ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
siourock
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 5:35 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό siourock » Σάβ Μάιος 11, 2019 11:19 pm

ειρηνοδικείο; βαράς και υπερωρίες δηλαδή !!

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Κυρ Μάιος 12, 2019 10:31 pm

siourock έγραψε:ειρηνοδικείο; βαράς και υπερωρίες δηλαδή !!

Στα πταιδματοδικεία ξερει κανένας πώς ειναι? Έχει διοριστεί κάποιος σε αυτό το τμήμα;

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Δευ Μάιος 13, 2019 8:11 pm

siourock έγραψε:ειρηνοδικείο; βαράς και υπερωρίες δηλαδή !!

Δεν είναι τραγικά τα πράγματα, αλλά έχει δουλειά. Ωστόσο, εξαρτάται από το αντικείμενο που θα έχει κανείς, από το πόσο στελεχωμένο με επαρκές προσωπικό είναι κτλ κτλ.. Είναι πολύ σχετικά τα πράγματα. Αποτίμηση θετική σε κάθε περίπτωση προς το παρόν.
(Υπερωρίες όχι.. ακόμη τουλάχιστον..)

nuvolari
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2018 7:34 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό nuvolari » Δευ Μάιος 13, 2019 11:23 pm

vidaenvilla έγραψε:Καλημέρα σας!
θα κάνω μια μικρή περίληψη των μέχρι τώρα διαδικασιών που έχω συναντήσει,
γιατί κάποιος μπορεί να αντιμετωπίζει τις ίδιες δυσκολίες με μένα και να βοηθηθεί, αλλά κυρίως κάποιος να τα έχει αντιμετωπίσει ήδη και να μας διαφωτίσει.

Αν και δεν έχει έρθει ακόμη το έντυπο έγγραφο ενημέρωσαν τον προϊστάμενο της υπηρεσίας ότι μπορεί να γίνει η κοινοποίηση επίδοση σε μένα του mail.
- Παραλαμβάνοντας το έγγραφο αναφέρει ότι πρέπει να καταθέσουμε δηλώσεις περιουσιακής και οικογενειακής κατάστασης και δεν ήξερε να μου πει ποιες δηλώσεις. Στην αρχή με παρέπεμψε στον λογιστή μου και στο Δήμο, εν συνεχεία να πάω να ρωτήσω μια συνάδελφο του σε άλλη υπηρεσία.
Η προϊσταμένη της άλλης υπηρεσίας μου έδωσε ένα πεντασέλιδο έντυπο δήλωσης περιουσιακής κατάστασης, στην ουσία τη δήλωση πόθεν έσχες, ώστε να συμπληρώσω αυτή και να την καταθέσω.
Εσείς ποιες δηλώσεις προσκομίσατε;
Αν είναι όντως η δήλωση πόθεν έσχες και η οικογενειακή κατάσταση από τον Δήμο τα έστειλε η υπηρεσία σας μαζί με το πρακτικό της Ορκωμοσίας στο ίδιο mail? Στις οδηγίες που μου έδωσε η Προϊσταμένη έχει συγκεκριμένες οδηγίες αποστολής λόγω ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων, και τις στέλνεις σε δυο διαφορετικούς φακέλους, στον ένα αναγράφοντας τα Πρωτότυπη δήλωση περιουσιακής κατάστασης και στον άλλο φωτοαντίγραφο προς επεξεργασία.
Στη περίπτωση που κάνατε αυτή τη δήλωση, αναγράψατε όλους τους λογαριασμούς που μπορεί να είστε συνδικαιούχος;
Σε κάθε περίπτωση θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με το Υπουργείο τη Δευτέρα να με ενημερώσουν.

- Σε σχέση με τις αιτήσεις αναγνώρισης προϋπηρεσίας και μεταπτυχιακού δυστυχώς πάλι ο Προϊστάμενος μου δεν ήταν ενήμερος.
Αυτές τις αιτήσεις θα τις στείλει στο ίδιο mail με το πρακτικό ορκωμοσίας, συνοδευόμενες από τα πλήρη δικαιολογητικά;

- Τέλος, προσωπικά, ταυτόχρονα με την ανάληψη υπηρεσίας εισέρχομαι και στο δίμηνο άδειας μητρότητας προ της πιθανολογούμενης ημερομηνίας τοκετού. Πάλι δεν γνώριζε βάσει ποιας διαδικασίας δικαιούμαι την άδεια και που πρέπει να απευθυνθεί και αν τη δικαιούμαι απευθείας. Πρόκειται για μια αίτηση μαζί με την βεβαίωση του θεράποντος ιατρού για την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Επίσης απορία του ήταν, αν τους 14 μήνες απουσίας μου λόγω τοκετού αν θα ισχύει η δίχρονη δοκιμαστική περίοδος ή αν παρατείνεται.

