Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
ioulial
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2018 12:20 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ioulial » Παρ Μάιος 24, 2019 12:35 pm

stathkon έγραψε:Καλημέρα σε όλους!
Χθες παρέλαβα τα έγγραφα από την κεντρική υπηρεσία στην Αθηνα. Μαζί μου ήταν κ ένα ακόμα παλικάρι για τον ίδιο λόγο, ο οποίος ενημέρωσε τους υπαλλήλους για συγγενή του, ομοίως διορισθεντα, που επιθυμεί να κανει αποποίηση του διορισμού του.
Φαντάζομαι δεν θα είναι το μοναδικό περιστατικό. Συνεπώς, για κάποιους ακόμα τίποτα δεν τελείωσε, ίσως να είναι οι επόμενοι που θα τους καλέσουν στη σειρά!
Ήθελα απλά να ενημερώσω γιατί ξέρω ποσο σημαντικό είναι όλο αυτό. Καλή τύχη λοιπόν!


Σ' ευχαριστούμε για τα νέα. Μήπως έτυχε να ακούσεις σε ποια περιοχή είχε περάσει αυτός που έκανε αποποίηση διορισμού;

stathkon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 12:31 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό stathkon » Σάβ Μάιος 25, 2019 12:46 am

Δυστυχώς όχι.. μόνο ότι ήταν στην Αττική..

stathkon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 12:31 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό stathkon » Κυρ Μάιος 26, 2019 10:13 pm

Δεν παιδιά ερώτηση, αν γίνουν εκλογές νωρίτερα με εμας τι γίνεται;;;

stathkon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 12:31 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό stathkon » Δευ Μάιος 27, 2019 12:23 am

stathkon έγραψε:Δεν παιδιά ερώτηση, αν γίνουν εκλογές νωρίτερα με εμας τι γίνεται;;;


Δεν μελεταγα τίποτα άλλο;;;

lasos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2018 11:12 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό lasos » Δευ Μάιος 27, 2019 1:20 am

Παιδια μια επικαιρη ερωτηση.Τωρα που γινεται λογος για προωρες εκλογες ισως 30 Ιουνιου μηπως ξερει κανεις αν αντιστοιχα παγωνουν οι προθεσμιες συγκεντρωσης των δικαιολογητικων διορισμου ωστε να εχουμε προθεσμια για ραντεβου με γιατρους κλπ εως και αρχες Ιουλη;

micmar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό micmar » Δευ Μάιος 27, 2019 8:03 am

Καλημέρα παιδιά...εγώ πάντως ενα άγχος το έχω ...το έχει πει ο άνθρωπος καθαρά,1 προς 5 προσλήψεις,πολύ φοβάμαι εαν βγει η ΝΔ ...ελπίζω να προχωρήσουν κανονικά οι προσληψεις μας κ να μην έχουμε ιστορίες!!!

stathkon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 12:31 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό stathkon » Δευ Μάιος 27, 2019 11:23 am

Ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα... στην τελική είμαστε κ με γραπτό τι άλλο πια θα τραβήξουμε;;!!

comaniac
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Οκτ 13, 2008 10:08 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό comaniac » Δευ Μάιος 27, 2019 2:11 pm

Νομίζω πως είναι ευνοϊκή η διεξαγωγή των εκλογών στις 30 Ιουνίου παρά Σεπτέμβριο, Οκτώβριο που είναι η περίοδος απορρόφησης και θα μπερδευε την κατάσταση ειδικά για την δεύτερη σειρά

grv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 10:21 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό grv » Τρί Μάιος 28, 2019 9:18 am

πήρα τηλέφωνο στην ΑΑΔΕ και ρώτησα εάν η διεξαγωγή εκλογών θα επηρεάσει τις εκπαιδευτικές σειρές...μου απάντησαν ότι εάν γινόταν τον Οκτώβριο δε θα μας επηρέαζαν καθόλου...(πιστεύω επειδή θα είχαν βγει όλα τα ΦΕΚ κλπ) εάν γίνουν τώρα μου είπαν ότι θα ζητήσουν εξαίρεση για την περίπτωση μας. Στην περίπτωση που δεν γίνει δεκτή και με βάση την έως τώρα εμπειρία τους θα μας επηρεάσει και θα πάει σχετικά λίγο πίσω όλες τις διαδικασίες...(πόσο λίγο δεν μου απάντησαν γιατί λένε δεν είναι κάτι στάνταρ και δεν θέλουν να αναπαράγονται και να θεωρούνται δεδομένα πράγματα για τα οποία δεν είναι σίγουροι) οπότε και οι εκπαιδευτικές σειρές θα πάνε λίγο πιο πίσω...

DimT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2018 5:56 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό DimT » Τρί Μάιος 28, 2019 11:32 pm

Συνάδελφοι παρέλαβα και εγώ το εντυπο για την υποβολη δικαιολογητικών, από το Υπ.Οικ. στην Καρ.Σερβίας. Τους έκανα κ εγώ μερικές ερωτήσεις. Συνοπτικά, τα εξής:

Εκλογές : όντως μπορει να υπάξει μια μικρή καυστέρηση (μέχρι εκεί όμως, τίποτα άλλο το συγκλονιστικό)
Μισθολογικά: 'οτι ισχύει με το ενιαίο μισθολογιο, το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι δεν αναγνωρίζεται προυπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα (παρά μόνο στο Δημόσιο), οπότε πάει στράφι τυχόν προυπ. Σε ερώτηση μου που κυμαίνεται περίπου ο μισθός, μου απάντησαν(από το 5ο ορ. Β Τομέας), γενικά 1.210€ μεικτά Επειδή επέμεινα για το καθαρό ποσό με παρέπεμψαν στην υπηρεσία Μισθοδοσίας, αν δεν κάνω λάθος, που βρίσκεται στην Ερμου 23-25. Εκέι μίλησα με έναν συνάδελφο που είχε περάσει με την προηγουμενη 1κ και ο άνθωπος πολύ ευενικά μου είπε ότι λόγω των υψηλων κρατήσεων (υπέρ Μετ.Ταμ.ΔΥ αν θυμάμαι καλά), τον πρώτο χρόνο είναι 800 κάτι κ το δεύτερο χρόνο 900 κάτι (το κάτι μη με ρωτήσετε πόσο, δεν ξέρω). Εν κατακλείδι συνάδελφοι για να πάρουμε ένα αξιοπρεπή μισθό, θα πρέπει να διεκδικήσουμε κ εμείς ότι και οι προηγούμενες σειρές, την προσωπική διαφορά δηλ. (κάτι ανάλογο με το ΔΙΒΕΤ για τους παλιούς). Οπότε θα πρέπει να συντονιστούμε, όταν με το καλό γίνει η πρόσληψη μας , προκειμένου να το πάρουμε κ εμείς (νομίζω μια καλή ευκαιρεία θα είναι στη Ακαδημία που θα είμαστε μαζεμένοι). Αυτά (εάν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω με νεότερο ποστ)
ΥΓ.Ένα Ευχαριστώ στους συναδέλφους στην ΑΑΔΕ για την προθυμοποίση να με ενημερώσουν όσο μπορούσαν.

diorasep
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 28, 2019 8:13 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό diorasep » Τετ Μάιος 29, 2019 9:02 am

Γεια σας και συγχαρητήρια!
Από προηγούμενες προσλήψεις δυστυχώς τα λεφτά είναι ακόμα πιο λίγα.
Για ΠΕ που δεν έχει αναγνωριστεί ακόμα το μεταπτυχιακό,βγήκαν καθαρά 730 το πρώτο χρόνο και το δεύτερο χρόνο γύρω στα 800.
Επίσης από τη στιγμή που μείναμε εκτός της νομοθετικής ρύθμισης τον Οκτώβριο του 2018 για τη προσωπική διαφορά αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να τη διεκδικήσουμε εξ΄ αρχής με ότι αυτό συνεπάγεται.

frini
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2018 7:21 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό frini » Τετ Μάιος 29, 2019 10:01 am

DimT έγραψε:Συνάδελφοι παρέλαβα και εγώ το εντυπο για την υποβολη δικαιολογητικών, από το Υπ.Οικ. στην Καρ.Σερβίας. Τους έκανα κ εγώ μερικές ερωτήσεις. Συνοπτικά, τα εξής:

Εκλογές : όντως μπορει να υπάξει μια μικρή καυστέρηση (μέχρι εκεί όμως, τίποτα άλλο το συγκλονιστικό)
Μισθολογικά: 'οτι ισχύει με το ενιαίο μισθολογιο, το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι δεν αναγνωρίζεται προυπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα (παρά μόνο στο Δημόσιο), οπότε πάει στράφι τυχόν προυπ. Σε ερώτηση μου που κυμαίνεται περίπου ο μισθός, μου απάντησαν(από το 5ο ορ. Β Τομέας), γενικά 1.210€ μεικτά Επειδή επέμεινα για το καθαρό ποσό με παρέπεμψαν στην υπηρεσία Μισθοδοσίας, αν δεν κάνω λάθος, που βρίσκεται στην Ερμου 23-25. Εκέι μίλησα με έναν συνάδελφο που είχε περάσει με την προηγουμενη 1κ και ο άνθωπος πολύ ευενικά μου είπε ότι λόγω των υψηλων κρατήσεων (υπέρ Μετ.Ταμ.ΔΥ αν θυμάμαι καλά), τον πρώτο χρόνο είναι 800 κάτι κ το δεύτερο χρόνο 900 κάτι (το κάτι μη με ρωτήσετε πόσο, δεν ξέρω). Εν κατακλείδι συνάδελφοι για να πάρουμε ένα αξιοπρεπή μισθό, θα πρέπει να διεκδικήσουμε κ εμείς ότι και οι προηγούμενες σειρές, την προσωπική διαφορά δηλ. (κάτι ανάλογο με το ΔΙΒΕΤ για τους παλιούς). Οπότε θα πρέπει να συντονιστούμε, όταν με το καλό γίνει η πρόσληψη μας , προκειμένου να το πάρουμε κ εμείς (νομίζω μια καλή ευκαιρεία θα είναι στη Ακαδημία που θα είμαστε μαζεμένοι). Αυτά (εάν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω με νεότερο ποστ)
ΥΓ.Ένα Ευχαριστώ στους συναδέλφους στην ΑΑΔΕ για την προθυμοποίση να με ενημερώσουν όσο μπορούσαν.


Συνάδελφε σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Αναφορικά με την προϋπηρεσία νομίζω πως μέχρι 7 χρόνια σε ιδιωτικό τομέα αναγνωρίζονται. Δεν γνωρίζω βέβαια αν προκειμένου να αναγνωριστεί πρέπει να υπάρχει συνάφεια αντικειμένου και τι θεωρείται συναφής ειδικότητα για τη θέση μας και αν πρέπει να είναι και μετά τη λήψη του βασικού τίτλου σπουδών. Τώρα για τη διεκδίκηση της προσωπικής διαφοράς σαφώς και όπως αναφέρεις πρέπει να υπάρχει συντονισμός και ομαδική προσπάθεια.

diorasep
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 28, 2019 8:13 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό diorasep » Τετ Μάιος 29, 2019 10:44 am

Για τη προϋπηρεσία αναγνωρίζονται μέχρι 7 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα μετά από συμβούλιο για να κριθεί η συνάφεια του αντικειμένου.
Η αναγνώριση γίνεται μετά τα δύο χρόνια της δόκιμης περιόδου και αναγνωρίζονται μόνο βαθμολογικά και όχι μισθολογικά.
Μόνο προϋπηρεσία με εξαρτημένη σχέση στο δημόσιο αναγνωρίζεται μισθολογικά.

IVIRON
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2010 8:44 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό IVIRON » Τετ Μάιος 29, 2019 11:04 am

frini έγραψε:
DimT έγραψε:Συνάδελφοι παρέλαβα και εγώ το εντυπο για την υποβολη δικαιολογητικών, από το Υπ.Οικ. στην Καρ.Σερβίας. Τους έκανα κ εγώ μερικές ερωτήσεις. Συνοπτικά, τα εξής:

Εκλογές : όντως μπορει να υπάξει μια μικρή καυστέρηση (μέχρι εκεί όμως, τίποτα άλλο το συγκλονιστικό)
Μισθολογικά: 'οτι ισχύει με το ενιαίο μισθολογιο, το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι δεν αναγνωρίζεται προυπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα (παρά μόνο στο Δημόσιο), οπότε πάει στράφι τυχόν προυπ. Σε ερώτηση μου που κυμαίνεται περίπου ο μισθός, μου απάντησαν(από το 5ο ορ. Β Τομέας), γενικά 1.210€ μεικτά Επειδή επέμεινα για το καθαρό ποσό με παρέπεμψαν στην υπηρεσία Μισθοδοσίας, αν δεν κάνω λάθος, που βρίσκεται στην Ερμου 23-25. Εκέι μίλησα με έναν συνάδελφο που είχε περάσει με την προηγουμενη 1κ και ο άνθωπος πολύ ευενικά μου είπε ότι λόγω των υψηλων κρατήσεων (υπέρ Μετ.Ταμ.ΔΥ αν θυμάμαι καλά), τον πρώτο χρόνο είναι 800 κάτι κ το δεύτερο χρόνο 900 κάτι (το κάτι μη με ρωτήσετε πόσο, δεν ξέρω). Εν κατακλείδι συνάδελφοι για να πάρουμε ένα αξιοπρεπή μισθό, θα πρέπει να διεκδικήσουμε κ εμείς ότι και οι προηγούμενες σειρές, την προσωπική διαφορά δηλ. (κάτι ανάλογο με το ΔΙΒΕΤ για τους παλιούς). Οπότε θα πρέπει να συντονιστούμε, όταν με το καλό γίνει η πρόσληψη μας , προκειμένου να το πάρουμε κ εμείς (νομίζω μια καλή ευκαιρεία θα είναι στη Ακαδημία που θα είμαστε μαζεμένοι). Αυτά (εάν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω με νεότερο ποστ)
ΥΓ.Ένα Ευχαριστώ στους συναδέλφους στην ΑΑΔΕ για την προθυμοποίση να με ενημερώσουν όσο μπορούσαν.


Συνάδελφε σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Αναφορικά με την προϋπηρεσία νομίζω πως μέχρι 7 χρόνια σε ιδιωτικό τομέα αναγνωρίζονται. Δεν γνωρίζω βέβαια αν προκειμένου να αναγνωριστεί πρέπει να υπάρχει συνάφεια αντικειμένου και τι θεωρείται συναφής ειδικότητα για τη θέση μας και αν πρέπει να είναι και μετά τη λήψη του βασικού τίτλου σπουδών. Τώρα για τη διεκδίκηση της προσωπικής διαφοράς σαφώς και όπως αναφέρεις πρέπει να υπάρχει συντονισμός και ομαδική προσπάθεια.


Καλημέρα. Η προϋπηρεσία του ιδιωτικού τομέα αναγνωρίζεται μόνο για την βαθμολογική εξέλιξη , και όχι την μισθολογική . Αυτή η αναγνώριση γίνεται όταν ο υπάλληλος κλείσει την δοκιμαστική περίοδο των 2 ετών πριν την μονιμοποίηση.

DimT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2018 5:56 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό DimT » Τετ Μάιος 29, 2019 6:05 pm

IVIRON έγραψε:
frini έγραψε:
DimT έγραψε:Συνάδελφοι παρέλαβα και εγώ το εντυπο για την υποβολη δικαιολογητικών, από το Υπ.Οικ. στην Καρ.Σερβίας. Τους έκανα κ εγώ μερικές ερωτήσεις. Συνοπτικά, τα εξής:

Εκλογές : όντως μπορει να υπάξει μια μικρή καυστέρηση (μέχρι εκεί όμως, τίποτα άλλο το συγκλονιστικό)
Μισθολογικά: 'οτι ισχύει με το ενιαίο μισθολογιο, το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι δεν αναγνωρίζεται προυπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα (παρά μόνο στο Δημόσιο), οπότε πάει στράφι τυχόν προυπ. Σε ερώτηση μου που κυμαίνεται περίπου ο μισθός, μου απάντησαν(από το 5ο ορ. Β Τομέας), γενικά 1.210€ μεικτά Επειδή επέμεινα για το καθαρό ποσό με παρέπεμψαν στην υπηρεσία Μισθοδοσίας, αν δεν κάνω λάθος, που βρίσκεται στην Ερμου 23-25. Εκέι μίλησα με έναν συνάδελφο που είχε περάσει με την προηγουμενη 1κ και ο άνθωπος πολύ ευενικά μου είπε ότι λόγω των υψηλων κρατήσεων (υπέρ Μετ.Ταμ.ΔΥ αν θυμάμαι καλά), τον πρώτο χρόνο είναι 800 κάτι κ το δεύτερο χρόνο 900 κάτι (το κάτι μη με ρωτήσετε πόσο, δεν ξέρω). Εν κατακλείδι συνάδελφοι για να πάρουμε ένα αξιοπρεπή μισθό, θα πρέπει να διεκδικήσουμε κ εμείς ότι και οι προηγούμενες σειρές, την προσωπική διαφορά δηλ. (κάτι ανάλογο με το ΔΙΒΕΤ για τους παλιούς). Οπότε θα πρέπει να συντονιστούμε, όταν με το καλό γίνει η πρόσληψη μας , προκειμένου να το πάρουμε κ εμείς (νομίζω μια καλή ευκαιρεία θα είναι στη Ακαδημία που θα είμαστε μαζεμένοι). Αυτά (εάν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω με νεότερο ποστ)
ΥΓ.Ένα Ευχαριστώ στους συναδέλφους στην ΑΑΔΕ για την προθυμοποίση να με ενημερώσουν όσο μπορούσαν.


Συνάδελφε σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Αναφορικά με την προϋπηρεσία νομίζω πως μέχρι 7 χρόνια σε ιδιωτικό τομέα αναγνωρίζονται. Δεν γνωρίζω βέβαια αν προκειμένου να αναγνωριστεί πρέπει να υπάρχει συνάφεια αντικειμένου και τι θεωρείται συναφής ειδικότητα για τη θέση μας και αν πρέπει να είναι και μετά τη λήψη του βασικού τίτλου σπουδών. Τώρα για τη διεκδίκηση της προσωπικής διαφοράς σαφώς και όπως αναφέρεις πρέπει να υπάρχει συντονισμός και ομαδική προσπάθεια.


Καλημέρα. Η προϋπηρεσία του ιδιωτικού τομέα αναγνωρίζεται μόνο για την βαθμολογική εξέλιξη , και όχι την μισθολογική . Αυτή η αναγνώριση γίνεται όταν ο υπάλληλος κλείσει την δοκιμαστική περίοδο των 2 ετών πριν την μονιμοποίηση.


Συνάδελφοι έτσι ακριβώς είναι (αυτό εννοούσα περί μη αναγνώρισης, τη μισθολογική, μετά όντως προσμετράται μετά τα 2ετη για την τοποθέτηση μας στο κλιμάκιο-αφού βέβαια θεωρηθεί ότι υπάρχει συνάφεια). Το θέμα είναι στο τέλος της ημέρας τι μισθός θα μπαίνει στο λογ/σμο μας, και απ΄όσο θυμάμαι οι διαφορές μεταξύ κλιμακίων-αναφορικά με τα λεφτά-δεν είναι μεγάλες. Απλά είναι κρίμα για όσους από εμάς είχαμε μια σχετική προυπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα να ξεκινάμε πάλι από την αρχη (θα μου πεις επιλογή σου ήταν..περί ορέξεως κολοκυθόπιτα κτλ..)


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες