Περί μοριοδοτησης εμπειρίας

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
giomic76
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 15, 2019 2:11 am

Περί μοριοδοτησης εμπειρίας

Δημοσίευσηαπό giomic76 » Δευ Σεπ 02, 2019 2:36 am

Καλημέρα. Είμαι επί 13 χρόνια τραπεζικός υπάλληλος. Μπορώ να μοριοδοτηθω σε διαγωνισμο Ασεπ για τους 84 μήνες max εμπειρίας σε θέση ΔΕ διοικητικου? Θα λογιστές γενική ή ειδική εμπειρία?

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Περί μοριοδοτησης εμπειρίας

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Δευ Σεπ 02, 2019 8:08 am

giomic76 έγραψε:Καλημέρα. Είμαι επί 13 χρόνια τραπεζικός υπάλληλος. Μπορώ να μοριοδοτηθω σε διαγωνισμο Ασεπ για τους 84 μήνες max εμπειρίας σε θέση ΔΕ διοικητικου? Θα λογιστές γενική ή ειδική εμπειρία?

Καλημέρα...
Αν υφίσταται συνάφεια της εμπειρίας σου με τις θέσεις που θα διεκδικήσεις τότε ναι θα μοριοδοτηθείς γι' αυτήν κανονικά με 588 μόρια....
Την ειδική εμπειρία με την αυξημένη μοριοδότηση για το σύνολο των προκηρυσσώμενων θέσεων προς το παρόν μην την λαμβάνεις στα υπόψιν σου ' έχουν γίνει δικαστικές προσφυγές εναντίον της....

giomic76
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 15, 2019 2:11 am

Re: Περί μοριοδοτησης εμπειρίας

Δημοσίευσηαπό giomic76 » Δευ Σεπ 02, 2019 9:05 am

giomic76 έγραψε:Καλημέρα. Είμαι επί 13 χρόνια τραπεζικός υπάλληλος. Μπορώ να μοριοδοτηθω σε διαγωνισμο Ασεπ για τους 84 μήνες max εμπειρίας σε θέση ΔΕ διοικητικου? Θα λογιστεί γενική ή ειδική εμπειρία? Επίσης είμαι απόφοιτος ΕΠΛ κλάδου Γεωπονίας, μπορώ να λάβω μέρος με αυτό, λόγω βαθμού, σε θέση ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ αφού στην προκήρυξη αναγράφει "τίτλος σπουδών ΕΠΛ ανεξαρτήτως κλάδου"? Τέλος έχω και δεύτερο απολυτήριο ΕΠΛ Δ Δέσμης (οικονομικού), θα πάρω τα 150 μόρια?

giomic76
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 15, 2019 2:11 am

Re: Περί μοριοδοτησης εμπειρίας

Δημοσίευσηαπό giomic76 » Δευ Σεπ 02, 2019 12:25 pm

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
giomic76 έγραψε:Καλημέρα. Είμαι επί 13 χρόνια τραπεζικός υπάλληλος. Μπορώ να μοριοδοτηθω σε διαγωνισμο Ασεπ για τους 84 μήνες max εμπειρίας σε θέση ΔΕ διοικητικου? Θα λογιστές γενική ή ειδική εμπειρία?

Καλημέρα...
Αν υφίσταται συνάφεια της εμπειρίας σου με τις θέσεις που θα διεκδικήσεις τότε ναι θα μοριοδοτηθείς γι' αυτήν κανονικά με 588 μόρια....
Την ειδική εμπειρία με την αυξημένη μοριοδότηση για το σύνολο των προκηρυσσώμενων θέσεων προς το παρόν μην την λαμβάνεις στα υπόψιν σου ' έχουν γίνει δικαστικές προσφυγές εναντίον της....


Λογικά ως υπάλληλος γραφείου θα έχει συνάφεια.. Λογικά όμως, γιατί με τον Ασεπ, πότε δεν ξερεις

giomic76
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 15, 2019 2:11 am

Re: Περί μοριοδοτησης εμπειρίας

Δημοσίευσηαπό giomic76 » Τετ Σεπ 04, 2019 9:49 am

Καλημέρα. Είμαι επί 13 χρόνια τραπεζικός υπάλληλος. Μπορώ να μοριοδοτηθω σε διαγωνισμο Ασεπ για τους 84 μήνες max εμπειρίας σε θέση ΔΕ διοικητικου? Θα λογιστεί γενική ή ειδική εμπειρία? Επίσης είμαι απόφοιτος ΕΠΛ κλάδου Γεωπονίας, μπορώ να λάβω μέρος με αυτό, λόγω βαθμού, σε θέση ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ αφού στην προκήρυξη αναγράφει "τίτλος σπουδών ΕΠΛ ανεξαρτήτως κλάδου"? Τέλος έχω και δεύτερο απολυτήριο ΕΠΛ Δ Δέσμης (οικονομικού), θα πάρω τα 150 μόρια?

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Περί μοριοδοτησης εμπειρίας

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τετ Σεπ 04, 2019 11:54 am

giomic76 έγραψε:Καλημέρα. Επίσης είμαι απόφοιτος ΕΠΛ κλάδου Γεωπονίας, μπορώ να λάβω μέρος με αυτό, λόγω βαθμού, σε θέση ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ αφού στην προκήρυξη αναγράφει "τίτλος σπουδών ΕΠΛ ανεξαρτήτως κλάδου"? Τέλος έχω και δεύτερο απολυτήριο ΕΠΛ Δ Δέσμης (οικονομικού), θα πάρω τα 150 μόρια?

Καλημέρα....Ναι αν είναι έτσι όπως τα λες ' μπορείς να λάβεις μέρος ' αλλά για τα επιπλέον 150 μόρια που θέλεις' ο τίτλος της Τέταρτης Δέσμης πρέπει να αναγράφεται στους αποδεκτούς, για την θέση που διεκδικείς, τίτλους...

giomic76
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 15, 2019 2:11 am

Re: Περί μοριοδοτησης εμπειρίας

Δημοσίευσηαπό giomic76 » Τετ Σεπ 04, 2019 1:31 pm

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
giomic76 έγραψε:Καλημέρα. Επίσης είμαι απόφοιτος ΕΠΛ κλάδου Γεωπονίας, μπορώ να λάβω μέρος με αυτό, λόγω βαθμού, σε θέση ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ αφού στην προκήρυξη αναγράφει "τίτλος σπουδών ΕΠΛ ανεξαρτήτως κλάδου"? Τέλος έχω και δεύτερο απολυτήριο ΕΠΛ Δ Δέσμης (οικονομικού), θα πάρω τα 150 μόρια?

Καλημέρα....Ναι αν είναι έτσι όπως τα λες ' μπορείς να λάβεις μέρος ' αλλά για τα επιπλέον 150 μόρια που θέλεις' ο τίτλος της Τέταρτης Δέσμης πρέπει να αναγράφεται στους αποδεκτούς, για την θέση που διεκδικείς, τίτλους...


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Συνήθως γράφει ειδικούς τίτλους, οπότε λογικά δεν θα το αναγνωρίσουν ως 2ο πτυχίο. Εάν το καταθέσω θα με απορριψουν ή απλά δεν θα μετρήσουν το β πτυχίο?

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Περί μοριοδοτησης εμπειρίας

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τετ Σεπ 04, 2019 3:00 pm

giomic76 έγραψε:
Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
giomic76 έγραψε:Καλημέρα. Επίσης είμαι απόφοιτος ΕΠΛ κλάδου Γεωπονίας, μπορώ να λάβω μέρος με αυτό, λόγω βαθμού, σε θέση ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ αφού στην προκήρυξη αναγράφει "τίτλος σπουδών ΕΠΛ ανεξαρτήτως κλάδου"? Τέλος έχω και δεύτερο απολυτήριο ΕΠΛ Δ Δέσμης (οικονομικού), θα πάρω τα 150 μόρια?

Καλημέρα....Ναι αν είναι έτσι όπως τα λες ' μπορείς να λάβεις μέρος ' αλλά για τα επιπλέον 150 μόρια που θέλεις' ο τίτλος της Τέταρτης Δέσμης πρέπει να αναγράφεται στους αποδεκτούς, για την θέση που διεκδικείς, τίτλους...


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Συνήθως γράφει ειδικούς τίτλους, οπότε λογικά δεν θα το αναγνωρίσουν ως 2ο πτυχίο. Εάν το καταθέσω θα με απορριψουν ή απλά δεν θα μετρήσουν το β πτυχίο?


Όχι δεν θα απορριφθείς για ένα τέτοιο συνηθισμένο και αθώο σφάλμα απλά δεν θα πάρεις τα επιπλέον 150 μόρια....

giomic76
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 15, 2019 2:11 am

Re: Περί μοριοδοτησης εμπειρίας

Δημοσίευσηαπό giomic76 » Τετ Σεπ 18, 2019 4:16 pm

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
giomic76 έγραψε:
Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Καλημέρα....Ναι αν είναι έτσι όπως τα λες ' μπορείς να λάβεις μέρος ' αλλά για τα επιπλέον 150 μόρια που θέλεις' ο τίτλος της Τέταρτης Δέσμης πρέπει να αναγράφεται στους αποδεκτούς, για την θέση που διεκδικείς, τίτλους...


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Συνήθως γράφει ειδικούς τίτλους, οπότε λογικά δεν θα το αναγνωρίσουν ως 2ο πτυχίο. Εάν το καταθέσω θα με απορριψουν ή απλά δεν θα μετρήσουν το β πτυχίο?


Όχι δεν θα απορριφθείς για ένα τέτοιο συνηθισμένο και αθώο σφάλμα απλά δεν θα πάρεις τα επιπλέον 150 μόρια....


ΚΑΙ κάτι τελευταίο. Έχω 156μηνες εμπειρίας. Στην βεβαιώση του ασφαλιστικού φορεα θα τους αναγράφει όλους κ απλώς ο Ασεπ θα μετρήσει τους 84? Η' θα πρέπει εγώ να ζητησω βεβαίωση για συγκεκριμένο διάστημα 84μηνων?

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Περί μοριοδοτησης εμπειρίας

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Πέμ Σεπ 19, 2019 8:26 am

giomic76 έγραψε:
Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
giomic76 έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Συνήθως γράφει ειδικούς τίτλους, οπότε λογικά δεν θα το αναγνωρίσουν ως 2ο πτυχίο. Εάν το καταθέσω θα με απορριψουν ή απλά δεν θα μετρήσουν το β πτυχίο?


Όχι δεν θα απορριφθείς για ένα τέτοιο συνηθισμένο και αθώο σφάλμα απλά δεν θα πάρεις τα επιπλέον 150 μόρια....


ΚΑΙ κάτι τελευταίο. Έχω 156μηνες εμπειρίας. Στην βεβαιώση του ασφαλιστικού φορεα θα τους αναγράφει όλους κ απλώς ο Ασεπ θα μετρήσει τους 84? Η' θα πρέπει εγώ να ζητησω βεβαίωση για συγκεκριμένο διάστημα 84μηνων?

Καλημέρα...
Μπορείς να έχεις και πχ 200 μήνες εμπειρίας , όμως το ΑΣΕΠ θα σου βαθμολογήσει μόνο τους 84, δηλαδή από εκεί θα λάβεις μέχρι το πολύ 588 μόρια...Δεν χρειάζεται να ζητήσεις βεβαίωση για ένα συγκεκριμένο διάστημα από τους 156 μήνες εμπειρίας ' η βεβαίωση θα αναγράφει όλη την εμπειρία που έχεις ....Μόνο να μην ξεχάσεις να ζητήσεις ειδική βεβαίωση του ασφαλιστικού σου φορέα για ΑΣΕΠ και ΌΧΙ την απλή διαφορετικά ο ΑΣΕΠ δεν θα σου προσμετρήσει την εμπειρία.....ΊΚΑ δεν είσαι;;Αν ναι θα είναι πιστεύω ευκολότερο για σένα...

giomic76
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 15, 2019 2:11 am

Re: Περί μοριοδοτησης εμπειρίας

Δημοσίευσηαπό giomic76 » Πέμ Σεπ 19, 2019 9:41 am

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
giomic76 έγραψε:
Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
Όχι δεν θα απορριφθείς για ένα τέτοιο συνηθισμένο και αθώο σφάλμα απλά δεν θα πάρεις τα επιπλέον 150 μόρια....


ΚΑΙ κάτι τελευταίο. Έχω 156μηνες εμπειρίας. Στην βεβαιώση του ασφαλιστικού φορεα θα τους αναγράφει όλους κ απλώς ο Ασεπ θα μετρήσει τους 84? Η' θα πρέπει εγώ να ζητησω βεβαίωση για συγκεκριμένο διάστημα 84μηνων?

Καλημέρα...
Μπορείς να έχεις και πχ 200 μήνες εμπειρίας , όμως το ΑΣΕΠ θα σου βαθμολογήσει μόνο τους 84, δηλαδή από εκεί θα λάβεις μέχρι το πολύ 588 μόρια...Δεν χρειάζεται να ζητήσεις βεβαίωση για ένα συγκεκριμένο διάστημα από τους 156 μήνες εμπειρίας ' η βεβαίωση θα αναγράφει όλη την εμπειρία που έχεις ....Μόνο να μην ξεχάσεις να ζητήσεις ειδική βεβαίωση του ασφαλιστικού σου φορέα για ΑΣΕΠ και ΌΧΙ την απλή διαφορετικά ο ΑΣΕΠ δεν θα σου προσμετρήσει την εμπειρία.....ΊΚΑ δεν είσαι;;Αν ναι θα είναι πιστεύω ευκολότερο για σένα...



ΙΚΑ είμαι. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Εργαζόμουν μέχρι το 2013 σε μια τράπεζα. Κατόπιν απορροφήθηκε από άλλη τράπεζα. Γράψω ξεχωριστά τα διαστήματα ως 2 εργοδότες? Και επίσης από ένα σημείο κ πέρα το ΙΚΑ έγινε εφκα. Στο μητρώο συμπληρώνω στο ένα ΙΚΑ εταμ και μετά εφκα ή βάζω ΙΚΑ κ στα δύο?

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Περί μοριοδοτησης εμπειρίας

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Πέμ Σεπ 19, 2019 11:34 am

giomic76 έγραψε:

ΙΚΑ είμαι. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Εργαζόμουν μέχρι το 2013 σε μια τράπεζα. Κατόπιν απορροφήθηκε από άλλη τράπεζα. Γράψω ξεχωριστά τα διαστήματα ως 2 εργοδότες? Και επίσης από ένα σημείο κ πέρα το ΙΚΑ έγινε εφκα. Στο μητρώο συμπληρώνω στο ένα ΙΚΑ εταμ και μετά εφκα ή βάζω ΙΚΑ κ στα δύο?

Γεια σου.....Δεν ξέρω τι γινόταν παλιά αλλά τώρα ΌΧΙ δεν χρειάζεται να γράψεις σε κάποιο χαρτί ή στην ηλεκτρονική αίτηση σου ΟΎΤΕ τον εργοδότη σου, ΟΎΤΕ τα ένσημα σου ..Αρκεί μόνο η βεβαίωση του ΊΚΑ εκείνη η ειδική για ΑΣΕΠ που γράφει αυτά που λες....
Δεν κάνεις επίκληση στο μητρώο κάποιας κατάστασης ενσήμων διότι όσο εργάζεσαι με την πάροδο του χρόνου αλλάζει η εν λόγω κατάσταση.....Απλά συμπληρώνεις αριθμητικά ΌΛΟΥΣ τους μήνες εμπειρίας σου σε συγκεκριμένα τετραγωνάκια στην ηλεκτρονική αίτηση σου και αν η εμπειρία που δηλώσεις κριθεί όλη συναφής με τις θέσεις προτιμήσεως σου (ή έστω κριθεί θετικά η συνάφεια τουλάχιστον με τους 84 μήνες από τους 156 σου) λαμβάνεις μέχρι 588 μόρια για κάθε θέση που προβλέπεται προσμέτρηση εμπειρίας...
Υποψιάζομαι όμως ότι σε μπέρδεψε η ειδική βεβαίωση της αυξημένης μοριοδότησης ειδικής εμπειρίας που την έγραφες σε χαρτί...Μάλλον όμως πάει για κατάργηση....

giomic76
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 15, 2019 2:11 am

Re: Περί μοριοδοτησης εμπειρίας

Δημοσίευσηαπό giomic76 » Δευ Οκτ 07, 2019 4:40 pm

Θα ήθελα να ρωτησω. Την βεβαίωση από τον ασφαλιστικό φορέα θα πρέπει να την ζητησω μετά την έναρξη της ημερομηνίας υποβολής των αιτήσεων? Η' μπορεί να εχει προγενέστερα ημερομηνία?


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες