφωνα με προσωπικές πληροφορίες οι αιτήσεις θεραπείας έχουν φθάσει τις 1200 συνολικά και συνεχίζουν και τους έρχονται και άλλες..Κάποιους πίνακες το ΑΣΕΠ θέλει να τους αλλάξει κατά 80 περίπου τις εκατό αλλά οι άνθρωποι του ανησυχούν για τις σφοδρές αντιδράσεις που θα προκύψουν από τέτοια ενέργεια...Κατά πάσα πιθανότητα η μεγάλη σφαγή (Αν γίνει) θα γίνει στην κατηγορία ΥΕ ...Πάντως δεν επιθυμούν να αφήσουν ανεξέταστη καμμία αίτηση θεραπείας για μελλοντικό χρονικό διάστημα...Ίσως μπει κάποιου είδους "κόφτης" σε αυτές.......
Οι νέοι πίνακες έπειτα από τις αιτήσεις θεραπείας ενδεχομένως θα αναρτηθούν τέλος Οκτώβρη......Τωρινές πληροφορίες μου είναι αυτές αλλά κρατώ μία πισινή γιατί όπως είπα πολλά έχουν δει τα μάτια μου.....
Δεν έχουν την περισσότερη ευθύνη οι άνθρωποι του ΑΣΕΠ.. Οι προηγούμενοι κυβερνώντες τα έκαναν σαλάτα και τώρα την πληρώνει ΑΣΕΠ και επιτυχόντες του Ιουνίου...

Κατα δική μου γνώμη κακώς ορκίστηκαν στους δήμους έπρεπε να αναμένουν και τους νέους διορθωμένους πίνακες.
Δεν μπορεί να τον βάζεις να ορκίζεται και μετά απο σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα να του λές φεύγεις. Άλλοι άφησαν και δουλειές... Για να μην υπάρξουν αντιδράσεις η μόνη λύση είναι είναι να προσληφθούν ως υπεράριθμοι των αιτήσεων θεραπείας.

veni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 03, 2017 11:59 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό veni » Παρ Οκτ 11, 2019 12:55 pm

Σήμερα που πήρα τηλέφωνο πάντως μου είπαν ότι δεν θα βγουν μέσα στον Οκτώβριο οι εκδικασεις - αποφάσεις των αιτήσεων θεραπείας.

zorana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 04, 2019 12:27 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό zorana » Παρ Οκτ 11, 2019 1:25 pm

veni έγραψε:Σήμερα που πήρα τηλέφωνο πάντως μου είπαν ότι δεν θα βγουν μέσα στον Οκτώβριο οι εκδικασεις - αποφάσεις των αιτήσεων θεραπείας.


Αυτό είναι απαράδεκτο και πότε περιμένουν να τις ανακοινώσουν... μπορεί να έχει και η προηγούμενη κυβέρνηση ευθύνη αλλά το ΑΣΕΠ είναι ανεξάρτητη αρχή και όλα αυτά το καθιστούν αναξιόπιστο και όχι μόνο με τα λάθη που έχει κάνει στα οριστικά της 3Κ και όλα αυτά που γίνονται και με τις ειδικές εμπειρίες. 'Έχει νομικό τμήμα και μπορεί να αντικρούσει κάθε πίεση αλλά δεν το κάνει μήπως τελικά είναι δεκανίκι της εκάστοτε κυβέρνησης.
Από τους δήμους έχουμε πληροφόρηση για απαράδεκτα λάθη τελικά ποιος εξέτασε τους φακέλους ή τις ενστάσεις... κανένας δεν έχει ευθύνη για τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν...κατά την γνώμη μου φυσικά και την ευθύνη μόνο το ΑΣΕΠ και όχι οι δήμοι.

agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό agrileza » Παρ Οκτ 11, 2019 3:12 pm

zorana έγραψε:
veni έγραψε:Σήμερα που πήρα τηλέφωνο πάντως μου είπαν ότι δεν θα βγουν μέσα στον Οκτώβριο οι εκδικασεις - αποφάσεις των αιτήσεων θεραπείας.


Αόριστη απάντηση. Συγκεκριμένα μέσα στο Νοέμβριο μήπως; Τί τους καθυστερεί;

veni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 03, 2017 11:59 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό veni » Παρ Οκτ 11, 2019 5:29 pm

agrileza έγραψε:
zorana έγραψε:
veni έγραψε:Σήμερα που πήρα τηλέφωνο πάντως μου είπαν ότι δεν θα βγουν μέσα στον Οκτώβριο οι εκδικασεις - αποφάσεις των αιτήσεων θεραπείας.


Αόριστη απάντηση. Συγκεκριμένα μέσα στο Νοέμβριο μήπως; Τί τους καθυστερεί;


Ειναι παρα πολλες οι αιτησεις θεραπειας, γι'αυτο τον λογο δεν θα βγουναι τον οκτωβριο ετσι μου ειπαν. Προφανως και εκαναν πολλα λαθη και καποιοι θα την πληρωσουν...εγω πιστευω το αφηνουν ετσι το θεμα για να δουνε ποσοι θα πανε δικαστηκα διοτι αν βγαλουν τωρα τις διορθωμενες αιτησεις θα γινει μεγαλο μπερδεμα και φυσικα θα πρεπει να αλλαξουνε ολοι οι πινακες....

agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό agrileza » Τετ Οκτ 16, 2019 4:02 pm

Κάτι μαθαίνω, ελπίζω για φήμες....
Αν είναι δυνατόν απο 2020 και βλέπουμε για τους διορθωμένους πίνακες!!!

Genuine
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Αύγ 27, 2018 12:38 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Genuine » Πέμ Οκτ 17, 2019 11:16 am

Καλησπέρα, είμαι στον οριστικό πίνακα διοριστέων ως ειδική κατηγορία Υ.Ε.αλλά δεν έχει βγει ακόμη το φεκ διορισμού με το όνομά μου . Από τον Δήμο μας ενώ ζητούσαν 110 άτομα, τελικά οι προσληπτέοι ήταν 67 και ΦΕΚ διορισμού έχει βγει για 8 άτομα μόνο. Το χρονικό περιθώριο των 3 μηνών του άρθρου 32 έχει παρέλθει..Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Μέχρι πότε μπορεί να καθυστερήσει η πρόσληψη? Εγώ που δουλεύω ήδη με σύμβαση ως διοριστέα με τα προσωρινά μέχρι πότε μπορώ να εργάζομαι έτσι? Δεν λήγει στις 30 Οκτωβρίου ?

agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό agrileza » Πέμ Οκτ 17, 2019 1:27 pm

Genuine έγραψε:Καλησπέρα, είμαι στον οριστικό πίνακα διοριστέων ως ειδική κατηγορία Υ.Ε.αλλά δεν έχει βγει ακόμη το φεκ διορισμού με το όνομά μου . Από τον Δήμο μας ενώ ζητούσαν 110 άτομα, τελικά οι προσληπτέοι ήταν 67 και ΦΕΚ διορισμού έχει βγει για 8 άτομα μόνο. Το χρονικό περιθώριο των 3 μηνών του άρθρου 32 έχει παρέλθει..Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Μέχρι πότε μπορεί να καθυστερήσει η πρόσληψη? Εγώ που δουλεύω ήδη με σύμβαση ως διοριστέα με τα προσωρινά μέχρι πότε μπορώ να εργάζομαι έτσι? Δεν λήγει στις 30 Οκτωβρίου ?

Αν μπορείς να μας πείς ποιόν δήμο αφορά;


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες