Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Δευ Ιούλ 29, 2019 10:00 pm

Καλησπέρα, είναι δυνατόν υπάλληλος μέσω της διαδικασίας κινητικότητας να μεταφερθεί σε θέση ανώτερου κλάδου εάν κατέχει τα τυπικά προσόντα;

baoutsi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Οκτ 12, 2018 3:10 pm

Re: Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Δημοσίευσηαπό baoutsi » Τρί Ιούλ 30, 2019 9:54 am

Ναι

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Τρί Ιούλ 30, 2019 1:16 pm

baoutsi έγραψε:Ναι

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, είναι πολύ ελπιδοφόρα. Δυστυχώς είχα αντίθετη ενημέρωση από αρμόδιο υπάλληλο και έχω μπλεχτεί. Γνωρίζεις να με παραπέμψεις σε κάποιο νόμο;

THL
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 12:31 pm

Re: Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Δημοσίευσηαπό THL » Παρ Αύγ 02, 2019 12:53 pm

ΝΟΜΟΣ 4440/ΦΕΚ Α 224/2.12.2016
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α'
ΕΝΙΑΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ
Άρθρο 2, παρ. 3:
Η μετακίνηση από μία δημόσια υπηρεσία σε άλλη διενεργείται ως μετάταξη σε κενή οργανική θέση κλάδου/ειδικότητας της ίδιας ή ανώτερης κατηγορίας/εκπαιδευτικής βαθμίδας, για την οποία ο υπάλληλος έχει τα απαιτούμενα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα.

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Παρ Αύγ 02, 2019 9:33 pm

THL έγραψε:ΝΟΜΟΣ 4440/ΦΕΚ Α 224/2.12.2016
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α'
ΕΝΙΑΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ
Άρθρο 2, παρ. 3:
Η μετακίνηση από μία δημόσια υπηρεσία σε άλλη διενεργείται ως μετάταξη σε κενή οργανική θέση κλάδου/ειδικότητας της ίδιας ή ανώτερης κατηγορίας/εκπαιδευτικής βαθμίδας, για την οποία ο υπάλληλος έχει τα απαιτούμενα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα.


Σε ευχαριστώ πολύ! Μία ακόμη ερώτηση εάν εσύ ή κάποιος άλλος γνωρίζει. Το πτυχίο που κάποιος υπάλληλος έχει πρέπει να περάσει από κάποια διαδικασία (π.χ. υπηρεσιακό συμβούλιο) για να "φαίνεται" και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί; Π.χ. εμένα στην καρτέλα μου στο hr.apografi.gov.gr φαίνεται το ένα εκ των δύο πτυχίων που έχω, αλλά δεν έχει περάσει από κάποια διαδικασία (υπηρεσιακό, όπως έγραψα παραπάνω, ή κάτι άλλο). Απλά το έδωσα στην υπάλληλο που ασχολείται με αυτά και μου το καταχώρησε. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω κανονικά;

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Σεπ 08, 2019 8:19 pm

Θα το καταθέσεις στο γραφείο προσωπικού σου και είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν την βάση δεδομένων της απογραφής. Έλεγχε συχνά και θα είσαι κομπλέ. Αρκεί να φανεί εκει

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Κυρ Σεπ 08, 2019 11:00 pm

daredevil έγραψε:Θα το καταθέσεις στο γραφείο προσωπικού σου και είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν την βάση δεδομένων της απογραφής. Έλεγχε συχνά και θα είσαι κομπλέ. Αρκεί να φανεί εκει

Σε ευχαριστώ και πάλι!

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Σεπ 15, 2019 5:58 pm

Μην ψαρώνετε από άσχετους υπαλλήλους. Ψάχνετε την μόνο η ζητάτε να σας πουν να ποιανού απαγορεύετε ..

theakat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Σεπ 27, 2016 1:08 pm

Re: Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Δημοσίευσηαπό theakat » Δευ Αύγ 24, 2020 7:17 pm

Καλησπέρα σας, μπορεί υπάλληλος να καταθέσει αίτημα για μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία εντός του ίδιου φορέα έχοντας τα τυπικά προσόντα πριν παρέλθει η οκταετία μέσω κινητικότητας;

FarCry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 3:55 am

Re: Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Δημοσίευσηαπό FarCry » Τρί Αύγ 25, 2020 6:10 am

theakat έγραψε:Καλησπέρα σας, μπορεί υπάλληλος να καταθέσει αίτημα για μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία εντός του ίδιου φορέα έχοντας τα τυπικά προσόντα πριν παρέλθει η οκταετία μέσω κινητικότητας;



Όχι ρε συ. Τα 8 χρόνια είναι ποινή γιατί μπήκες στο δημόσιο με τσατσια λόγω απόκρυψης πτυχίου. Δεν γίνεται να σου αναγνωριστεί το πτυχίο που αποκρύφτηκε πριν τα 8 χρόνια και άρα δεν υπάρχουν τα τυπικά προσόντα για μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία.

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Τετ Αύγ 26, 2020 8:10 pm

FarCry έγραψε:
theakat έγραψε:Καλησπέρα σας, μπορεί υπάλληλος να καταθέσει αίτημα για μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία εντός του ίδιου φορέα έχοντας τα τυπικά προσόντα πριν παρέλθει η οκταετία μέσω κινητικότητας;



Όχι ρε συ. Τα 8 χρόνια είναι ποινή γιατί μπήκες στο δημόσιο με τσατσια λόγω απόκρυψης πτυχίου. Δεν γίνεται να σου αναγνωριστεί το πτυχίο που αποκρύφτηκε πριν τα 8 χρόνια και άρα δεν υπάρχουν τα τυπικά προσόντα για μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία.


Απλώς για την τάξη να επισημάνω ότι δεν πρόκειται για "τσατσια" (αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς τη σημασία της λέξης) ούτε για "απόκρυψη". Δεν υπάρχει τίποτα το παράνομο σε αυτό. Ο Νόμος δίνει το δικαίωμα μετάταξης μετά την παρέλευση οκταετίας σε περίπτωση που κατείχες πριν το διορισμό τον ανώτερο τίτλο. Αυτός ο χρονικός περιορισμός (όπως και άλλοι σχετικοί) τίθενται απλώς και μόνο για λόγους τήρησης της αρχαιότητας και της ίσης εξέλιξης των υπαλλήλων...

FarCry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 3:55 am

Re: Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Δημοσίευσηαπό FarCry » Δευ Αύγ 31, 2020 6:47 pm

marios1969 έγραψε:
FarCry έγραψε:
theakat έγραψε:Καλησπέρα σας, μπορεί υπάλληλος να καταθέσει αίτημα για μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία εντός του ίδιου φορέα έχοντας τα τυπικά προσόντα πριν παρέλθει η οκταετία μέσω κινητικότητας;



Όχι ρε συ. Τα 8 χρόνια είναι ποινή γιατί μπήκες στο δημόσιο με τσατσια λόγω απόκρυψης πτυχίου. Δεν γίνεται να σου αναγνωριστεί το πτυχίο που αποκρύφτηκε πριν τα 8 χρόνια και άρα δεν υπάρχουν τα τυπικά προσόντα για μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία.


Απλώς για την τάξη να επισημάνω ότι δεν πρόκειται για "τσατσια" (αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς τη σημασία της λέξης) ούτε για "απόκρυψη". Δεν υπάρχει τίποτα το παράνομο σε αυτό. Ο Νόμος δίνει το δικαίωμα μετάταξης μετά την παρέλευση οκταετίας σε περίπτωση που κατείχες πριν το διορισμό τον ανώτερο τίτλο. Αυτός ο χρονικός περιορισμός (όπως και άλλοι σχετικοί) τίθενται απλώς και μόνο για λόγους τήρησης της αρχαιότητας και της ίσης εξέλιξης των υπαλλήλων...



Το είπα σε φάση που ένας αυξάνει τις πιθανότητες του για να μπει στο δημόσιο λόγω αυτής της δυνατότητας. Εάν πχ δεν υπήρχε αυτό και ο καθένας μπορούσε να δώσει μόνο στον κλάδο που είναι τα τελικά του πτυχία τότε κάποιοι δεν θα διορίζονταν. Οχι ότι είναι κάτι παράνομο.

theakat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Σεπ 27, 2016 1:08 pm

Re: Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Δημοσίευσηαπό theakat » Τρί Σεπ 01, 2020 11:14 pm

Καταλαβαίνω τι εννοούσατε και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. Απλώς έμπλεξα με την κινητικότητα κι είμαι απελπισμένη. Απο ΝΠΙΔ μεταταχθηκα σε ΝΠΔΔ ως ΔΕ κι είχα ήδη πέντε χρόνια που είχα μονιμοποιηθεί στο ΝΠΙΔ. Μέσω συζητήσεων διαπίστωσα ότι μάλλον την πάτησα και δεν προσμετρούνται τα πέντε έτη που είχα διανύσει ήδη για να αναγνωρίσω το πτυχίο μου, αφού έχω ΦΕΚ μετάταξης. Στην ιδέα ότι θα πρέπει να περιμένω άλλα οκτώ χρόνια συν τα πέντε σύνολο ΔΕΚΑΤΡΙΑ χρόνια για να αναγνωριστεί αυτο το ρημάδι ΠΕ με σκοτώνει.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Σεπ 05, 2020 8:26 pm

theakat έγραψε:Καταλαβαίνω τι εννοούσατε και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. Απλώς έμπλεξα με την κινητικότητα κι είμαι απελπισμένη. Απο ΝΠΙΔ μεταταχθηκα σε ΝΠΔΔ ως ΔΕ κι είχα ήδη πέντε χρόνια που είχα μονιμοποιηθεί στο ΝΠΙΔ. Μέσω συζητήσεων διαπίστωσα ότι μάλλον την πάτησα και δεν προσμετρούνται τα πέντε έτη που είχα διανύσει ήδη για να αναγνωρίσω το πτυχίο μου, αφού έχω ΦΕΚ μετάταξης. Στην ιδέα ότι θα πρέπει να περιμένω άλλα οκτώ χρόνια συν τα πέντε σύνολο ΔΕΚΑΤΡΙΑ χρόνια για να αναγνωριστεί αυτο το ρημάδι ΠΕ με σκοτώνει.

Σε παρακαλώ γράψε ακριβώς τι έγινεακριβώς την ιστορία νομίζω ότι κάπου έχεις λάθος αλλά δεν θέλω να σου δώσω ελπίδες γράψε τι έγινε πότε διορίστηκε σς πότε είχες το πτυχίο πε και πότε έκανες μετάταξη μέσω της κινητικότητας ακριβώς θέλω τις ημερομηνίες στο περίπου πότε διορίστηκε σς πότε πήρες μετάταξη ως δ.ε. και πότε πήρες πτυχίο Πανεπιστημίου πες μου να σε βοηθήσω

theakat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Σεπ 27, 2016 1:08 pm

Re: Κινητικότητα σε ανώτερο κλάδο.

Δημοσίευσηαπό theakat » Δευ Νοέμ 02, 2020 9:47 am

Καλημέρα σας και ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια,
Προσλήφθηκα το 2011 σαν ΔΕ, μονιμοποιήθηκα το 2015 σαν ΔΕ. Από το 2008 είχα πτυχίο και το 2013 μεταπτυχιακό. Το 2016 μου κάνουν απόσπαση στον Δήμο από τη Δημοτική επιχείρηση για δύο χρόνια και το 2018 με ανανέωσαν για άλλα δύο χρόνια. Κατά τη διάρκεια της τελευταίας ανανέωσης έκανα αίτηση μέσω της κινητικότητας για να μεταταχθώ στον Δήμο σαν ΔΕ καθώς με πληροφόρησαν ότι δε μπορούσα να κάνω αίτηση σαν ΠΕ. Και τώρα έρχεται το ερώτημα. Η οκταετία μου μετράει από το 2015 ή από το 2020 που έκανα τη μετάταξη;


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες