Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Dim86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2018 10:30 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Dim86 » Δευ Οκτ 22, 2018 11:04 pm

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για την εντοπιότητα. Πήγα στον δήμο όπου κατοικώ και μου έδωσαν μια βεβαίωση που γράφει ότι είμαι δημότης στον συγκεκριμένο δήμο με αρ. Οικ. Μεριδας.... Κ κατοικώ μόνιμα στον συγκεκριμένο δήμο, αυτό ζητάει ο ασεπ; το ρωτάω επειδή υπάρχει κ μια άλλη βεβαίωση που χορηγούν κ γράφει μόνο ότι είσαι μόνιμος κάτοικος κτλ

Heyho
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2018 3:52 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Heyho » Παρ Νοέμ 02, 2018 8:36 pm

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει στην περίπτωση που σε ένα κωδικό θέσης προβλέπεται μια μόνο θέση για πολυτεκνους με εμπειρία και δεν υπάρχει πολύτεκνος με εμπειρία αλλά πολύτεκνος χωρίς εμπειρία; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Μπορει να διεκδικήσει ο πολύτεκνος χωρίς εμπειρία τη θέση;

Αναφέρομαι στον κωδικό θέσης αριθμός 510 για την Κέα

Ευχαριστώ!

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό gery » Παρ Νοέμ 02, 2018 9:40 pm

Heyho έγραψε:Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει στην περίπτωση που σε ένα κωδικό θέσης προβλέπεται μια μόνο θέση για πολυτεκνους με εμπειρία και δεν υπάρχει πολύτεκνος με εμπειρία αλλά πολύτεκνος χωρίς εμπειρία; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Μπορει να διεκδικήσει ο πολύτεκνος χωρίς εμπειρία τη θέση;

Αναφέρομαι στον κωδικό θέσης αριθμός 510 για την Κέα

Ευχαριστώ!



Νομίζω πως είναι προφανές πως τη διεκδικεί. Απλά έχει βαθμολογία στην εμπειρία μηδέν.
Αν δεν υπάρχει πολύτεκνος με εμπειρία τη παίρνει!

Heyho
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2018 3:52 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Heyho » Σάβ Νοέμ 03, 2018 5:34 pm

gery έγραψε:
Heyho έγραψε:Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει στην περίπτωση που σε ένα κωδικό θέσης προβλέπεται μια μόνο θέση για πολυτεκνους με εμπειρία και δεν υπάρχει πολύτεκνος με εμπειρία αλλά πολύτεκνος χωρίς εμπειρία; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Μπορει να διεκδικήσει ο πολύτεκνος χωρίς εμπειρία τη θέση;

Αναφέρομαι στον κωδικό θέσης αριθμός 510 για την Κέα

Ευχαριστώ!



Νομίζω πως είναι προφανές πως τη διεκδικεί. Απλά
έχει βαθμολογία στην εμπειρία μηδέν.
Αν δεν υπάρχει πολύτεκνος με εμπειρία τη παίρνει!


Ευχαριστώ για την απάντηση!

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 12:16 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Τρί Νοέμ 06, 2018 8:53 pm

mixalis80 έγραψε:Όσον αναφορά το κριτήριο της εντοποιότητας, άποψη μου είναι ότι όλες οι περιοχές θα έπρεπε να το είχαν, για να υπάρχει κίνητρο να γυρίσουν όλοι στους τόπους τους... Δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι μόνο στην παραμεθώριο !


Αναφέρεται κάπου ο ελάχιστος χρόνος έκδοσης της Βεβαίωσης Μόνιμης Κατοικίας. Πρέπει να είναι προ δημοσίευσης του Διαγωνισμού; Η απλά ένα τρίμηνο πριν;[/quote]

Στο νόμο για τη μόνιμη κατοικία δεν αναφέρει ελάχιστο χρόνο. Χωρίς να είμαι νομικός, θεωρώ ότι και πριν μια ώρα να έχεις εγκαρασταθεί μόνιμα σε ένα δήμο, μπορείς να πάρεις νόμιμα βεβαίωση μόνιμης κατοικίας. Τώρα στην πράξη πως θα το κάνεις αυτό είναι ένα θέμα. Στην ουσία πρέπει να είσαι γνωστός με το δήμαρχο, κάτι όχι απίθανο σε πολλούς από αυτούς τους ακριτικούς δήμους.

Αυτό που συμβαίνει συνήθως, είναι οι δήμοι να ζητάνε το τελευταίο εκκαθαριστικό, αλλά έχω δει σε ακριτικούς δήμους, λόγω αυξημένων προνομίων, να έχουν πιο αυστηρά κριτήρια, όπως εκκαθαριστικό δύο ή τριών ετών ή να έχουν περιουσιακά στοιχεία στο δήμο.

Πάντως, λόγω πείρας, αξίζει να κάνει κάποιος τα χαρτιά. Μιλάμε για δήμους 200-1500 ατόμων. Είναι αρκετά πιθανό να μην υπάρχει ντόπιος πτυχιούχος της συγκεκριμένης ειδικότητας και αν υπάρχει συνήθως θα μένει μόνιμα σε κάποιο αστικό κέντρο, οπότε δε θα έχει εντοπιότητα. Σε αρκετές περιπτώσεις θέσεις έχουν μείνει κενές σε παλαιότερες προκηρύξεις. Βέβαια εγώ σε μέρος με λιγότερους από 500 κατοίκους θα το σκεφτόμουνα να πάω, γιατί υπάρχουν αρκετές δυσκολίες.

antoniapes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Φεβ 23, 2018 4:24 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό antoniapes » Πέμ Νοέμ 08, 2018 10:23 pm

Έχω κάποιες ερωτήσεις κι εγω...
Τα πτυχια αγγλικών και υπολογιστών πρέπει και σε αυτήν την προκήρυξη να είναι μεταφρασμένα από δικηγόρο γιατί δεν διάβασα κάτι γιαυτό...
Πιστεύετε πως αξίζει τον κόπο να μπούμε στη διαδικασία εμείς που δεν έχουμε εντοπιότητα ή τζάμπα ο κόπος?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Πέμ Νοέμ 15, 2018 11:48 am

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 10Κ/2018

Γνωστοποιείται ότι, στο πλαίσιο της Προκήρυξης 10Κ/2018 του ΑΣΕΠ (ΦΕΚ 29/10-10-2018, Τεύχος Προκηρύξεων ΑΣΕΠ) για την πλήρωση, με σειρά προτεραιότητας, εκατό δεκαοκτώ (118) θέσεων τακτικού προσωπικού Πανεπιστημιακής, Τεχνολογικής και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε ΟΤΑ α΄ και β΄ βαθμού (Υπουργείο Εσωτερικών), υποβλήθηκαν συνολικά 5.174 αιτήσεις.



Ειδικότερα, υποβλήθηκαν:

2.836 αιτήσεις για την κάλυψη 74 θέσεων κατηγορίας Π.Ε.
1.714 αιτήσεις για την κάλυψη 33 θέσεων κατηγορίας Τ.Ε.
624 αιτήσεις για την κάλυψη 11 θέσεων κατηγορίας Δ.Ε.

Londgi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2019 4:05 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Londgi » Σάβ Μάιος 25, 2019 8:12 pm

γνωριζει κάπιος αν ξεκίνησε ο έλεγχος των δικαιολογητικών ; δεσμεύτηκε κανένα παράβολο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Londgi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2019 4:05 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Londgi » Σάβ Μάιος 25, 2019 10:59 pm

Londgi έγραψε:γνωριζει κανεις αν ξεκίνησε ο έλεγχος των δικαιολογητικών ; δεσμεύτηκε κανένα παράβολο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Joi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2019 9:34 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Joi » Τρί Σεπ 03, 2019 1:51 pm

Καλησπέρα. Παρακολουθώντας τακτικά τα παράβολα, το δικό μου προς το παρόν (κατηγορία Π.Ε.) δεν έχει δεσμευτεί.
Υπάρχει κάποια άλλη εξέλιξη, έστω σε άλλη κατηγορία, που να μας δείχνει πως ίσως έχουν αρχίσει να ασχολούνται με τις αιτήσεις;

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τρί Σεπ 03, 2019 4:58 pm

Joi έγραψε:Καλησπέρα. Παρακολουθώντας τακτικά τα παράβολα, το δικό μου προς το παρόν (κατηγορία Π.Ε.) δεν έχει δεσμευτεί.
Υπάρχει κάποια άλλη εξέλιξη, έστω σε άλλη κατηγορία, που να μας δείχνει πως ίσως έχουν αρχίσει να ασχολούνται με τις αιτήσεις;

Το δικό μου παράβολο ( κατηγορία Τ.Ε.) έχει δευσμευτεί.Κάτι είχα διαβάσει ότι θα βγούν πρώτα τα Τ.Ε. αποτελέσματα.Παραπάνω δε γνωρίζω.....

Joi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2019 9:34 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Joi » Πέμ Σεπ 05, 2019 9:56 am

Όντως αυτό κυκλοφορεί (διάβασα κι εγώ τέλη Αυγούστου πως αναμένονται αποτελέσματα των Τ.Ε. τις προσεχείς εβδομάδες), απλά μου κάνει εντύπωση που τα παράβολα δεν έχουν ακόμα δεσμευτεί για τους Π.Ε. κι αναρωτιέμαι μήπως έχω κάνει εγώ κάποιο λάθος..
Αν παρακολουθεί τη συζήτηση κάποιος που έχει κάνει αίτηση για Π.Ε., ας δει σε τι φάση φαίνεται το παράβολό του.

Joi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2019 9:34 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Joi » Πέμ Σεπ 05, 2019 12:43 pm

Κι εγώ διάβασα πρόσφατα πως όντως αναμένεται έκδοση αποτελεσμάτων για την κατηγορία Τ.Ε. Απλά μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν δεσμευτεί ακόμη τα παράβολα για την κατηγορία Π.Ε. κι αναρωτιέμαι μήπως έχω κάνει εγώ κάποιο λάθος..
Αν κάποιο μέλος έχει υποβάλλει αίτηση για Π.Ε., ας μας πει τι έχει γίνει με το δικό του παράβολο.

xrysa18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Μάιος 29, 2018 6:26 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό xrysa18 » Πέμ Σεπ 05, 2019 1:16 pm

Ούτε το δικό μου παράβολο στην κατηγορία Π.Ε. έχει δεσμευτεί ακόμα..μάλλον έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα Π.Ε.

Londgi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2019 4:05 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Londgi » Δευ Οκτ 07, 2019 1:07 pm

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα. Μόλις είδα ότι δεσμεύτηκε το παράβολο μου κατηγορία ΠΕ :wink:


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 19 επισκέπτες