Σε όλα τα παραπάνω προσπαθώ να βρω απαντήσεις, αν ενημερωθώ εμπεριστατωμένα για κάτι θα σας ενημερώσω, αν εσείς γνωρίζετε κάτι από τα παραπάνω παρακαλώ όπως ενημερώσετε και εμάς.
Ευχαριστώ όλους σας για τις ανα διαστήματα απαντήσεις σας στις ερωτήσεις μας.


Στην δικιά μου περίπτωση ετοιμάσαμε το απογραφικό δελτίο στο οποίο επισυνάψαμε τα δικαιολογητικά που ζητούσε καθώς και το μεταπτυχιακό. Δήλωση οικογενειακής κατάστασης δεν μου ζητήθηκε, ενώ η δήλωση περιουσιακής κατάστασης δημοσίου υπαλλήλου που συμπλήρωσα είναι αυτή που βγάζει το google σε μια αναζήτηση (καμία σχέση με το πόθεν έσχες σε πολυπλοκότητα). Την απορία για τους λογαριασμούς που ήμουν συνδικαιούχος την είχα κι εγώ όποτε κατόπιν υποδείξεως της προϊσταμένης συμπλήρωσα τον λογαριασμό με σημείωση ότι τα χρήματα ανήκουν σε τρίτο πρόσωπο.
Όλοι πάντως φαίνεται να βαδίζουν στα τυφλά και προσπαθούν σε συνεννόηση με γειτονικές υπηρεσίες να βγάλουν άκρη.

Protagoras
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2017 11:33 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Protagoras » Πέμ Μάιος 16, 2019 9:10 pm

Μπόρεσε κανένας από τους νέους συναδέλφους να πάρει βαθμό Γ

και να κάνει αίτηση για δικαστικός αντιπρόσωπος ;

Πώς βλέπετε την διαδικασία ;

Επίσης η συμμετοχή στα εκλογικά συνεργεία αξίζει τον κόπο;

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Παρ Μάιος 17, 2019 12:43 am

Ξέρει κανείς πόση άδεια δικαιούται νεοδιοριζόμενος υπάλληλος με προϋπηρεσία όμως στο δημόσιο τομέα? Επειδή θεωρείται παλιός υπάλληλος.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Παρ Μάιος 17, 2019 11:31 am

siourock έγραψε:ειρηνοδικείο; βαράς και υπερωρίες δηλαδή !!


Τόσα χρόνια στα Δικαστήρια δεν έχω δει συνεδρίαση Ειρηνοδικείου να πάει μετά τις 15:00. Όποιος θέλει να δει υπερωρίες (πραγματικές) και παραβίαση ωραρίου, ας ρίξει μια ματιά σε κανένα βαρβάτο Πρωτοδικείο σε και σε όλα τα Εφετεία (στο 95% των περιπτώσεων, στα Εφετεία οι συνεδριάσεις σταματάνε μετά τις 15:00).

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Παρ Μάιος 17, 2019 8:43 pm

knts έγραψε:
siourock έγραψε:ειρηνοδικείο; βαράς και υπερωρίες δηλαδή !!


Τόσα χρόνια στα Δικαστήρια δεν έχω δει συνεδρίαση Ειρηνοδικείου να πάει μετά τις 15:00. Όποιος θέλει να δει υπερωρίες (πραγματικές) και παραβίαση ωραρίου, ας ρίξει μια ματιά σε κανένα βαρβάτο Πρωτοδικείο σε και σε όλα τα Εφετεία (στο 95% των περιπτώσεων, στα Εφετεία οι συνεδριάσεις σταματάνε μετά τις 15:00).

Θέλετε να πείτε ότι δεν έχει δουλειά? Ή ότι η δουλειά είναι μόνο στην έδρα?
Υπάρχουν ειρηνοδικεία που είναι και πταισματοδικεία, επίσης που έχουν λίγο προσωπικό και οι γραμματείς έχουν πολλές αρμοδιότητες.
Ας μην μπαίνουμε σε αυτή τη λογική.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Σάβ Μάιος 18, 2019 10:13 am

eleath234 έγραψε:
knts έγραψε:
siourock έγραψε:ειρηνοδικείο; βαράς και υπερωρίες δηλαδή !!


Τόσα χρόνια στα Δικαστήρια δεν έχω δει συνεδρίαση Ειρηνοδικείου να πάει μετά τις 15:00. Όποιος θέλει να δει υπερωρίες (πραγματικές) και παραβίαση ωραρίου, ας ρίξει μια ματιά σε κανένα βαρβάτο Πρωτοδικείο σε και σε όλα τα Εφετεία (στο 95% των περιπτώσεων, στα Εφετεία οι συνεδριάσεις σταματάνε μετά τις 15:00).

Θέλετε να πείτε ότι δεν έχει δουλειά? Ή ότι η δουλειά είναι μόνο στην έδρα?
Υπάρχουν ειρηνοδικεία που είναι και πταισματοδικεία, επίσης που έχουν λίγο προσωπικό και οι γραμματείς έχουν πολλές αρμοδιότητες.
Ας μην μπαίνουμε σε αυτή τη λογική.


Νομίζω ότι εσύ μπήκες στη λογική αυτή. Δεν είπα κάτι τέτοιο.

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Σάβ Μάιος 18, 2019 12:16 pm

Κάποια στιγμή είχε αναφερθεί το θέμα των κρατήσεων που για τους νεοδιορισθέντες είναι αυξημένες, αλλά για αυτούς που έχουν που εχουν προϋπηρεσία και έχουν ήδη καταβάλλει τις κρατήσεις αυτές στον προηγούμενο φορέα τους, υπάρχει απαλλαγή. Με αίτηση στο υπουργείο.
Έχει προχωρήσει κάποιος σε αυτή τη διαδικασία?

Alina2017
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 09, 2017 2:46 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Alina2017 » Σάβ Μάιος 18, 2019 12:41 pm

Protagoras έγραψε:Μπόρεσε κανένας από τους νέους συναδέλφους να πάρει βαθμό Γ

και να κάνει αίτηση για δικαστικός αντιπρόσωπος ;

Πώς βλέπετε την διαδικασία ;

Επίσης η συμμετοχή στα εκλογικά συνεργεία αξίζει τον κόπο;
η κλήρωση για όσους έχουμε βαθμο Β ή Γ με οποιοδήποτε πτυχίο ή Δ με πτυχίο Νομικής θα γίνει απόψε.Δες σαιτ αρείου παγου.Η συμμετοχή σε συνεργειο θα πληρωθεί με 1000 ευρώ με τροποπ.απόφαση

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Μάιος 20, 2019 10:55 am

Alina2017 έγραψε:
Protagoras έγραψε:Μπόρεσε κανένας από τους νέους συναδέλφους να πάρει βαθμό Γ

και να κάνει αίτηση για δικαστικός αντιπρόσωπος ;

Πώς βλέπετε την διαδικασία ;

Επίσης η συμμετοχή στα εκλογικά συνεργεία αξίζει τον κόπο;
η κλήρωση για όσους έχουμε βαθμο Β ή Γ με οποιοδήποτε πτυχίο ή Δ με πτυχίο Νομικής θα γίνει απόψε.Δες σαιτ αρείου παγου.Η συμμετοχή σε συνεργειο θα πληρωθεί με 1000 ευρώ με τροποπ.απόφαση


1000 μικτά (για να τα λέμε όλα).

Protagoras
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2017 11:33 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Protagoras » Δευ Μάιος 20, 2019 6:34 pm

knts έγραψε:
Alina2017 έγραψε:
Protagoras έγραψε:Μπόρεσε κανένας από τους νέους συναδέλφους να πάρει βαθμό Γ

και να κάνει αίτηση για δικαστικός αντιπρόσωπος ;

Πώς βλέπετε την διαδικασία ;

Επίσης η συμμετοχή στα εκλογικά συνεργεία αξίζει τον κόπο;
η κλήρωση για όσους έχουμε βαθμο Β ή Γ με οποιοδήποτε πτυχίο ή Δ με πτυχίο Νομικής θα γίνει απόψε.Δες σαιτ αρείου παγου.Η συμμετοχή σε συνεργειο θα πληρωθεί με 1000 ευρώ με τροποπ.απόφαση


1000 μικτά (για να τα λέμε όλα).



Πώς την βλεπετε την διαδικασία των εκλογών ;

Για οσους συμμετεχουν πρώτη φορά ως δικαστικοί αντιπρόσωποι φαντάζομαι ότι η αγωνία θα χτύπησε κόκκινα

vikita337
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2019 11:42 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό vikita337 » Πέμ Μάιος 23, 2019 1:35 pm

eleath234 έγραψε:Κάποια στιγμή είχε αναφερθεί το θέμα των κρατήσεων που για τους νεοδιορισθέντες είναι αυξημένες, αλλά για αυτούς που έχουν που εχουν προϋπηρεσία και έχουν ήδη καταβάλλει τις κρατήσεις αυτές στον προηγούμενο φορέα τους, υπάρχει απαλλαγή. Με αίτηση στο υπουργείο.
Έχει προχωρήσει κάποιος σε αυτή τη διαδικασία?




Δεν γνωρίζω κάτι για αυτό αλλά ενδιαφέρει και εμένα.

vikita337
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2019 11:42 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό vikita337 » Πέμ Μάιος 23, 2019 1:40 pm

Υπάρχει κάποιος που να ήταν ήδη ασφαλισμένος στο Ταμείο Νομικών;


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες