Χρονικό περιθώριο για αποδοχή διορισμού

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
wpgeorge1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Σεπ 24, 2018 1:43 pm

Re: Χρονικό περιθώριο για αποδοχή διορισμού

Δημοσίευσηαπό wpgeorge1 » Δευ Σεπ 24, 2018 4:11 pm

Καλησπέρα κι από μένα
σχετικά με την πιθανότητα λήψης παράτασης αποδοχής διορισμού πρόσφατα ενημερώθηκα ότι αυτό ενέχει κάποιες συνέπειες για τον υπάλληλο, ακόμα και καθυστέρηση στην πρόσληψη ακόμα και πέραν του έτους, Έχει κάποιος άποψη?

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Χρονικό περιθώριο για αποδοχή διορισμού

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Δευ Σεπ 24, 2018 7:03 pm

Προσοχή μεγάλη διότι δεν δίνουν όλες οι υπηρεσίες εξάμηνη αναβολή διορισμού, ακόμη και αν υπάρχουν σοβαροί λόγοι υγείας!!Πχ σε ΔΕΗ και θυγατρικές της που είναι ΙΔΑΧ ΔΕΝ την δίνουν με την καμία και άπαξ και καθυστερήσεις να παρουσιαστείς όταν σε καλέσουν, γίνεται αυτόματη ανάκληση του διορισμού σου και καλούν τον επόμενο επιλαχόντα...

mixalis80
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 11:32 am

Re: Χρονικό περιθώριο για αποδοχή διορισμού

Δημοσίευσηαπό mixalis80 » Τετ Σεπ 11, 2019 2:11 pm

emrdk έγραψε:
kwskam έγραψε:Καλημέρα,με κάλεσαν και εμένα για διορισμό έπειτα από αναπλήρωση κενή θέσης. Μεταξύ των δικαιολογητικών που μου ζήτησαν είναι και υπεύθυνη δήλωση περί αποδοχής του διορισμού. Αυτό που με ανησυχεί είναι αν για κάποιο λόγο δεν πάω τελικά μην έχω κυρώσεις με την δήλωση αυτή. Επίσης με ενημέρωσαν ότι η διαδικασία θα χρειαστεί να ολοκληρωθεί περίπου 3 μήνες. Ξέρει κάποιος ποιο είναι το ακριβές χρονικό διάστημα; Παράταση τελικά μπορώ να πάρω αν χρειαστεί και από την τωρινή μου δουλειά πότε πρέπει να παραιτηθώ;

Καλησπέρα! Αν και δεν είμαι ειδικός, μόλις χθες μου ανέφερε ένας γνωστός μου που διορίστηκε πριν μία 5ετία, ότι δικαιούσαι όταν σε καλέσουν για διορισμό να ζητήσεις 6μηνη παράταση για σοβαρό λόγο. Τώρα πως αυτό μπορείς να το δικαιολογήσεις, δεν ξέρω. Παρόλα αυτά κι εγώ αν διάβασες την περίπτωσή μου είχα στείλει υπεύθυνη δήλωση ότι αποδέχομαι την ΙΔΟΧ κι όταν με ξανακάλεσαν μετά από 2 μήνες τους είπα ότι δεν μπορώ τλκ να πάω στην ΙΔΟΧ και θα περιμένω τα οριστικά αποτελέσματα της προκήρυξης, οπότε μου ζήτησαν να τους ξαναστείλω μια υπεύθυνη δήλωση στην οποία έγραφα ότι δεν αποδέχομαι. Δεν υπάρχουν κυρώσεις. Φαντάζομαι και στη δική σου περίπτωση ισχύει το ίδιο.


Αν βγουν τα τελικά (οριστικά) αποτελέσματα της ΣΟΧ, μπορούμε να πα΄ρουμε αναβολή αποδοχής διορισμού, για οικογενειακούς λόγους πχ, όπως γίνεται και για μια μόνιμη θέση στο Δημόσιο;


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες