Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
sdioristea
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2018 12:54 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sdioristea » Τετ Σεπ 04, 2019 2:54 pm

melimeli έγραψε:
sdioristea έγραψε:Γεια σας και από μένα,

μια ερώτηση παιδιά,
είμαι στη λίστα της 2κ/2019, έχω ελέγξει τα χαρτιά μου και δεν μπορώ να βρω την απόδειξη πληρωμής παραβόλου, μέσα στο σύστημα φαίνεται πληρωμένο κανονικά. και έχει πληρωθεί εντός προθεσμίας της προκήρυξης, θα υπάρχει πρόβλημα αν δεν το στείλω; ψαχνω στο φεκ,και η αλήθεια είναι ότι διαβάζω ξαναδιαβάζω δεν βρίκσω κάπου να λέει αποστολή έντυπου παραβόλου και απόδειξης, διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος.
Στα δικαιολογητικά της ηλεκτρονικής αίτησης βέβαια εχω βάλει το παράβολο , με τον κωδικό του.

Και μια ακόμη ερώτηση, ποια ημερομηνία βάζω στην αίτηση μου, όταν την υπογράψω; πάντα έβαζα την ημερομηνία αποστολής.

Ευχαριστώ πολύ


Αν το έχεις κάνει μέσω τις εφαρμογής e-παράβολο, μπορεί να το ξανατυπώσεις μέσω taxis και το παράβολο και την πληρωμή του.
Η ημερομηνία μικρή σημασία έχει κατά τη γνώμη μου, βάλε ημερομηνία αποστολής.




Χαιρεται Melimeli,

το πλήρωσα στο ταχυδρομείο, και δεν βρισκω την αποδειξη πληρωμης, το έχω εκτυπώσει από το taxisnet, όπως και τη σελίδα που φαινεται πληρωμένο, απλά αν δεν στείλω την αποδειξη πληρωμής θα υπαρχει προβλημα αυτό ρωτάω,

ωραία για την ημερομηνία, νόμιζα παίζει ρόλο.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό optimus » Τετ Σεπ 04, 2019 11:28 pm

sdioristea έγραψε:
melimeli έγραψε:
sdioristea έγραψε:Γεια σας και από μένα,

μια ερώτηση παιδιά,
είμαι στη λίστα της 2κ/2019, έχω ελέγξει τα χαρτιά μου και δεν μπορώ να βρω την απόδειξη πληρωμής παραβόλου, μέσα στο σύστημα φαίνεται πληρωμένο κανονικά. και έχει πληρωθεί εντός προθεσμίας της προκήρυξης, θα υπάρχει πρόβλημα αν δεν το στείλω; ψαχνω στο φεκ,και η αλήθεια είναι ότι διαβάζω ξαναδιαβάζω δεν βρίκσω κάπου να λέει αποστολή έντυπου παραβόλου και απόδειξης, διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος.
Στα δικαιολογητικά της ηλεκτρονικής αίτησης βέβαια εχω βάλει το παράβολο , με τον κωδικό του.

Και μια ακόμη ερώτηση, ποια ημερομηνία βάζω στην αίτηση μου, όταν την υπογράψω; πάντα έβαζα την ημερομηνία αποστολής.

Ευχαριστώ πολύ


Αν το έχεις κάνει μέσω τις εφαρμογής e-παράβολο, μπορεί να το ξανατυπώσεις μέσω taxis και το παράβολο και την πληρωμή του.
Η ημερομηνία μικρή σημασία έχει κατά τη γνώμη μου, βάλε ημερομηνία αποστολής.




Χαιρεται Melimeli,

το πλήρωσα στο ταχυδρομείο, και δεν βρισκω την αποδειξη πληρωμης, το έχω εκτυπώσει από το taxisnet, όπως και τη σελίδα που φαινεται πληρωμένο, απλά αν δεν στείλω την αποδειξη πληρωμής θα υπαρχει προβλημα αυτό ρωτάω,

ωραία για την ημερομηνία, νόμιζα παίζει ρόλο.


Πουθενά δεν προβλέπεται η υποχρεωτική αποστολή του παραβόλου σε έντυπη μορφή. Το πεδίο που αναγράφεις τον ηλεκτρονικό κωδικό, είναι το πλέον ισχυρό για να αναζητήσει το ΑΣΕΠ την πληρωμή του. Παρόλα αυτά, είθισται να εκτυπώνουμε τη σελίδα απο το e - paravolo που λεει ' για τον φορέα' και να την επισυνάπτουμε, χωρίς ομως και πάλι λέω ως υποχρεωτικό βήμα. To e- paravolo και η έγκυρη πληρωμή του ελέγχεται σωστά μόνο ηλεκτρονικά απο το ίδιο το ΑΣΕΠ.

Όσο για την ημερομηνία, το ορθό διοικητικά είναι να υπογράφεις με την ημερομηνία που πήρε και ηλεκτρονικό πρωτόκολλο η αίτησή σου απο το ΑΣΕΠ. Γιατί εκείνη την ημέρα δηλώνεις ότι κατέχει όσα επικαλείσαι και υποβάλλεις άιτηση, άσχετα αν το ΑΣΕΠ τροποποίησε τη διαδικασία για την ολοκλήρωση της διαδικασίας.

Και κάτι τελευταίο. Η αλλαγή της διαδικασίας με την αποστολη των δικαιολογητικών εκ των υστέρων, δεν επιφέρει καμία αλλαγή στο χρόνο έκδοσης των αποτελεσμάτων προκηρύξεων τύπου 'Κ'. Ο χρόνος θα είναι ίδιος με πριν και εξαρτάται αποκλειστικά απο το χρόνο που το ΑΣΕΠ μπορεί να ολοκληρώσει μια προκήρυξη και απο την προτεραιότητα που έχει αποφασίσει να δώσει. Το μόνο που αλλάζει, είναι ότι το ΑΣΕΠ δε θα συγκεντρώνει χιλιάδες φακέλους, που στην πράξη δεν χρειάζεται ούτε τους μισούς από τους υποψηφίους που συμμετέχουν. Για να μη πω ούτε το 20%

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Πέμ Σεπ 05, 2019 12:36 pm

Βέβαια για να είμαστε δίκαιοι δεν έχουν την αποκλειστική ευθύνη οι συμβασιούχοι επικουρικοί για το αίσχος που αναφέρθηκε παραπάνω...Μην τα ρίχνουμε όλα σε αυτούς...
Σημαντικό μερίδιο της ευθύνης φέρουν και οι συνδικαλιστές που τους έταξαν σίγουρη μονιμοποίηση ....Οι συμβασιούχοι επικουρικοί πείστηκαν ότι με την αυξημένη μοριοδότηση της ειδικής εμπειρίας και το κόψιμο των θέσεων ειδικών κατηγοριών είχαν σίγουρες τις θέσεις αυτές..... Τους είχαν δοθεί ήδη πάρα πολλά αλλά ΌΧΙ όλα..... Εκεί την πάτησαν οι περισσότεροι τους...

Θυμάμαι και εγώ που ήμουν οκτάμηνο σε ανταποδοτική υπηρεσία μαζί με μερικούς άλλους...Από το γραφείο προσωπικού μας είχαν υποσχεθεί ανανέωση των συμβάσεων μας για 9 επιπλέον μήνες μέχρι το τέλος του 2017.....Και την είχαν και σίγουρη την ανανέωση παρακαλώ....Μάλιστα από κάποιους ακούγαμε ακόμη και για εκτός ΑΣΕΠ μονιμοποίηση μας(Αυτό φυσικά και ΔΕΝ το πίστεψα ΟΎΤΕ στιγμή..)......Έλα όμως που τελικά δεν εγκρίθηκαν οι περαιτέρω πληρωμές μας από το εργατοϋπαλληλικό κέντρο....Έτσι έληξαν οι συμβάσεις μας με ΟΎΤΕ μία ημέρα παράτασης των... Δεν ήμασταν και τελείως αδικαιολόγητοι που αγανακτήσαμε διότι μας έδωσαν ελπίδες που στο τέλος αποδείχθηκαν μάταιες...Ε ακόμη χειρότερα αισθάνονται οι επικουρικοί τώρα...

Είπαμε δεν τους δικαιολογώ διότι τόσο άδικες όσο και παράλογες οι απαιτήσεις τους....Μην μείνουν όμως στο απυρόβλητο και αυτοί που τους συντονίζουν! Δηλαδή οι .... "υπεύθυνοι" που τους έδωσαν φρούδες ελπίδες!

ironpetit
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 27, 2008 2:13 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό ironpetit » Πέμ Σεπ 05, 2019 3:45 pm

Καλησπέρα και από εμένα.
Στην πράξη τι σημαίνει η ανακοίνωση: "οι οποίοι προηγούνται με βάση τη συνολική τους βαθμολογία, σύμφωνα με τα δηλωθέντα στην ηλεκτρονική τους αίτηση στοιχεία".
Αν δηλ. είναι σωστά όσα δηλώσαμε, θα είμαστε στους διοριστέους ή μπορεί για την ίδια θέση να υπάρχουν και άλλοι που συμπεριλαμβάνονται στον πίνακα; άρα ο πίνακας δεν έχει σχέση και με τα μόρια.

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό mylw » Πέμ Σεπ 05, 2019 6:05 pm

4,5 μήνες και χωρίς κανέναν έλεγχο,για να βγουν τα ονόματα αυτών που θα στείλουν χαρτια. Για 6500 περίπου φακέλους ΤΕ, τα ξαναλέμε σε κάνα χρόνο το λιγότερο. Ελπίζω να κάνω λάθος.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό NSSN » Πέμ Σεπ 05, 2019 7:10 pm

mylw έγραψε:4,5 μήνες και χωρίς κανέναν έλεγχο,για να βγουν τα ονόματα αυτών που θα στείλουν χαρτια. Για 6500 περίπου φακέλους ΤΕ, τα ξαναλέμε σε κάνα χρόνο το λιγότερο. Ελπίζω να κάνω λάθος.

Εντυπωσιακό το νούμερο.10πλάσιο!Άρα ο ΑΣΕΠ εκτιμά ότι θα είναι πολλά τα λάθη στις διασταυρώσεις.Πάντως απαράδεκτο 4 μήνες μόνο για να βγάλει ονόματα......

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό titig » Παρ Σεπ 06, 2019 9:11 am

Φυσικά είναι κάποιοι που είναι στον πίνακα και έχουν δηλώσει την ίδια θέση.
Ironpetit μπορεί κάποιος να προηγείται από εσένα βάσει των δηλωθέντων στην αίτησή του για την ίδια θέση, αλλά μετά τον έλεγχο δικαιολογητικών ο ΑΣΕΠ να του κόψει μόρια και να πάρεις εσύ την θέση. Σίγουρα δεν θα είναι διοριστέοι όλοι όσοι βρίσκονται στον πίνακα κάποιοι είναι επιλαχόντες και κάποιοι θα έχουν κάνει λάθη και ενδεχομένως να αποκλειστούν.
Είναι πολύ πιθανό να επαναληφθεί το φαινόμενο της 3Κ και πολλοί να δήλωσαν ειδική εμπειρία ενώ δεν την κατέχουν.

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sotinela » Παρ Σεπ 06, 2019 1:44 pm

4 μήνες για να δούμε τα ονόματα σύμφωνα με την ηλεκτορνικη αίτηση. σε 10 χρόνια θα έχουμε και τα οριστικά.. εχουν καλέσει παρα πολυ μεγάλο αριθμό ατόμων παιδια. εμένα στην περιοχή μου μέχρι και άτομο με 1000 μόρια ειναι μέσα στον πίνακα για διοικητική ειδικότητα. τι να πω. δε μπορούσανε απο τον Ιούνιο να εχουν βγει αυτοί οι πίνακες. ;

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό optimus » Παρ Σεπ 06, 2019 7:41 pm

Το ΑΣΕΠ καλά έκανε και ζήτησε τόσους φακέλους τελικά. Απ' οτι φαίνεται και ακούγεται, το κριτήριο ' ειδική εμπειρία', θα είναι το κλειδί στις ανατροπές. Υποψήφιοι που δεν την έχουν τη δήλωσαν έτσι, άλλοι πάλι δηλώνουν προσόντα που δεν κατέχουν, με αποτέλεσμα να έχει δημιουργηθεί ένας ηλεκτρονικός πίνακας κατάταξης που θα επέλθουν πολλές αλλαγές με τον έλεγχο. Αυτό φυσικά θα καθυστερήσει τεχνητά τη διαδικασία έκδοσης πινάκων, αφού το ΑΣΕΠ θα αναγκαστεί να ανοίξει σίγουρα αρκετά περισσότερους από 1116 φακέλους.
Κάποιοι θα κατέβουν λίγο στον πίνακα, άλλοι περισσότερο, άλλοι καθόλου. Κάποιοι θα είναι επιλαχόντες και μπορεί να διοριστούν σε 1 ή και 2 χρόνια σε περίπτωση αντικατάστασεων. Θα υπάρξει λοιπόν απ ό,τι φαίνεται επανάληψη του φαινόμενου της 3Κ/2018 και καθυστέρηση των προσωρινών, ίσως σε μικρότερη έκταση.
Τα φαινόμενα αυτά θα σταματήσουν, μόνο εάν εφαρμοστεί η οριστική απόρριψη ενός φακέλου, όταν διαπιστώνεται ότι επικαλείται προσόντα που δεν κατέχει.

alexia2015
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 6:16 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό alexia2015 » Παρ Σεπ 06, 2019 10:11 pm

Εμένα με 970 μορια ΤΕ διοικητικο γιατί μου ζητάνε χαρτιά?

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό titig » Σάβ Σεπ 07, 2019 1:11 pm

1000 μόρια και καλούν για δικαιολογητικά; Τόσο μικρή συμμετοχή είχε ο διαγωνισμός; Δεν το περίμενα και δεν έκανα καν αίτηση λόγω έλλειψης ειδικής εμπειρίας.

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό mylw » Σάβ Σεπ 07, 2019 1:26 pm

alexia2015 έγραψε:Εμένα με 970 μορια ΤΕ διοικητικο γιατί μου ζητάνε χαρτιά?

Μήπως έχετε εντοπιότητα;

alexia2015
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 6:16 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό alexia2015 » Σάβ Σεπ 07, 2019 2:54 pm

Όχι απλά έχω κάνει σε όλες τις θέσεις που δεν έχουν εντοπιότητα

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό optimus » Σάβ Σεπ 07, 2019 2:55 pm

mylw έγραψε:
alexia2015 έγραψε:Εμένα με 970 μορια ΤΕ διοικητικο γιατί μου ζητάνε χαρτιά?

Μήπως έχετε εντοπιότητα;


Η εντοπιότητα, πράγματι, μπορεί να 'αναιρέσει' στην ουσία τα όποια μόρια έχει κάποιος αν δεν την κατέχει, για τις περιοχές που προβλέπεται.
Από εκεί και πέρα, το 970 δε λέει τίποτα. Κι εγώ ξέρω άτομο ΤΕ, που την καλούν να στείλει δικαιολογητικά με περίπου 1050 μόρια. Στην πραγματικότητα όμως, η πιθανότητα να διοριστεί είναι πρακτικά μηδενική. Απλά όταν καλείς 5 έως 10 φορές περισσότερους απ όσους θα χρειαστεί, φτάνεις σε ορισμένους κλάδους και στα 1000 μόρια

alexia2015
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 6:16 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό alexia2015 » Σάβ Σεπ 07, 2019 3:55 pm

Απλά και πάλι όταν αντίστοιχουν 13 άτομα για μια θέση και 13 θέσει να έχω μου φάνηκε πολύ με τόσα μορια σε σχέση με άλλες προκήρυξεις


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 30 επισκέπτες