ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
dorink
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2019 9:00 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dorink » Πέμ Ιούλ 04, 2019 5:06 pm

eleath234 έγραψε:
dorink έγραψε:Και μια διευκρίνιση όποιος μπορεί:
Όσοι νεοδιορισθέντες έχουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό, για να ανέβουν κατά δύο και έξι μισθολογικά κλιμάκια αντίστοιχα, πρέπει να αναμένουν και την, κατόπιν αιτήσεώς τους, αναγνώριση από το υπηρεσιακό συμβούλιο της συνάφειας του μεταπτυχιακού ή του διδακτορικού τους με το αντικείμενο της θέσης? Ευχαριστώ.

Ασφαλώς.. μετά τις εκλογές και από Σεπτέμβρη μάλλον τα υπηρεσιακά. Όμως μετράει από την ημέρα που έκανες την αίτηση κ τα παίρνεις αναδρομικά.



Ευχαριστώ πολύ eleath234!!! Όλοι λοιπόν βράζουμε ατυχώς στην ίδια αναμονή αναγνώρισης της συνάφειας από τα υπηρεσιακά συμβούλια. Και ενόψει όλων των εκλογικών διαδικασιών, που βρίσκονται σε εξέλιξη τους τελευταίους μήνες, καλό μας σεπτέμβρη! υπομονή λοιπόν...

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Πέμ Ιούλ 04, 2019 9:10 pm

mpiftekaki έγραψε:Ξέρετε τη διαδικασία για να δοθεί άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή; Καθυστερεί το υπηρεσιακό συμβούλιο να βγάλει απόφαση; Μιλάω για κάποιες ώρες εργασίας το απόγευμα , σε Πανεπιστήμιο, για τις οποίες όμως απαιτείται αυτή η άδεια... Πόσο όμως θα κάνει για να βγει; Και γενικά εγκρίνουν τέτοιες άδειες άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή; Στο Υπουργείο Παιδείας είναι πολύ σύνηθες. Για το Δικαιοσύνης δεν έχω ακούσει κάτι..

Νομίζω ότι εγκρίνονται, αλλά υποθέτω ότι θα καθυστερήσουν κι αυτά, λόγω υπηρεσιακών. Βρες το νόμο που μιλάει για τη σχέση με το αντικείμενό σου, εκεί μόνο κάτι λέει νομίζω, αλλά εν προκειμένω και για τέτοια εργασία, δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα. Θέλει συγκεκριμένα πραγματα απ ό,τι θυμάμαι από αλλο φορέα που είχα κάνει.

afriendforyou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιαν 22, 2010 4:54 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό afriendforyou » Πέμ Ιούλ 04, 2019 10:31 pm

Δες άρθρο 55 του κώδικα δικαστικών υπαλλήλων :
http://www.ministryofjustice.gr/site/ko ... ΝΥΠΑΛΛΗΛΩΝ


mpiftekaki έγραψε:Ξέρετε τη διαδικασία για να δοθεί άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή; Καθυστερεί το υπηρεσιακό συμβούλιο να βγάλει απόφαση; Μιλάω για κάποιες ώρες εργασίας το απόγευμα , σε Πανεπιστήμιο, για τις οποίες όμως απαιτείται αυτή η άδεια... Πόσο όμως θα κάνει για να βγει; Και γενικά εγκρίνουν τέτοιες άδειες άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή; Στο Υπουργείο Παιδείας είναι πολύ σύνηθες. Για το Δικαιοσύνης δεν έχω ακούσει κάτι..

afriendforyou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιαν 22, 2010 4:54 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό afriendforyou » Πέμ Ιούλ 04, 2019 10:45 pm

Δες άρθρο 55 του κώδικα δικαστικών υπαλλήλων.


mpiftekaki έγραψε:Ξέρετε τη διαδικασία για να δοθεί άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή; Καθυστερεί το υπηρεσιακό συμβούλιο να βγάλει απόφαση; Μιλάω για κάποιες ώρες εργασίας το απόγευμα , σε Πανεπιστήμιο, για τις οποίες όμως απαιτείται αυτή η άδεια... Πόσο όμως θα κάνει για να βγει; Και γενικά εγκρίνουν τέτοιες άδειες άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή; Στο Υπουργείο Παιδείας είναι πολύ σύνηθες. Για το Δικαιοσύνης δεν έχω ακούσει κάτι..

mpiftekaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2018 1:42 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό mpiftekaki » Πέμ Ιούλ 04, 2019 11:18 pm

eleath234 έγραψε:
mpiftekaki έγραψε:Ξέρετε τη διαδικασία για να δοθεί άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή; Καθυστερεί το υπηρεσιακό συμβούλιο να βγάλει απόφαση; Μιλάω για κάποιες ώρες εργασίας το απόγευμα , σε Πανεπιστήμιο, για τις οποίες όμως απαιτείται αυτή η άδεια... Πόσο όμως θα κάνει για να βγει; Και γενικά εγκρίνουν τέτοιες άδειες άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή; Στο Υπουργείο Παιδείας είναι πολύ σύνηθες. Για το Δικαιοσύνης δεν έχω ακούσει κάτι..

Νομίζω ότι εγκρίνονται, αλλά υποθέτω ότι θα καθυστερήσουν κι αυτά, λόγω υπηρεσιακών. Βρες το νόμο που μιλάει για τη σχέση με το αντικείμενό σου, εκεί μόνο κάτι λέει νομίζω, αλλά εν προκειμένω και για τέτοια εργασία, δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα. Θέλει συγκεκριμένα πραγματα απ ό,τι θυμάμαι από αλλο φορέα που είχα κάνει.


Aπλά οι ρυθμοί των υπηρεσιακών είναι πολύ αργοί... Θα μάθω π.χ. 1η Σεπτέμβρη ότι 20 Σεπτέμβρη ξεκινάω την άλλη απασχόληση... Αν κάνω 1η/9 αίτηση, πρέπει να έχω μέσα σε 20 μέρες απάντηση από το υπηρεσιακό προκειμένου να αναλάβω την απασχόληση, πράγμα μάλλον αδύνατο... (αφού για την αναγνώριση των μεταπτυχιακών κάνουν τόσους μήνες για να συνεδριάσουν.... - εκτός και αν για πιο "απλές" περιπτώσεις, συνεδριάζουν συχνότερα)

dorink
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2019 9:00 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dorink » Δευ Ιούλ 15, 2019 9:25 pm

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι νέο για την καταβολή των χρημάτων
από τα εκλογικά συνεργεία των δημοτικών εκλογών?

Kitsas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 06, 2018 2:25 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Kitsas » Τετ Ιούλ 24, 2019 5:37 pm

Έχει κανείς κάτι νεώτερο για τα υπηρεσιακά??

dorink
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2019 9:00 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dorink » Τετ Αύγ 28, 2019 5:33 pm

[quote="Kitsas"]Έχει κανείς κάτι νεώτερο για τα υπηρεσιακά??[/quote]

Καλησπέρα. Για την αναγνώριση της συνάφειας του μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών, πήρα τηλ. στο Υπουργείο και μου είπαν ότι θα αποστείλουν μέσα στο Σεπτέμβριο διαβιβαστικό έγγραφο με την αίτηση στο αρμόδιο Υπηρεσιακό Συμβούλιο.

ellie3604
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Φεβ 12, 2018 7:13 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό ellie3604 » Τρί Σεπ 03, 2019 10:12 pm

Καλησπέρα, περιμένω να διοριστώ με την 8κ/2017 στα δικαστήρια και επειδή έχω παιδάκι 2 ετών, ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος την διαδικασία για την άδεια μητρότητας και εάν μπορούμε να κάνουμε χρήση της άδειας αυτής τώρα ως νεοδιόριστοι. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τετ Σεπ 04, 2019 7:02 am

ellie3604 έγραψε:Καλησπέρα, περιμένω να διοριστώ με την 8κ/2017 στα δικαστήρια και επειδή έχω παιδάκι 2 ετών, ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος την διαδικασία για την άδεια μητρότητας και εάν μπορούμε να κάνουμε χρήση της άδειας αυτής τώρα ως νεοδιόριστοι. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ναι μπορείς. Όταν με το καλό πας θα σου πουν πόσο διάστημα δικαιούσαιι. Νομίζω παίζει ρόλο κ η ηλικία του παιδιού, δεν είμαι σίγουρη. Κ εγώ περιμένω να διοριστω με την 8κ.2017. Μας έχουν καθυστερήσει πάρα πολύ. Θα έλεγα να ενοχλήσεις κ εσύ τους υπεύθυνους, μήπως κ ξεκολλήσει η διαδικασία

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τετ Σεπ 04, 2019 11:39 am

Καλησπερα, γνωριζει καποιος κατι σχετικα με το αιτημα του υπουργειου δικαιοσυνης για περισσοτερες προσληψεις δικαστικων υπαλληλων για την καλυψη κενων οργανικων θεσεων; Ακουγεται απο διαφορες πηγες πως θα εξεταστεί η προσληψη απο πινακες επιλαχοντων. Ειναι αραγε ραδιοαρβυλα ή βασιμο; Επισης, μηπως εχει καποιος εικονα για τις αρνησεις διορισμου και σε τι φαση βρισκονται οι αναπληρωσεις; Ευχαριστώ...

nuvolari
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2018 7:34 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό nuvolari » Δευ Σεπ 09, 2019 10:36 pm

maria101980 έγραψε:
ellie3604 έγραψε:Καλησπέρα, περιμένω να διοριστώ με την 8κ/2017 στα δικαστήρια και επειδή έχω παιδάκι 2 ετών, ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος την διαδικασία για την άδεια μητρότητας και εάν μπορούμε να κάνουμε χρήση της άδειας αυτής τώρα ως νεοδιόριστοι. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ναι μπορείς. Όταν με το καλό πας θα σου πουν πόσο διάστημα δικαιούσαιι. Νομίζω παίζει ρόλο κ η ηλικία του παιδιού, δεν είμαι σίγουρη.


Εγώ πάντως σε σχετική ερώτηση στην υπηρεσία μου είπαν ότι δεν έχουν ιδέα ποσό δικαιούμαι. Στο υπουργείο μου είπαν ότι είναι θέμα εσωτερικό της υπηρεσίας η συγκεκριμένη άδεια κι απλά κοινοποιείται στο τμήμα μισθοδοσίας. Ένα έγγραφο του 2008 ανάφερε ότι ο νεοδιόριστος δημόσιος υπάλληλος δικαιούται σε αναγωγή το άθροισμα των ωρών του μειωμένου ωραρίου που απομένουν από τον διορισμό του μέχρι και το 4ο έτος του παιδιού (2 ώρες για τα δυο πρώτα έτη και 1 ώρα για τα δυο επόμενα). Άλλοι δημοσίοι υπάλληλοι όπως οι καθηγητές έχει διευκρινιστεί με πιο πρόσφατο έγγραφο ότι δικαιούνται όλο το 9μηνο ανεξάρτητα της ηλικίας του παιδιού κατα τον διορισμό τους. Αντε βγάλε άκρη.

didinos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2019 11:20 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό didinos » Τετ Σεπ 11, 2019 7:04 pm

dorink έγραψε:Καλησπέρα. Για την αναγνώριση της συνάφειας του μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών, πήρα τηλ. στο Υπουργείο και μου είπαν ότι θα αποστείλουν μέσα στο Σεπτέμβριο διαβιβαστικό έγγραφο με την αίτηση στο αρμόδιο Υπηρεσιακό Συμβούλιο.


Επιβεβαιώνω το παραπάνω.
Ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω ακόμη:
Γνωρίζετε εάν θα αποσταλεί άλλο νέο αίτημα αργότερα για τις αναγνωρίσεις προϋπηρεσίας;; (για όσους είχαν ήδη προϋπ. στο Δημόσιο)
'Η γίνεται με άλλη διαδικασία αυτό;

didinos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2019 11:20 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό didinos » Σάβ Σεπ 14, 2019 10:05 pm

Περί αναγνώρισης προϋπηρεσίας....
Γνωρίζετε εάν η προϋπηρεσία με συμβάσεις ΕΡΓΟΥ με το Δημόσιο παίζουν κάποιο ρόλο ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΑ? (γνωρίζω ότι μισθολογικά δεν παίζουν)

dindaf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 02, 2019 5:43 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dindaf » Τετ Σεπ 18, 2019 8:22 pm

καλησπέρα σχετικά με την αναγνώριση της συνάφειας των μεταπτυχιακών πληροφορήθηκα απο την Γραμματεία της Υπηρεσίας μου ότι προέκυψε κάποιο θέμα με τις αναγνωρίσεις και οτι τα Υπηρεσιακά δεν πρέπει να προβαίνουν σε αναγνώριση Συνάφειας μεταπτυχιακών τίτλων σε όσους διορίστηκαν με την 1Κ και την 8Κ. Δεν μπόρεσα να μάθω κάτι περισσότερο... έμαθε κάποιος άλλος από εσας κάτι ποιο συγκεκριμένο????


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες