Μετάθεση πριν την 10ετία εντός της ίδιας παραμεθορίου

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Jofel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2009 10:41 am

Μετάθεση πριν την 10ετία εντός της ίδιας παραμεθορίου

Δημοσίευσηαπό Jofel » Τετ Ιουν 12, 2019 12:24 am

Ο Νόμος της κινητικότητας (4440) αναφέρει πως εάν κάποιος έχει συμπληρώσει τα 5 από τα 10 έτη υποχρεωτικής υπηρεσίας (παραμεθόριος), μπορεί να συμμετέχει στις διαδικασίες μετακίνησης εντός της ίδιας παραμεθορίου. Σχετικά όμως με τις μεταθέσεις εντός του ιδίου φορέα (ενδοϋπουργικές λέγονται νομίζω), δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει. Γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να ζητήσω μετάθεση εντός του ιδίου φορέα στην ίδια παραμεθόριο, έχοντας συμπληρώσει 5,5 από τα 10 έτη στην ίδια υπηρεσία;

Jofel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2009 10:41 am

Re: Μετάθεση πριν την 10ετία εντός της ίδιας παραμεθορίου

Δημοσίευσηαπό Jofel » Τρί Ιουν 25, 2019 1:58 pm

Γνωρίζει κανείς κάτι;

Ευχαριστώ

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Μετάθεση πριν την 10ετία εντός της ίδιας παραμεθορίου

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Πέμ Ιούλ 18, 2019 1:38 am

Μπορείς. Δεν θυμάμαι πού το διάβασα, αλλά μπορείς.

Jofel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2009 10:41 am

Re: Μετάθεση πριν την 10ετία εντός της ίδιας παραμεθορίου

Δημοσίευσηαπό Jofel » Δευ Αύγ 05, 2019 1:52 am

Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Μετάθεση πριν την 10ετία εντός της ίδιας παραμεθορίου

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Σεπ 02, 2019 9:03 am

δεν γινεται αν εχεις διορισθει σε παραμεθοριο με χρηση εντοπιοτητας . δυστυχως ..


αρθρο 4
3. Δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασίες επιλογής για προκηρυσσόμενες θέσεις μέσω του ΕΣΚ έχουν επίσης:

α) οι υπάλληλοι του οικείου φορέα, εφόσον έχουν τα απαιτούμενα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα,

β) οι υπάλληλοι που έχουν μεταταχθεί πριν από την έναρξη ισχύος του παρόντος σε υπηρεσίες απομακρυσμένωνπαραμεθόριων περιοχών με δέσμευση δεκαετούς παραμονής και έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον επτά (7) έτη υποχρεωτικής παραμονής. Ειδικά οι υπάλληλοι που έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον πέντε (5) έτη υποχρεωτικής παραμονής έχουν δικαίωμα συμμετοχής για τις διαδικασίες επιλογής σε θέσεις εντός της απομακρυσμένης-παραμεθορίου περιοχής.

Jofel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2009 10:41 am

Re: Μετάθεση πριν την 10ετία εντός της ίδιας παραμεθορίου

Δημοσίευσηαπό Jofel » Τρί Σεπ 03, 2019 12:36 am

Όχι, έχω μεταταγεί ευτυχώς και έχω σχεδόν κλείσει 6 χρόνια στην ίδια οργανική μονάδα. Για να μιλήσω πιο ανοιχτά, είμαι πολιτικός υπάλληλος σε Αστ. Τμήμα και θέλω να πάω πχ στην Τροχαία της ίδιας πόλης. Αυτό τώρα θεωρείται μετάθεση; μετακίνηση; δεν γνωρίζω καλά. Επίσης έχουν μπερδέψει τον Υπαλλ. Κώδικα και δεν ξέρω εάν πρέπει να γίνει η αίτηση μόνο Οκτώβριο ή Μάρτιο για να περάσει υπηρεσιακό συμβούλιο ή μπορεί να γίνει οποτεδήποτε.

Καλέ μου φίλε σε ευχαριστώ πολύ. Αν γνωρίζεις και κάποιο απο τα παραπάνω ερωτήματα, θα σου είμαι ευγνώμων.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Μετάθεση πριν την 10ετία εντός της ίδιας παραμεθορίου

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Σεπ 03, 2019 9:20 am

εαν ησουν στη ιδια υπηρεσια μποεουσες να κανεισ μετατζαξη σε αλο κλαδο /

αρθρο 10 παρ 14 3051 /02
14. Από τη δημοσίευση του νόμου αυτού και εφεξής, υπάλληλοι οι οποίοι διορίζονται, μετατάσσονται ή μεταφέρονται σε παραμεθόριο ή προβληματική περιοχή και οι οποίοι τυγχάνουν ειδικών ευεργετημάτων, υποχρεούνται να παραμείνουν στην υπηρεσία τοποθέτησής τους για μία τουλάχιστον δεκαετία.

Κάθε πράξη που συνεπάγεται απόσπαση, μετάθεση, μετάταξη ή μεταφορά πριν από τη συμπλήρωση της δεκαετούς υποχρεωτικής παραμονής στην υπηρεσία τοποθέτησης είναι αυτοδικαίως άκυρη. Στις διατάξεις της παραγράφου αυτής υπάγονται και όσοι μοριοδοτούνται και προσλαμβάνονται, λόγω εντοπιότητας, σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου αυτού.

Κάθε άλλη γενική ή ειδική διάταξη που επιτρέπει την απόσπαση, μετάθεση ή μετάταξη από τις περιοχές αυτές καταργείται, με εξαίρεση τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 48 του Ν. 1943/1991 (ΦΕΚ 50 Α'), που προβλέπει την απόσπαση υπαλλήλων για το χρόνο της φοίτησής τους στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης. Αποσπάσεις που έγιναν πριν τη δημοσίευση του νόμου αυτού βάσει ειδικών διατάξεων διατηρούνται σε ισχύ.
------

Άρθρο 36 4250 /14

Αποσπάσεις ή μεταθέσεις σε παραμεθόριο ή προβληματική περιοχή

Οι διατάξεις των τριών πρώτων εδαφίων του άρθρου 10 παρ. 14 του ν. 3051/2002 (Α΄220) αντικαθίστανται ως εξής:

«Υπάλληλοι οι οποίοι διορίζονται με μοριοδότηση λόγω εντοπιότητας, μετατάσσονται ή μεταφέρονται σε παραμεθόριο ή προβληματική περιοχή και οι οποίοι τυγχάνουν ειδικών ευεργετημάτων, υποχρεούνται να παραμείνουν στην υπηρεσία τοποθέτησής τους για μία τουλάχιστον δεκαετία, με εξαίρεση την περίπτωση που λόγω οργανωτικής αναδιάρθρωσης η ανωτέρω υπηρεσία συγχωνεύεται ή καταργείται.

Στην περίπτωση αυτή, καθώς και επίσης στην περίπτωση που οι υπάλληλοι έχουν υπηρετήσει το ήμισυ του υποχρεωτικού χρόνου παραμονής τους στην παραμεθόριο ή προβληματική περιοχή, επιτρέπονται μετατάξεις, αποσπάσεις, μεταθέσεις, μεταφορές υπαλλήλων εντός της ίδιας παραμεθορίου ή προβληματικής περιοχής ή άλλης παραμεθορίου ή προβληματικής περιοχής, εφόσον σε αυτήν υπηρετεί ο/η σύζυγός τους για λόγους συνυπηρέτησης.»
----
δηλαδη μπορουσες να κανεισ μεταταξη αρκει να περασεις την 2 ετια στην υπηρεσια σου οχι σε αλλη.
στην ιδια υπηεσια σε ιδια κατηγορια ....
αν ησουν σε ανωτερη , επρπε να περασει 8 ετια απο τον διορισμο ....

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Μετάθεση πριν την 10ετία εντός της ίδιας παραμεθορίου

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Σεπ 03, 2019 2:03 pm

επίσης θα πρέπει να δεις πως προσλήφθηκες. μπορεί να υπάγεσαι σε άλλο νομικό πλαίσιο. Δες πως προσλήθηκες εκει λέει το νομικό πλαίσιο που διέπεσαι

Jofel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2009 10:41 am

Re: Μετάθεση πριν την 10ετία εντός της ίδιας παραμεθορίου

Δημοσίευσηαπό Jofel » Τετ Σεπ 04, 2019 11:27 pm

Εάν ισχύουν ακόμα τα άρθρα που αναφέρεις (είχα την αίσθηση πως καταργήθηκαν-αντικαταστάθηκαν από τον επικαιροποιημένο κώδικα Δ.Υ. και τον νόμο για το ΕΣΚ), τότε δεν μπορώ να πάω πουθενά μέχρι την λήξη της 10ετίας. Προσλήφθηκα μέσω ΑΣΕΠ εκτός παραμεθορίου και αργότερα ζήτησα μετάταξη στην υπηρεσία που βρίσκομαι εντός παραμεθορίου. Έχοντας την αίσθηση πως η 10ετία έγινε 5ετία για μετακίνηση μέσα στην ίδια παραμεθόριο, αποφάσισα να το ψάξω μιας και θέλω να φύγω από την υπηρεσία που βρίσκομαι τώρα.

Το μεγάλο ερώτημα είναι: Μπορώ λαμβάνοντας υπόψη το παραπάνω ιστορικό, να υποβάλω αίτηση άμεσα προς τον φορέα (Ελλ. Αστυν.) και να μετακινηθώ εντός της ίδιας παραμεθορίου, σε άλλη υπηρεσία του ιδίου φορέα (πχ από το Αστ. Τμήμα στην Τροχαία της ίδιας ή άλλης πόλης του νομού), είτε με απόσπαση, είτε με μετάθεση κτλ, έχοντας κλείσει 6 από τα 10 έτη υποχρεωτικής παραμονής;

Μεταξύ μας, προσωπικά ήθελα να φύγω εντελώς από αστυνομία αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω και με ποιον τρόπο, μιας και ξέρουμε ότι το ΕΣΚ έχει παγώσει και μόνο ενδουπουργικά μπορεί να γίνει μετακίνηση προς το παρόν.

Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά!

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Μετάθεση πριν την 10ετία εντός της ίδιας παραμεθορίου

Δημοσίευσηαπό daredevil » Πέμ Σεπ 05, 2019 8:41 am

είσαι ντόπιος ? θελω να πω διορίστηκες σε παραμεθόριο κάνοντας χρήση της ιδιότητας της εντοπιότητας ? ΄΄η δεν εκανες χρήση της εντοπιότητας?

Jofel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2009 10:41 am

Re: Μετάθεση πριν την 10ετία εντός της ίδιας παραμεθορίου

Δημοσίευσηαπό Jofel » Παρ Σεπ 06, 2019 1:10 am

Δεν έκανα χρήση εντοπιότητας για διορισμό. Διορίστηκα σε περιοχή εκτός παραμεθορίου μέσω ΑΣΕΠ, και αργότερα έκανα μετάταξη σε περιοχή εντός παραμεθορίου και από τότε βρίσκομαι στην ίδια υπηρεσία για 6 χρόνια.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Μετάθεση πριν την 10ετία εντός της ίδιας παραμεθορίου

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Σεπ 06, 2019 7:55 am

Jofel έγραψε:Δεν έκανα χρήση εντοπιότητας για διορισμό. Διορίστηκα σε περιοχή εκτός παραμεθορίου μέσω ΑΣΕΠ, και αργότερα έκανα μετάταξη σε περιοχή εντός παραμεθορίου και από τότε βρίσκομαι στην ίδια υπηρεσία για 6 χρόνια.

δηλαδή διορίστηκες σε μη παραμεθοριο περιοχη. και μετά τι έκανες, μετάταξη σε παραμεθόριο?
δώσε μου να κατλάβω τι έκανες

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Μετάθεση πριν την 10ετία εντός της ίδιας παραμεθορίου

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Σεπ 06, 2019 10:23 pm

Άρα είσαι εδώ
οι υπάλληλοι που έχουν μεταταχθεί πριν από την έναρξη ισχύος του παρόντος σε υπηρεσίες απομακρυσμένωνπαραμεθόριων περιοχών με δέσμευση δεκαετούς παραμονής και έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον επτά (7) έτη υποχρεωτικής παραμονής. Ειδικά οι υπάλληλοι που έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον πέντε (5) έτη υποχρεωτικής παραμονής έχουν δικαίωμα συμμετοχής για τις διαδικασίες επιλογής σε θέσεις εντός της απομακρυσμένης-παραμεθορίου περιοχής.
Διάλεξε και πάρε ένα χρόνο ακόμα για να φύγεις 7 η ακόμα καιβτωρα Σεβίλλη υπηρεσία στη ίδια παραμεθόριο


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης