150 μόρια ΑΣΕΠ (ΔΕ)

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

150 μόρια ΑΣΕΠ (ΔΕ)

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Πέμ Ιαν 03, 2019 9:06 pm

Έχω διαβάσει αρκετές συζητήσεις επ' αυτού και περισσότερα τα ερωτηματικά μου δημιουργούνται παρά οι απορίες που μου λύνονται.

Κατ' αρχάς, ας δούμε τι λέει ο ΑΣΕΠ (αντιγράφω από την προκήρυξη 7κ/2016, με μπλε χρώμα είναι τα δικά μου ερωτήματα και έχω υπογραμμίσει κάποια που εφιστώ την προσοχή)

Δίπλωμα Ο.Ε.Ε.Κ. ή Δεύτερος τίτλος σπουδών - 150

Δίπλωμα μεταδευτεροβάθμιας επαγγελματικής εκπαίδευσης του Ο.Ε.Ε.Κ. 12μηνης τουλάχιστον φοίτησης ή δεύτερος
τίτλος σπουδών σε αντικείμενο συναφές με το γνωστικό αντικείμενο της θέσης της αυτής εκπαιδευτικής βαθμίδας με τον
τίτλο σπουδών που απαιτείται από την προκήρυξη. [...κείμενο για τις θέσεις που προαπαιτείται 2ος τίτλος σπουδών - στην προκειμένη δεν μας αφορά...] σε κάθε άλλη περίπτωση εφόσον ο δεύτερος τίτλος σπουδών κριθεί συναφής, βαθμολογείται
με 150 μονάδες.

Όπως το διαβάζω κατανοώ ότι πριμοδοτείται με 150 μόρια (α) ένα οποιοδήποτε δίπλωμα ΟΕΕΚ ανεξαρτήτως συνάφειας ή (β) ένας τίτλος σπουδών σε συναφές γνωστικό αντικείμενο.
(α) Τελικά το δίπλωμα ΟΕΕΚ (με πιστοποίηση εννοείται) πρέπει ή δεν είναι απαραίτητο να είναι συναφές; Και αν πρέπει, πως αποφασίζεται η συνάφεια;
Διάβασα μέσα στα πολλά ότι εάν το δίπλωμα ΟΕΕΚ δηλωθεί ως κύριο πτυχίο μοριοδοτείται με 150 μόρια ανεξαρτήτως του βαθμού της πιστοποίησης. Γνωρίζετε κάτι επ' αυτού;
(β) Πώς ορίζονται τα συναφή αντικείμενα; Στο forum έχουν διατυπωθεί οι εξής απόψεις για πτυχία που θεωρήθηκαν συναφή:
-Τεχνικό Λύκειο (ΤΕΛ) και απολυτήριο Γενικού Λυκείου (και αντίστροφα - από που προκύπτει η συνάφεια;)
-Γενικό/Τεχνικό Λύκειο και ΙΕΚ (τελικά το ΙΕΚ πρέπει ή δεν είναι απαραίτητο να είναι "συναφές";)
-ΤΕΛ και ΤΕΛ (δύο διαφορετικές ειδικότητες - πώς άραγε ορίζονται οι συνάφειες; π.χ οι βοηθοί ιατρικών εργαστηρίων και οι βοηθοί νοσηλευτών είναι συναφή, δεδομένου ότι ανήκουν στον τομέα υγείας και πρόνοιας;)
-Τα πτυχία να αναγράφονται στο πινακάκι των αποδεκτών τίτλων (μα έτσι, σκέφτομαι, ότι σε κάποιες ειδικότητες -και σίγουρα στη δική μου- δεν μιλάμε για συνάφεια, αλλά για ταυτοσημία!)
-ΙΕΚ και ΙΕΚ
Αυτό που με αποδιοργανώνει είναι ότι για κάθε δυνατό συνδυασμό υπάρχουν άτομα που υποστηρίζουν ότι πήραν/δεν πήραν τα 150 μόρια, ότι τους απάντησαν θετικά/αρνητικά από τον ΑΣΕΠ κλπ...


Προκειμένου όμως για κατάταξη σε επικουρικούς πίνακες στους οποίους οι τίτλοι σπουδών διαφοροποιούνται ως
προς τους κύριους τίτλους σπουδών, υποψήφιος που κατέχει δύο ή περισσότερους τίτλους, από τους τίτλους που απαιτούνται για την
κατάταξή του στον επικουρικό πίνακα, δεν βαθμολογείται σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης Α΄ της παρ. 2 του άρθρου 8 του
Ν. 3051/2002, με 150 μονάδες ακόμα και αν ο δεύτερος τίτλος είναι σε αντικείμενο συναφές με το γνωστικό αντικείμενο της θέσης.

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για τους επικουρικούς πίνακες; Αφορά μη μόνιμες θέσεις;

Επίσης για τις θέσεις του κλάδου ΔΕ Βοηθών Νοσηλευτικής και ΔΕ Επιμελητών Ασθενών, για τον υποψήφιο που κατέχει δύο
ή περισσότερους τίτλους σπουδών, έκαστος των οποίων ορίζεται από την προκήρυξη ως τυπικό προσόν διορισμού, προκειμένου
για την κατάταξή του, λαμβάνεται υπόψη ο δηλωθείς από αυτόν βασικός τίτλος σπουδών, χωρίς να ερευνάται εάν η άδεια άσκησης
επαγγέλματος ή η βεβαίωση αποκτήθηκε με βάση αυτόν τον τίτλο σπουδών. Ο δεύτερος εκ των αποδεκτών τίτλων σπουδών
τεκμαίρεται συναφής και βαθμολογείται με 150 μονάδες.

Εδώ μου δημιουργούνται ερωτήματα σχετικά με την προϋπηρεσία.
Ας πούμε.. κάποιος παίρνει το 1ο πτυχίο το 2000 με βαθμό 11/20. Δουλεύει 10 χρόνια και παίρνει το 2ο πτυχίο (ας το βαφτίσουμε δίπλωμα ΟΕΕΚ) το 2010 με βαθμό 20/20. Σε μία προκήρυξη που βγαίνει το 2011, καταθέτει ως κύριο πτυχίο τον 2ο τίτλο σπουδών (δηλαδή αυτόν που απέκτησε το 2010 με βαθμό 20) και ως δεύτερο τίτλο σπουδών αυτόν που απέκτησε το 2000. Θα μοριοδοτηθεί, λοιπόν, με 1250 μόρια (1100+150) από τα πτυχία του. Τι γίνεται όμως με την προϋπηρεσία; Θα προσμετρηθεί από το δηλωθέν ως κύριο πτυχίο και μετά (δηλαδή από το 2010 έως το 2011) ή από τον δηλωθέντα ως δεύτερο τίτλο σπουδών και μετά (δηλαδή από το 2000 έως το 2011); Εξυπακούεται ότι υπάρχουν "ιδίοις τεκμηριωμένες" απόψεις και για τα δύο...


Συγγνώμη για το μακροσκελέστατο μήνυμα, καλή χρονιά!

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: 150 μόρια ΑΣΕΠ (ΔΕ)

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Παρ Ιαν 04, 2019 9:16 am

Καλή Χρονιά..
Γράφεις:
"Εδώ μου δημιουργούνται ερωτήματα σχετικά με την προϋπηρεσία.
Ας πούμε.. κάποιος παίρνει το 1ο πτυχίο το 2000 με βαθμό 11/20. Δουλεύει 10 χρόνια και παίρνει το 2ο πτυχίο (ας το βαφτίσουμε δίπλωμα ΟΕΕΚ) το 2010 με βαθμό 20/20. Σε μία προκήρυξη που βγαίνει το 2011, καταθέτει ως κύριο πτυχίο τον 2ο τίτλο σπουδών (δηλαδή αυτόν που απέκτησε το 2010 με βαθμό 20) και ως δεύτερο τίτλο σπουδών αυτόν που απέκτησε το 2000. Θα μοριοδοτηθεί, λοιπόν, με 1250 μόρια (1100+150) από τα πτυχία του. Τι γίνεται όμως με την προϋπηρεσία; Θα προσμετρηθεί από το δηλωθέν ως κύριο πτυχίο και μετά (δηλαδή από το 2010 έως το 2011) ή από τον δηλωθέντα ως δεύτερο τίτλο σπουδών και μετά (δηλαδή από το 2000 έως το 2011); Εξυπακούεται ότι υπάρχουν "ιδίοις τεκμηριωμένες" απόψεις και για τα δύο..."

Ναι θα προσμετρηθεί όπως τουλάχιστον γνωρίζω από την δική μου περίπτωση που έχω Πτυχία ΤΕΕ Ά και ΄Β κύκλου σπουδών στον τομέα Ηλεκτρολογίας ..Στον Ά Κύκλο είχα βγάλει γενικό βαθμό 15/20 αλλά στον Β 19.1/20 και φυσικά με συνέφερε να δηλώσω ως κύριο τίτλο σπουδών αυτόν του Β κύκλου στην προκήρυξη 10Κ/2017 με δεύτερο για τα επιπλέον 150 μόρια εκείνον του Ά κύκλου......

Η συνάφεια νομίζω συνεπάγεται αναφορικά με τι τίτλους σπουδών γίνονται αποδεκτοί από την προκήρυξη...Πχ σε θέση ηλεκτρολόγου δεν θα λάβω τα επιπλέον 150 μόρια αν βάλω ως δεύτερο τίτλο σπουδών ενιαίου λυκείου που δεν αναγράφει πουθενά τον όρο "ηλεκτρολόγος" ...
ΥΓ
Έχω και εγώ ένα ερώτημα προς τον ΑΣΕΠ...Σε ποια περίπτωση θα αξιολογηθώ και σε ποια θα απορριφθώ;;Αν σε θέση ΔΕ Ηλεκτρολόγου δηλώσω ως κύριο τίτλο σπουδών τον Β Κύκλου με δεύτερο τίτλο εκείνον του Ά αλλά η άδεια άσκησης επαγγέλματος έχει προέλθει από του πτυχίο του ΤΕΙ ή αν με τα δύο αυτά πτυχία προσκομίσω την άδεια άσκησης επαγγέλματος που έχει προέλθει από έναν από τους δύο αυτούς ΔΕ τίτλους;;;

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: 150 μόρια ΑΣΕΠ (ΔΕ)

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Παρ Ιαν 04, 2019 12:21 pm

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Εσένα και τα δύο πτυχία είναι τομέα ηλεκτρολογίας και μάλιστα το ένα είναι συνέχεια του άλλου, οπότε εξυπακούεται ότι είναι συναφή.
Δεν κατάλαβα όμως με την προϋπηρεσία σου τι έγινε. Είχες αποκτήσει προϋπηρεσία με το ΤΕΕ Α' κύκλου την οποία σου την προσμέτρησαν ενώ είχες καταθέσει ως βασικό τίτλο σπουδών το πτυχίο ΤΕΕ Β' κύκλου;

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: 150 μόρια ΑΣΕΠ (ΔΕ)

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Πέμ Ιαν 10, 2019 11:53 am

Λοιπόν έστειλα email στον ΑΣΕΠ. Σας το παραθέτω, και από κάτω και την απάντησή τους. Μου απάντησαν αοριστολογίες ή νομίζω; Γνωρίζετε εάν υπάρχει ανώτερος φορές που μπορώ να απευθυνθώ;

Αξιότιμοι Κύριοι/Κυρίες,

Πρώτο ερώτημα
Προσπαθώ να κατανοήσω τη μοριοδότηση 150 μορίων για το Δίπλωμα ΟΕΕΚ ή Δεύτερο τίτλο σπουδών, και δυστυχώς έχω χαθεί στις πολλές "τεκμηριωμένες" απόψεις που υπάρχουν.
Θα σας θέσω απευθείας τα δικά μου δεδομένα:
1. Είμαι απόφοιτος ΤΕΛ, ειδικότητας Βοηθός Ιατρικών Εργαστηρίων, από το 1999
2. Έχω δίπλωμα ΟΕΕΚ (24μηνη φοίτηση και πιστοποίηση), ειδικότητας Προπονητής Αθλήματος
3. Έχω απολυτήριο Ενιαίου Λυκείου
Σε προκηρύξεις όπου ως βασικός τίτλος σπουδών απαιτείται το πτυχίο ΤΕΛ της ειδικότητάς μου, μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιον από τους άλλους δύο τίτλους (Δίπλωμα ΟΕΕΚ - Απολυτήριο Ενιαίου Λυκείου) ώστε να μοριοδοτηθώ με τα επιπλέον 150 μόρια;
Όπως διαβάζω τη σχετική διευκρίνιση στις προκηρύξεις σας (Δίπλωμα μεταδευτεροβάθμιας επαγγελματικής εκπαίδευσης του Ο.Ε.Ε.Κ. 12μηνης τουλάχιστον φοίτησης ή δεύτερος τίτλος σπουδών σε αντικείμενο συναφές με το γνωστικό αντικείμενο της θέσης της αυτής εκπαιδευτικής βαθμίδας με τον τίτλο σπουδών που απαιτείται από την προκήρυξη), καταλαβαίνω ότι η συνάφεια δεν είναι απαραίτητη όταν πρόκειται για δίπλωμα ΟΕΕΚ.

Δεύτερο ερώτημα
Εάν μελλοντικά αποφοιτήσω από ΙΕΚ της αυτής ειδικότητας, Βοηθός Ιατρικών Εργαστηρίων, και αποκτήσω την πιστοποίηση, ως βασικό τίτλο σπουδών μπορώ να δηλώσω το δίπλωμα του ΙΕΚ.
- Σε αυτή την περίπτωση, βαθμός βασικού τίτλου σπουδών θεωρείται ο βαθμός της πιστοποίησης;
- Η προϋπηρεσία που έχω αποκτήσει με τη χρήση του πτυχίου ΤΕΛ (το οποίο εν προκειμένω θα έχω δηλώσει ως δεύτερο και συναφές πτυχίο), θα προσμετρηθεί, δεδομένου ότι την απέκτησα με πτυχίο της ίδιας (όχι απλά συναφούς) ειδικότητας;

Τρίτο ερώτημα
Ποιοι τίτλοι σπουδών εκ των παρακάτω θεωρούνται συναφείς με το πτυχίο ΤΕΛ (Βοηθός Ιατρικών εργαστηρίων):
- ΕΠΑΛ Βοηθός βρεφονηπιοκόμων
- ΕΠΑΛ Βοηθός νοσηλευτή
- ΕΠΑΛ Αισθητικής
Και οι τρεις παραπάνω ειδικότητες ανήκουν στον τομέα Υγείας - Πρόνοιας - Ευεξίας (το πτυχίο ΤΕΛ που κατέχω ανήκει στον τομέα Υγείας και πρόνοιας)
- Δ.ΙΕΚ Βοηθός νοσηλευτικής γενικής νοσηλείας

Απάντηση
Το ερώτημά σας δεν αφορά γενικές πληροφορίες αλλά τον έλεγχο του ΑΣΕΠ και θα αντιμετωπιστεί στο στάδιο του ελέγχου. Παρακαλούμε διαβάστε τα τυπικά προσόντα και τα δικαιολογητικά που οι υποψήφιοι υποχρεούνται να προσκομίσουν για την απόδειξη των σχετικών κριτηρίων, μεταξύ των οποίων του τίτλου σπουδών, στην εκάστοτε προκήρυξη του ΑΣΕΠ για την οποία ενδιαφέρεστε.

GogoMania
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2017 4:48 pm

Re: 150 μόρια ΑΣΕΠ (ΔΕ)

Δημοσίευσηαπό GogoMania » Δευ Μαρ 25, 2019 12:28 pm

lux aeterna έγραψε:Λοιπόν έστειλα email στον ΑΣΕΠ. Σας το παραθέτω, και από κάτω και την απάντησή τους. Μου απάντησαν αοριστολογίες ή νομίζω; Γνωρίζετε εάν υπάρχει ανώτερος φορές που μπορώ να απευθυνθώ;

Αξιότιμοι Κύριοι/Κυρίες,

Πρώτο ερώτημα
Προσπαθώ να κατανοήσω τη μοριοδότηση 150 μορίων για το Δίπλωμα ΟΕΕΚ ή Δεύτερο τίτλο σπουδών, και δυστυχώς έχω χαθεί στις πολλές "τεκμηριωμένες" απόψεις που υπάρχουν.
Θα σας θέσω απευθείας τα δικά μου δεδομένα:
1. Είμαι απόφοιτος ΤΕΛ, ειδικότητας Βοηθός Ιατρικών Εργαστηρίων, από το 1999
2. Έχω δίπλωμα ΟΕΕΚ (24μηνη φοίτηση και πιστοποίηση), ειδικότητας Προπονητής Αθλήματος
3. Έχω απολυτήριο Ενιαίου Λυκείου
Σε προκηρύξεις όπου ως βασικός τίτλος σπουδών απαιτείται το πτυχίο ΤΕΛ της ειδικότητάς μου, μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιον από τους άλλους δύο τίτλους (Δίπλωμα ΟΕΕΚ - Απολυτήριο Ενιαίου Λυκείου) ώστε να μοριοδοτηθώ με τα επιπλέον 150 μόρια;
Όπως διαβάζω τη σχετική διευκρίνιση στις προκηρύξεις σας (Δίπλωμα μεταδευτεροβάθμιας επαγγελματικής εκπαίδευσης του Ο.Ε.Ε.Κ. 12μηνης τουλάχιστον φοίτησης ή δεύτερος τίτλος σπουδών σε αντικείμενο συναφές με το γνωστικό αντικείμενο της θέσης της αυτής εκπαιδευτικής βαθμίδας με τον τίτλο σπουδών που απαιτείται από την προκήρυξη), καταλαβαίνω ότι η συνάφεια δεν είναι απαραίτητη όταν πρόκειται για δίπλωμα ΟΕΕΚ.

Δεύτερο ερώτημα
Εάν μελλοντικά αποφοιτήσω από ΙΕΚ της αυτής ειδικότητας, Βοηθός Ιατρικών Εργαστηρίων, και αποκτήσω την πιστοποίηση, ως βασικό τίτλο σπουδών μπορώ να δηλώσω το δίπλωμα του ΙΕΚ.
- Σε αυτή την περίπτωση, βαθμός βασικού τίτλου σπουδών θεωρείται ο βαθμός της πιστοποίησης;
- Η προϋπηρεσία που έχω αποκτήσει με τη χρήση του πτυχίου ΤΕΛ (το οποίο εν προκειμένω θα έχω δηλώσει ως δεύτερο και συναφές πτυχίο), θα προσμετρηθεί, δεδομένου ότι την απέκτησα με πτυχίο της ίδιας (όχι απλά συναφούς) ειδικότητας;

Τρίτο ερώτημα
Ποιοι τίτλοι σπουδών εκ των παρακάτω θεωρούνται συναφείς με το πτυχίο ΤΕΛ (Βοηθός Ιατρικών εργαστηρίων):
- ΕΠΑΛ Βοηθός βρεφονηπιοκόμων
- ΕΠΑΛ Βοηθός νοσηλευτή
- ΕΠΑΛ Αισθητικής
Και οι τρεις παραπάνω ειδικότητες ανήκουν στον τομέα Υγείας - Πρόνοιας - Ευεξίας (το πτυχίο ΤΕΛ που κατέχω ανήκει στον τομέα Υγείας και πρόνοιας)
- Δ.ΙΕΚ Βοηθός νοσηλευτικής γενικής νοσηλείας

Απάντηση
Το ερώτημά σας δεν αφορά γενικές πληροφορίες αλλά τον έλεγχο του ΑΣΕΠ και θα αντιμετωπιστεί στο στάδιο του ελέγχου. Παρακαλούμε διαβάστε τα τυπικά προσόντα και τα δικαιολογητικά που οι υποψήφιοι υποχρεούνται να προσκομίσουν για την απόδειξη των σχετικών κριτηρίων, μεταξύ των οποίων του τίτλου σπουδών, στην εκάστοτε προκήρυξη του ΑΣΕΠ για την οποία ενδιαφέρεστε.


Καλημέρα
κι εγώ έχω την ίδια απορία σχετικά με το δεύτερο πτυχίο και δε βλέπω να γνωρίζει κανείς με σιγουριά την απάντηση. Έχω μιλήσει κι εγώ τηλεφωνικά με ασεπ και μου απάντησε γενικώς και αορίστως! Πάντως εγώ έχω μοριοδοτηθεί στο παρελθόν για δεύτερο τίτλο ΙΕΚ με τα 150 μόρια.
Κι εγώ όμως τώρα δε γνωρίζω τι πρέπει να κάνω λόγω των νέων κανόνων για τη συμμετοχή σε διαγωνισμούς, μήπως θεωρηθεί ψευδές στοιχείο και έχουμε κυρώσεις αν δηλώσουμε δεύτερο τίτλο χωρίς συνάφεια? Ας μας διαφωτίσει κάποιος παρακαλώ.

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: 150 μόρια ΑΣΕΠ (ΔΕ)

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Δευ Μαρ 25, 2019 5:33 pm

GogoMania έγραψε:Καλημέρα
κι εγώ έχω την ίδια απορία σχετικά με το δεύτερο πτυχίο και δε βλέπω να γνωρίζει κανείς με σιγουριά την απάντηση. Έχω μιλήσει κι εγώ τηλεφωνικά με ασεπ και μου απάντησε γενικώς και αορίστως! Πάντως εγώ έχω μοριοδοτηθεί στο παρελθόν για δεύτερο τίτλο ΙΕΚ με τα 150 μόρια.
Κι εγώ όμως τώρα δε γνωρίζω τι πρέπει να κάνω λόγω των νέων κανόνων για τη συμμετοχή σε διαγωνισμούς, μήπως θεωρηθεί ψευδές στοιχείο και έχουμε κυρώσεις αν δηλώσουμε δεύτερο τίτλο χωρίς συνάφεια? Ας μας διαφωτίσει κάποιος παρακαλώ.


Σου επικολλώ από μία άλλη αντίστοιχη συζήτηση το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξα.

Το έψαξα αρκετά το θέμα και κατέληξα στο ότι το δεύτερο πτυχίο, ίδιας βαθμίδας πάντοτε, μοριοδοτείται ΜΌΝΟ όταν είναι προσόν διορισμού για τη συγκεκριμένη θέση. Αυτό το βλέπεις από το πινακάκι δίπλα από τον κωδικό θέσης, που λέει ποια πτυχία μπορούν να διεκδικήσουν τη θέση αυτή.
Πχ, αν στη θέση διοικητικό οικονομικό που λες θέλει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πτυχίο τριτοβάθμιας, τότε ναι, θα μοριοδοτηθεί. Αν θέλει, πχ, πτυχίο ή Κοινωνιολογίας ή Ψυχολογίας ή ΦΠΨ ή ΦΚΣ (τυχαία παραδείγματα είναι αυτά) τότε θα μπορείς μεν να δηλώσεις να δηλώσεις με το πτυχίο της Κοινωνιολογίας, αλλά το πτυχίο Αρχιτεκτονικής δεν μετράει.
Αντίστοιχα και για τους ΔΕ


Ο συνομιλητής μιλούσε για συγκεκριμένα πτυχία και του απάντησα χρησιμοποιώντας αυτά για παράδειγμα. Κάνε τις σχετικές αναγωγές για τα πτυχία που κατέχεις εσύ.

VUNTRA13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 29, 2017 8:18 pm

Re: 150 μόρια ΑΣΕΠ (ΔΕ)

Δημοσίευσηαπό VUNTRA13 » Πέμ Μάιος 16, 2019 3:14 pm

Καλησπέρα παιδιά .Μία ερώτηση εγώ έχω τελ σχολη διοίκησης και οικονομίας το 1999 απολυτήριο δηλαδή και ιεκ στέλεχος λογιστηρίου το 2017.19,5 στο πρώτο 14 στο ιεκ.στις προκηρύξεις βάζω πρώτο το τελ και δεύτερο ιεκ σωστά.Και τα δύο είναι συναφή.

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: 150 μόρια ΑΣΕΠ (ΔΕ)

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Πέμ Μάιος 16, 2019 4:44 pm

VUNTRA13 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά .Μία ερώτηση εγώ έχω τελ σχολη διοίκησης και οικονομίας το 1999 απολυτήριο δηλαδή και ιεκ στέλεχος λογιστηρίου το 2017.19,5 στο πρώτο 14 στο ιεκ.στις προκηρύξεις βάζω πρώτο το τελ και δεύτερο ιεκ σωστά.Και τα δύο είναι συναφή.


Υπολόγισε, μαζί με την προϋπηρεσία σου (μετράει μόνο αυτή που αποκτήθηκε μετά τον δηλωθέντα ως κύριο τίτλο σπουδών), τον βέλτιστο συνδυασμό μορίων. Εικάζω ότι το 19,5 σε συμφέρει να δηλωθεί ως κύριο πτυχίο.

redodin7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 2:19 pm

Re: 150 μόρια ΑΣΕΠ (ΔΕ)

Δημοσίευσηαπό redodin7 » Κυρ Ιουν 02, 2019 9:48 pm

Έχω τελειώσει γελ και λέω να γραφτό επαλ στις προκήρυξης πιο θα βάζω σαν πρώτο και πιο σαν δεύτερο ?

valkyrion
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2023 11:10 pm

Re: 150 μόρια ΑΣΕΠ (ΔΕ)

Δημοσίευσηαπό valkyrion » Παρ Ιουν 30, 2023 12:53 am

Μια ερώτηση, τελείωσα τώρα τεχνικός οχημάτων από εσπερινο επαλ, λέω να πάω και Θερμοϋδραυλικών για τα 150 μόρια, μετράει? Είναι συναφές? Θα πάρω τα 150? Η να πάω ψυκτικός? Η δε μετράει κανένα από αυτά και πρέπει να πας ΙΕΚ?

valkyrion
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2023 11:10 pm

150 μόρια ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό valkyrion » Παρ Ιουν 30, 2023 7:19 am

Καλημέρα, μια ερώτηση γιατί είμαι σε αναμμένα κάρβουνα. Έχω τελειώσει τεχνικός οχημάτων σε εσπερινο επαλ, γράφτηκα τωρα Θερμοϋδραυλικών πιάνεται σαν συνάφεια λόγο του ότι είναι τομέας μηχανολογίας η να αλλάξω σε ψυκτικός. Η μήπως δεν πιάνεται τίποτα από αυτά και θέλει ΙΕΚ στα οχήματα για τα 150 μόρια 2ου τίτλου

valkyrion
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2023 11:10 pm

Re: 150 μόρια ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό valkyrion » Παρ Ιουν 30, 2023 12:24 pm

Κανείς καμία απάντηση εξακριβωμένη?

BILLY.T
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2007 12:45 pm

Re: 150 μόρια ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό BILLY.T » Παρ Ιουν 30, 2023 9:19 pm

Ενα απο τα παρακάτω για θέσεις μηχανικού αυτοκινήτων
ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ:
α) Πτυχίο ή δίπλωμα ή απολυτήριος τίτλος ειδικότητας Τεχνικού Αυτοκινήτων - Οχημάτων ή
Εκπαιδευτή Υποψηφίων Οδηγών Αυτοκινήτων ή Εκπαιδευτή Υποψηφίων Οδηγών
Αυτοκινήτων και Μοτοσικλετών ή Μηχανών και Συστημάτων Αυτοκινήτου ή Μηχανικών
Αυτοκινήτων ή Τεχνικού Οχημάτων ή Μηχανικής Αυτοκινήτων ή Μηχανικών και
Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Αυτοκινήτου ή Ηλεκτρομηχανικών Συστημάτων και
Αυτοματισμού Αυτοκινήτου ή Τεχνικού Μηχανοτρονικής ή Ηλεκτρολογικών Συστημάτων
Αυτοκινήτων ή Τεχνικός Ηλεκτρολόγος Αυτοκινήτων Οχημάτων Επαγγελματικής
Ειδικότητας, Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου 5 (Ι.Ε.Κ. ή Μεταλυκειακού Έτους -
Τάξη Μαθητείας ΕΠΑ.Λ.) ή Επαγγελματικής Κατάρτισης επιπέδου μεταδευτεροβάθμιας
επαγγελματικής εκπαίδευσης Ι.Ε.Κ. ή Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.) ή Επαγγελματικής
Ειδικότητας, Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου 4 ΕΠΑ.Λ. ή Τεχνικού Επαγγελματικού
Εκπαιδευτηρίου (Τ.Ε.Ε.) Β΄ κύκλου σπουδών ή Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου (Τ.Ε.Λ.)
ή Τμήματος Ειδίκευσης Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου (Ε.Π.Λ.) ή Μέσης Τεχνικής
Επαγγελματικής Σχολής Εργοδηγών (Ν.Δ. 580/1970) ή άλλος ισότιμος τίτλος σχολικής
μονάδας της ημεδαπής ή αλλοδαπής*, αντίστοιχης ειδικότητας.

BILLY.T
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2007 12:45 pm

Re: 150 μόρια ΑΣΕΠ (ΔΕ)

Δημοσίευσηαπό BILLY.T » Παρ Ιουν 30, 2023 9:21 pm

[quote="redodin7"]Έχω τελειώσει γελ και λέω να γραφτό επαλ στις προκήρυξης πιο θα βάζω σαν πρώτο και πιο σαν δεύτερο ?[/quote]

αυτό που έχεις καλύτερο βαθμό

BILLY.T
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2007 12:45 pm

Re: 150 μόρια ΑΣΕΠ (ΔΕ)

Δημοσίευσηαπό BILLY.T » Παρ Ιουν 30, 2023 9:23 pm

[quote="valkyrion"]Μια ερώτηση, τελείωσα τώρα τεχνικός οχημάτων από εσπερινο επαλ, λέω να πάω και Θερμοϋδραυλικών για τα 150 μόρια, μετράει? Είναι συναφές? Θα πάρω τα 150? Η να πάω ψυκτικός? Η δε μετράει κανένα από αυτά και πρέπει να πας ΙΕΚ?[/quote]

δε μετράει κανένα αμα βάλεις για την ειδικότητα τεχνικού οχημάτων είναι άσχετα , παρακάτω σου γράφω τι ζητάνε σε προκηρύξεις για την ειδικότητα τεχνικού οχημάτων

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ:
α) Πτυχίο ή δίπλωμα ή απολυτήριος τίτλος ειδικότητας Τεχνικού Αυτοκινήτων - Οχημάτων ή
Εκπαιδευτή Υποψηφίων Οδηγών Αυτοκινήτων ή Εκπαιδευτή Υποψηφίων Οδηγών
Αυτοκινήτων και Μοτοσικλετών ή Μηχανών και Συστημάτων Αυτοκινήτου ή Μηχανικών
Αυτοκινήτων ή Τεχνικού Οχημάτων ή Μηχανικής Αυτοκινήτων ή Μηχανικών και
Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Αυτοκινήτου ή Ηλεκτρομηχανικών Συστημάτων και
Αυτοματισμού Αυτοκινήτου ή Τεχνικού Μηχανοτρονικής ή Ηλεκτρολογικών Συστημάτων
Αυτοκινήτων ή Τεχνικός Ηλεκτρολόγος Αυτοκινήτων Οχημάτων Επαγγελματικής
Ειδικότητας, Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου 5 (Ι.Ε.Κ. ή Μεταλυκειακού Έτους -
Τάξη Μαθητείας ΕΠΑ.Λ.) ή Επαγγελματικής Κατάρτισης επιπέδου μεταδευτεροβάθμιας
επαγγελματικής εκπαίδευσης Ι.Ε.Κ. ή Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.) ή Επαγγελματικής
Ειδικότητας, Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου 4 ΕΠΑ.Λ. ή Τεχνικού Επαγγελματικού
Εκπαιδευτηρίου (Τ.Ε.Ε.) Β΄ κύκλου σπουδών ή Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου (Τ.Ε.Λ.)
ή Τμήματος Ειδίκευσης Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου (Ε.Π.Λ.) ή Μέσης Τεχνικής
Επαγγελματικής Σχολής Εργοδηγών (Ν.Δ. 580/1970) ή άλλος ισότιμος τίτλος σχολικής
μονάδας της ημεδαπής ή αλλοδαπής*, αντίστοιχης ειδικότητας.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες