ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
konstantiaa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 9:01 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Τετ Αύγ 07, 2019 6:13 pm

Dikaiol 3 Ιανουαρίου 2019 και ενώ η προθεσμία για προσφυγή ήταν 23 Δεκεμβρίου είπες στο site ότι δεν έκανες προσφυγή. Δεν βγάζει νόημα

konstantiaa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 9:01 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Τετ Αύγ 07, 2019 6:20 pm

Το όριο ηλικίας ήταν από 1982 και μετά για την 11Κ/2017

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Τετ Αύγ 07, 2019 11:53 pm

natalia1 έγραψε:Για να βγει ο πίνακας απορριπτέων όλα τα δικαιολογητικά έχουν ελεγχθεί ήδη. Αναμένεται ο οριστικός πίνακας απορριπτέων αφού εξεταστούν οι ενστάσεις (λογικά δεν θα πάρει πολύ ακόμα) κ αμέσως μετά θα ανακοινωθούν οι ημερομηνίες διεξαγωγής και τα εξεταστικά κέντρα.


Προφανώς και ΔΕΝ έχουν ελεγχθεί όλα τα δικαιολογητικά σε 6.300 αιτήσεις. Θα χρειαζόταν κανένας χρόνος για να γίνει αυτό για τα δεδομένα του ΑΣΕΠ (βλέπε 3Κ/2018). Ελέγχθηκαν μόνο ηλικία, πληρωμή παραβόλου και αποστολή υπογεγραμμένης αίτησης στο σύνολό της. Είναι ξεκάθαρο και από την προκήρυξη αυτό. Άλλωστε, ποιος ο λόγος να ελεγχθεί ο φάκελος ενός ατόμου που μπορεί να μην προσέλθει καν στον διαγωνισμό ή να γράψει κάτω από τη βάση; Θα ήταν σπατάλη πόρων.

Μετά τη γραπτή εξέταση το ΑΣΕΠ θα αρχίσει να ελέγχει τους φερόμενους ως διοριστέους με βάση τη βαθμολογία της εξέτασης και τα δηλωθέντα στοιχεία στις αιτήσεις μας, λογικά σε κάποιες αιτήσεις θα κόψει μόρια ή και θα απορρίψει άλλες ελλείψει τυπικού προσόντος (πχ μη απόδειξη προσηκόντως της άριστης γνώσης της αγγλικής γλώσσας) και μετά από από αυτό θα προκύψει ο προσωρινός πίνακας διοριστέων.

dikaiol
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Σάβ Απρ 21, 2018 11:34 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό dikaiol » Πέμ Αύγ 08, 2019 4:07 pm

konstantiaa έγραψε:Dikaiol 3 Ιανουαρίου 2019 και ενώ η προθεσμία για προσφυγή ήταν 23 Δεκεμβρίου είπες στο site ότι δεν έκανες προσφυγή. Δεν βγάζει νόημα


Δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα? Θα απολογηθώ σε κάποιον επειδή τελικά έγινε η προσφυγή? Εγώ έχω καλούς φίλους και δε δικηγόρους. Το πήραν πάνω τους, έπραξαν ανάλογα και μετά μου το ανακοίνωσαν γιατί ήξεραν τόσο ότι δεν είχα άμεσα χρήματα, αλλά και πόσο το είχα τρέξει το όλο θέμα για να το αφήσω επειδή δεν ακολούθησε κανείς σε ομαδική προσφυγή.

konstantiaa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 9:01 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Πέμ Αύγ 08, 2019 4:41 pm

Εγώ όταν σου είχα πει ότι ενδιαφέρομαι δεν μου απάντησες πότε και εννοείται ότι θα πληρώναμε τα μισά χρήματα

dikaiol
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Σάβ Απρ 21, 2018 11:34 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό dikaiol » Παρ Αύγ 09, 2019 10:42 am

konstantiaa έγραψε:Εγώ όταν σου είχα πει ότι ενδιαφέρομαι δεν μου απάντησες πότε και εννοείται ότι θα πληρώναμε τα μισά χρήματα


Εγώ θυμάμαι ότι κανείς δεν ήθελε να πάρει το ρίσκο και δεν είχα κανέναν συμπαραστάστη σε αυτή την ιδέα. Και μάλιστα είχα ρωτήσει αν θα γίνει και αναστολή του πίνακα διοριστέων. Κανείς πάλι δεν είχε απαντήσει και ήμουν σε αδιέξοδο. Μπορεί να μην είδα τη δημοσίευσή σου, τι να πω. Δεν μπορώ να δημοσιεύσω περαιτέρω στοιχεία για την θέση της Τράπεζας, παρα μόνο όταν βγει η απόφαση. Σου εύχομαι τα καλύτερα

konstantiaa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 9:01 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Παρ Αύγ 09, 2019 1:58 pm

Επίσης

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Παρ Αύγ 09, 2019 5:22 pm

hrms33 έγραψε:
natalia1 έγραψε:Προφανώς και ΔΕΝ έχουν ελεγχθεί όλα τα δικαιολογητικά σε 6.300 αιτήσεις. Θα χρειαζόταν κανένας χρόνος για να γίνει αυτό για τα δεδομένα του ΑΣΕΠ (βλέπε 3Κ/2018). Ελέγχθηκαν μόνο ηλικία, πληρωμή παραβόλου και αποστολή υπογεγραμμένης αίτησης στο σύνολό της. Είναι ξεκάθαρο και από την προκήρυξη αυτό. Άλλωστε, ποιος ο λόγος να ελεγχθεί ο φάκελος ενός ατόμου που μπορεί να μην προσέλθει καν στον διαγωνισμό ή να γράψει κάτω από τη βάση; Θα ήταν σπατάλη πόρων.

Μετά τη γραπτή εξέταση το ΑΣΕΠ θα αρχίσει να ελέγχει τους φερόμενους ως διοριστέους με βάση τη βαθμολογία της εξέτασης και τα δηλωθέντα στοιχεία στις αιτήσεις μας, λογικά σε κάποιες αιτήσεις θα κόψει μόρια ή και θα απορρίψει άλλες ελλείψει τυπικού προσόντος (πχ μη απόδειξη προσηκόντως της άριστης γνώσης της αγγλικής γλώσσας) και μετά από από αυτό θα προκύψει ο προσωρινός πίνακας διοριστέων.


Μην μπερδεύεις την 3Κ με έναν γραπτό διαγωνισμο. Στον γραπτό τα μόρια, ναι, θα υπολογιστούν αργότερα μόνο για τους επιτυχόντες (όσους πιάσουν βάση κ στις 4 ενότητες) όπου θα προστεθούν τα μόρια των προσόντων με τη βαθμολογία του γραπτου.
Δηλαδή θεωρείς ότι όσοι δεν έχουν C2 αγγλικών, που ήταν απαραίτητο πρόσθετο προσόν, θα πάνε να δώσουν κανονικά και θα "κοπούν" σε δεύτερη φάση?
Κ τι εννοεί ο ποιητής στη γραμμή πχ 289 του αρχείου των απορριπτέων όταν λέει "...στο σύνολο της και δικαιολογητικών...".
Διαβάζοντας αυτό θεωρείς ότι δεν έχει ελεγχθεί το σύνολο των συνημμένων δικαιολογητικών?
Προφανώς και κατάλαβα κάτι λάθος τότε.

Parasa87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 08, 2019 2:35 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Parasa87 » Παρ Αύγ 09, 2019 7:19 pm

Προσωπικά συμφωνώ με hrmss33. Μου φαίνεται αρκετά περίεργο από τους 6200 να κόπηκαν μόνο οι 700. Δηλαδή οι υπόλοιποι 5500 έδωσαν 50ευρω (μίνιμουμ) σε δικηγόρο για μετάφραση πτυχίου αγγλικών που ήταν προϋπόθεση για τα τυπικά προσόντα; Ναι φυσικά κάποιοι έδωσαν αλλά δεν πιστεύω ότι ήταν τοσοι. Επι των πραγμάτων, η λίστα αποκλεισμένων δεν είναι ιδαιτερα χρήσιμη. Γνωρίζαμε όλοι ότι ένα ποσοστό περίπου 20% θα αποκλειστεί όπως συμβαίνει δε όλους τους διαγωνισμούς. Αυτό που θα είχε ενδιαφέρον είναι να ξέρουμε πόσοι ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες για να γνωρίζουμε με ακρίβεια τον πραγματικό ανταγωνισμό. Π.χ. Για τις 6 θέσεις πολυτέκνων προσωπικά δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία να ανοίξω βιβλίο αν μου λέγανε ότι συμμετέχουν 1000 πολύτεκνοι. Όσοι αποφασίσουμε να δώσουμε θα δώσουμε ουσιαστικά στα τυφλά.

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Σάβ Αύγ 10, 2019 4:09 pm

Parasa87 έγραψε:...Δηλαδή οι υπόλοιποι 5500 έδωσαν 50ευρω (μίνιμουμ) σε δικηγόρο για μετάφραση πτυχίου αγγλικών που ήταν προϋπόθεση για τα τυπικά προσόντα; Ναι φυσικά κάποιοι έδωσαν αλλά δεν πιστεύω ότι ήταν τοσοι.


Τι εννοείς με αυτό? Δλδ πιστεύεις ότι υπάρχουν άτομα που δεν έχουν προσκομίσει εξ αρχής δικαιολογητικό για απαραίτητο προσόν κ δεν θα κοπούν αργά ή γρήγορα? Ότι θα τους πουν αργότερα, αν είναι στον προσωρινό πίνακα διοριστέων, φέρε τώρα το χαρτί να δούμε αν το χεις. Δεν μιλάμε για πρόσθετο προσόν που απλά θα σου κόψουν τα ανάλογα μόρια, αλλά για απαραίτητο που σε αποκλείει από το δικαίωμα συμμετοχής.
Ακόμα θεωρώ ότι όσοι παρακολουθούν κ συμμετέχουν σε διαδικασίες ΑΣΕΠ, έχουν κάποια δικαιολογητικά στην κατάσταση στην οποία πρέπει να τα έχουν. Πχ προσωπικά έχω όλα τα ξενόγλωσσα πτυχία ήδη μεταφρασμένα (30€ έκαστο) κ κάθε φορά που προκηρύσσεται κάτι απλά επικυρώνω το ήδη μεταφρασμένο σε ΚΕΠ ( κ γίνεται αποδεκτό από τον ΑΣΕΠ).
Ακόμα, σχετικά με το κόστος των εργατοωρών για τον έλεγχο όλων των δικαιολογητικών που αναφέρθηκε σε άλλο ποστ πιο πάνω. Κ το κόστος ειδικών εντύπων, ειδικών κωδικοποιημένων αυτοκόλλητων, επιτηρητών και διόρθωσης γραπτών, για άτομα που δεν θα έπρεπε εξ αρχής να συμμετέχουν, δεν είναι μικρό.
Μπορεί να κάνω κ λάθος, αλλά πρόκειται για έναν γραπτό διαγωνισμό.

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Σάβ Αύγ 10, 2019 6:16 pm

natalia1 έγραψε:
Parasa87 έγραψε:...Δηλαδή οι υπόλοιποι 5500 έδωσαν 50ευρω (μίνιμουμ) σε δικηγόρο για μετάφραση πτυχίου αγγλικών που ήταν προϋπόθεση για τα τυπικά προσόντα; Ναι φυσικά κάποιοι έδωσαν αλλά δεν πιστεύω ότι ήταν τοσοι.


Τι εννοείς με αυτό? Δλδ πιστεύεις ότι υπάρχουν άτομα που δεν έχουν προσκομίσει εξ αρχής δικαιολογητικό για απαραίτητο προσόν κ δεν θα κοπούν αργά ή γρήγορα? Ότι θα τους πουν αργότερα, αν είναι στον προσωρινό πίνακα διοριστέων, φέρε τώρα το χαρτί να δούμε αν το χεις. Δεν μιλάμε για πρόσθετο προσόν που απλά θα σου κόψουν τα ανάλογα μόρια, αλλά για απαραίτητο που σε αποκλείει από το δικαίωμα συμμετοχής.
Ακόμα θεωρώ ότι όσοι παρακολουθούν κ συμμετέχουν σε διαδικασίες ΑΣΕΠ, έχουν κάποια δικαιολογητικά στην κατάσταση στην οποία πρέπει να τα έχουν. Πχ προσωπικά έχω όλα τα ξενόγλωσσα πτυχία ήδη μεταφρασμένα (30€ έκαστο) κ κάθε φορά που προκηρύσσεται κάτι απλά επικυρώνω το ήδη μεταφρασμένο σε ΚΕΠ ( κ γίνεται αποδεκτό από τον ΑΣΕΠ).
Ακόμα, σχετικά με το κόστος των εργατοωρών για τον έλεγχο όλων των δικαιολογητικών που αναφέρθηκε σε άλλο ποστ πιο πάνω. Κ το κόστος ειδικών εντύπων, ειδικών κωδικοποιημένων αυτοκόλλητων, επιτηρητών και διόρθωσης γραπτών, για άτομα που δεν θα έπρεπε εξ αρχής να συμμετέχουν, δεν είναι μικρό.
Μπορεί να κάνω κ λάθος, αλλά πρόκειται για έναν γραπτό διαγωνισμό.


Πρώτον, από την ίδια την προκήρυξη προκύπτει ότι στο στάδιο αυτό ΔΕΝ έχουν ελεγχθεί όλα τα δικαιολογητικά, παρά μόνο ηλικία, παράβολο και αποστολή υπογεγραμμένης αίτησης στο σύνολό της. Δεύτερον, είδες κάποιον να έχει απορριφθεί στον πίνακα για κάποιο από τα πρόσθετα προσόντα, όπως πχ για ξένη γλώσσα ή για γνώση υπολογιστών; Και οι 6.300 τα είχαν ολόσωστα αυτά τα δικαιολογητικά; Το να ελεγχθούν 6.300 αιτήσεις ως προς ΟΛΑ τα δικαιολογητικά δεν είναι μια απλή διαδικασία και δεν υπάρχει και λόγος να γίνει αυτή τη στιγμή, όταν πχ μπορεί να προσέλθουν στην γραπτή εξέταση οι μισοί. Μετά τα γραπτά και για όσους περάσουν τη βάση θα εκκινήσει ο ουσιαστικός έλεγχος. Και ναι, θα μπορεί να δώσει κάποιος που δεν προσκόμισε σωστά τα δικαιολογητικά, να περάσει τη βάση και απλά να απορριφθεί στη συνέχεια. Αυτό όμως είναι δικό του θέμα, όχι του ΑΣΕΠ. Τέλος, η διόρθωση γραπτών θα γίνει με σκάνερ, άρα κανένα κόστος.

ΥΓ.: Τα μεταφρασμένα δικαιολογητικά (πχ ξενόγλωσσα πτυχία) δεν επικυρώνονται σε ΚΕΠ :roll:

LiAp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2018 2:43 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό LiAp » Σάβ Αύγ 10, 2019 6:21 pm

Η λίστα απορριπτεων περιλαμβάνει μόνο όσους δεν πλήρωσαν παράβολο και δεν υπέγραψαν την εκτυπωμένη αίτηση. Όλα τα άλλα θα ελεγχθούν από τον φορέα πρόσληψης και όχι από το ΑΣΕΠ.
Όταν με το καλό διοριστειτε σας ξαναζήσουν όλα τα δικαιολογητικά από την αρχή. Δεν ξέρω τον λόγο, είναι σίγουρα σπατάλη.
Και για να σας προλάβω, ναι μπορεί κάποιος χωρίς πτυχίο αγγλικών πχ να δώσει, να περάσει κι όταν ο φορέας ξαναζητησει για τελικό έλεγχο και πρόσληψη τα δικαιολογητικά, τότε να τον απορρίψει.
Έχει συμβεί σε άλλους γραπτούς με πιο πρόσφατο τον 1γ/2017

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Σάβ Αύγ 10, 2019 8:14 pm

LiAp έγραψε:Η λίστα απορριπτεων περιλαμβάνει μόνο όσους δεν πλήρωσαν παράβολο και δεν υπέγραψαν την εκτυπωμένη αίτηση. Όλα τα άλλα θα ελεγχθούν από τον φορέα πρόσληψης και όχι από το ΑΣΕΠ.
Όταν με το καλό διοριστειτε σας ξαναζήσουν όλα τα δικαιολογητικά από την αρχή. Δεν ξέρω τον λόγο, είναι σίγουρα σπατάλη.
Και για να σας προλάβω, ναι μπορεί κάποιος χωρίς πτυχίο αγγλικών πχ να δώσει, να περάσει κι όταν ο φορέας ξαναζητησει για τελικό έλεγχο και πρόσληψη τα δικαιολογητικά, τότε να τον απορρίψει.
Έχει συμβεί σε άλλους γραπτούς με πιο πρόσφατο τον 1γ/2017


Δεν είναι έτσι. Δηλαδή αν κάποιος, ενώ κατέχει το proficiency, δεν το έστειλε μεταφρασμένο στο ΑΣΕΠ, πιστεύεις παίζει να βρεθεί στον πίνακα διοριστέων; Για όσους περάσουν τη βάση, θα ελεγχθούν και : απολυτήριο, γνώση ξένης γλώσσας (αν έχει υποβληθεί όπως πρέπει το πτυχίο ξένης γλώσσας : μεταφρασμένο, επικυρωμένο κλπ), γνώση υπολογιστών (ομοίως με ξένης γλώσσας) καθώς και πόσα μόρια θα προστεθούν στον βαθμό της εξέτασης, τα οποία προκύπτουν από βαθμό απολυτηρίου και μήνες εμπειρίας. Άλλωστε, οι διοριστέοι δεν προκύπτουν μόνο από τον βαθμό της εξέτασης. Μία αναζήτηση στα αποτελέσματα της 1Γ/2017 θα σας πείσουν για τα λεγόμενά μου.

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Σάβ Αύγ 10, 2019 8:30 pm

hrms33 έγραψε:ΥΓ.: Τα μεταφρασμένα δικαιολογητικά (πχ ξενόγλωσσα πτυχία) δεν επικυρώνονται σε ΚΕΠ :roll:


Έχω επικυρώσει μεταφρασμένο από δικηγόρο ξενόγλωσσο πτυχίο σε ΚΕΠ, τρεις φορές, το έχω υποβάλει στον ΑΣΕΠ και μου έχουν προσμετρηθεί τα μόρια κα-νο-νι-κο-τα-τα! Κ τις 3 φορές! Αποδεξου κ την αλήθεια ή τη γνώση και κάποιου άλλου και κράτα το emoji σου για αλλού....
Υπάρχει μάλιστα κ ένα φυλλάδιο σχετικά με τις επικυρώσεις το οποίο είχα προμηθευτεί από ΚΕΠ, όπου αναφέρονται όλες οι περιπτώσεις ανάλογα με τα έγγραφα κ τους φορείς στους οποίους υποβάλλονται.

Parasa87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 08, 2019 2:35 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Parasa87 » Κυρ Αύγ 11, 2019 12:04 pm

Για την γνώση υπολογιστών (ευτυχώς) δεν χρειάζεται επικύρωση.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες