Αναγνωριση προυπηρεσιας ιδιωτικου τομεα στο δημοσιο

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Dior2019
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 20, 2019 6:46 pm

Αναγνωριση προυπηρεσιας ιδιωτικου τομεα στο δημοσιο

Δημοσίευσηαπό Dior2019 » Τετ Ιαν 23, 2019 8:01 pm

Καλησπερα. Υπαρχει κανενα νεο για τις αιτησεις που καναμε 2 χρονια πριν για την αναγν.χρονου ιδιωτικου τομρα στο δημοσιο;

Dior2019
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 20, 2019 6:46 pm

Re: Αναγνωριση προυπηρεσιας ιδιωτικου τομεα στο δημοσιο

Δημοσίευσηαπό Dior2019 » Δευ Ιαν 28, 2019 9:45 pm

Κανενα νεο;

cool11
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 3:36 pm

Re: Αναγνωριση προυπηρεσιας ιδιωτικου τομεα στο δημοσιο

Δημοσίευσηαπό cool11 » Τρί Ιαν 29, 2019 8:19 am

Τι νεο φιλε μου;
Εγω ειχα κανει χαρτια, για αναγνωριση 3 ετων στον ιδιωτικο τομεα. Με την ευρυτερη εννοια, ηταν ολες δουλειες 'λευκου κολαρου', γραφειου δηλαδη.
Εχω δουλεψει σε εταιριες πληροφορικης, σε χρηματιστηριακες κλπ.
Και απο τα 3 χρονια που αιτηθηκα αναγνωριση, το υπηρεσιακο μου αναγνωρισε μονο 6 μηνες σε μια χρηματιστηριακη!
Τα υπολοιπα χρονια λεει, δεν ηταν η εμπειρια συναφης με την ειδικοτητα μου, ΠΕ-Διοικητικου-Οικονομικου!
Λες και εσκαβα!
Λες και οταν εχεις ενα υπαλληλο, που ξερει να κανει δεκα αντικειμενα αντι για ενα, ειναι χειροτερο απο το να ξερει μονο ενα.
Και στο τελος τελος, τι εστι εμπειρια συναφης με την ειδικοτητα;
Χαρτουρα, σφραγιδες, και 'σχεδια' εγγραφων;

Ζουν σε παραλληλο συμπαν οι παλαιοι 'καρεκλοκενταυροι' του ελληνικου δημοσιου.
Δεν εχουν παρει χαμπαρι τι γινεται, ουτε απο αγορα εργασιας, ουτε απο το μελλον.
Κολλημενοι, με παρωπιδες, να συμπαρασυρουν τα παντα ολα προς τα κατω.

Ναι, ξερω, κανε ενστασεις κλπ....
Σε μια νεα υπηρεσια που βρεθηκα, εκανα παλι μια αιτηση. Για την τιμη των οπλων.
Ετσι κι αλλιως, εμμεσως ισως καποτε εβλεπες καποιο ελαχιστο μισθολογικο αντικρυσμα.
Ποιο πολυ θεμα ηθικης ικανοποιησης ηταν.

Παραλληλο συμπαν το ελληνικο δημοσιο. Εκτος τοπου και χρονου.

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: Αναγνωριση προυπηρεσιας ιδιωτικου τομεα στο δημοσιο

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Σάβ Φεβ 02, 2019 9:41 am

cool11 έγραψε:Τι νεο φιλε μου;
Εγω ειχα κανει χαρτια, για αναγνωριση 3 ετων στον ιδιωτικο τομεα. Με την ευρυτερη εννοια, ηταν ολες δουλειες 'λευκου κολαρου', γραφειου δηλαδη.
Εχω δουλεψει σε εταιριες πληροφορικης, σε χρηματιστηριακες κλπ.
Και απο τα 3 χρονια που αιτηθηκα αναγνωριση, το υπηρεσιακο μου αναγνωρισε μονο 6 μηνες σε μια χρηματιστηριακη!
Τα υπολοιπα χρονια λεει, δεν ηταν η εμπειρια συναφης με την ειδικοτητα μου, ΠΕ-Διοικητικου-Οικονομικου!
Λες και εσκαβα!
Λες και οταν εχεις ενα υπαλληλο, που ξερει να κανει δεκα αντικειμενα αντι για ενα, ειναι χειροτερο απο το να ξερει μονο ενα.
Και στο τελος τελος, τι εστι εμπειρια συναφης με την ειδικοτητα;
Χαρτουρα, σφραγιδες, και 'σχεδια' εγγραφων;

Ζουν σε παραλληλο συμπαν οι παλαιοι 'καρεκλοκενταυροι' του ελληνικου δημοσιου.
Δεν εχουν παρει χαμπαρι τι γινεται, ουτε απο αγορα εργασιας, ουτε απο το μελλον.
Κολλημενοι, με παρωπιδες, να συμπαρασυρουν τα παντα ολα προς τα κατω.

Ναι, ξερω, κανε ενστασεις κλπ....
Σε μια νεα υπηρεσια που βρεθηκα, εκανα παλι μια αιτηση. Για την τιμη των οπλων.
Ετσι κι αλλιως, εμμεσως ισως καποτε εβλεπες καποιο ελαχιστο μισθολογικο αντικρυσμα.
Ποιο πολυ θεμα ηθικης ικανοποιησης ηταν.

Παραλληλο συμπαν το ελληνικο δημοσιο. Εκτος τοπου και χρονου.


Καλημέρα. Μια συνάδελφος μου ΠΕ Ψυχολόγος θέλει να αναγνωρίσει την εμπειρία της στον ιδιωτικό τομέα ως Ψυχολόγος και δεν της το αναγνωρίζουν διότι σύμφωνα με την εγκύκλιο απαιτείται και βεβαίωση του εργοδότη, πέρα από τα ένσημα. Ο εργοδότης δεν της χορηγεί τη βεβαίωση και το όλο θέμα έχει παγώσει. Το γραφείο προσωπικού δεν μπορεί να της το εγκρίνει ακόμη κι αν έχει όλη την καλή διάθεση να το κάνει βάσει μόνο των ενσήμων γιατί ζητούν και τη βεβαίωση του εργοδότη.

sakarak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 11:46 am

Re: Αναγνωριση προυπηρεσιας ιδιωτικου τομεα στο δημοσιο

Δημοσίευσηαπό sakarak » Τετ Μαρ 13, 2019 3:32 pm

Καλησπέρα σε όλους

Εδώ και 17 μήνες εργάζομαι σαν ΠΕ σε ένα ΝΠΔΔ. Ωστόσο πριν από αυτό δούλευα για 14 μήνες στο εξωτερικό και πιο πριν για 7 χρόνια ως ελεύθερος επαγγελματίας με ατομική επιχείρηση. Επίσης έχω εργαστεί με σύμβαση ορισμένου χρόνου σε ΝΠΙΔ
Θα μπορούσε κανείς να μου εξηγήσει ποια είναι η διαδικασία αναγνώρισης (ή εστω προσπάθειας) αυτής της προϋπηρεσίας; Τι δικαιολογητικά χρειάζομαι και που να τα καταθέσω;

Conna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μαρ 29, 2019 8:40 pm

Re: Αναγνωριση προυπηρεσιας ιδιωτικου τομεα στο δημοσιο

Δημοσίευσηαπό Conna » Σάβ Μαρ 30, 2019 1:43 pm

Καλησπέρα, η δική μου αιτηση για αναγνώριση προϋπηρεσίας κρίθηκε στο Υπηρ.Συμβουλές τον Νοε 18!! Το Γραφείο προσωπικού περιμενε επιβεβαίωση γνησιότητας απο την εταιρεία που εργαζομουν (το πηρε τον Ιουν 18)!! Και τελικα το Υπ.Συμβ. δέχτηκε τα 2 απο τα 6,5 χρόνια που ζητησα ως ΤΕ Λογιστικού γιατι εργαζομουν ως Β.Λογιστη σε μισθωτή εργασια και δεν είχα αδεια ασκησεως επαγγελματος. Το ΑΣΕΠ μου ειχε αναγνωρίσει την εν λόγω προϋπηρεσία για τον διορισμό... το θεώρησα άδικο γιατί δεν εκτελούσα καθήκοντα λογιστή-φοροτεχνικου και ειχα την εντύπωση οτι δεν χρειαζόμουν Άδεια αφού ήμουν βοηθός και δεν υπογραφα τα βιβλία της εταιρείας.
Θεωρείτε οτι είμαι λάθος? Ξέρετε αν μπορώ να επανέλθω για το ίδιο θέμα στο Υπηρεσιακό??

merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Re: Αναγνωριση προυπηρεσιας ιδιωτικου τομεα στο δημοσιο

Δημοσίευσηαπό merm » Πέμ Μάιος 16, 2019 7:50 pm

Μπορεί κάποιος να μου πει τι χρειάζεται να καταθέσω ακριβώς για την αναγνώριση προϋπηρεσίας ιδιωτικού τομέα;


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες