ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Anwnim0s
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευ Μάιος 28, 2018 6:10 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Anwnim0s » Τετ Οκτ 02, 2019 7:21 pm

evi44 έγραψε:
zorana έγραψε:
Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Μην έχει την τύχη της 1Κ/2017 φοβάμαι και ας λένε διάφοροι νομικοί κύκλοι ότι αυτό είναι δύσκολο έως σχεδόν αδύνατο για την 3Κ/2018..


Κανείς δεν πέρνει την ευθύνη καταλαβαίνεις τι θα γίνει...ο φορές μου χθές μου είπε ότι έπρεπε το ΑΣΕΠ να βγάλει ανακοίνωση και να δώσει εξηγήσεις στον κόσμο οι δήμοι δεν έχουν ευθύνη για αυτό το μπάχαλο. Οποιος έχει νεότερα να μας ενημερώνει...


Παιδιά το θέατρο του παραλόγου....Εμένα ο δήμος που διοριζόμουν μέχρι πρότινος, διότι μου απέρριψαν την αίτηση παράτασης που έκανα βάσει νόμου ( γιατί τελικά στους δήμους ότι θελουν κάνουν),οπότε επειδή παρήλθε η προθεσμία που είχα να παρουσιαστώ φαντάζομαι προχώρησαν στην αναπλήρωση, όχι μόνο καιγόταν να μας πάρει, αλλά δεν ενέκρινε ούτε παράταση ενός μηνός που ζητούσε ένας μηχανοτεχνίτης,(ποιος ξέρει μάλλον από κάτω περιμένει κάποιος δικός τους),επίσης σε οικονομολόγο που ζήτησε κι αυτός παράταση απερρίφθη επίσης με την έννοια ότι η υπηρεσια υπολειτουργει και καιγονται για κάλυψη των θέσεων...Δεν έχουν ακούσει τα τζιμάνια αυτά για τις αιτήσεις θεραπείας? Τι βιάστηκαν να πάρουν τον κόσμο και να μπλέκουν μετά με γραφειοκρατικές διαδικασίες ..καλά την ψυχικη ταλαιπωρία των διορισθέντων που πρεπει ν αποφασισουν να παρατησουν δουλειες για μια θέση που είναι υπο αιρεση αν την κατεχουν ή όχι, ούτε την υπολογίζουν, εννοείται....τώρα ακούω ότι άλλοι δήμοι καθυστερούν, σκόπιμα άραγε?... ότι να'ναι....


Δεν ξέρω τι παίζεις σε άλλους δήμους αλλά βλέπω σε αρκετές ΔΕΥΑ (καθώς και σε αυτή που διορίστηκα εγώ) να είναι όντως υποστελεχωμένες και να έχουν ανάγκη από κόσμο.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τετ Οκτ 02, 2019 8:25 pm

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Μην έχει την τύχη της 1Κ/2017 φοβάμαι και ας λένε διάφοροι νομικοί κύκλοι ότι αυτό είναι δύσκολο έως σχεδόν αδύνατο για την 3Κ/2018..

Για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις
Με αφορμή σημερινά δημοσιεύματα ιστοσελίδων, που αναφέρονται στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για 404 δικαστικούς υπαλλήλους κάνοντας λόγο για ακύρωσή του από δικαστικές αποφάσεις, από το ΑΣΕΠ επισημαίνονται τα ακόλουθα:
Οι αποφάσεις του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών (Δ.Ε.Α.), απλώς αποδέχθηκαν τις αιτήσεις ορισμένων υποψηφίων και δεν θίγουν συνολικά το κύρος του διαγωνισμού.
Με το ισχύον θεσμικό πλαίσιο, δεν τίθεται οποιοδήποτε ζήτημα εγκυρότητας του διορισμού των ήδη διατεθέντων υποψήφιων και δεν τίθεται εν αμφιβόλω η πρόσληψή τους.
Σε κάθε περίπτωση, το ΑΣΕΠ αναμένει την καθαρογραφή και γνωστοποίηση σε αυτό των αποφάσεων του Δ.Ε.Α., προκειμένου να ενημερωθεί επακριβώς για τη συγκεκριμένη κρίση.
«Περαιτέρω, σκόπιμο θα ήταν σε ζητήματα που αφορούν πλήθος υποψηφίων ενός διαγωνισμού να ζητείται προηγουμένως και η άποψη του ΑΣΕΠ», τονίζει το Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τετ Οκτ 02, 2019 8:30 pm

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
zorana έγραψε:
evi44 έγραψε:Επίσης εμένα μου το άφησαν φλου σχετικά με τα αποτελέσματα των αιτ θεραπείας... Δεν ήθελαν να πουν κατι συγκεκριμένο...


Είμαστε όλοι μέσα στην ανασφάλεια και την ψυχολογική πίεση οι δήμοι έπρεπε να καλέσουν μετά το πέρας της διαδικασίας με τις αιτήσεις θεραπείας και το ΑΣΕΠ να μην παίζει με τις ζωές των ανθρώπων...

Και όμως σε κάποιους δήμους , μέχρι την περασμένη εβδομάδα, κωλυσιεργούσαν τις προσλήψεις με την δικαιολογία ότι πήραν εντολή από ΑΣΕΠ να μην τις προχωρήσουν διότι έρχονται ανακατατάξεις με καραμπόλες και απολύσεις!!....Έπειτα όμως από ασφυκτική πίεση οι εν λόγω δήμοι , ο ένας μετά τον άλλον, ξεκινούν κανονικά την διαδικασία των προσλήψεων!!
Κάποιος ρε παιδιά υπεύθυνος που να γνωρίζει τι ακριβώς συμβαίνει υπάρχει να μας ενημερώσει ;;;

Αυτό ηταν ράδιο αρβύλα των δήμων.δεν δόθηκε ποτέ τέτοια εντολή.Καθυστερούσαν τις προσλήψεις διότι δεν είχαν χρήματα.
Πριν βγούν τα οριστικά είχαμε και πάλι πολύ ράδιο αρβύλα.Ας κρατάτε μικρό καλάθι από αυτά που λέγονται.

zorana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 04, 2019 12:27 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό zorana » Τετ Οκτ 02, 2019 10:00 pm

theod75 έγραψε:
Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
zorana έγραψε:
Είμαστε όλοι μέσα στην ανασφάλεια και την ψυχολογική πίεση οι δήμοι έπρεπε να καλέσουν μετά το πέρας της διαδικασίας με τις αιτήσεις θεραπείας και το ΑΣΕΠ να μην παίζει με τις ζωές των ανθρώπων...

Και όμως σε κάποιους δήμους , μέχρι την περασμένη εβδομάδα, κωλυσιεργούσαν τις προσλήψεις με την δικαιολογία ότι πήραν εντολή από ΑΣΕΠ να μην τις προχωρήσουν διότι έρχονται ανακατατάξεις με καραμπόλες και απολύσεις!!....Έπειτα όμως από ασφυκτική πίεση οι εν λόγω δήμοι , ο ένας μετά τον άλλον, ξεκινούν κανονικά την διαδικασία των προσλήψεων!!
Κάποιος ρε παιδιά υπεύθυνος που να γνωρίζει τι ακριβώς συμβαίνει υπάρχει να μας ενημερώσει ;;;

Αυτό ηταν ράδιο αρβύλα των δήμων.δεν δόθηκε ποτέ τέτοια εντολή.Καθυστερούσαν τις προσλήψεις διότι δεν είχαν χρήματα.
Πριν βγούν τα οριστικά είχαμε και πάλι πολύ ράδιο αρβύλα.Ας κρατάτε μικρό καλάθι από αυτά που λέγονται.


Μακάρι να ήταν έτσι αλλά εγώ ότι γράφω μου τα έχουν πει απο το ΑΣΕΠ και ο φορέας φυσικά .....

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό theod75 » Πέμ Οκτ 03, 2019 4:38 pm

zorana έγραψε:
theod75 έγραψε:
Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Και όμως σε κάποιους δήμους , μέχρι την περασμένη εβδομάδα, κωλυσιεργούσαν τις προσλήψεις με την δικαιολογία ότι πήραν εντολή από ΑΣΕΠ να μην τις προχωρήσουν διότι έρχονται ανακατατάξεις με καραμπόλες και απολύσεις!!....Έπειτα όμως από ασφυκτική πίεση οι εν λόγω δήμοι , ο ένας μετά τον άλλον, ξεκινούν κανονικά την διαδικασία των προσλήψεων!!
Κάποιος ρε παιδιά υπεύθυνος που να γνωρίζει τι ακριβώς συμβαίνει υπάρχει να μας ενημερώσει ;;;

Αυτό ηταν ράδιο αρβύλα των δήμων.δεν δόθηκε ποτέ τέτοια εντολή.Καθυστερούσαν τις προσλήψεις διότι δεν είχαν χρήματα.
Πριν βγούν τα οριστικά είχαμε και πάλι πολύ ράδιο αρβύλα.Ας κρατάτε μικρό καλάθι από αυτά που λέγονται.


Μακάρι να ήταν έτσι αλλά εγώ ότι γράφω μου τα έχουν πει απο το ΑΣΕΠ και ο φορέας φυσικά .....

Στο δήμο πάντως που εργάζομαι δεν δόθηκε ποτέ τέτοια εντολη. Και πως γίνετε σε κάποιοες δημους να έχει δοθεί τέτοια εντολή και στους άλλους όχι.κάτι δεν παει καλα σην δικαιολογία αυτή. .Οσους δήμους που ξέρω έχουν αργήσει τις προσλήψεις είναι λόγω έλλειψη πίστωσης.άλλωστε δεν υπάρχει χρονικό όριο στις αιτήσεις θεραπείας, χωρια σ αυτούς που θα πάνε δικαστικά. Άμα σε κάθε προκύρηξη περίμεναν πότε θα τελεσιδικήσουν δικαστικά τα αποτελέσματα, οι διορισμοί θα γίνονταν μετά από 10 χρονια για κάθε προκύρηξη. Σ έκαθε προκύρηξη δικαιώνονται καποιοι στις αιτήσεις θεραπείας απ΄ότι είχα διαβάσει είναι γύρω στο 3% σε κάθε προκύρηξη.για υπολογίστε το 3% στους 8166.

agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό agrileza » Πέμ Οκτ 03, 2019 4:58 pm

theod75 έγραψε:
zorana έγραψε:
theod75 έγραψε:Αυτό ηταν ράδιο αρβύλα των δήμων.δεν δόθηκε ποτέ τέτοια εντολή.Καθυστερούσαν τις προσλήψεις διότι δεν είχαν χρήματα.
Πριν βγούν τα οριστικά είχαμε και πάλι πολύ ράδιο αρβύλα.Ας κρατάτε μικρό καλάθι από αυτά που λέγονται.


Μακάρι να ήταν έτσι αλλά εγώ ότι γράφω μου τα έχουν πει απο το ΑΣΕΠ και ο φορέας φυσικά .....

Στο δήμο πάντως που εργάζομαι δεν δόθηκε ποτέ τέτοια εντολη. Και πως γίνετε σε κάποιοες δημους να έχει δοθεί τέτοια εντολή και στους άλλους όχι.κάτι δεν παει καλα σην δικαιολογία αυτή. .Οσους δήμους που ξέρω έχουν αργήσει τις προσλήψεις είναι λόγω έλλειψη πίστωσης.άλλωστε δεν υπάρχει χρονικό όριο στις αιτήσεις θεραπείας, χωρια σ αυτούς που θα πάνε δικαστικά. Άμα σε κάθε προκύρηξη περίμεναν πότε θα τελεσιδικήσουν δικαστικά τα αποτελέσματα, οι διορισμοί θα γίνονταν μετά από 10 χρονια για κάθε προκύρηξη. Σ έκαθε προκύρηξη δικαιώνονται καποιοι στις αιτήσεις θεραπείας απ΄ότι είχα διαβάσει είναι γύρω στο 3% σε κάθε προκύρηξη.για υπολογίστε το 3% στους 8166.


Νομίζω κάνεις λάθος το 3% σε αυτούς μόνο που μπορούν να κάνουν αίτηση θεραπείας και στην συγκεκριμένη προκύρηξη περίπου 3000 και όχι όλοι!

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό evi44 » Πέμ Οκτ 03, 2019 5:37 pm

theod75 έγραψε:
zorana έγραψε:
theod75 έγραψε:Αυτό ηταν ράδιο αρβύλα των δήμων.δεν δόθηκε ποτέ τέτοια εντολή.Καθυστερούσαν τις προσλήψεις διότι δεν είχαν χρήματα.
Πριν βγούν τα οριστικά είχαμε και πάλι πολύ ράδιο αρβύλα.Ας κρατάτε μικρό καλάθι από αυτά που λέγονται.


Μακάρι να ήταν έτσι αλλά εγώ ότι γράφω μου τα έχουν πει απο το ΑΣΕΠ και ο φορέας φυσικά .....

Στο δήμο πάντως που εργάζομαι δεν δόθηκε ποτέ τέτοια εντολη. Και πως γίνετε σε κάποιοες δημους να έχει δοθεί τέτοια εντολή και στους άλλους όχι.κάτι δεν παει καλα σην δικαιολογία αυτή. .Οσους δήμους που ξέρω έχουν αργήσει τις προσλήψεις είναι λόγω έλλειψη πίστωσης.άλλωστε δεν υπάρχει χρονικό όριο στις αιτήσεις θεραπείας, χωρια σ αυτούς που θα πάνε δικαστικά. Άμα σε κάθε προκύρηξη περίμεναν πότε θα τελεσιδικήσουν δικαστικά τα αποτελέσματα, οι διορισμοί θα γίνονταν μετά από 10 χρονια για κάθε προκύρηξη. Σ έκαθε προκύρηξη δικαιώνονται καποιοι στις αιτήσεις θεραπείας απ΄ότι είχα διαβάσει είναι γύρω στο 3% σε κάθε προκύρηξη.για υπολογίστε το 3% στους 8166.


Το θέμα είναι ότι από τον ίδιο τον ασεπ διαρρέουν ότι θα υπάρξουν μεγάλες αλλαγές κι όχι το κλασσικό 3-5 % , αν επρόκειτο για κάτι τέτοιο δεν θα συζητάγαμε για κάτι πρωτόγνωρο....και δεν μιλάμε για δικαστικές προσφυγές που τελεσιδικούν μετά από κάποια χρόνια και κρατούν και οι δύο τις θέσεις τους....μιλάμε ότι θα βγουν αποτελέσματα σε κανά μήνα το πολύ όπως τουλαχιστον ακουγεται,και καποιοι ανθρωποι που διορίστηκαν με οριστικά αποτελέσματα μακριά απ' τον τόπο τους θα τους στείλουν πίσω σπίτι τους με συνοπτικές διαδικασίες....γι' αυτό μιλάμε....επειδή το ασεπ εκανε τόσα "λάθη" ,απλά....

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό theod75 » Πέμ Οκτ 03, 2019 11:41 pm

evi44 έγραψε:
theod75 έγραψε:
zorana έγραψε:
Μακάρι να ήταν έτσι αλλά εγώ ότι γράφω μου τα έχουν πει απο το ΑΣΕΠ και ο φορέας φυσικά .....

Στο δήμο πάντως που εργάζομαι δεν δόθηκε ποτέ τέτοια εντολη. Και πως γίνετε σε κάποιοες δημους να έχει δοθεί τέτοια εντολή και στους άλλους όχι.κάτι δεν παει καλα σην δικαιολογία αυτή. .Οσους δήμους που ξέρω έχουν αργήσει τις προσλήψεις είναι λόγω έλλειψη πίστωσης.άλλωστε δεν υπάρχει χρονικό όριο στις αιτήσεις θεραπείας, χωρια σ αυτούς που θα πάνε δικαστικά. Άμα σε κάθε προκύρηξη περίμεναν πότε θα τελεσιδικήσουν δικαστικά τα αποτελέσματα, οι διορισμοί θα γίνονταν μετά από 10 χρονια για κάθε προκύρηξη. Σ έκαθε προκύρηξη δικαιώνονται καποιοι στις αιτήσεις θεραπείας απ΄ότι είχα διαβάσει είναι γύρω στο 3% σε κάθε προκύρηξη.για υπολογίστε το 3% στους 8166.


Το θέμα είναι ότι από τον ίδιο τον ασεπ διαρρέουν ότι θα υπάρξουν μεγάλες αλλαγές κι όχι το κλασσικό 3-5 % , αν επρόκειτο για κάτι τέτοιο δεν θα συζητάγαμε για κάτι πρωτόγνωρο....και δεν μιλάμε για δικαστικές προσφυγές που τελεσιδικούν μετά από κάποια χρόνια και κρατούν και οι δύο τις θέσεις τους....μιλάμε ότι θα βγουν αποτελέσματα σε κανά μήνα το πολύ όπως τουλαχιστον ακουγεται,και καποιοι ανθρωποι που διορίστηκαν με οριστικά αποτελέσματα μακριά απ' τον τόπο τους θα τους στείλουν πίσω σπίτι τους με συνοπτικές διαδικασίες....γι' αυτό μιλάμε....επειδή το ασεπ εκανε τόσα "λάθη" ,απλά....

Αν γίνουν μεγάλες ανακατατάξεις προφανώς υπάρχει θέμα. και το 5% ειναι πολλά τα άτομα γιατί είναι μεγάλη η προκύρηξη και θα ειναι πάλι πολλές οι ανακατατάξεις. Νομιζω καλό είναι να βγάλει ανακοίνωση το ασεπ και να ξεκαθαριζει την κατασταση ωστε να μην εχουμε παλι διαφορες φημες

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό theod75 » Πέμ Οκτ 03, 2019 11:44 pm

theod75 έγραψε:
zorana έγραψε:
theod75 έγραψε:Αυτό ηταν ράδιο αρβύλα των δήμων.δεν δόθηκε ποτέ τέτοια εντολή.Καθυστερούσαν τις προσλήψεις διότι δεν είχαν χρήματα.
Πριν βγούν τα οριστικά είχαμε και πάλι πολύ ράδιο αρβύλα.Ας κρατάτε μικρό καλάθι από αυτά που λέγονται.


Μακάρι να ήταν έτσι αλλά εγώ ότι γράφω μου τα έχουν πει απο το ΑΣΕΠ και ο φορέας φυσικά .....

Στο δήμο πάντως που εργάζομαι δεν δόθηκε ποτέ τέτοια εντολη. Και πως γίνετε σε κάποιοες δημους να έχει δοθεί τέτοια εντολή και στους άλλους όχι.κάτι δεν παει καλα σην δικαιολογία αυτή. .Οσους δήμους που ξέρω έχουν αργήσει τις προσλήψεις είναι λόγω έλλειψη πίστωσης.άλλωστε δεν υπάρχει χρονικό όριο στις αιτήσεις θεραπείας, χωρια σ αυτούς που θα πάνε δικαστικά. Άμα σε κάθε προκύρηξη περίμεναν πότε θα τελεσιδικήσουν δικαστικά τα αποτελέσματα, οι διορισμοί θα γίνονταν μετά από 10 χρονια για κάθε προκύρηξη. Σ έκαθε προκύρηξη δικαιώνονται καποιοι στις αιτήσεις θεραπείας απ΄ότι είχα διαβάσει είναι γύρω στο 3% σε κάθε προκύρηξη.για υπολογίστε το 3% στους 8166.

και στους 3000 το 3% ειναι μεγάλο ποσοστό και μπορει να φερει μεγαλες ανακατατάξεις ιδιως στους ΔΕ ΤΕ ΚΑΙ ΠΕ.πάντως στο δικό μου δημο δεν εχει έρθει εντολή να καθυστερησουμε τις προσλήψεις

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Παρ Οκτ 04, 2019 10:23 am

Καλημέρα..
Τώρα που το σκέφτομαι λίγο καλύτερα ' υφίστανται και άλλοι σημαντικοί , πέραν των αιτήσεων θεραπείας, λόγοι ' για τις τροποποιήσεις των πινάκων κατάταξης που επίκεινται ...
Για παράδειγμα γνωρίζω ήδη περίπτωση επιτυχόντα που ανακλήθηκε ο διορισμός του λόγω ποινικού μητρώου , όπως και ενός άλλου που δεν αποδέχτηκε τη θέση του, λόγω του ότι προηγήθηκε διορισμός του σε άλλη προκήρυξη και σε θέση που συμφέρει οικονομικά περισσότερο...
Αρκετοί και αυτοί που δεν δέχονται τις θέσεις επιτυχίας τους διότι δεν διορίζονται στον τόπο που θέλουν...
Ας ελπίσουμε να είναι κυρίως έτσι τα πράγματα...

agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό agrileza » Παρ Οκτ 04, 2019 2:10 pm

Θα έπρεπε να υπάρχει ρύθμιση που να επιτρέπει την υπεράριθμη πρόσληψη επιτυχόντων απο αιτήσεις θεραπείας!

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό theod75 » Παρ Οκτ 04, 2019 6:48 pm

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Καλημέρα..
Τώρα που το σκέφτομαι λίγο καλύτερα ' υφίστανται και άλλοι σημαντικοί , πέραν των αιτήσεων θεραπείας, λόγοι ' για τις τροποποιήσεις των πινάκων κατάταξης που επίκεινται ...
Για παράδειγμα γνωρίζω ήδη περίπτωση επιτυχόντα που ανακλήθηκε ο διορισμός του λόγω ποινικού μητρώου , όπως και ενός άλλου που δεν αποδέχτηκε τη θέση του, λόγω του ότι προηγήθηκε διορισμός του σε άλλη προκήρυξη και σε θέση που συμφέρει οικονομικά περισσότερο...
Αρκετοί και αυτοί που δεν δέχονται τις θέσεις επιτυχίας τους διότι δεν διορίζονται στον τόπο που θέλουν...
Ας ελπίσουμε να είναι κυρίως έτσι τα πράγματα...

Οι αναπληρώσεις θα γίνουν από τους επιλαχόντες , τους ήδη διορισμένους δεν τους επηρεάζει.Και εγώ πιστεώ ότι θα γίνουν πολλές αναπληρώσεις λόγω άρνηση διορισμού ή λόγω ανάκληση από δήμο. ξέρω 3 περιπτώσεις ανάκληση διορισμου

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Σάβ Οκτ 05, 2019 10:22 am

theod75 έγραψε:
Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Καλημέρα..
Τώρα που το σκέφτομαι λίγο καλύτερα ' υφίστανται και άλλοι σημαντικοί , πέραν των αιτήσεων θεραπείας, λόγοι ' για τις τροποποιήσεις των πινάκων κατάταξης που επίκεινται ...
Για παράδειγμα γνωρίζω ήδη περίπτωση επιτυχόντα που ανακλήθηκε ο διορισμός του λόγω ποινικού μητρώου , όπως και ενός άλλου που δεν αποδέχτηκε τη θέση του, λόγω του ότι προηγήθηκε διορισμός του σε άλλη προκήρυξη και σε θέση που συμφέρει οικονομικά περισσότερο...
Αρκετοί και αυτοί που δεν δέχονται τις θέσεις επιτυχίας τους διότι δεν διορίζονται στον τόπο που θέλουν...
Ας ελπίσουμε να είναι κυρίως έτσι τα πράγματα...

Οι αναπληρώσεις θα γίνουν από τους επιλαχόντες , τους ήδη διορισμένους δεν τους επηρεάζει.Και εγώ πιστεώ ότι θα γίνουν πολλές αναπληρώσεις λόγω άρνηση διορισμού ή λόγω ανάκληση από δήμο. ξέρω 3 περιπτώσεις ανάκληση διορισμου


Λοιπόν, επειδή ο καθένας λέει ό,τι του κατέβει χωρίς να γνωρίζει τα πράγματα, επισημαίνω τα εξής ως υπάλληλος Γραφείο Προσωπικού: Δεν ήταν "ράδιο αρβύλα" των Δήμων οι αιτήσεις θεραπείας, όπως ειπώθηκε! Το ίδιο το ΑΣΕΠ εδώ και πολύ καιρό συμβούλευε τις Δ/νσεις Προσωπικού να καθυστερήσουμε την έκδοση των ΦΕΚ διορισμών διότι οι δήμοι έβρισκαν φοβερά λάθη στη μοριοδότηση και στην πληρότητα των δικαιολογητικών των διοριστέων! Όχι μόνο θα δικαιωθούν εκατοντάδες αιτήσεις θεραπείας, αλλά θα βγουν εκτός οριστικών και άλλοι που δεν έπρεπε να είναι στα οριστικά και που τους ανακάλυψαν οι δήμοι ειδοποιώντας με έγγραφο το ΑΣΕΠ! Στην υπηρεσία μου βρήκαμε άτομα στα οριστικά που δεν έπρεπε να είναι (πχ είχαν χάσει την ιδιότητα του πολυκένου όταν είχαν κάνει αίτηση κλπ). Επίσης και η Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής βρήκε σε οριστικούς πίνακες λάθη και δεν τους ενέκρινε! Όμως μετά από πιέσεις, οι Δήμοι άρχισαν να βγάζουν ΦΕΚ διορισμού,ξέροντας ότι μετά την ανασύνταξη των πινάκων από το ΑΣΕΠ θα βρεθούν πάρα πολλοί εκτός οριστικών εντελώς, ή θα περνάνε σε άλλα δήμο προκαλώντας ντόμινο, ή απλώς θα χάνουν μόρια αλλά θα παραμένουν στους πίνακες. Αυτά τα τρία θα συμβούν. Δυστυχώς θα γίνουν και απολύσεις, και μάλιστα όχι από επιλαχόντες όπως γράφηκε, αλλά από αυτούς που είναι στους οριστικούς και που ορκίστηκαν!

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Σάβ Οκτ 05, 2019 12:22 pm

marios1969 έγραψε:Λοιπόν, επειδή ο καθένας λέει ό,τι του κατέβει χωρίς να γνωρίζει τα πράγματα, επισημαίνω τα εξής ως υπάλληλος Γραφείο Προσωπικού: Δεν ήταν "ράδιο αρβύλα" των Δήμων οι αιτήσεις θεραπείας, όπως ειπώθηκε! Το ίδιο το ΑΣΕΠ εδώ και πολύ καιρό συμβούλευε τις Δ/νσεις Προσωπικού να καθυστερήσουμε την έκδοση των ΦΕΚ διορισμών διότι οι δήμοι έβρισκαν φοβερά λάθη στη μοριοδότηση και στην πληρότητα των δικαιολογητικών των διοριστέων! Όχι μόνο θα δικαιωθούν εκατοντάδες αιτήσεις θεραπείας, αλλά θα βγουν εκτός οριστικών και άλλοι που δεν έπρεπε να είναι στα οριστικά και που τους ανακάλυψαν οι δήμοι ειδοποιώντας με έγγραφο το ΑΣΕΠ! Στην υπηρεσία μου βρήκαμε άτομα στα οριστικά που δεν έπρεπε να είναι (πχ είχαν χάσει την ιδιότητα του πολυκένου όταν είχαν κάνει αίτηση κλπ). Επίσης και η Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής βρήκε σε οριστικούς πίνακες λάθη και δεν τους ενέκρινε! Όμως μετά από πιέσεις, οι Δήμοι άρχισαν να βγάζουν ΦΕΚ διορισμού,ξέροντας ότι μετά την ανασύνταξη των πινάκων από το ΑΣΕΠ θα βρεθούν πάρα πολλοί εκτός οριστικών εντελώς,ή θα περνάνε σε άλλα δήμο προκαλώντας ντόμινο, ή απλώς θα χάνουν μόρια αλλά θα παραμένουν στους πίνακες. Αυτά τα τρία θα συμβούν. Δυστυχώς θα γίνουν και απολύσεις, και μάλιστα όχι από επιλαχόντες όπως γράφηκε, αλλά από αυτούς που είναι στους οριστικούς και που ορκίστηκαν!


Καλημέρα...
Φυσικά και είμαι κάργα υπέρ του να απολυθούν όσοι προσπάθησαν με δόλο την πρόσληψη τους με παραποιημένα ή και πλαστά πιστοποιητικά που στην πραγματικότητα δεν ίσχυαν το διάστημα των ηλεκτρονικών αιτήσεων, αλλά αυτό με τις εκτεταμένες "καραμπόλες" το ΑΣΕΠ οφείλει να το προσέξει πολύ καλά και να φερθεί με την μεγαλύτερη δυνατή σύνεση διότι υφίστανται και κατηγορίες διοριστέων με πολλές θέσεις ,ακόμη και πάνω από 50 ' και σε περιοχές που φυσικά δεν βρίσκονται στο ίδιο μέρος αλλά απέχουν ακόμη και εκατοντάδες χιλιόμετρα η μία από την άλλη και που οι ,με την αξία τους, επιτυχόντες ΔΕΝ πρόκειται με την καμία να ανεχθούν να πληρώσουν πανάκριβα πιθανά λάθη του ΑΣΕΠ.....
Πιο συνετό είναι λοιπόν να τα βάλεις με ένα και μόνο παρά με 27 για παράδειγμα που στο κάτω-κάτω της γραφής δεν σου φταίνε σε τίποτε αν εσύ δεν έκανες σωστά τη δουλειά σου....

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό theod75 » Σάβ Οκτ 05, 2019 5:26 pm

marios1969 έγραψε:
theod75 έγραψε:
Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Καλημέρα..
Τώρα που το σκέφτομαι λίγο καλύτερα ' υφίστανται και άλλοι σημαντικοί , πέραν των αιτήσεων θεραπείας, λόγοι ' για τις τροποποιήσεις των πινάκων κατάταξης που επίκεινται ...
Για παράδειγμα γνωρίζω ήδη περίπτωση επιτυχόντα που ανακλήθηκε ο διορισμός του λόγω ποινικού μητρώου , όπως και ενός άλλου που δεν αποδέχτηκε τη θέση του, λόγω του ότι προηγήθηκε διορισμός του σε άλλη προκήρυξη και σε θέση που συμφέρει οικονομικά περισσότερο...
Αρκετοί και αυτοί που δεν δέχονται τις θέσεις επιτυχίας τους διότι δεν διορίζονται στον τόπο που θέλουν...
Ας ελπίσουμε να είναι κυρίως έτσι τα πράγματα...

Οι αναπληρώσεις θα γίνουν από τους επιλαχόντες , τους ήδη διορισμένους δεν τους επηρεάζει.Και εγώ πιστεώ ότι θα γίνουν πολλές αναπληρώσεις λόγω άρνηση διορισμού ή λόγω ανάκληση από δήμο. ξέρω 3 περιπτώσεις ανάκληση διορισμου


Λοιπόν, επειδή ο καθένας λέει ό,τι του κατέβει χωρίς να γνωρίζει τα πράγματα, επισημαίνω τα εξής ως υπάλληλος Γραφείο Προσωπικού: Δεν ήταν "ράδιο αρβύλα" των Δήμων οι αιτήσεις θεραπείας, όπως ειπώθηκε! Το ίδιο το ΑΣΕΠ εδώ και πολύ καιρό συμβούλευε τις Δ/νσεις Προσωπικού να καθυστερήσουμε την έκδοση των ΦΕΚ διορισμών διότι οι δήμοι έβρισκαν φοβερά λάθη στη μοριοδότηση και στην πληρότητα των δικαιολογητικών των διοριστέων! Όχι μόνο θα δικαιωθούν εκατοντάδες αιτήσεις θεραπείας, αλλά θα βγουν εκτός οριστικών και άλλοι που δεν έπρεπε να είναι στα οριστικά και που τους ανακάλυψαν οι δήμοι ειδοποιώντας με έγγραφο το ΑΣΕΠ! Στην υπηρεσία μου βρήκαμε άτομα στα οριστικά που δεν έπρεπε να είναι (πχ είχαν χάσει την ιδιότητα του πολυκένου όταν είχαν κάνει αίτηση κλπ). Επίσης και η Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής βρήκε σε οριστικούς πίνακες λάθη και δεν τους ενέκρινε! Όμως μετά από πιέσεις, οι Δήμοι άρχισαν να βγάζουν ΦΕΚ διορισμού,ξέροντας ότι μετά την ανασύνταξη των πινάκων από το ΑΣΕΠ θα βρεθούν πάρα πολλοί εκτός οριστικών εντελώς, ή θα περνάνε σε άλλα δήμο προκαλώντας ντόμινο, ή απλώς θα χάνουν μόρια αλλά θα παραμένουν στους πίνακες. Αυτά τα τρία θα συμβούν. Δυστυχώς θα γίνουν και απολύσεις, και μάλιστα όχι από επιλαχόντες όπως γράφηκε, αλλά από αυτούς που είναι στους οριστικούς και που ορκίστηκαν!

Επειδή και εγώ γνωρίζω πράγματα και δεν είσαστε η μόνη που γνωρίζετε. Πως ειναι δυνατόν να δόθηκε τέτοια συμβουλή στο δικό σας γραφείο προσωπικού και στο δικό μας δήμο όχι. Και μάλιστα ξέρω και σε γειτονικούς δήμους δεν δόθηκε τετοια συμβουλή από τον ασεπ παρόλο που πέταξαν έξω διορισθέντες (και είχαν και επικοινωνία με τον ΑΣΕΠ) έκτος και αν ο ασεπ άλλα λέει στον έναν δήμο και άλλα στον άλλο.... Επίσης παρατηρώ στους περισσότερους δήμους της επαρχίας οι διορισμοί προχώρησαν πολύ γρήγορα και στην Αττική . Ο έλεγχος δεν τελειώνει στον ΑΣΕΠ και οι δήμοι ειναι υποχρεωμενοι να κάνουν έλεγχο των χαρτιών των διορισθέντων και οχι μόνο άλλα και π.χ. έλεγχο ποινικού μητρωου, φυσικής καταληλότητας των υποψηφίων κ.λ.π., όπως και οι αποκεντρωμένες. Αυτούς που βγάζουν εκτός οι δήμοι θα αντικατασταθούν από τους επιλαχόντες και δεν επηρεάζει του ήδη διορισμένους αφού οι διοριστέοι διαγράφονται από τον πίνακα κατάταξης και μπαίνουν στο πίνακα διορισθέντων. Μόνο οι αιτήσεις θεραπείας επηρεάζουν του ήδη διορισθέντες.(εγω δεν είπα ποτέ οτι θα απολυθούν οι επιλαχόντες και φυσικά πως να απολυθούν οι επιλαχόντες αφού δεν έχουν διορισθεί.είθιστε οι αναπληρώσεις να γίνονται από τον πίνακα των επιλαχόντων). Επίσης όσοι έχουν κάνει αίτηση θεραπείας είναι είτε στο πίνακα διορισθέντων, είτε στο πίνακα κατάταξης (επιλαχόντες) είτε στον πίνακα απορριπτέων. Κάτι τελευταίο με βάσει το άρθρο 32 του ν.4440/2016 φεκ 224/Α/02-12-2016Άρθρο 32.
Προθεσμία τριών μηνών από την έκδοση απόφασης κατανομής για την ολοκλήρωση διορισμού
Στο τέλος της παρ. 21 του άρθρου ένατου του Ν. 4057/2012 (Α΄ 54) προστίθενται εδάφια, ως εξής: «Τα αρμόδια για το διορισμό ή πρόσληψη όργανα οφείλουν να προβούν στη δημοσίευση των ατομικών πράξεων διορισμού ή πρόσληψης εντός τριών (3) μηνών από τη δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως της απόφασης κατανομής. Η μη τήρηση της προθεσμίας του προηγούμενου εδαφίου συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα κατά τα οριζόμενα στην περίπτωση β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 107 του Υπαλληλικού Κώδικα.»


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες