ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
stav87
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2017 5:07 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό stav87 » Κυρ Αύγ 11, 2019 12:38 pm

natalia1 έγραψε:
hrms33 έγραψε:ΥΓ.: Τα μεταφρασμένα δικαιολογητικά (πχ ξενόγλωσσα πτυχία) δεν επικυρώνονται σε ΚΕΠ :roll:


Έχω επικυρώσει μεταφρασμένο από δικηγόρο ξενόγλωσσο πτυχίο σε ΚΕΠ, τρεις φορές, το έχω υποβάλει στον ΑΣΕΠ και μου έχουν προσμετρηθεί τα μόρια κα-νο-νι-κο-τα-τα! Κ τις 3 φορές! Αποδεξου κ την αλήθεια ή τη γνώση και κάποιου άλλου και κράτα το emoji σου για αλλού....
Υπάρχει μάλιστα κ ένα φυλλάδιο σχετικά με τις επικυρώσεις το οποίο είχα προμηθευτεί από ΚΕΠ, όπου αναφέρονται όλες οι περιπτώσεις ανάλογα με τα έγγραφα κ τους φορείς στους οποίους υποβάλλονται.


Σύμφωνα με τον νόμο ισχύει το παρακάτω.....

[*]Όπως είναι ήδη γνωστό, από τις 26.03.2014, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 1 του ν. 4250/2014 «Διοικητικές Απλουστεύσεις-Καταργήσεις, Συγχωνεύσεις Νομικών Προσώπων και Υπηρεσιών του Δημοσίου Τομέα-Τροποποίηση Διατάξεων του π.δ. 318/1992 (Α΄161) και λοιπές ρυθμίσεις» (ΦΕΚ 74 /Α΄/26.03.2014) έχει καταργηθεί η υποχρέωση υποβολής πρωτοτύπων εγγράφων που έχουν εκδοθεί από τις υπηρεσίες και τους φορείς που υπάγονται στην περίπτωση α΄ της παρ. 2 του άρθρου 1 του ως άνω νόμου ή επικυρωμένων αντιγράφων των εγγράφων αυτών από τους ενδιαφερόμενους και πλέον το Δημόσιο υποχρεούται να αποδέχεται τα απλά, ευανάγνωστα φωτοαντίγραφα των εγγράφων αυτών.
Αντίστοιχα, γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά τα απλά, ευανάγνωστα φωτοαντίγραφα ιδιωτικών εγγράφων, εφόσον τα έγγραφα αυτά έχουν επικυρωθεί αρχικά από δικηγόρο καθώς και ευκρινή φωτοαντίγραφα από τα πρωτότυπα όσων ιδιωτικών εγγράφων φέρουν θεώρηση από τις υπηρεσίες και τους φορείς που εμπίπτουν στη ρύθμιση. Επίσης, γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά τα ευκρινή φωτοαντίγραφα αλλοδαπών εγγράφων, υπό την προϋπόθεση ότι τα έγγραφα αυτά έχουν επικυρωθεί πρωτίστως από δικηγόρο.


Όσο για την αλήθεια και την γνώση κάποιου άλλου δεν έχω να σχολιάσω κάτι....

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Κυρ Αύγ 11, 2019 6:00 pm

Τελικά τι ισχύει για την επικύρωση από ΚΕΠ; Κατέθεσα απλώς μεταφρασμένο και επικυρωμένο από δικηγόρο το πτυχίο των αγγλικών μου. Θα έχω πρόβλημα; Με αγχώσατε :D

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Κυρ Αύγ 11, 2019 9:15 pm

natalia1 έγραψε:
hrms33 έγραψε:ΥΓ.: Τα μεταφρασμένα δικαιολογητικά (πχ ξενόγλωσσα πτυχία) δεν επικυρώνονται σε ΚΕΠ :roll:


Έχω επικυρώσει μεταφρασμένο από δικηγόρο ξενόγλωσσο πτυχίο σε ΚΕΠ, τρεις φορές, το έχω υποβάλει στον ΑΣΕΠ και μου έχουν προσμετρηθεί τα μόρια κα-νο-νι-κο-τα-τα! Κ τις 3 φορές! Αποδεξου κ την αλήθεια ή τη γνώση και κάποιου άλλου και κράτα το emoji σου για αλλού....
Υπάρχει μάλιστα κ ένα φυλλάδιο σχετικά με τις επικυρώσεις το οποίο είχα προμηθευτεί από ΚΕΠ, όπου αναφέρονται όλες οι περιπτώσεις ανάλογα με τα έγγραφα κ τους φορείς στους οποίους υποβάλλονται.


Και έλεγε το φυλλάδιο των ΚΕΠ ότι μπορείς στα ΚΕΠ να επικυρώνεις ιδιωτικά έγγραφα που δε φέρουν στρογγυλή σφραγίδα από δημόσιο φορέα; Ή εσύ ή εγώ δεν καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε... Το ότι μπορεί να έπεσες σε άσχετο υπάλληλο και να στο υπέγραψε δε σημαίνει ότι έπραξε και σωστά. Προβλέπεται ρητά ποια έγγραφα επικυρώνονται στα ΚΕΠ και αυτά δεν είναι τα ιδιωτικά έγγραφα.

Επίσης, για το ότι έχουν προσμετρηθεί τα μόρια κανονικά, όπως λες, μπορείς να είσαι σίγουρη μόνον αν βρέθηκες στον πίνακα διοριστέων ή αν είδες μείωση μορίων σε σχέση με τα δηλωθέντα σου. Διαφορετικά, ο φάκελός σου παίζει να μην έχει ελεγχθεί και να είσαι ό,τι δήλωσες. Το ΑΣΕΠ δεν κάθεται να ελέγξει όλες τις χιλιάδες των αιτήσεων αλλά ξεκινά και όταν βρει τον τελευταίο διοριστέο σταματάει.

Οπότε πριν μου την πεις για το τι να κάνω το emoji, απλά άκουσε αυτό που σου λέω και επεξεργάσου το. Μπορεί να σου λέω και κάτι σωστό.
Καλή συνέχεια.

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Δευ Αύγ 12, 2019 5:47 pm

ioannachr έγραψε:Τελικά τι ισχύει για την επικύρωση από ΚΕΠ; Κατέθεσα απλώς μεταφρασμένο και επικυρωμένο από δικηγόρο το πτυχίο των αγγλικών μου. Θα έχω πρόβλημα; Με αγχώσατε :D


Με απλή φωτοτυπία του επικυρωμένου και μεταφρασμένου από τον δικηγόρο πτυχίου ξένης γλώσσας είσαι εντάξει. Οπότε μην αγχώνεσαι. Ορθά έπραξες.

Giota1987
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Απρ 10, 2019 11:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Giota1987 » Τετ Αύγ 14, 2019 4:51 pm

Γνωρίζει κανείς το πότε περίπου θα πραγματοποιηθούν οι εξετάσεις; Επίσης, έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόλογο φροντιστήριο από αυτά που κάνουν τα μαθήματα;

TheBankJob
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Απρ 10, 2019 1:09 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό TheBankJob » Τρί Αύγ 20, 2019 1:36 pm

Giota1987 έγραψε:Γνωρίζει κανείς το πότε περίπου θα πραγματοποιηθούν οι εξετάσεις; Επίσης, έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόλογο φροντιστήριο από αυτά που κάνουν τα μαθήματα;


Η ακριβής ημερομηνία δεν έχει καθοριστεί ακόμη. Ακούγεται ότι θα γίνει αρχές Οκτωβρίου(είχα κάνει τηλεφωνική ερώτηση στον ΑΣΕΠ). Προφανώς ούτε αυτοί ξέρουν ακόμα όμως...

Για τα φροντιστήρια νομίζω υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσεις την πρώτη διάλεξη σε κάθε μάθημα δωρεάν στα περισσότερα για να δεις αν σου αρέσει.
Αλλιώς από το φόρουμ δεν νομίζω ότι επιτρέπεται η αναφορά σε συγκεκριμένο φροντιστήριο και δεν υπάρχει δυνατότητα προσωπικού μηνύματος νομίζω.

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Σάβ Αύγ 24, 2019 5:00 pm

TheBankJob έγραψε:
Giota1987 έγραψε:Γνωρίζει κανείς το πότε περίπου θα πραγματοποιηθούν οι εξετάσεις; Επίσης, έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόλογο φροντιστήριο από αυτά που κάνουν τα μαθήματα;


Η ακριβής ημερομηνία δεν έχει καθοριστεί ακόμη. Ακούγεται ότι θα γίνει αρχές Οκτωβρίου(είχα κάνει τηλεφωνική ερώτηση στον ΑΣΕΠ). Προφανώς ούτε αυτοί ξέρουν ακόμα όμως...

Για τα φροντιστήρια νομίζω υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσεις την πρώτη διάλεξη σε κάθε μάθημα δωρεάν στα περισσότερα για να δεις αν σου αρέσει.
Αλλιώς από το φόρουμ δεν νομίζω ότι επιτρέπεται η αναφορά σε συγκεκριμένο φροντιστήριο και δεν υπάρχει δυνατότητα προσωπικού μηνύματος νομίζω.


Πάντως σε μένα που πήρα στο ΑΣΕΠ μου είπαν ότι δεν ξέρουν πότε θα γίνει γιατί εξαρτάται από το Υπουργείο Παιδείας. Ελπίζω τουλάχιστον να το ανακοινώσουν κανένα μήνα πριν

Giota1987
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Απρ 10, 2019 11:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Giota1987 » Σάβ Αύγ 24, 2019 9:47 pm

hrms33 έγραψε:
TheBankJob έγραψε:
Giota1987 έγραψε:Γνωρίζει κανείς το πότε περίπου θα πραγματοποιηθούν οι εξετάσεις; Επίσης, έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόλογο φροντιστήριο από αυτά που κάνουν τα μαθήματα;


Η ακριβής ημερομηνία δεν έχει καθοριστεί ακόμη. Ακούγεται ότι θα γίνει αρχές Οκτωβρίου(είχα κάνει τηλεφωνική ερώτηση στον ΑΣΕΠ). Προφανώς ούτε αυτοί ξέρουν ακόμα όμως...

Για τα φροντιστήρια νομίζω υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσεις την πρώτη διάλεξη σε κάθε μάθημα δωρεάν στα περισσότερα για να δεις αν σου αρέσει.
Αλλιώς από το φόρουμ δεν νομίζω ότι επιτρέπεται η αναφορά σε συγκεκριμένο φροντιστήριο και δεν υπάρχει δυνατότητα προσωπικού μηνύματος νομίζω.


Πάντως σε μένα που πήρα στο ΑΣΕΠ μου είπαν ότι δεν ξέρουν πότε θα γίνει γιατί εξαρτάται από το Υπουργείο Παιδείας. Ελπίζω τουλάχιστον να το ανακοινώσουν κανένα μήνα πριν

Διάβασα ότι πάει για 15 Δεκέμβρη...

egon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 11:35 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό egon » Παρ Σεπ 06, 2019 5:09 pm

Ξέρει κανένας τη διαδικασία της Εξέτασης? Θα εξεταστούν όλα τα μαθήματα σε 1 Κυριακή ή θα είναι τμηματική η εξέταση?

Giasemi2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 26, 2019 11:25 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Giasemi2 » Τρί Οκτ 15, 2019 8:06 pm

Λογικά θα υπάρχει πρωινή και απογευματινή έξεταση όλα σε μια ημέρα όπως έγινε και στο διαγωνισμό του 2007

Giota1987
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Απρ 10, 2019 11:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Giota1987 » Πέμ Οκτ 17, 2019 9:35 pm

Giasemi2 έγραψε:Λογικά θα υπάρχει πρωινή και απογευματινή έξεταση όλα σε μια ημέρα όπως έγινε και στο διαγωνισμό του 2007

Υπήρχε αρνητική βαθμολογία;;;

nafs0
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 26, 2019 10:47 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό nafs0 » Παρ Οκτ 18, 2019 12:20 pm

Καλησπέρα!
έχουμε νεότερα για την ημερομηνία διεξαγωγής των εξετάσεων; θα είναι τελικά 15/12?
Ευχαριστώ!

Giasemi2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 26, 2019 11:25 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Giasemi2 » Παρ Οκτ 18, 2019 8:51 pm

Ναι υπήρχε αρνητική βαθμολογία . Μπορείς να δεις το ΦΕΚ του διαγωνισμού 2007

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Σάβ Οκτ 19, 2019 9:23 pm

nafs0 έγραψε:Καλησπέρα!
έχουμε νεότερα για την ημερομηνία διεξαγωγής των εξετάσεων; θα είναι τελικά 15/12?
Ευχαριστώ!


Είχα καλέσει πριν 2 μέρες στο ΑΣΕΠ και μου απάντησαν ότι δεν έχει ληφθεί κάποια απόφαση για την ημερομηνία διεξαγωγής του διαγωνισμού και να παρακολουθώ τα δελτία τύπου τους. Έχει κανείς καμία άλλη ενημέρωση να μας πληροφορήσει κι εμάς;;

Εν τω μεταξύ οι θέσεις είναι τόσο λίγες συγκριτικά με τις αιτήσεις (6000) που ανάθεμα κι αν έχει νόημα η συμμετοχή...

Giota1987
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Απρ 10, 2019 11:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Giota1987 » Κυρ Οκτ 20, 2019 12:40 pm

Giasemi2 έγραψε:Ναι υπήρχε αρνητική βαθμολογία . Μπορείς να δεις το ΦΕΚ του διαγωνισμού 2007

Άρα θα υπάρχει και σε αυτόν το διαγωνισμό, σωστά;


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης